Dostanem materskú ak som študentka?

lubkaaa
12. mar 2007

Ahojte žienky. chcem sa Vás opýtať, neviete niekto ci mam narok na materskú (alebo nejaké iné peniaze) ak porodím babetko 5 mesiacov po skončení školy???
prosím poraďte mi na koho sa mám obrátiť, miminko sa nám podarilo neplánovane, v máji končím školu, asi (na 99%) pojdem na úrad práce, ale do práce v 4. mesiaci teh. ma asi nikto nevezme.. ☹

oliverka
27. jún 2007

Kym pojdes ku kompetentnym, odporucam stranku porada.sk. Ked si prestudujes vsetky informacie o materskej, budes velmi prekvapena, co vsetko sa da a ako to funguje. Podotykam, ze legalne a v sulade so vsetkymi zakonmi. Necakaj od zamestnancov socialnej poistovne, ze ti poradia, ako "od nich" ziskat co najviac.

julova
27. jún 2007

a aj teraz je stale nejaky "strop" pre vypocet materskej...?

anamor
27. jún 2007

ano julova je strop, neviem presne kolko, ale hruba mzda tusim 26tis, tak dako

julova
27. jún 2007

tak to si ma nepotesila teda 😖 ☹ ...ale dakujem 🙂

anamor
27. jún 2007

a to je este skvele, lebo kedysi to bolo ovela ovela menej. Ale radsej si to zisti, lebo skutocnu sumu neviem. Myslim, ze v inej teme sa to tu popisalo...
aj mas teraz viac, tak si rychlo cosi usetri 🙂

julova
27. jún 2007

anamor...hej s hypotekou na krku....setrime, ako sa da - to sa vie...ale stavia sa nam holobyt...tak budeme asi holi vsetci, nie len ten byt 😀 😀...a po polroku mozem naklusat do prace 😖...niekde som citala ze od r. 2007 nie je stanovena maximalna mozna materska 😖...som z toho jelen...a som sa tesila, ake to bude fajn, ked je to 55% z hrubeho...ale ak je tak, ako pises, tak som sa dotesila..

anamor
27. jún 2007

julova radsej si to zisti, aby som ti nahodou naozaj nepovedala blbost, myslim, ze aj na tej stranke porada to bolo. Ja som to zistovala pre jednu kamosku, kedze mna sa to este netyka a babo z tychto vsetkych dovodov musim este odlozit.... Ale neviem, ci by to bolo take stedre, ze bez obmedzenia, ale bodaj by... vychadzam z toho, ze su horne hranice na platenie poistneho, tak preto je logicke, ze aj horna hranica vyplacania akychkolvek davok - teda aj materskej. Ale radsej si to zisti, najlepsie v robote na personalnom alebo u personalistky, to ti urcite povedia presne kolko dostanes.
S tym holobytom.. 😀 je to fakt desne 😝 ako to na svete bezi

oliverka
27. jún 2007

Na socialke ti povedia, ze strop je 55 % z vseobecneho vymeriavacieho zakladu cca 28 000, takze max. materska je cca 15 000. Ale nepovedia ti, ze tychto maximalnych materskych mozes dostat niekolko, napr. jednu (az "x") ako zamestnankyna, jednu z dobrovolneho poistenia. Treba sa pohrat s rozhodujucim obdobim. Tazko to takto vysvetlovat, ja sa tiez v tom neorientujem az tak, ale na porade.sk su profici (uctovni poradcovia a pod.), su ochotni poradit. Ale najprv si prestudujte informacie, ktore na tam najdete, pytajte sa, ked pochopite podstatu. Ich mottom je, ze "nam nechcu ulovit rybu, ale chcu nas naucit ryby chytat". Mudre, nie?

