Dostanem materskú ak som študentka?

lubkaaa
12. mar 2007

Ahojte žienky. chcem sa Vás opýtať, neviete niekto ci mam narok na materskú (alebo nejaké iné peniaze) ak porodím babetko 5 mesiacov po skončení školy???
prosím poraďte mi na koho sa mám obrátiť, miminko sa nám podarilo neplánovane, v máji končím školu, asi (na 99%) pojdem na úrad práce, ale do práce v 4. mesiaci teh. ma asi nikto nevezme.. ☹

erika75
14. máj 2007

Dakujem za radu dievcata, bude asi na polovicu splatky hypoteky ☹ , ale co, hlavne, ak bude babo zdrave, ostatne vyriesime 😀

zuzanat
14. máj 2007

baby neviem ci to tu niekde je, ale ako si mozem vypocitat matersku?
dakujem velmi pekne za odpovede 😉

lienocka235
24. jún 2007

zuzana tak ako uz baby pisali je to 55% z hrubej mzdy a musis byt min. 270 poistena v soc. poistovni...existuje sposob ako si zvysit matersku ale to je mozne len pre tie ktore sa snazia a nie tie ktore su tehotne na babetku je o tom dost rozsiahla diskusia...
ja ked som isla na matersku so 4 rocnou dcerou vtedy to este bolo 90 % z hrubej mzdy ale bol tam nizsi strop...

domeenika
25. jún 2007

baby ak som spravne pochopila... ja som po skonceni skoly pracovala presne 254 dni.. to bolo dovtedy ako som zistila ze som tehotna.. teraz som momentalne na urade prace... vlastne ten mi plati socialne poistenie tak dufam ze mi tych 16 dni nebude chybat...

bubatko
25. jún 2007

domeenika, asi Ta sklamem, ale prave musis mat 270 dni z jedneho druhu poistenia, t.j. bud zo zamestnania, alebo zo zivnosti, alebo ako dobrovolny platitel, alebo ak za Teba platil stat... nikdy sa to nespocitava, cize ak napr. zo zamestnania mas 254 dni a potom stat platil za Teba, tak sa to neda spocitat, musis splnit podmienku 270 dni z jedneho poistenia 😒 neda sa to kumulovat, ze napriklad, ak mas zo zamestnania 150 dni a zo zivnosti 150 dni, tak to nie je 300 ☹

emjee
26. jún 2007

bubatko to si kde citala? v zakone sa pise o 270 dnoch socialneho poistenia za posledne dva roky, vobec to nezavisi od toho, kto za teba to poistenie plati (ak by to bolo tak ako pises, tak by narok na matersku nemala skoro ziadna zena)

bubatko
26. jún 2007

v zakone nie je vsetko 🙂 treba si vyhladat nejake diskusie na webe... prip. zavolat soc poistovnu

boli take pripady, co viem, ze baba mala maly vymeriavaci zaklad zo zamestnania, tak si posledne mesiace pred porodom platila este zvlast dobrovolne maximalnu sumu... no ale to nepomoze, lebo narok na matersku sa posudzuje z kazdeho druhu poistenia zvlast, t.j. zo zamestnania zvlast - tam splnila podmienku 270 dni, ale vysla mala materska; z dobrovolneho zvlast - tam nesplnila podmienku 270 dni, tak nemala narok na matersku z dobrovolneho

bubatko
26. jún 2007

nemam moc cas to hladat, ale napr. zo stranky www.socpoist.sk:

Otazka:
Je možné na splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom skombinovať povinné nemocenské poistenie zamestnanca s dobrovoľným nemocenským poistením fyzickej osoby?

Odpoved:
V zmysle § 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

V prípade, ak je poistenec povinne nemocensky poistený ako zamestnanec a súčasne je aj dobrovoľne nemocensky poistenou osobou, pri posudzovaní nároku na materské sa postupuje v zmysle § 58 zákona, podľa ktorého nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

S účinnosťou do 31. júla 2006 na účely splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z aktuálneho nemocenského poistenia možno započítať obdobia skončených nemocenských poistení, bez ohľadu na to, či ide o nemocenské poistenie povinné alebo dobrovoľné.

Uvedené sa vzťahuje na prípady, ak dôvod na poskytnutie materského (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu), vznikne pred 1. augustom 2006.

Ak dôvod na poskytnutie materského vznikne po 31. júli 2006, s účinnosťou od 1. augusta 2006, v zmysle § 48 ods. 2 zákona v znení zákona č. 310/2006 Z. z., do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započíta obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca.

