Doma som nepracovala. Mám nárok na sociálne dávky?

evuliatko_tn
14. jan 2009

ahojte, som vydata v zahranici,taliansku,mam synceka,9 mesiacov,mam trvaly pobyt tu v taliansku,a aj na slovensku,bo som ho nezrusila,moj syncek sa narodil v taliansku,moj manzel je talian.ja hned po ukonceni skoly som sa prestahovala sem ,cize na slovensku som nikdy pracovny pomer nemala,chcem sa spytat,ci by mi niektora z vas vedela povedat,ci mam narok na socialne pridavky,tusim sa to tak nazyva,alebo materske aj ked som na slovensku nikdy nepracovala?mozno je to uplne hlupa otazka..

emjee
14. jan 2009

materske urcite nedostanes, kedze si nebola v poslednych 2 rokoch aspon 270 dni nemocensky poistena

co sa tyka rodicovskeho prispevku - netusim

eviska83
16. jan 2009

matersku nedostanes,ale rodicovsky prispevok ano do 3 r.dietata.ja som na slovensku tiez nikdy nepracovala a stale ho poberam

mirka414
16. jan 2009

netreba to vybavit iba do 6mesiacov od narodenia dietata 😕 ?myslim,ze potom pravo zanika,ale nie som si ista...

eviska83
16. jan 2009

niesom si ista ohladom rodicovskeho ale porodne+jednorazovy prispevok na dieta samusi vybavit do pol roka

emjee
16. jan 2009

btw. ako mozes mat dva trvale pobyty?

mirka414
17. jan 2009

emjee toto riesim prave aj ja..na obecnom u nas v dedine na Sk mi povedali,ze si mozem nechat aj adresu za slobodna tj.na sk,kde sa mi narodila aj dcerka,ktora ma v SK pase uvedenu ako trvale bydlisko dedina na SK,ale v ID vo Svajciarsku uz ma vedenu trvalu adresu Svajciarsko...nevies nahodou,kde by som dostala nejake info ohladom tohoto chaosu ako mam postupovat?

jankando
18. jan 2009

Ahoj Evuliatko,

Emjee, tiez mi nejde do hlavy ako je mozne mat 2 trvale....
ja mam trvaly pobyt na sr, moj syn ma zatial este tuna, v Uk, ale uz ho moja mamka ide prihlasit na sr, ....no a tiez ho neodhlasim, ale to neznamena, ze ma 2 trvale...on bude vlastne obcan sr, coz evickin moze mat dualne obcianstvo, tak ja vazne neviem...

co sa tyka rodicovskeho prispevku, tak musis mat matka trvaly pobyt na sr a dieta tiez....
mne ide teraz mamca vybavit doma porodne a rodicak, pretoze tuna mi to nevyslo......
no a potrebovala som na oboje trvaly pobyt pre maleho, coz mamca ho prihlasi, kedze ona je majitelka bytu, ja by som nemohla, sl.rodny list, alebo aspon potvrdenie, ze je poslana ziadost o neho na spec. matriku do BA,coz predchadza apostilovany rodny list z krajiny, kde sa narodilo dieta, potvrdenie od lekara,ze som navstevovala od 4 .mes tehu lekara-tzv.poradne a potvrdenie, ze dieta sa dozilo 28 dni, potom doklady, ze mi neuznali prispevky v krajine, kde posobite...nemali by sa poberat prispevky zdvoch krajin..no a to vsetko treba uradne prelozit...tak riadna fuska...ale naisto vsetko budem vediet az sa mi to vybavi...a tiez vraj musi byt vlastny ucet doma na sr..vraj sa neda na napr. mamkin...tak som pocula..no uvidm, co mi mamina povie , ked pojde na urady

A Evi, ja som tiez nepracovala doma, hned po skole som prisla tuna, ale ak si obcianka sr, tak mas narok na vsetky benefity tam...len ako Emjee pisala, zena matersku musis mat odrac. 270 dni za posl. 2 roky..

