Dokedy treba platiť výživné?

vika34
27. aug 2009

Ahojte,chcela by som radu pre známeho.Jeho 19 ročná dcéra ukončila v júni 1.ročník VS-denné.
Od septembra začne študovať diaľkovo.
Od júla sa zamestnala na trvalý prac.pomer.
Dokedy je otec povinný platiť výživné,treba požiadať súd o zrušenie platenia .
Viete niekto odpoved?dík

andzi
28. aug 2009

áno, ak sa zamestnala, výživné už platiť nemusí, ak nechce. Jednoducho nech prestane platiť a ak sa dcéra bude domáhať, treba podať o zrušenie.

vika34
autor
28. aug 2009

dakujem a neporuší tým nejaký zákon ,ked nepožiada súd o zrušenie a prestane platiť?Posledný raz totiž zaplatil výživné za jún a domáha sa ani nie tak dcéra ako bývala manželka

kelila
28. aug 2009

Určite treba podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti ! Čo najskôr, pretože zákon o rodine jednoznačne hovorí, že spotrebované výživné sa nevracia!!!!! Takže ak bude priateľ nútený platiť ( predpokladám, že áno, pretože asi bude podľa tvojho príspevku tlačiť na priateľa matka oprávnenej ) nebude mať páky na vrátanie výživného, pokiaľ súd nerozhodne. Napríklad podá návrh v auguste a bude žiadať zrušiť výživné od septembra, súd rozhodne o zrušení výživovacej povinnosti v decembri, tak vyplatí oprávnenej niekoľko dávok výživného naviac. A ako hovorí zákon spotrebované výživné sa nevracia. prípadne ak nebude platiť môže oprávnená podať návrh na výkon rozhodnutia - platenia výživného, a priateľ sa nebude môsť preukázať rozhodnutím súdu o zrušení vyživovacej povinnosti a exekútor nie je oprávnený riešiť hmotnoprávnu otázku, či má priateľ platiť alebo nie.....

Netrúfla by som si prestať platiť výživné bez rozhodnutia súdu. Výživné sa platí do doby pokiaľ nie je oprávnený schopný samostatne sa živiť. Zákon o rodine nepozná konkrétnu lehotu, len hovorí o neschopnosti sa samostatne živiť. Avšak podľa rozhodnutí Najvyššieho súdu ( judikatúra) aj v súvislosti so zákonom o sociálnom zabezpečení, ktorý hovorí o nezaopatrenom dieťaťi, najneskôr do 26 roku veku dieťaťa.

V tvojom prípade ona je už schopná samostatne sa živiť, takže v pohode podajte čo najskôr návrh na zrušenie vzživovacej povinnosti.

vika34
autor
28. aug 2009

dakujem a môže požiadať aj v auguste o ukončenie vyž.povinnosti k júlu čiže spätne?

kelila
28. aug 2009

Môže, nech určí zánik napr. momentom kedy bola prijatá do zamestnania.

Inak som pochybila v jednej veci, za čo sa ospravedlňujem, nevracia sa spotrebované výživné len v prípade maloletých detí. Ale aj tak platí, že pokiaľ bolo výživné určené súdom, je možné ho zrušiť len prostredníctvom súdu. Dovtedy by mal priateľ platiť. A vrátanie výživného by sa mohol domáhať podaním samostatnej žaloby, ale to je na dlhé lakte, preto odporúčam dnes zajtra podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.

vika34
autor
28. aug 2009

dakujem pekne

momocska
19. mar 2012

Dobry den chcela by som sa spítat do kedy musi moj druh platit vyzivne ked jeho dcera tera v maj uknci skolu a ma uz 20 rok??
😒

sympa1
19. mar 2012

@momocska do ukoncenia skoly.pripadne keby sla na vyšku tak do ukoncenia vyšky

momocska
19. mar 2012

aha ale ona uz nejde dalej tak do maja?

zalka
19. mar 2012

@momocska
študentom je do 31.8.2012 , takže aj cez prázdniny treba platiť výživné.

momocska
19. mar 2012

aha ale ona uz nejde dalej tak do maja?

momocska
19. mar 2012

😠 😠 😠 😠 😠 😠

momocska
19. mar 2012

škoda 😒

martina2001
19. mar 2012

Mala by upovedomiť povinného a ten podať žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti na súd

zalka
19. mar 2012

@momocska
nechmur sa, aj prídavok na dieťa dostane do 31.8. bezohľadu na to či ide dalej do školy alebo nejde. A najlepšie je dať návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti.

sympa1
20. mar 2012

@momocska no ja neviem, ale myslim si ze ked ukonci nejakou tou maturitnou skuskou skolu v maji a nema na papieri ze je prijata na dalsiu skolu , lebo ako pises dalej nejde, tak by nemalo platit ze je studentom aj cez prazdniny....podla mna. a teda len do maja. najlepsie je si to prezisit na nejakom prislusnom urade

fantagiro31
20. mar 2012

mňa by zaujmal takýto prípad, dieťa nejde ďalej do školy, ale je nezamestnané. Matka je povinná ho chovať do 25. Ale alimenty už nedostane?

alexandra
20. mar 2012

Spravne, ak konci studium (nepokracuje na inej skole dennym studiom), konci ho zaverecnou skuskou - maturita/stanice, nie datumom.
@fantagiro31 Jasne sa pise, ze vyzivne sa plati pokial sa dieta nemoze samo zivit. To, ze je nezamestnane neznamena, ze nemoze.