julova
27. jún 2007

no ked je dajme tomu strop 28, tak 55% je nejakych 15400,-...hypoteka 6, spotrebak 5, strava 3...a mobil mat nebudem...budem si s manzelom posielat cez den postoveho holuba 😀....a dufam, ze budem aspon kojit...no moje nervy 😀...veru, opytam sa na personalnom...aj ked novemebr je este daleko, ale nech sa pripravim na ten "šok"...a potom ze klesa porodnost 😠

julova
27. jún 2007

oliverka - hej...ale to "rozhodujuce" obdobie som uz presvihla, kedze som v 4 mesiaci 🙂...takze uz mi asi ostava len "normalna" materska..

oliverka
27. jún 2007

Rozhodujuce obdobie si nepresvihla, to proste nejake mat musis, pretoze z neho sa berie prijem a z neho potom vyrata tych 55 %. Napr. ak si teraz zamestnana, tvojim rozhodujucim obdobim bude s najvacsou pravdepodobnostou minuly rok. Vypytaj si teda tvoj mzdovy list od zamestnavatela a hned zistis, aku budes mat matersku. Ak sa ti zvysoval plat tento rok (a v minulom si nedosahovala max. vseobecny vymeriavaci zaklad tusim 25000), bolo by dobre trochu sa "pohrat" a urobit to tak, aby bolo rozhod. obdobie az v tomto roku. Mozno by som ta vedela usmernit, posli ale zakladne info o sebe. Nie som sice naslovo vzata odbornicka na celu oblast, ale poctivo si nastudujem vzdy to, co sa ma tyka a co potrebujem. Urcite veci - napr. pri PN alebo osetrovnom - vyuzivam aktivne uz teraz a ver mi, funguje to.

julova
27. jún 2007

oliverka- dakujem, zlata si 🙂...plat sa mi sice zvysoval aj tento rok...ale aj minuly rok som mala vyssi VZ ako ten vseobecny..

skor som myslela, ze rozhodujuce obdobie na platenie doplnkoveho poistenia som asi presvihla...kde by sa mi to mohlo spocitat...ci ako...

lyly
27. jún 2007

ahojte,
neviete poradit ako je v pripade, ze buduca mamicka je teraz na rizikovom? z coho jej potom budu ratat matersku?
dakujem vam 🙂 , esteze ste tu take odbornicky

julova
27. jún 2007

uz len nejaku fintu vediet, ako si "zvysit" matersku k tej "zamestnaneckej"...

oliverka
27. jún 2007

Lyly, ak som pochopila, teraz si PN. Matersku to neovplyvni, bude sa vychadzat z prijmu v rozhodujucom obdobi, teda (ak si zamestnana) z roka 2006. Ak si samozrejme nemenila zamestnavatela, pretoze potom by sa ratalo az z prijmu od noveho zamestnavatela.
Julova, obavam sa, ze ak si uz tehotna, nesplnas tych 270 dni poistenia, ak by si si aj teraz dala dobrovolne nemocenske poistenie. Skoda, bolo to treba riesit pred otehotnenim.

julova
27. jún 2007

oli - ved to 😖...nuz co...uskromnime sa, prerusim platenie poistiek na obdobie materskej...a potom opat do prace... 😔

lyly
27. jún 2007

olivierka, dakujem.
ja nie som PN, ale kamaratka ano, od zaciatku tehotenstva, lebo robila v nemocnici a bolo to velmi rizikove. A este dalsia kamaratka chce ist na PN pretoze jej veduca robi zo zivota peklo a uz nevladze, len sa boji ako by jej potom ratali matersku, pytala sa uz aj na socialke, ale tam takmer nic neporadia.

petusaaa
28. jún 2007

Mam otazku. Ked planujeme babatko na jun-jul buduci rok, tak kedy je pre mna rozhodujuce obdobie, z ktoreho sa mi bude ratat materska? (Ak budem od oktobra dobrovolne nemocensky poistena) Je do oktober - december tohto roku? alebo januar az jun buduceho roku?

oliverka
28. jún 2007

Ak budes dobrovolne poistena od oktobra, RO bude oktober az december. Jedine ak by si v buducom roku prerusila poistenie, zacalo by sa ratat RO az od toho prerusenia. Daj si ale pozor na tych 270 dni, co ak porodis skor a bude ti chybat par dni?

