Dostanem materskú ak som študentka?

lubkaaa
12. mar 2007

Ahojte žienky. chcem sa Vás opýtať, neviete niekto ci mam narok na materskú (alebo nejaké iné peniaze) ak porodím babetko 5 mesiacov po skončení školy???
prosím poraďte mi na koho sa mám obrátiť, miminko sa nám podarilo neplánovane, v máji končím školu, asi (na 99%) pojdem na úrad práce, ale do práce v 4. mesiaci teh. ma asi nikto nevezme.. ☹

claudinka
30. jún 2008

Ahojte baby, ako studentka VS mam narok ci nemam na matersku? Ked teraz budem dajme tomu o styri tyzdne uz doma, tak dostanem aj nejake peniazky ci az po narodeni dietatka a aj to len to minimum, co ma byt ten rodicovsky prispevok? Kedze som si to socialne poistenie neplatila.. chodim na denne studium

emjee
30. jún 2008

claudinka
kedze si si neplatila dobrovolne nemocenske nedostanes matersku (pretoze stat od r. 2003 neplati za studentov ani nemocenske, ani urazove, tuism len zdravotne poistenie)
kedze nebudes mat narok na matersku, dostanes rodicovsky prispevok ale az od narodenia dietatka

claudinka
1. júl 2008

emjee aj som si to myslela.. cize naco je mne vlastne dobre ist na matersku? 😀 popritom mozem aj brigadovat, nevies mi poradit?

alexandra
1. júl 2008

claudinka budes dostavat prispevok od UPSVaR do vysky rodicovskeho prispevku...

claudinka
3. júl 2008

ale aj to po narodeni dietatka, nie? cize dovtedy mozem brigadovat? ked uz budem na materskej?

cynthia
3. júl 2008

Ahojte,no mam taky problem,poberam rodicovsky prispevok a byvali mi plati vyzivne 4000sk,ked dcerka bude mat 2.5roka tak musim nastupit na VS kedze kvoli tehotenstvu som ju prerusila,tym zacnem zase studovat tak uz nebudem poberat rodicovsky prispevok ale iba budem dostavat to vyzivne od byvaleho,mozem niekde poziadat o nejake peniazky?Ved kym dostudujem tak dcerka bude mat 6rokov a ja z coho do vtedy budem zit?Vie mi s tym niekto pomoct?Dakujem.

gapa
3. júl 2008

cynthia, kto ti povedal, že do 3-och rokov dieťaťa počas štúdia nebudeš poberať rodičovský príspevok? Netvrdím iste, že budeš, no podla mna, máš nan nárok, ak samozrejme nedáš dieťa do štátom dotovanej škôlky (to je podmienka nároku na RP). Ale iná právnická alebo fyzická osoba sa o dieťa starať v čase tvojho štúdia na Vš môže.

S tým ostatným, asi budeš mať nárok na nejakú sociálnu dávku. V tom ti však neporadím.

claudinka
6. júl 2008

a ten prispevok pri narodeni prveho dietatka dostanem aj ked som studentka? zdravotne za mna plati stat, ze?

gapa
6. júl 2008

ak máš 18rokov, nezanedbávaš návštevy u gynek (to ti bude tuším potvrdzovať) a máš v poriadku to ZP (za študentov samozrejme platí štát), tak by si mala po dovršení tuším 28dní dieťaťa ...
v samotnej žiadosti je uvedené, čo k tomu treba, niekde sú tu na nu linky ..

claudinka
7. júl 2008

Este mam jednu otazocku.. dnes mi vypisali matersku dovolenku od augusta a zevraj ju mam poslat do skoly, ze je povinna mi platit nejakych 1000,- mesacne.. potom som sa bola informovat na Urade prace, soc. veci a rodiny a tam ma vysmiali, ze to mam urcite poslat do socialky, tak tomu nerozumiem.. kam to mam teda teraz poslat? Sestricka moja vie, ze studujem a nemocenske poistenie som si neplatila.. ze studentky vysokej skoly to maju poslat do skoly, tak teraz neviem..

gapa dakujem mam tie linky 😉

gapa
7. júl 2008

claudinka, tiež sa mi to zdá blbosť, poslať žiadosť o materské do školy. žeby dávali štipendiá alebo podporu mamičkám? Ale aj tak by si to mali len odfotiť.
Od narodenia dieťaťa budeš/budete dostávať cca 1000,-Sk mesačne,
1. rodinné prídavky, t.č. 540,- mesačne od mesiaca narodenia
2. bonus na dieťa t.č. tuším 555,-Sk, (v tvojom prípade jedine manžel) ak ovšem splní potrebnú výšku zdanitelného príjmu - no neviem, či sa v tomto niečo nemenilo ohladne dôchodcov (alebo aj študentiek?), ktorý zdanit.príjmy nemajú??

no a podla mna začni na UPSVaR hned teraz. Povedz, že nebudeš mať nárok na matrerské, ale od lekára máš žiadosť. Či bude stačiť pre uplatnovanie nároku na rodič.príspevok, ak podáš žiadosť o materské na SP a oni ti pošlú rozhodnutie o tom, že na nu nemáš nárok. či stačí UPSVaR-u toto rozhodnutie. Lebo podla mojich info ti musia dať tlačivo z UPSVaR, kde si vyplníš meno ... (tiež je na internete a v tých linkoch tuším) a vyžadujú si priamo na tomto tlačive potvrdenie od SP, že nemáš nárok na materské (bohužial sama SP tieto tlačivá "nemá"). Tak najlepšie poslať "žiadosť o materské" spolu s týmto tlačivom, nech neposielaš 2x.

