Dostanem materskú ak som študentka?

lubkaaa
12. mar 2007

Ahojte žienky. chcem sa Vás opýtať, neviete niekto ci mam narok na materskú (alebo nejaké iné peniaze) ak porodím babetko 5 mesiacov po skončení školy???
prosím poraďte mi na koho sa mám obrátiť, miminko sa nám podarilo neplánovane, v máji končím školu, asi (na 99%) pojdem na úrad práce, ale do práce v 4. mesiaci teh. ma asi nikto nevezme.. ☹

aurora1231
20. mar 2009

Ahojte zeny 🙂
Chcela by som sa vas opytat ci dostanem neake peniazky za dietatko.Momentale chodim do školy v Juny robym zavecky a v septembry sa idem prihlasit na urad prace. V novembry by sa malo narodit miminko 🙂 . tak sa chcem opytat ci mi daju neake peniaze.
A es

betty111
6. apr 2009

Ahojte vsetky baby chcem sa opytat som v siedmom mesiaci,porod mi vychadza na 13.juna.A chcem sa spytat ako je to vlastne s tymy peniazmy co sa tyka materskej a kedy by som uz asi mala vybavovat papiere,som studentka a koncim teraz v maji skolu.Nuz som slobodna mamicka to znamena ze mam aj narok este na neake ine peniazky?O nieco viac?ako normalne vydate mamicky?prosim pomozte dakujem.

gapa
6. apr 2009

betty,
podla mna dôležité bude, aby si hned po ukončení školy sa zaregistrovala na urade práce. Inak si budeš musieť až do pôrodu sama platiť zdrav.poistenie.

Ak by si mala prácu, tak by si mohla ísť napr. na PN a poberať nemocenské. Ale ako študentka alebo nezamestnaná, nárok na nemocenské mať nebudeš, tak je jedno, či si PN alebo nie.

Určite najprv na UP!!!!!!!! (nezabudní na to) a potom môže byť prípadne aj PN, aby si nemusela chodiť na UP.

gapa
6. apr 2009

Ak si nebola zamestnaná, nemáš nárok na materské, ale až na rodičovský príspevok od mesiaca pôrodu. Potom si nezabudni podať prihlášku na SP podla svojho bydliska do 45dní od pôrodu, aby si bola počas starostlivosti o dieťa dôchodkovo poistená štátom.

messue
16. apr 2009

ahojte,ktorá z vás mi poradí? chcem ísť pracovať a poberám materskú , dcérka má ešte len 2 roky a počula som , že mám nárok poberať z materskej 80%,ked sa zamestnám , kým dcerka nedovrši 3 rok. Aké mate skusenosti? Dakujem.

betty111
21. apr 2009

Aha gapa dakujem velmi pekne ano to som aj chcela urobit ze pojdem na UP

betty111
21. apr 2009

aku prihlasku na Sp?

gapa
21. apr 2009

betty,
aby si bola dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov odo dna pôrodu (a môžeš byť až do dna kedy začne dieťa chodiť do Mš alebo nezačneš pracovať na prac.pomer. Potom si budeš musieť podať zase SAMA odhlášku)
Pozor, ak sa neprihlásiš do 45dní na RLFO (registrač.liste fyzic.osoby) spolu s prílohami (kopia rodn.listu dieťaťa + čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa + oznámenie o sporitelovi časť B, ak si v II:pilieri), tak sa to spätne vybaviť nedá!!!!

kristina11
22. apr 2009

Ahoj prosim o radu.
Bola som zamestnana 1 mesiac, otehotnela som, isla na PN a z prace som dostala vypoved. Momentalne som stale na PN. O 2 mesiace mam termin a neviem co dalej robit. Neviem ci mam po odchode z nemocnice, teda po porode ohlasit skoncenie PN na socialnej poistovni, alebo treba vybavit nieco skor?

betty111
22. apr 2009

gapa
no tak teda dakujem doktorka ma uz vypisala na MD ale ma poslala odniest ten list na socialny urad? 😒 Ale nezda sa mi ze tam to mam odniest nevies nieco ohladom toho?Dakujem 😉

mmaattuuss
23. apr 2009

ahojte. Ja mam tiez podobny problem. Teraz v maji koncim VS. Ak sa nic nestane tak v decembri porodim. Pracovala som lenze nie 3 roky a tak narok na matersku asi nebudem mat. ALE: ten rodicovsky prispevok sa vyplaca hned mesiac po narodeni alebo pol roka po narodeni ci ako to vlastne teraz je? Viem ze treba ist na urad prace ale neviete ze kedy by som dostala ten rodicovsky prispevok ked by som porodila v decembri 2009? A kolko asi? Dakujem za odpovede.

gapa
23. apr 2009

betty a vlastne aj mamattuuss
,
(toto už píšem tuším aspon 3-tí krát 😅 )

na tvojom/vašom mieste zájdem na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny a spýtam sa, že čo budem potrebovať po pôrode okrem kopie rodného listu dieťaťa na vybavenie rodič.príspevku. Vzhladom na to, že nebudete mať nárok na materské. Nech ti/vám povedia, či budú od teba chcieť aj potvrdenie zo sociálnej poistovne (odbor nemocenské poistenie/dávky), že nemáš nárok na materské. Ak áno, zober si tlačivo z UPSVaR (vypln svoje údaje a podpis) a to potom naraz so žiadosťou na materské daj na soc.poistovnu. To ti potom pošle SP potvrdené po posúdení žiadosti spolu s ich rozhodnutím o nepriznaní materského.
Možno ti povednia napr., že budú takéto potvrdenie potrebovať aj od manžela. Preto sa priprav a povedz kedy naposledy si bola nem.poistena a ako dlho, príp. ako dlho je manžel.