Nechcela som Vas sklamat ☹

kvakynka
26. jún 2007

bubatko no neviem.....
ja som splnala podmienku, ze som bola 270 dni zamestnana (platil za mna zamestnavatel SP)... ale by mi vysla mala materska, tak som sa mesiac aj cosi pred nastupom na matersku zamestnala u svokra s max. prijmom pre max. matersku a mam teraz tu najvyssiu matersku ...

bubatko
26. jún 2007

cize si bola poistena viac ako 270 dni ako zamestnanec - teda mala si jeden druh poistenia - ZAMESTNANEC, nie nieco ine... tak to sedi

majabb
26. jún 2007

Ja si myslim, ze sa to tiez neda kumulovat. Pretoze ak mas dve poistenia, t.j. od zamestnavatela a aj dobrovolne poistenie a v oboch si splnila lehotu 270 dni, mas narok na matersku z oboch poisteni. Takto sa da umelo vyrobit pekna materska ak clovek malo zaraba (mozes sa pripoistit na sumu ktora ti chyba do 27000). Ja som to tak spravila a funguje to.

bubatko
26. jún 2007

navyse si urobila super vec, ze si mala to poistenie prerusene a potom si posledny mesiac platila max a teraz mas max matersku - lebo prerusenie sposobi to, ze pri samotnom vypocte materskej sa berie len to posledne obdobie - u Teba ten mesiac u svokra (pre posudenie naroku sa berie celych 270 dni, ale pre vypocet len to posledne obdobie po preruseni poistenia...)

sikovna 😀 😀 😀

bubatko
26. jún 2007

majabb bingo, aspon niekto tu cita zakony tak ako treba 😉 blahozelam k vyrobeniu peknej materskej, super vyraz 😀

zuzanocka
26. jún 2007

babulky a ako to je, ked som zamestnana na dve firmy? v jednej som uz dva roky a v druhej od marca.

majabb
26. jún 2007

zuzanocka - zakonne poistenie ti musi platit len jedna firma, v druhej odvody platit nemusis (alebo ani nesmies? - nie som uctovnicka, neviem). Zisti si ci vo vedlajsom prac. pomere za teba platia odvody - nezvyknu sa platit, lebo to nie je potrebne a mas potom vyssi plat. Staci kuknut na vyplatnu pasku a zistis.

bubatko
26. jún 2007

zavisi od toho, aky plat mas v prvej firme, ak to nie je maximum pre ucely poistenia, tak platis aj z druheho platu - az do vysky maxima...

perlicka je, ze kazda firma za Teba plati (myslim tu cast, co plati zamestnavatel), bez ohladu na vysku platu - kludne aj keby mas 100 tisic v kazdej firme, tak kazda firma plati maximum - obmedzenie platenia sa vztahuje len na Teba ako zamestnanca - taka mala dierocka v zakone, no ale to nie je pre Teba dolezite, lebo to plati firma a nie Ty, vsak ano 😵

zuzanocka
26. jún 2007

no ja viem tak, ze odvody plati za mna aj "stara" firma, aj "nova"... to viem isto, pretoze tie prevody mam na starosti ja...

majka,
to druhe zamestnanie neviem, ci mam ako "vedlajsi" prac. pomer, kedze v straej firme som len na 6,5 hod.

bubatko,
nie, maximum (zial) nemam, pozri prvy odstavec, co som napisala..

bubatko
26. jún 2007

ano, takze platia obe firmy za Teba, aj keby si este pracovala v tretej firme a stale by si nemala maximu, tak by platila aj tretia firma atd.

zuzanocka
26. jún 2007

a ako je to s tou materskou? rata sa mi len z jednej vyplaty? ci aj z druhej?

zuzanocka
26. jún 2007

no, teraz som volala na socialku, ak by som aj v druhej firme mala tych 270 dni, tak mi ide materska z dvoch, ak by nie, tak len z tej prvej. ine by to bolo pri tych maximach, ktore sa ma ale netykaju...

emjee
26. jún 2007

bubatko a potom ak som dajme tomu zamestnana 250 dni a dostanem vypoved nemam narok na materske ked si ten zvysok doplatim dobrovolne resp. ked to za mna zaplati stat? no to je pekna haluz, to akoze naco potom zaplatim 270 dni ked nic nedostanem? resp. ak za mna plati stat to je akoby som bola dobrovolne poistena? cize sa to nemoze zratat s tymi predchadzajucimi zaplatenymi dnami zo zamestnaneckeho pomeru? som z toho jelen ☹ teda nie som, chapem tomu vykladu, len sa mi to zda maximalne nefer, pretoze v priebehu roka sa ti moze situacia zmenit ani nevies ako (ja som napr. dostala vypoved posledny den skusobnej doby, hoci predtym boli so mnou spokojni, navrhli mi vyssi plat a pod.)

