Dokedy treba platiť výživné?

vika34
27. aug 2009

Ahojte,chcela by som radu pre známeho.Jeho 19 ročná dcéra ukončila v júni 1.ročník VS-denné.
Od septembra začne študovať diaľkovo.
Od júla sa zamestnala na trvalý prac.pomer.
Dokedy je otec povinný platiť výživné,treba požiadať súd o zrušenie platenia .
Viete niekto odpoved?dík

zalka
8. apr 2013

@123jaja1 áno má nárok na výživné, pretože študuje .. tak mng. vzniká opäť vyživovacia povinnosť. Môže sa dohodnúť so synom na sume, alebo to syn môže žiadať cez súd.

123jaja1
8. apr 2013

@zalka A aj napriek tomu že už bol zamestnany?

zalka
8. apr 2013

@123jaja1 aj aj napriek tomu, teraz zamestnaný nie je, študuje a tak má otec povinnosť ho živiť, a nielen otec aj matka. Ak býva u starých rodičov .

123jaja1
8. apr 2013

@zalka on už to dal na sud a žiada spetne dva roky a sumu po 200eur mesačne!

zalka
8. apr 2013

@123jaja1 súd mu neprizná výživné za obdobie kedy pracoval ...

123jaja1
8. apr 2013

@zalka jeho matka sa onho nezaujma už dobrych 12 rokov,opustila ich ked boli maly a manžel sa o nich staral!

123jaja1
8. apr 2013

@zalka a bere sa do uvahy aj brigada?

zalka
8. apr 2013

@123jaja1 pozri ako dávaš informácie? nikto nemá vešteckú gulu, súd rozhodne . Kedže syn žil u otca otec nemal na neho stanovenú vyživovaciu povinnosť, teda mal u neho žiť aj dalej nemal ísť bývať ku babke. A ako sa k tomu postaví súd bohvie ...

123jaja1
8. apr 2013

@zalka dakujem velmi pekne

zalka
8. apr 2013

@123jaja1 rado sa stalo , uvidíte ako dopadne súd ale výživné kvôli štúdiu bude mng. platiť na syna .. ak on ostane bývať u babky ..

123jaja1
9. apr 2013

@zalka tak toho sme si vedomy ale žiada 200eur a to je dost vela!

ivetkabab
9. apr 2013

@vika34 ahojky.vyzivne sa plati,pokial dieta studuje diakovo VS.akonahle skonci,tak rodic musi poziadat o zrusenie.ak nie tak musi platit nadalej...

zalka
9. apr 2013

@123jaja1 to že žiada neznamená že musí dostať toľko ...

juro1987
26. okt 2013

Dobry den, vite my poradit , chcem platit vyzivne , len moja byvala nechce podat ziadost o vyzivne na sud z toho dovodu ako my povedala ,aby my uskodila aby som jej po roku musel vyzivne naraz doplatit, co by som mal spravit? dakujem

mokon
26. okt 2013

@123jaja1 plať istú sumu už teraz, súd to potom prepočíta

zalka
26. okt 2013

@juro1987 spravíš to jednoducho, každý mesiac v istý den jej pošli nejakú sumu na účet, cez svoj účet a do správy pre prijímateľa napíš výživné. Súd ak určí výšku , vyššiu tak budeš doplácať oveľa menej a vybabreš tak ty so svojou ex ...

baruska1205
5. jan 2014

@winni_oli ahoj presne čo píšeš mám doma :( manžel platí svojej ex ako sa má a syn ho obchádza ako prašivého psa a že vraj ja som príčina,preto ,že sme spolu čo ona nevie stroviť boli sme priateľky ,ale osud to zariadil inak dozvedela som sa určité veci a spravila svoj úsudok a s jej ex manželom sme sa do seba zapozerali a po 2 rokoch spolužitia sme sa aj vzali, :( ona môže všetko ale on nesmie nič tak naozaj sú aj otcovia čo si to nezaslúžia ako ten môj robil pre nich všetko a ona stále mala málo,že si našla za neho NÁHRADY!!!!! Kto to nemá doma tak to nepochopí

nikawero12
5. jan 2014

@baruska1205 nehnevaj sa, ale keby si moja priateľka začala niečo s mojím exmanželom a ešte sa za neho aj vydala, tak by som to zrejme ani ja nevedela stroviť.

baruska1205
6. jan 2014

poznám veľa párov čo tak v pohode fungujú,ale nebudem to tu rozoberať tu ide o deti nie o nás dve aj ja som bola rozvedená a s ex komunikujeme na výbornej note i keď začiatky po rozvode boli veselé,ale obaja sme si uvedomili ,že sme tým ubližovali našej spoločnej dcére a neviem prečo niektoré ex si svoje nervy odbavujú na deťoch. Ak má záujem mohla byť len rada nemyslíš a v živote by som ja nespravila to čo ona

sense
6. jan 2014

treba podat ziadost o zrusenie, ak nepoda bude musiet nadalej platit, a po zruseni sa moze sice domahat na vrateni ale pokial nebude dobrovolne vratene tak naspat nedostane nic

womenair
4. aug 2014

dobrý deň rada by som sa informovala, je povinní rodič, ktorý patil výživné na dieťa, posielať aj nadalej peniaze, aj ked už uzkončilo strednú školu, a je 5 rokov vedení na UP,,s tým že brigaduje.. ďakujem za odpoved... druhý rodič, chce takto dostavať peniaze na deti, nakolko vie, že do 26 ak nebude riadne zamestnaní, bude sa musieť na deti platiť

mnamko
4. aug 2014

výživné sa platí pokiaľ dieťa študuje

fidorka7
4. aug 2014

@mnamko nemáš pravdu, výživné sa platí dovtedy, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť.pozri si zákon o rodine, nikde sa tam nepíše ani vek dieťaťa ani že kým študuje.
Rodič musí požiadať súd o zrušenie vyživovacej povinnosti, inak táto trvá.

