Dokedy treba platiť výživné?

vika34
27. aug 2009

Ahojte,chcela by som radu pre známeho.Jeho 19 ročná dcéra ukončila v júni 1.ročník VS-denné.
Od septembra začne študovať diaľkovo.
Od júla sa zamestnala na trvalý prac.pomer.
Dokedy je otec povinný platiť výživné,treba požiadať súd o zrušenie platenia .
Viete niekto odpoved?dík

baruska1205
7. nov 2014

@winni no moja to sme na tom rovnako ved pozname situácie v našich rodinách tak hlavu hore a sme tu jedna pre druhu tak co nám ine treba 🙂

winni
7. nov 2014

@baruska1205 Presne tak, kto to nezažil, nevie o čom hovoríme. Ale uz nevladzem, to prenasledovanie, žiadne prava, len povinnosti .. A kazdy, ci sudca, ci prokuratura majú svoju pravdu ... A henta špina zdupkala do Anglická, ZEVRAJ študovať.

baruska1205
7. nov 2014

@winni no pekne ale vieš čo sa hovorí ?že na každú sviňu sa voda varí 😀 tak nezúfaj a uvidíš,že príde deň keď si svoju pravdu obhájime a nie len my ale všetci otcovia ktorý sú neprávom hádzaný do jedného vreca s darebákmi,ktorý úmyselne nemajú záujem o deti a svojim ex znepríjemňujú život

donamersedes
23. nov 2014

Caute ludia mame taky problem ,dcera dovrsila 18rokov pred dvoma rokmi t.j 2012 v oktobri v r2013porodila syna v juni byva sama z priatelom v byte a vraj nastupila do skoly a jej matka teraz ziada od otca vyzivne co ma robit?on prestal platit ked dovrsila 18rokov .nevieme ci pracuje alebo nie .poradte kde sa treba obratit?

zalka
23. nov 2014

@donamersedes má viac ako 18 rokov, matka už nemôže žiadať výživné. o to si musí súdom požiadať dcéra.

sudnasien
22. júl 2015

ahoj.Chcem sa opytat.mam dieta s byvalou partnerkou.sud mi urcilplatit vyzivne na zaklade fiktivneho prijmu ,ktory v skutocnosti nemam.som nexamestnany a byvala ma zdiera aj o gate.chcem sa opytat ci vyzivovacia povinnost zanika keby sa zosobasim s mojou novou priatelkou s ktorou vychovavam jej deti.?
dakujem

puklica13
22. júl 2015

@sudnasien mozes sa zosobasit aj s anglickou kralovnou a vyzivovacia povinnost voci vlastnemu dietatu budes mat stale

dai
22. júl 2015

@sudnasien 🙂 nie, mas dieta a tvojou povinnostou je sa on starat - s tvojou byvalou to nema nic spolocne 🙄

nanulka24
22. júl 2015

Vyzivovacia povinnosť zanika ked sa bude dieta schopne same zivit. Na svoje nemas, ale na deti novej partnerky mas?

babo78
23. júl 2015

Ahojte baby, chcem Vas poprosit o radu. Priatel ma dceru, ktora bude mat 21r. skoncila skolu a od septembra zevrajze nastupuje na vysoku panaeuropsku skolu. Ona si zaraba fotenim fotiek pre nejaku firmu. Bohuzial priatel je bez byvania, prijmu. Ako postupovat v tomto pripade? Je povinny stale platit? Jeho ex mu stale posiela vyhrazne sms, ze ho uda na policiu, exekutorovi a pod. Dakujem za rady.

havana_frost
28. júl 2015

@babo78 Pokiaľ je súdom rozhodnuté o výživnom, tak je povinný platiť. Aj keď bude študovať na VŠ.

ivuska027
28. júl 2015

@babo78 ja by som sa informovala na urade prace

rencakm
28. júl 2015

@babo78 Ak je priatelova dcera 21rocna,je povinny platit priamo jej, s EX vobec jednat nemusi. Ak dcera chodi do skoly na denne studium stale je povinny platit sumu,ktoru mal urcenu sudom az dovtedy,kym bude schopna sa sama zivit,cize v podstate,kym skonci skolu. Moze poziadat dceru,ak jej neveri, o potvrdenie zo skoly, ze skolu navstevuje. Kazda skola tieto potvrdenia vystavuje na zac.sk.roka,ci uz pre ucely pridavkov na deti,ci ine. Ked dcera skolu ukonci,alebo chodi dialkovo, priatel musi poziadat sud o ukoncenie platenia vyzivneho a az ked sud rozhodne,potom platit nemusi. Ale moze este poziadat sud aj o znizenie sumy vyzivneho. Najlepsie poradit sa s pravnikom, niekde sa poskytuju rady aj zadarmo,prip. na urade prace sa opytat, na oddeleni socialnopravna ochrana deti a mladeze sa to tusim vola tam.

