Aký je príspevok na ďalšie dieťa?

deina2005
17. okt 2008

počula som ze sa ma menit ten prispevok pri narodeni 2-3dietata a co dostane matka ktora dajme tomu caka 4 alebo 5 dieta?ved dieta ako dieta preco robia take rozdiely kazde treba zivit!!!!

jaduska
18. okt 2008

Deina, keby dali príplatky na každé dieťa, tak určitá skupina našich spoluobčanov by to brala ako zárobkovú činnosť... Buďme radi, že sme nedopadli ako v Číne, kde podporujú iba jednodetné rodiny....
Nič nie je iba čierne alebo biele, kto chce mať viac detí, nech ich má, ale nech ich má preto, že chce a nie preto, že mu za to niekto dá jednorázový príspevok. Podpora rodín by mala byť skôr v možnosti nájsť si stabilné zamestnanie s dobrým platom, sociálnymi istotami a pod. a nie vo vyplácaní kadejakých jednorázových podpôr, ktoré minieš ani nevieš kedy. Z toho dieťa určite neuživíš....Dieťa uživíš tak ,že ti manžel donesie domov dobrú výplatu, že nemusíš rozmýšľať nad tým, že dnes kúpiš banán najstaršiemu, zajtra prostrednému a na ďalší deň najmladšiemu dieťaťu. V poskytovaní príspevkov pri narodení zvýšenie pôrodnosti ja osobne nevidím...

adrioska
18. okt 2008

Jaduska, pekne si to napisala... 😉

jaduska
18. okt 2008

adrioska vďaka 😵

marcelirv
14. dec 2008

jaduska napísala si to dobre len sa to blbo čítalo ide tu aj o to že nie každá mamička može dostat tých 25000,-- pretože sú tam sprísnené podmienky musíš pravidelne chodit do poradne a chodit na každé jedno vyšetrnia ktoré ti predpíše doktor, čiže by som bola zvedavá či by dali nejakej poslednej cigánke tých 25tis. a tu napríklad nejde nielen o peniaze ale aj o ten princíp čiže matka ktorá porodí prvé dostané tych 25tis. ale po roku može mat aj druhé aj treti a tak vyfasuje od štátu dobrých 75tis. čiže sa ta spýtam je to voči starostlivým matkám spravodlivé?

jaduska
14. dec 2008

marceli, voči ostatným starostlivým matkám (aj otcom) by podľa mňa bolo spravodlivejšie, keby štát vymyslel inú formu podpory ako je jednorázový príspevok, niečo dlhodobejšie - sociálne istoty, podpora bývania, zamestnanosti atď. ... Nejakú vyššiu podporu pre rodičov, z ktorých jeden pracuje, aby sa druhý mohol starať o dieťa - niečo ako je daňový bonus, ale samozrejme nie v takej výške ako je teraz. Nebolo by lepšie, keby pracujúci rodič dostal napr. príspevok 4000 Sk mesačne po dobu, kým sa druhý rodič stará o spoločné deti? Určite by to pomohlo viac, ani pôrodné vo výške 25000 Sk by nemuseli dávať...

3558
14. dec 2008

napriklad v UK je jednorazovy prispevok 250 libier./priblizne 8750 sk/ ale formou seku. musite svojmu dietatu zalozit ucet a tam ten sek vlozit. a ked bude mat dieta 18 rokov, moze si to vybrat.
stale je to na slovensku lepsie ako v inych krajinach. ja som celkom spokojna s prispevkom, akurat by som viac uvitala keby zdvihli platy a ja by som sa mohla vratit domov. 😉 😉

sassi
15. dec 2008

ja mam 2 a tiež ich musím živiť a nedostala som vysoky príspevok ani na jedno ... pri prvom to vebec nebolo a pri druhom dostávali len prvorodičky... a ani ten maly som neminula, ale odložila deťom na knižku (ani ma nemusel do toho štát nutiť) ... podla mna to nie je príspevok na "živenie dieťaťa" ... skor na vybavičku, alebo na podporu rodiny celkovo
Keby sa davali peniaze aj na 4. a dalšie dieťa, podla mna by to podporilo hlavne iste sociálne menšiny ...