petusaaa
28. jún 2007

Dakujem, si zlata.. A ano, aj nad tym som uz rozmyslala a asi preistotu zacnem platit o mesiac skor. Takze sa mi oplati sa doprovolne poistit v septembri za co najvyssiu sazbu (resp. co najvyssi VZ) a potom to mozem kludne po januari znizit na minimum a mala by som dostat co najvyssiu matersku, ze? 😠

oliverka
29. jún 2007

Petusaaa, staci sa prihlasit od septembra z minima. Ku koncu roka napr. v polke decembra si das odhlasku a kludne aj na druhy den si podas prihlasku s max vymeriavacim zakladom. Len nezabudni, ze nestaci zvysit si vymeriavaci zaklad bez odlasky, lebo by sa ti to spriemerovalo. Ked sa odhlasis a potom znova prihlasis, vznikne nove rozhodujuce obdobie - od noveho prihlasenia do konca roka. Na zaciatku januara znizis vymeriavaci zaklad opat na minimum, ale uz bez odhlasenia! Takto budes mat max matersku a zaplatis za dobrovolne poistenie len par korun. Ahoj.

deina
1. júl 2007

Rozumiem tomu dobre? Takze za posledne 2 roky musim byt poistena 270 dni? Zamestana som bola od septembra 2005 do juna 2007 - ale teraz menim zamestanie, som iba cerstvo tehotna (termin bude v marci 2008), ak v septembri do novej prace nenastupim (povedzme ze ma nevezmu kvoli tomu, ze som otehotnela), bude mi to stacit na matersku? Vlastne sa bude pocitat iba rok 2006 - 2007, ze? 😕

oliverka
1. júl 2007

Nebude ti to stacit. Ked budes nezamestnana, tvoje poistenie zo zamestnania "prestane existovat". Tehotna je este 6 mesiacov v ochrannej lehote. Ak nastupis na matersku do 6 mesiacov od ukoncenia pracovneho pomeru, matersku dostanes, rozhodujuce obdobie (z ktoreho sa ti vypocita materska) bude rok 2006. Ak nastupis neskor, nedostanes nic. Takze ak si ukoncila pracovny pomer v juni, do decembra si v ochrannej lehote. Vychodiskom moze byt zamestnat sa u znameho - tych 270 dni sa bude zratavat (stary aj novy prac. pomer). Stacilo by napr. v decembri na mesiac a az potom ti pobezi ochranna doba 6 mesiacov. Ale v takom pripade sa ti materska vyrata z tohto zamestnania. Ak sa mylim, opravte ma.

burina111
21. feb 2008

ahojte kočky, dnes mi po pol roku platenia materskej prišiel na učet rodičovský príspevok vo výške 3700sk? je to možné? myslela som že všetci dostávaju rovnako 4440sk a 540 prídavok na dieťa

jaduska
21. feb 2008

burina to bude ešte asi časť materskej, rodičovský je 4560 (tuším, tak nejak) a ten sa nekráti, takže ak ti materská končila v priebehu mesiaca, tak za ten mesiac dostaneš časť materskej (podľa počtu dní) a rodičovský celý, ak si si ho už vybavila

burina111
21. feb 2008

aha, teda a čo treba k rodičovskému na vybavenie? som ani netušila, že to treba vybavovať....nejde to automaticky po materskej?

alexandra
21. feb 2008

burina nie, nejde. Musis na Miestny urad a potom s papierom co Ti tam daju na UPSVaR, kde ho odovzdas. A tiez musis napisat formalnu ziadost o rodicovsku dovolenku do zamestnania 🙂

burina111
21. feb 2008

dakujem kočky, bože, tak to ma vôbec ani vo sne nenapadlo...zajtra bežím po uradoch

nevesta
16. apr 2008

Ahojte, potrebujem poradit. Svagrina je student na postgraduali medicina a ide pomalinky na matersku. Viete mi napisat co a kam treba ist vybavit? Ake papiere, urady... Dakujem 🙂

nevesta
16. apr 2008

Nikto? 😕