dai
28. júl 2015

@babo78 mne sa inak rata ako su partnery s novymi partnerkami vzdy bez prace a byvania... a ty ho zivis a poskytujes mu byvanie ze? nechapem to... ide o jeho dieta

babo78
28. júl 2015

@dai Bohuzial donutil ho nas stat skoncit s podnikanim a jeho ex ho pripravila o byt a ked ide o jeho dceru, ma ju len ked plati alimenty, co sme spolu 4 roky som ju videla raz aj to ked jej niesol peniaze. Nepise mu, nevola, negratuluje, snazil sa ale nic, bohuzial ma vychovu svojej matere. Nie kazdy chlap je v tom vinny, su aj zeny riadne vypocitave svine.

nanulka24
28. júl 2015

ano ženy ktoré zostali sami s deťmi sú teda naozaj vypočítavé svine. Také svine, ktoré vodia každé ráno dieťa do škôlky, ktoré sa starajú oň ked je choré, varia, perú, žehlia aby dieťa malo vždy čo do úst a na oblečenie. A chlap čo? odbaví si každy mesiac povinnú sumu, podaktorí ani to nie a ešte nariekajú akí sú chudáčikovia a ako ich ex zdiera. No fakt, my sme hrozné svine 😀

nyusika
28. júl 2015

@nanulka24 suhlas.
ja uz len cakam, ako niektora nova partnerka vytoahne to, ze sa tie svine mali viac snazit udrzat si chlapa. lebo je urcite ich chyba, ze si ich manzelia/partneri nasli nove zeny.

nerozumiem tomu, preco alimenty riesia nove partnerky, ked to vadi muzovi, nech si to so svojou ex vyriesi on. ale nova zena nerma, podla mna, pravo taketo nieco riesit.

prist a opytat sa, ako to spravila @vika34 je uplne v poriadku...ale rozoberat opravnenost a vysku alimentov je uz ina kava

maciatkolulu
28. júl 2015

@nanulka24 prwpac, ale su naozaj aj vypocitave svine a su aj take, ktore permanentne robia prekazky pri stretavani sa, robja co sa da, aby ociernili otca v ociach dietata a aj druhych. Hej su aj take sproste zeny, napriek tomu, ze sa im skoncilo manzelstvo si vobec neivedomuju, ze rodicovstvo nie. A ze deti potrebuju aj otca a robia zle kde sa da a velakrat je to iba o peniazoch. Samozrejme su tu aj chlapi svine, ktori osklbu kludne aj vlastne deti a kaslu na ne zvysoka. Ale rozhodne to nie je tak, ze zeny su chuderky a chlapi svine.

moni244
28. júl 2015

@nanulka24
@nyusika su take zeny, moj nevlastny otec platil na svoju dceru, nevidel ju ani raz v zivote, ex si vybojovala zakaz stretavania, takze len platil, ona ani nevie, ze otec, co ju vychovava, nie je jej. Stretla som sa z viacerymi pripadmi, kedy zeny len tahali z otcov peniaze a robili prieky pri stretavani. Sa tu budete ohanat, ze matky sa staraju, vedu deti do skolky, skoly a co myslite, ze otcovia to robit nechcu? Len im to nie je umoznene

nyusika
28. júl 2015

@moni244 ale ved su, jasne. nepomerne viac je vsak takých, co s odretynmi usami same vychovavaju dieta, lebo chlap ich opustil kvôli takej, co teraz riesi alimenty namiesto rodicov

maciatkolulu
28. júl 2015

@nyusika zeny niekedy z vlastnej hluposti sa tahaju po skolkach, besiedkach, rodicovskych, lekakaroch a pod.len aby sa deti nestretli s vlastnym otcom... a ten by (teda ten normalny) mozno aj rad pomohol. Vela zien robi zo seba trpitelky a opustene chudery a este sa v tom aj bazia ako ich kazdy lutuje a nadava na toho sviniara ex. Ale treba s kludom zdvihnut tlf a zavolat oteckovi, ze vtedy a vtedy je rodicko, maly/mala je chora treba zbehnut k lekarke a pod. Znova prizvukujem, ze zu aj taki chmulovia, ktori kompletne osr... deti, ale nakoniec su naozaj aj taki co platia a platia a deti cusia, nesmu vidiet otca, lebo mama by napr. plakala atd. Len vacsina sa v dospelosti spamata.