Nemyslím si, že je to správny postup, celkovo tieto jednorázove príspevky (napr. myslím aj vianočné príspevky dochodcom) vobec neriešia problem a neposobia motivačne ... keby radšej zvýšili rodičovský príspevok aspon na slubovaných 8000,- tak by to skor posobilo motivačne
Ked je na tom rodina sociálne slabšie, penaize z jednorazovky pominaju na 1. vybavičku (a su aj take že všetky tie peniaze minu len za kočík) a aj tak su na tom istom ... 😖

marcelirv
16. dec 2008

ano súhlasím stebou sassi vtom máš pravdu že by mohli dat aj nám matkám nejaké vianočné príspevky nielen dochodkárom nemám proti ním nič ale mne tlak stúpa ked naša baba je na dochodku a dostáva 12000 dochodok potom dostáva od sociálky peniaze na benzín t.j. tých 1600,-- a ešte dostane aj vianočný prípevok a ona mne ešte drzo povie že to ja mám šetrit povedzte mi ako mám ušetrit pri 3 detoch ked dostávam na ne 6400,-- z toho im platím životné poistky aj stavebne sporenie a dokopy nám ostane do manželovej výplaty 1000,-- a tú dostáva 27. na účet a materská mi príde 15. tak ako sa dá ušetrit pri malých detoch?

lienocka235
16. dec 2008

marcelka.. to je ta podpora mladych rodin v praxi.. a chudaci dochodci.. tiez v realite.. podobne mame tiez . ale u prababky.. na pohreb ma odlozene..200 000 dochodok.. a priplatky k tomu .. a este vyplakava.. to je realita

marcelirv
17. dec 2008

mne je z toho všetkého na zvracanie , moja švagrina teraz čakajú druhé dieta a ja čakám 4 a ona sa mi smeje že ona dostane tych 25tis. a ja som sa ponáhlala tak ich nedostanem mna ide porazit a ešte ja mám aj problémy teraz čo som ich pri 3 detoch nemala a až teraz sa nasklitli a som na rizikovom tehotenstve.

lienocka235
17. dec 2008

marcelivr.. ono na druhej strane... deti nemame kvoli statu a ak cosi daju tak dobre.ak nie..
ja osobne vobec neuznavam tieto prispevky.. omnoho viac mi by pomohlo keby urobili matersku a rodicovsku tak ako v cechach.. alebo davali 90 percent mzdy pocas 1 roku.. alebo danove ulavy..

marcelirv
18. dec 2008

ahoj deina2005 tie mamičky čo čakajú 4 alebo 5 dieta sú odpísané tie peniažky už nepotrebujú ja osobne tiež teraz čakám 4 dieta a tiež nič nedostanem. to máme smolu. na nás vláda nemyslela!!!

jaduska
18. dec 2008

marceli, prepáč, ale nechápem, prečo uvažuješ tak negativisticky. Predpokladám, že deti máš preto, že ich mať chceš a nie preto, či ti niekto dá alebo nedá príspevok pri narodení. To, že sa ti švagriná vysmieva, je jej hlúposť a nie tvoj problém. Mať dieťa iba preto, že dostanem 25000 je predsa úbohé. Tieto peniaze minieš ani nevieš kedy a potom čo? Veď čím je dieťa staršie, tým viac financií človek potrebuje - veď len taká výbava pre prváka do školy tiež stojí pekných pár tisíc. Preto sa netreba rozčuľovať nad spravodlivosťou pôrodného príspevku, ale nad celkovou podporou rodín, ktoré majú nezaopatrené deti, hlavne tých rodín, ktoré sa o tie deti zodpovedne starajú a plnia si aj povinnosti voči štátu (napr.daňové). A hlavne - je zbytočné riešiť to na internetovom fóre, treba sa spojiť s nejakou organizáciou, alebo médiami a povedať svoj názor nahlas. Netreba mávnuť rukou, že je to zbytočné, lebo oni si potom myslia, že je národ spokojný....Len bohužiaľ, my Slováci sme takí, že vieme nadávať iba doma, na nete, po krčmách, ale na verejnosti je každý ticho...Tým samozrejme marcelka nemyslím osobne teba, ale tak všeobecne väčšinu z nás....