fantagiro31
22. mar 2012

@alexandra ďakujem, už som važne myslela, že je to na hlavu postavené 🙂

winni_oli
24. júl 2012

Nepáči sa mi to, tento spôsob platenia výživného. Lebo niektoré deti si to vôbec nezaslúžia a niektoré ženy sa vydajú a urobia deti len preto, aby potom z otcov ťahali peniaze. Príklad: kamarát sa oženil, po piatich rokoch manželstva sa rozviedli, dieťa zverili do opateri matke, ktorá si silou mocou vydobila výživné, po piatich rokoch požiadala o zvýšenie, lebo navymýšľala dcére krúžky. Otec, ktorý zarába mesačne 560 eur, platí úver na byt, lebo aj o byt ho pripravila, musí platiť výživné na dieťa 250 eur. Tak mi vysvetlite, kde je tá spravodlivosť? Ledva prežíva, niekedy nemá dať čo do úst, aby poplatil šeky, úver. A dieťa? Vôbec nemá oňho záujem, nechce sa s ním stretnúť, ale peniaze bude hrabať. Je to nespravodlivé aj pre tie ženy, ktoré si takýchto mužov nájdu. Je to trápenie pre rodiča, mali by prijať zákon, že keď dieťa nejaví záujem o rodiča, tak sa jeho vyživovacia povinnosť zruší a nie platiť na darebákov, ktorí ani nevedia osloviť rodiča OTEC či MAMA! Veľa deti chodí na VŠ len preto, aby dostávali výživné a nechce sa im robiť, je to žiaľ smutné a niektoré tie príbehy veľmi smutné.

monika76
24. júl 2012

@winni_oli to je tvoj názor a zober si inú stránku...otec sa na tu matku a dieta vykašle a v kuse vydumuje len aby nemusel platit ! to sa Ti zdá spravodlivé že jeden muž sa zachová ako zbebelec ? prečo by to nebolo spravodlivé? takže deti narobit to áno a potom sa na to vykašlat to hej...muž si žije svoj život a to dieta ma živorit s matkou? on si potom založí novú rodinu a hajde zas decká a donekonecna to isté...len tak narobit deti a nemat vyziovovaciu povinnost? ja by som im tak sprisnila podmienky a stále dufam ze to pojde len k dobrému a nebude sa nadrziavat darebákom,zbabelcom...Toto je zas moj názor pochádzajúci z realneho života .

winni_oli
24. júl 2012

Každý ma na to svoj názor, aj môj názor pochádza z reálneho života a takto to vidím ja. Áno, sú aj muži, kt. sa vykašľú na matku a deti, to je iný príklad a taktiež to súvisí aj so ženami. Za rozvod môžu obidvaja partneri, nie len ten jeden. Skús sa vžiť do situácie otca, ktorého manželka podvádzala a nakoniec sa s nim rozviedla, pripravila ho o príbytok a ešte chce vyššie výživné. Nie všetci muži sú zlí a darebáci, žijú aj slušní muži, kt. nemali právo natrafiť na normálne ženy a tí neslušní a darební? Vždy je to tak, že dobrí ľudia doplácajú na tých horších. Nezmení sa to nikdy.

monika92
29. aug 2012

Dobry den, chcela by som sa opytat, dokedy ma otec platit vyzivne, ked som ukoncila v maji studium na strednej skole, no este 1 predmet mam az v septembri, ale on o tom nevie. Zaujimalo by ma, ci ma povinnost platit vyzivne az do septembra, pretoze socialne aj zdravotne v juni, juli a auguste plati za mna stat a v septembri maturujem z 1 predmetu. Je povinny mi platit vyzivne az do septembra? Pretoze poziadal o zrusenie vyzivneho a v septembri idem na sud... mam sance ze to vyhram a bude mi t omusiet doplatit? Dakujem za odpoved

carinetta
1. okt 2012

ako možeš napísat,že si ukončila študium.ked si ho vlastne neukončila.tak len doštuduj a nech otcovi zrušia výživne.daj vediet ako si dopadla.nas čaka to iste.tak som zvedavá ako dopadneme

erika160669822
19. feb 2013

@vika34 len vtedy treba poziadat sud ak bola dana exekucia inak nie.

amouramour
19. feb 2013

@winni_oli dieta stoji troska viac ako ta almuzna nazyvana vyzivne...matka ked je chore musi byt PN, to su straty na plate a pod., zena sa musi starat o dieta, muz si beha kade chce....skor by som povedala, ze je nespravodlive, ze vsetko ostane na zene a otecko sa mrkne na dieta raz za rok, to je nespravodlive

winni_oli
19. feb 2013

Pre Amouramour :Pozri sa..ako aj muži,tak aj ženy majú zásluhu na rozvode,či odlúčení..ja som sem napísala svoj názor a postreh z okolia. Keď má muž peniaze,tak nech platí,ale sú aj muži,ktorí chcú platiť,stretávať sa s dieťaťom atď,ale proste tie ženy chcú len peniaze a nič viac..netrápi ich,či ex má kde bývať,dať čo do úst atď,sú aj slušní muži a ženy mrchy. Občas sa treba aj zamyslieť a porozmýšlať aj nad inými a nie len vykrikovať,že je to nespravodlivé a myslieť len na seba..sú ľudia na tom aj horšie a dali by všetko za to,čomu ty hovoriš almužna.

vika34
autor
19. feb 2013

@erika160669822 dakujem za odpoved ale už je to dávno vyriešené 😀

cijasik
23. mar 2013

ahojte zienky chcela som sa opýtat ci ma pravo zena pýtat vyzivne dopredu do aprila............prosim poradte

123jaja1
8. apr 2013

Ahojte neviete mi niekto poradit ohladne vyživneho?Moj manžel ma syna ktory s namy byval do 18tky,odišiel k mužovej byvalej svokre byvat,nejaky ten rok bol zamestnany a teraz začal zas študovat!Ma 20rokov a žiada vyživne,ma na to narok?Dakujem za rady ☹