dai
28. júl 2015

@babo78 hadam nemyslis ze je vinou dcery ze jej otec s nou nema ziaden vztah... trosku objektivity nezaskodi - dieta je vzdy pri rozvodoch to najviac poskodene - ak aj s nou vztah nema tak ma k nej povinnosti - on ju stvoril,spolu s matkou sa mali starat o vychovu a to dieta stoji - jeho vzdelanie, jeho strava etc ... hadam nechces aby to matka tahala sama...
pripravila ho o byt🙂 ako prepac, to co je? ak mali BSM tak sa pripravit o byt neda...ak to bol jej byt tak ho o nic nepripravila, ak jej ho dobrovolne prenechal tak opaet nie je predsa poskodeny...

nyusika
28. júl 2015

@maciatkolulu a niekedy je to proste odpor tej zeny k muzovi, ktory ich opustil
viem, nie je spravne kompenzovat si svoju nasratost tym, ze budem robit prieky...vsetko vsak chce cas.
A naozaj nie je potrebne, aby sa do budovania nového vztahu opustena zena/exmanzel montovala nova partnerka. Niektore veci sa nedaju urychlit. Aj ked by sa mali riesit inak.

nanulka24
28. júl 2015

klobúk dole pred takými čo sa naozaj chcú starať... škoda že ich je tak žalostne málo. môj ex od nás býval 15 km na dcéru si od narodenia nespomenul ani raz, až keď mala 4,5 roka asi ho osvietilo že mu niekde vyrastá dieťa a chcel sa stretnúť, na výraz jeho tváre ked mu dcera povedala ujo nikdy nezabudnem. odvtedy sa neozval, odsťahoval sa 400 km do tramtárie platí to čo mu uložil súd a to je jeho jediná starosť každý mesiac. naťukať moje číslo účtu do IB 🙄 🙄 na ostatok som tu ja. Takže asi nie všetci otcovia chcú byť svojim deťom nablízku aj ked im to je umožnené. Ale ťažko to vysvetľovať niekomu kto má vo svojom okolí asi iba vzorných tatíčkov čo sa idú dotrhať aby boli so svojimi ratolesťami.

maciatkolulu
28. júl 2015

@nanulka24 nepisala som vsetci otcovia a vsetky matky.... ale, ze su aj taki aj taki...

henikaf
30. sep 2015

Dobry vecer,som rozvedena matka so styrma detmi,otec je dlzny vyzivne ,najstarsia dcera studuje od septembra v Ba na sukromnom gymnaziu externe,nakolko dcera v oktobri bude mat 18rokov a ide sa zaevidovat na Urad prace.Chcem sa poradit ci v takomto pripade otec na dcerku musi platit vyzivne abo nie.Vie o tom ze dcera prestupila na externe studium.Dakujem za rychlu odpoved Hena 😔

mokon
30. sep 2015

@henikaf toto zrejme posúdi len súd, ale je možnosť, že súd uzná, že sa dcéra dokáže živiť sama, ale tiež že súd uzná, že ešte výživné potrebuje

libka1
30. sep 2015

@henikaf porad sa s nejakym pravnikom, toto je specificke, pokial studuje externe podla mna platit vyzivne nemusi. je to studium popri praci, takze by sa mala dokazat zivit sama...

fidorka7
26. okt 2015

@henikaf prestať platiť môže až potom, ako súd právoplatným rozsudkom zruší vyživovaciu povinnosť. Inak platí do doby, než je dieťa schopné živiť sa samo. Inak nerozumela som tvojej vete: študuje externe. lebo sa ide evidovať na ÚP - tie dve veci spolu nejako súvisia? nechápem...

penn
26. okt 2015

@winni_oli chcu len peniaze? To akoze tych 250 eur vyzivneho je nejake terno? Kvoli tomu sa zene veru neoplati mat dieta a do dospelosti sa on starat. To nie je nejaka vynosna zarobkova cinnost. Ved ju to stoji ovela viac. A muz keby zil s rodinou tak by lrispieval tiez o ela viac. Prekticky celu vyolatu do domacnosti.

Ja vidim najvacsi problem v lahkovaznom vstupe do manzelstva...a lahky vystup. Potom to ludia beru na lahku vahu, lebo to nie je navzdy.