miriamkac
18. dec 2008

jaduska...si myslim, ze dievcata sa nerozculuju preto, ze nedostanu prispevok, ale ze 4 a dalsie deti su v tomto state brane sprepacenim ako "ziadne"...mne sa to iste stalo s chlapcami...proste moje deti ako druhorodene nemali narok takmer na nic.....a TOTO cloveka vytoci...nie nejaka zavist, ale ako si dovoli stat "ohodnotit" dieta.
A dalsia vec, dieta netreba len porodit, ale aj vychovat a ked si nasi "prosocialni" politici zratalai, ci dat 25litrov na 1, 2a3 dieta tak ich to vyjde niekolkonasobne lacnejsie (pri terajsich prognozach porodnosti 😔 ) ako pridat kazdej mamine na rodicovskom prispevku.....takze tu nepomoze ani nejaka aktivita..."oni" doobre vedia, co spravili...zalepili narodu oci lepiacou paskou, az na to, ze ked sa ta paska strhava tak to boli 🙄

marcelirv
19. dec 2008

jaduska prepáč že ja na tú vec takto pozerám ale tá mamička čo porodí prvé dieta tak dostane tych slubených 25000 ale može sa stat ž po roku stihne aj to druhé takže bude mat už 50000 čiže kto je na tom lepšie prečo je vláda taká sprostá a nedala každej jednej mamičke tých 25000 ale iba na na prvé 3 ja už napríklad musím všetko kupovat odznova pretože tie vecičky čo doteraz nosili sú už velmi obnosené a ked máš íst do obchodu a nakúpit z toho porodného čo dostanem ja a čo dostane tá mamička čo má 25lit. tak je to niečom inom!! nemám pravdu? 🙄

jaduska
19. dec 2008

baby, ja myslím, že všetky píšeme o tom istom, iba každá trochu inak...

Marcelka, ide o to, že keby bolo pôrodné 25000 dávané ku každému dieťaťu, tak si vieš predstaviť, ako by sa ešte zvýšila pôrodnosť určitej národnostnej menšiny a to, myslím, nikto z nás nechce, aj tak ich je už dosť...(aspoň u nás, a možno aj u vás, keďže sme z rovnakého okresu)
Čo sa týka toho kupovania vecí, úplne ti rozumiem, tiež sme pri druhom kupovali všetko odznova - kočiar, postieľku, oblečenie...ešte mám aj deti, ktoré sú typovo a postavovo úplne odlišné, takže veľa oblečenia nevyužijem...A priznám sa, vôbec ma neštvalo, že som dostala pôrodné "iba" nejakých 4000. Proste bol taký zákon a hotovo. A pritom nepatrím ani k "vyššej" vrstve, tiež žijeme od výplaty, do výplaty, aj to nám mesačne nestačí...

Preto ja tvrdím (a už sa opakujem), že riešenie nie je v dávaní pôrodných príspevkov pre všetky deti, ale v dlhodobej podpore rodín, ktoré sa o deti riadne starajú-ako písala lienočka - vyššia materská počas prvého roka, vyššie daňové úľavy a pod.

redandyellow
23. dec 2008

Ahojte,
tak ja k tomu poviem len jedno - kazdy musi sam pre seba vediet na kolko deti mu vystacia financie!!! Ked ma clovek uz financne problemy bez deti, alebo len s jednym, fakt nechapen, naco este to druhe, tretie, dokonca stvrte!!! Nie stat, ale my sami rozhodujeme o tom, ako sa mame a ako sa maju nase deti!
Ked sa rozhodnem mat dieta, je mi jasne, ze chcem, aby z neho vyrastol stastny clovek. Je to hriechom rodit deti a potom pozerat ako ich zivit! A musiet hovorit - mandarinky a banany tento tyzden uz nebudu, nieto penazi. 😒 S tymto nesuhlasim!!! Ja mam len jedno dieta - ale nikdy nemusim povedat, ze nemozem kupit banany, alebo mandarinky, alebo pomarance....
pekne sviatky 🙂

