Čo vybaviť, aby som dostala rodičovský príspevok na Slovensku?

helca2
8. jan 2009

Ahojte babulky. Prosim vas o radu. Pred tyzdnom som sa vratila z anglicka, a o mesiac ocakavam babatko. Bola som vonku 4 roky ale nikdy som si neprestala platit zdravotnu poistku. Ked ze nemam narok na matersku zo zahranicia, tak by som chcela vediet, co vsetko potrebujem vybavit na to, aby som dostala rodicovsky prispevok tu na slovensku. A ako je to s nemocenskym a zdravotnym poistenim? Bude mi niekto tieto veci platit? Prosim, ak vie niektora pomoct a poradit, tak vopred dakujem.

ewelinka
18. jan 2009

Ahoj Helca., tak presne podobna vec zaujimala by aj mna...Som v UK ale v auguste ,mesiac pred porodm sa chystame vratit na slovensku.Neplatim si na Sk ziadne poistenie a tak ma zaujima ohladom vsetkych prispevkoch ci budem mat narok aspon na nejaky....Ak niekto bud vediet pomoct budem mu velme veelmi vdacna....Zatial sa majte pekne.....

gapa
18. jan 2009

ja vam viem len povedať, že

- ak máte trvalý pobyt na SK, máte aspon 16rokov a podáte si do 45dní po narodení dieťaťa (ak chcete byť poistená od pôrodu) prihlášku s potrebnými prílohami (kopia rod.list dieťaťa + vyhlásenie + oznámenie sporitela, ak ste v II.piliery) na soc.poistovnu podla bydliska, tak budete dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne a osobne sa starajúca o dieťa do 6 rokov. Pozor spätne sa prihlásiť nedá.

- odo dna pôrodu budete poistencom štátu na zdravotné poistenie aj v prípade, ak by ste nárok na rodič.príspevok nemali

- iné poistenie t.j. nemocenksé a ani poistenie v nezamestnanosti za vás štát neplatí. To iba zamestnané mamičky sú poistené aj nemocensky a v nezamestnanosti počas poberania materského (a tiež živnostníčky, ktoré si platili "povinné" nem.poistenie a poberajú materské sú tiež nem.poistené, prípadne dobrovolne nem.poistené mamičky počas poberania materského z DNP).

tie príspevky nemám tak podrobne preštudované, no trvalý pobyt je "myslím" všade, aj ked je niekde aj prechodný, no to neviem, či neplatí iba pre cudzincov.

eviska83
18. jan 2009

akoto ze nemas narok na metersku zo zahranicia,ked si tu 4 roky? Matersku by si mala poziadat na Job andBenefit.Mala by si mat narok na Statutory Maternity Pay coz je okolo 117£/tyz.

adoracion
19. jan 2009

na statutory maternity pay ma narok len zena ktora bola riadne zamestnana pred odchodom na matersku 28 tyzdnov a to zrejme ona nebola ale aj tak ma narok na maternity allowance od job centra co je zhruba ta ista suma ale to je asi tak vsetko co mozes dostat v angicku + child benefit 20 libier tyzddenne na kazde dieta a potom su dalsie benefity ale ktore su uz vyplacane len v suvislosti s vasim rodinnym prijmom tak ak zarabate malo urcite by som si poziadala o tax credit a maternity sure start. a ked tak rozmyslam pisala som to zbytocne lebo obidve sa chcu vratit na slovensko a tak asi z uk poberat nebudu nic!!!