mnamko
5. aug 2014

a to mi chceš povedať,že ked mi bude dieťa v 30rokoch lenive sa o seba starať a bude tvrdiť,že nie je schopne tak budem na neho stále platiť?

babo78
10. sep 2014

Ahojte viete mi poradit. Priatel ma dceru s byvalou manzelkou, teraz v juni skoncila strednu skolu. Neoznamila mu ci pokracuje dalej na VS. Je povinny dalej platit ked nevie ci pokracuje v studiu, nakolko mu to neoznamila. Alebo ma podat na sud ziadost o zrusenie vyzovovacej povinnosti? Neviete mi poslat nejake tlacivo na zrusenie povinnosti? Dakujem

fidorka7
10. sep 2014

@babo78 zákon o rodine to presne neupravuje - ten len hovorí, že dovtedy, kým nie je dieťa schopné živiť sa samo. Do akej miery je to objektívna príčina a do akej lenivosť dieťaťa už zákon nerieši. V každom prípade by mal platiť dovtedy, kým ho súd tejto povinnosti nezbaví - teda ak s tým nechce mať problémy, nech podá návrh.

fidorka7
10. sep 2014

@mnamko podľa zákona áno

milospandrlak
30. okt 2014

@winni_oli Nie je sance aby taky navrh presiel!!! Bolo by to spravodlive... rozvedene placu ze muzi su ti navine, zneuziva sa pritom system a deti su odkrojene od otcov v 89 perc.pripadov rozvodu!!! Kuratela nema ani paru o reale...deti su len kus papiera, fascikel na sud, podavaju si ho na pojednavanie - ktora je volna, ide zastupovat dieta...sudcovia rozhoduju neprestudovane pripady...Matka si poda navrh na socialku, ta to odobri bez presetrenia a sudca odklepne socialke nazor...ta ma vsak zastupovat zaujem dietata...nie matky. NIE JE SANCA DOKAZAT MATKE ZE NEGATIVNE OVPLYVNUJE DETI...Otcovia su dobri len ako spermobanka a potom zdroj prijmu. A zakon, podla ktoreho by otec mohol co len poziadat o docasne pozastavenie vyzivneho, pokial sa k nemu dieta nehlasi, by vyvolal obrovsku vlnu a precedens, husi zavisle na vyzivnom, parazitujuce na vlastnych detoch by prisli o prijem... a vyplavalo by napovrch kolko pripadov zneuzivania vyzivneho na SK mame.... a to nikto z kompetentnych nechce...kedze sa aj legislativou tlacime EU do ... 🙂

baruska1205
31. okt 2014

@milospandrlak presne náš prípad teraz sme si podali o manzelovu dceru z prveho manzelstva a sudkyna ju radsej necha v ustave ako u nas vraj otec na nu zle vpliva,ale to ze matka na nu berie aj prispevky,ma kompenzaciu na auto a pritom na nom jazdi do prace jej terajsi treti manzel a vraj pre jej zly stav musi byt v lecebni(čo je veľka blbosť ,ale tak papier znesie ) kokos keby mala len ju drzíme hubu ale ma dalsie tri 13r,1,5r.,a 3mesačné deti tak nema na nu čas.pritom na sude tvrdila ze jej venuje maximum no to by som chcela vidieť,ale dnešné súdy su take ake su a take ako ona zahraju na sude vzornu mamicku a otec si ani neskrtne nechapem tie ženy!!!! Tiež som bola rozvedena a moj ex má dceru kedy len chce plati mi 60€ uz 5 rokov a do dnesneho dna som si nepodala o zvysenie čo sa každa rozvedena čuduje ale nemám dovod si podavať dcére kupi co treba vzdy sa na vsetkom dohodneme tak naco to riesit ale veru su aj take ktore maju stale málo a v mojom okoli poznam take zeny.

winni
6. nov 2014

@baruska1205 zlatik, som neskutocne unavena, smutna a všetko ostatné. Co by som dala za to,keby som si toho môjho otecka mohla objať, povedať mu ako ho veľmi lubim! Všetko! Nedokazem sa divat na tolku nenavist, zlobu a prisaham, ze nedopustim, aby moja dcérka vedela, ze na svete existuje taja svina, odpad ako je jej ... Nedokazem to ani len napísať.. Vlastne jej nie je nič, lebo uz pochybujem o tom, ze je aj manzelova dcéra. Fuj, je mi na grc z tohto statu a sudov.