miriamkac
26. dec 2008

redandyellow 😝 jedno dieta sa da naplanovat, naplanujes aj druhe aj tretie...no niekto planuje jedno a musis prijat dve, tri, alebo aj styri...no, podla tvojho pristupu by som s mojimi planmi musela jedno nechat v nemocnici.... 😝 planovat je pekne, ale niekedy tie plany nevyjdu. Ale tu je podstata problemu uplne niekde inde. 😔

baskaj
26. dec 2008

redandyellow - nedá mi nereagovať. keby som si najprv mala zrátať, koľko ma bude dieťa stáť financií, tak by som ho mala najskôr asi tak v 50tke, keď už budem mať vlastné bývanie a aj po iných stránkach budem stabilne zabezpečená... takže ďakujem pekne 😕

nehovorím, aby mal človek dieťa, keď nemá ani len na chlieb a mlieko a aby tým dieťa trpelo, ale zase som toho názoru, že sa dá žiť aj trochu skromnejšie, ale zato šťastne. lebo dnes si ľudia myslia, že deti musia mať aj mobily, aj lyžovačky, aj ťažké vreckové... a keď by toto nemali dostať, tak radšej deti nemať. ja som zo štyroch detí a finančná situácia kedysi bol tvrdšia ako je teraz (si dovolím povedať). a som radšej, že mám troch súrodencov, ako keby som bola sama a rodičia by si mohli dovoliť mi kúpiť napr. byt. ale to je asi o iných hodnotách, tak ako napísala miriamkac. ale to už asi do tejto témy nepatrí...

didusa.risulo
27. dec 2008

baby neviem presne o com je tato tema, lebo deina nenapisala uplnu podstatu,

ale prihodim prispevok, mam vyse dvojrocneho syna a prave sa snazime o druhe , neviem co by som k tomu povedala, ale len jedno mam ja jazyku...''peniaze boli, su a peniaze budu, dokonca aj romovia maju penazi a mila redandyellow mavaju plne kosiky ovocia-banany, mandarinky...Este dnes nemam svoje vlastne byvanie, ale mam kde byvat a som vysoko spokojna, boli sme na to aj zle, ale kto chce, tak ten hlada riesenie a my sme ho nasli a netrpi ziaden faktor v nasom zivote, keby som mala byt momentalne v horsej situacii, asi by som zvazovala druhe dieta, ale URCITE by som sa preto druhe rozhodla tak ci tak, a ako som spomynala, aj romovia sa maju dobre, a predpokladam, ze bezdomovec tu nie je nik, kedze sa pripajame na net uz len 🙂 takze zena ktora lubi deti a ma k nim vztah a ma samozrejme vek a manzela a ak chce neake dosiahnute ciele kludne sa moze pustat do robenia deti, takze

o prachoch to nie, keby ano, tak zcvokneme! 😀

zebricka
27. dec 2008

Suhlasim s Jaduskou....s Redandyellow.....ale aj Baska ma pravdu, lebo pise uplne o inom, ako Redandy...

Marceli, neviem, co sa rozculujes.... no a co, ze nejaka stihne porodit dve a ma 50tisic... naozaj nerozumiem Tvojej logike, o co Ti ide..... co ma povedat teraz moja mama, co tiez porodila deti a nedostala ani tych niekdajsich 8tisic, ani 15tisic za prvorodene, ani 25tisic za kazde? Uz rozumies? Proste si mala deti tak, ze si sa nezmestila alebo do doby alebo do parametrov....
A dalej, urcite si ani jedna nekupujete vybavicku z porodneho, to mate nakupene davno predtym, takze to viete zvladnut aj bez toho...

A dovody, preco nie na kazde dieta do aleluje, tu uz padli..... lebo by to nepadlo na urodnu podu v prospech zelanej skupiny obyvatelstva...

didusa.risulo
27. dec 2008

a este nieco, velmi sa nehadajte lebo to tu admin zamkne ako uz vela tem take ako su tieto 😉