NO a Mirka ma tusim pravdu,ze sa to da len do pol roka, ale aspon materska urcite tak..rodicovsky neviem aku ma terminovu poziadavku...
inak vybavenie materskej je vraj dost zdlhave..tak aspon ten rodicak a porodne.. 😉
Drzim paste.. 🙂

eviska83
18. jan 2009

baby nerozumiem ako mozte mat trvale pobyty v uk ,ved tu take nic nieje.Ja mam 2.5 rocneho syna a vsetko mi vybavovala svokra ktora pracovala na urade takze tomu rozumie.Ja si to uz az tak nepamatam,ale viem ze sme museli posielat velky (stalo to asi 5£)rodny list na legalizacny urad v Londyne,Tento prelozit a s nim ziadat na slovensku o slovensky rodny list .Moze im to trvat az 2 mes.So sloven.rod.listom si mozes potom ziadat o porodne a rodicovsky.Porodne Ti daju len ak si to vybavis do pol roka.Rodicovsky prispevok Ti budu vyplacat az sa Ti v danej krajine skonci materska,to budes potrebovat potvrdenie ze Ti skoncila.(toto som prelozila len ja a nebolo potrebne to uradne overit) Ja som ziadne potvrdenia od lekarov nepotrebovala.Este ked sme leteli s malym prvy krat domou tak sme vybavovali jednorazovy cest.doklad ,Na to sme potrebovali tiez ten velky rodny list(cize je lepsie mat 2)fotky a myslim nase rodnne listy a sobasny list.Nam ten doklad platil len 2 tyzdne.My prave ocakavame dvojicky(som v 28tt) takze nas to cele caka znova.Este ze mam taku svokru,bez nej by som asi polovicu veci nedostala.

katkabes
18. jan 2009

ahojte baby,ja som tiez rodila v rakusku,ale pred porodom som sa musela odhlasit z poistovni zo slovenska,a beriem matersku v rakusku,ale ked sa maly narodil na slovensku som dostala tych 25tisic a da sa to vybavit len do 6mesiacov po narodeni dietata,potrebovala som najprv vybavit slovensky rodny list ktory musel byt prelozeny do slovenciny a overeny notarom-je to velka polozka,potom z obecneho uradu to poslali do BA a 1mesiac som cakala,a na socialne treba priniest potvrdenie od gynekologa ze som navstevovala pravidelne prehliadky a potvrdenie od detskeho lekara ze sa dieta dozilo 28dni.ale da sa to vybavit aj bez rodneho listu,staci ked na socialne zavolaju z obecneho,lebo nato mame pravo vsetky,tak drzim palceky pri vybavovani!prajem vam pekny den!!!!

wild.horses
18. jan 2009

eviska 83, ako ste potom odisli zo slovenska naspat, ked maly mal len ten jednorazovy pas? Alebo ked plati 2 tyzdne, da sa do dvoch tyzdnov aj vratit spat na ten isty doklad???? hmmm, asi nie, ze?
Ja totiz chcem ist domov len na skok, ked bude mat cca 3-4 mesiace ale sa bojim, ze na slovensku nestihnem vybavit dostatocne rychlo normalny pas pre maleho a ze tam budem musiet ostat dlhsie, co naozaj nemozem!

eviska83
18. jan 2009

wild.horses:ked sme cestovali spat maleho sme uz mali obaja napisaneho v pase.Na to sme potrebovali slovensky rod.list a potvdrenie o trvalom pobyte.Na vybavenie sl/rod.listu maju az 90 dni ,ale nam to prislo za 30,takze pohoda.My sme vycestovali na slovensko ked sme uz mali rodny list doma.

wild.horses
18. jan 2009

mne sa maly do pasu nebude dat zapisat, mam totiz uz ten novy pas.
Kolko trva vybavit cestovny pas na slovensku? citala som na ich stranke ze je to mozne aj do dvoch dni.
Samozrejme, rodny list uz vybaveny budeme mat dovtedy kym s nim pojdem na tu chvilku domov.

eviska83
18. jan 2009

To teda fakt neviem.Skus sa informovat u nich,s tym Ti neporadim

adoracion
18. jan 2009

wild poziadas si o cestovny doklad ktory je platny na cestu na slovensko doma si vybavis ten pas aj za 2 dni tusim 4000 sk neviem kolko to je euro 🙂alebo za mesiac cakania 1000 sk predtym na stranke ambasady mas napisane ako vybavit ten cestovny doklad.. ak mas slovensky rodny list problem s pasom uz nebude..
nema niekto napisane v anglictine tie doklady o potvrdeni od lekara ze som chodila na gynekologicke prehliadky ???? a ze sa dieta dozilo 28 dni?? a este nieco ked uz je rodny list na ambasade hotovy daju mi vediet ze ho maju alebo tam mam volat alebo co... ? dakujem