Rodič.príspvok sa vypláca vždy mesiac pozadu a napr. ak sa dieťa narodí 31.5.09, tak za máj 2009 je nárok na celú čiastku, t.č. je to 4780,-Sk (v eur), od 9/09 (vyplácaný prvýkrať v 10/09) bude o niečo vyšší (o 100-200Sk)

Kopiu žiadosti o materské treba zaniesť aj na uprad práce ak si evidovaná v evid.nezamestnaných (je to tvoja ospravedlnenka, že sa nemusíš hlásiť).

beusagy
11. feb 2010

ahoj dievcata. poradite aj mne, prosim. som na matreskej dovolenke, chcela by som ist na vysoku skolu, potrebujem niake papiere od uradu prace?, nechaju my matersku?

gabiiiiiiiiiiii
15. feb 2010

Ahojte dievcata. chcem sa opytat.bola som studentka na strednej skoly do roku 2008.potom pomaly rok som bola na urade prace..co mi urad platil zdravotne poistenie...ale dakych 7 mesiacov som si neplatila zdravotne poistenie..potom som nastupila do skoly na nadstavbu no teraz cakam asi miminko tak sa chcem opytat ci mam narok na rodicovsky prispevok aspon tych 160eur ci kolko o vlastne je...dakujem za odpoved

andzi
15. feb 2010

gabiiii, samozrejme, že na rodičovský príspevok (ten nižší) nárok mať budeš, keď sa dieťa narodí a budeš ho poberať (ak sa nezamestnáš) do 3 rokov veku dieťaťa. 🙂

gabiiiiiiiiiiii
16. feb 2010

dakujem ti andzi velmi pekne za dpoved 🙂 som sa uz bala zenedostanem ani cent kedze som este nikdy nepracovala ako mysim nebola este zamestnana, vzdy iba daka brigada dohoda a nic ine... 😒 dakujem este raz si ma potesila 🙂 ahoj

ichem
13. jún 2010

Ahojte, chcela by som sa opýtať ako to je s nárokom na materskú dovolenku. momentálne som ukončila strednú školu a chystám sa do zahraničia,,,platila by som si zdravotné poistenie... chcela by som vedieť či by som mala nárok na materskú ak by som náhodou otehotnela a doposial by som nemala žiadnu pracu, t. j. v živote som nebola zamestnaná a bola by som tehotná... dakujem

ani_sama_neviem
17. jún 2010

Cawte mam 18 rokov som tehu. ale chcela by som sa spytat ako je to s narokom na davky? Vobec vseobecne davky na ktore mam narok a na ktore nie? Lebo ja uz sa v tom nevyznam. Ide o to ze teraz som skoncila sterednu ( dala som si rocny odklad a termin mam v novembri_) a chcem len vediet na ake davky po narodeni dietata a prispevky mam narok kedze som nidky nikde nerobila ani nic. Diki vsetkym

snezka11
17. jún 2010

@ani_sama_neviem narok by si mala mat na rodičovský príspevok hned od narodenia bábätka, to je tych 164,22 + 21,99€ rodinné prídavky na 1 dieťa.Ak manžel ale partner pracuje a žije s vami tak on ma narok na daňový bonus,

ani_sama_neviem
17. jún 2010

Aha no pekne. no a ten prispevok ci co toje co sa dava tusim okolo 600 eur to tiez mam narok ci nie?

andzi
17. jún 2010

@ani_sama_neviem Asi myslíš na tzv. príspevok pri narodení dieťaťa, na ten nárok mať budeš, ale vypláca sa, až keď sa dieťa dožuje aspoň 28 dní. Nebudeš však mať nárok na materské, keďže si si neplatila nemocenské poistenie.

ani_sama_neviem
17. jún 2010

Hmmm aha no jo ale to je podla mn dobre nefer inac...... no vska jasne lebo osm studentka .. ach boze to je hrozne

andzi
17. jún 2010

@ani_sama_neviem a prečo by to bolo nespravodlivé? Ja som pracovala 6 rokov a počas týchto 6 rokov som platila nemalé odvody do Sociálnej poisťovne, ty si neplatila nič, tak prečo by si mala mať materskú? Dostaneš rodičovský príspevok 164 €, nebudeš úplne bez peňazí. Takže trošku sa treba aj takto na veci pozrieť. A ako študentka si si tiež dobrovoľne mohla platiť nemocenské poistenie, ale keďže si tak neurobila, nárok na materskú nemáš.