oliverka
26. jún 2007

Emjee, ked dostanes vypoved, bezi tam este ochranna lehota, ale myslim, ze musi tam byt tych 270 dni tak ci tak. Doplatit to dobrovolnych poistenim sa neda, opat by si potrebovala aspon 270 dni. Ak by si predsa len dostala vypoved pred materskou, zachranit sa to da tak, ze sa dohovoris so znamym, ktory ta zamestna (aspon papierovo) s maximalnym vymeriavacim zakladom. Staci pritom len na par dni pred nastupom na matersku. Rozhodujucim obdobim bude pre teba novy pracovny pomer (tj. tých par dni), vymeriavaci zaklad (z ktoreho sa ti vyrata materska 55%) bude maximalny - tj. nieco vyse 28 000. Materska bude teda 55 % z 28 000. To, ze si odpracovala len par dni, nie je podstatne. Asi tak.

emjee
26. jún 2007

super 😝 nie kazdy ma znameho u ktoreho sa moze zamestnat hoci na par dni 😖 to je inak genialne ako tento stat uci poctivych ludi co su ochotni sa dobrovolne poistit lebo inu moznost nemaju, podvadzat 😝

alex21
27. jún 2007

kočky bubatko ma pravdu. 270 dní musíte splniť z jendeho typu poistenia nedá sa kombinovať dobrovolné poistenie z poistením zo zametnania alebo s iným. Tiež neviem kde sa to presne píše a pravdu povediac sa mi to ani nechce velmi hladať. Ale platí to od augusta minulého roku a veľa článkou aj s príkladmi bolo uvedených v Národnom poistení čo vydáva sociálna poisťovňa. Tam som to dosť často čítala.

domeenika
27. jún 2007

baby chcete povedat ze ak si najdem cloveka ktory ma zamestna co ja viem na mesiac pred porodom a da mi ten najvyssi vymeriavaci zaklad,tak budem dostavat vysoku materksu? sa mi to zda byt nie moc realne.. ked mam od predchadzajuceho zamestnavatela 254 dni a on mi bude platit do sc CCA 30 dni, spolu to teda robi viac ako 270dni.. a neplati nahodou matersku zamestnavatel? ktoremu by sa to oplatilo?

alex21
27. jún 2007

domeenika materské vypláca sociálna poistovna nie zamestnávatel.
Materské sa počíta z posledného pracovného pomeru.
Neviem ako dlho si na urade práce ale predpokladám že dlho nie. Dobu poistenia 270 dní musís mat splnenú za posledné 2 roky ped pôrodom. To znamená že ked koncom novembra rodíš tak sa ti 270 dní počíta v období 12/05 až 11/07.

domeenika
27. jún 2007

alex tak ja mam pocit ze sa to bude dat... tych 270 dni moze byt ratane aj od dvoch zamestnavatelov.. a nie je problem ze pred tym som robila 254 dni na polovicny uvazok?

janette
27. jún 2007

....dievcata, sice nie som studentka ale chcela by som vediet ako na toto:
poslednych 5 rokov som zila mimo SR, tu u nas som si platila jedine VsZP, nakolko som z casu na cas chodievala domov. Priznam sa, ze som ani nemala v plane zit na Slovensku. Pred par mesiacmi som sa vydala, manzel nie je Slovak, a rozhodli sme sa, ze ostaneme na Slovensku. Po svadbe som otehotnela / bolo to nasim najvacsim zelanim / a teraz riesim otazku, ci sa mam ist niekam nahlasit, ci dostanem nejaku matersku / aj ked si nemyslim, ze sa mi nic neujde 😒 / v podstate, tym ze som tu nezila neviem co dalej...., ak niekto viete poradit budem vam vdacna

alex21
27. jún 2007

Aj keby si za tie 2 roky robila u desiatich zamestnávatelov tak sa to spočíta. Len to musí byť stále zamestnanecký pomer.
A ako sa to ráta pri skrátenom pracovno úväzku tak to ti neporadím. S tým skusenosť nemám. 😨

domeenika
27. jún 2007

alex21 dakujem velmi pekne za info, no ja uz pojdem asi ku kompetentnym.. len to musim nejak zahrat nech nepozeraju na mna ze spekulujem...velmi dik