nibiru
20. jún 2010

ani_sama_neviem nechcem nikoho urazit 🙂 andzi ale plne stebou suhlasim konecne su zvihodnene aj matky ktore odvadzali peniaze socialnej poistovni(ci uz pracovali alebo dobrovolne poistene ) mna osobne vzdy rozculila vyplatna paska hlavne vtedy ak som robila vsetky sviatky a nadcasi tak ze som cely mesiac doma nebola a vyplatu som dostala o par korun navyse vsetko ostatne zhlti dane a odvody vtedy mi bolo az do placu a som povedala ziadne nadcasy 😠

andzi
21. jún 2010

@nibiru presne tak, keď si porovnáš svoju hrubú mzdu a čistú mzdu, no nie je to na zaplakanie? Čím viac zarábaš, tým sú odvody vyššie. Človek sa do práce naháňa, robí aj cez víkendy, lebo zamestnávateľ tlačí, robí nadčasy, ktoré mu nikto nepreplatí, lebo sa každý vyhovára na "krízu". Človek ochorie a ani nejde na PN-ku, aby mal aspoň ako taký plat a nie almužnu a potom sa objaví nejaká mladá študentka, ktorá tu horekuje, aké je to nespravodlivé, že ona nedostane materskú, ale len 164 € rodičovský príspevok. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale takéto reči ma vždy "potešia". Keby bol princíp sociálneho poistenia dobrovoľný, tak ja sa určite poistiť nedám!!!! Z tých peňazí čo som doteraz odviedla na nemocenskom poistení by som mohla poberať kráľovskú materskú najmenej rok a pol a nie mizerných 6 mesiacov.

nibiru
21. jún 2010

@andzi to mi ani nehovor ved v podctate mne s hrubeho platu vide akotakych 300€ jasom ani na pn nechcela ist hoci od 5m.krivam a neviem poriadne chodit ale potom ma aspon na personalnom ukludnili ze kludne mam ist lebo materska sa rata za cely predosli rok a prvy mesiac som normalne plakala miesto 415€ som dostala 250€ pnku tak to je kua rozdiel tak ale co som mala robit ten dalsi mesiac okolo tych 280€ no aj tak je to smutne a velky rozdiel dostat o 120€menej podla mna by mala bit materska 100¨% platu a nie chudobnych 55% tak ale aspon ze pre pracujuce a samoplatitelky zvidsili na tych 256€konecne aspon niekto som zvedava ci radicova splni svoje sluby ako tvrdila ako pojdu materske hore sa tesim 😀 😀 😀 ha ha ha

lavruska
28. sep 2010

Dobry vecer ja by som sa chcela opitat ze preco nemam narok na matersku?ja som bola na pn rok pred materskou,do 15.6.2010.a od 16.6.2010.ma vypisala na pn zenska a pred tym som robyla 7 rokou v kuse isla som na socialku a tam my povedali ze nemam narok na matersku,viete my poradit co mam teraz robyt?dakujem

chrobaaacik
15. okt 2010

Ahojte babulky 🙂 Ja sa chcem spytat na jednu vec. Doteraz som stale pracovala s nejakymi mensimi prestavkami na TPP. Momentalne som bez prace, ale platim si dobrovolne nemocenske poistenie v maximalnej vyske t.j. 49,10 EUR. Nie som samozrejme evidovana na UP. Predtym som bola rok zivnostnik, ktoru mam momentalne pozastavenu. Ak by som zostala tehu, tak mi budu ratat matersku za posledne 2 roky, ano ? A kedze som bola zivnostnik a neplatila som odvody, kedze som nemusela a az teraz som si zacala platit nemocenske. Matersku by mi mali teda vyratat z nemocenskeho poistenia, co je v mojom pripade vymariavaci zaklad. Ak by som sa zaregistrovala aj na UP, nieco by sa zmenilo ? Alebo nema vyznam sa registrovat a platit si len dobrovolne nemoc.poistenie. Dufam, ze som to napisala zrozumitelne 😀 Dakujem za Vase rady. 🙂

andzi
16. okt 2010

@chrobaaacik treba rozlišovať nemocenské poistenie a zdravotné poistenie. Zdravotné poistenie si platiť musíš, ak sa nezaeviduješ na úrade práce, musíš si ho zaplatiť ako samoplatkyňa. Nemocenské poistenie si platiť nemusíš, ak nie si zamestnaná, ale ak si ho platíš, tak budeš mať nárok na dávky - materské, nemocenské a ošetrovné.

chrobaaacik
16. okt 2010

@andzi Dakujem za info 🙂. Jasne, zdravotne si platim ako samoplatitel a aj nemocenske. Takze malo by to byt v suchu teda... 😀. Este som zvedava ako sa zmeni od noveho roka materska, ked dobrovolnych platitelov mienia obmedzit... 😀