gapa
7. júl 2008

claudinka, náhodou som narazila v zbierke zákonov na štátnu soc.dávku "príplatok k prídavku na dieťa", ak si nemôžeš uplatniť bonus na dieťa. Podla tohto zákona je to 300,-Sk (ak už nie je novelizovaný, t.j. zmenená výška).
Takže vybavuje sa to predpokladám tam, kde aj rodinné prídavky.

vid ten zákon:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

claudinka
7. júl 2008

gapa tlaciva mam vsetky poctivo vytlacene uz z internetu.. cize to poslem rovno vsetko naraz.. a uvidime, ci mi to vratia alebo nie..
ten zakon si kuknem, dakujem pekne za info

claudinka
12. júl 2008

chcela som sa opytat, v zakone je nieco o tom, ze 6 tyzdnov pred a po porode nemozeme robit, ani brigadovat? cize ododna, kedy som vypisana na matersku, nemozem ani brigadovat???

gapa
13. júl 2008

claudinka,
v zákone sa iba hovorí, že podmienkou na poberanie materského je, že nemôžeš mať vymeriavací základ pre nem.poistenie za obdobie poberania nem.dávky (materského). Z dohody sa nem.poistenie neplatí. Takže aby si mala nárok na materské, môžeš mať dohodu.

Ako je to zo zdrav.poistením však neviem (to sa len chystám zisťovať). Teda či nebudeš mať potom povinnosť podať si roč.zúčtovanie zdrav.poistenia, teda odviesť z tej dohody zdrav.poistenie.

claudinka
13. júl 2008

gapus ja nebudem poberat materske.. cize mozem aj na zaciatku augusta tym padom brigadovat, ze?

a to zdravotne poistenie nemam sajnu o com hovoris 😖

emjee
1. aug 2008

zuzu333 • 32tt • Dnes o 20:50
ahojte,je pravda,ze nemam narok na matersku,ked som studentka vysokej skoly - mam denne studium?

avanka • 1d • Dnes o 21:14
musela by si byt zamestnana 270 dni pred porodom, takze narok na matersku nemas, ale budes rovno dostavat rodicovsky prispevok + pridavky na dieta

zuzu333 • 32tt • Dnes o 21:44
a to si uplatnujem az po narodeni dietata?

lienocka235 • 1d, snž • Dnes o 21:45
ano az po narodeni dietata

lienocka235 • 1d, snž • Dnes o 21:47
a chodi to pozadocne.. cize ak sa dajme tomu v 09 babo narodi.. tak dostanes.. prvy krat rodicovsky a pridavky nasledujuci mesiac cca po 18. dni v mesiaci..

gapa
1. aug 2008

claudinka,
pozerám, že som ti neodpovedala. Ak nepoberáš materské, tak môžeš bez problémov do pôrodu brigádovať alebo dokonca aj pracovať na prac.pomer (aha, ty tuším nie si zamestnaná, ale študent! 🙂 )

emjee
4. aug 2008

katulienka. • snž • Dnes o 07:28
sice som citala vela clankov na tuto temu, stale to neviem.

som studentka, nezarabam nic a neplanujem skolu ani prerusit. teraz neviem, ci mam narok na tych 28 000 a kolko budem dostavat mesacne???
dakujem,.

bzuco • 2d • Dnes o 07:32
tých 28000myslíš ten jednorázový príspevok pri narodení?
a budeš dostávať 4650 RP + prídavky 550

katulienka. • snž • Dnes o 07:57
ano, myslim ten prispevok pri narodeni...
pretoze ja som tam citala nieco take, ze mamicka musi ist na matersku 6 tyzdnov pred narodenim, ale ja by som vlastne nesla, kedze by som bola student. ale mozno sa mylim, mam v tom chaos, neviem.

zabka1003 • 1d • Dnes o 08:40
katulienka, ten príspevok pri narodení dieťaťa dostaneš v každom prípade, či pracuješ alebo nie..na ten má nárok každá mamina..
ale nemáš nárok na materskú, pokiaľ si neplatíš nemocenské..
Budeš dostávať iba rodičovský príspevok 4560 Sk, ako písala bzuco.

kotenko
4. aug 2008

ja som natom bola tak sito, dostala som od statu vtedy 11 tisic sk a plus matersku, odkedy som sla na matersku, na tu ta vypise lekar 6 tyzdnov pred porodom (popripade skor o 2 tyzdne, podla priebehu tehu) a odvtedy budes dostavat mesacne "AZ" 5 100sk mesacne

emjee
4. aug 2008

ale rodicovsky prispevok dostanes az od narodenia dietatka, nie ako matersku uz od 6-8 tyzdnov pred porodom

dasa912
2. nov 2008

ahojte, viete mi niekto povedat na co mam narok pri narodeni dvojiciek?Jedno dietatko uz mame, takze je to moj druhy porod, vsade ma zatial odbili, ze nic.Viete o nejakych vyhodach. Citala som na nete, ze niekde vam prispeju na kocik, alebo na mlieko ak su skor narodene.Na socialnom vam neporadia, akoby to islo z ich vrecka. Inak platila som si aj dobrobolne prispoistenie rok.

gapa
3. nov 2008

dasa, neviem, či ti ide iba o príspevky extra pre dvojicky alebo všetky príspevky.
A píšeš málo udajov. Kedy sa majú deti narodiť? ktorý rok? Si zamestnaná? ak áno odkedy? a uved presne dátumy od / do kedy si bola dobrovolne "nemocensky" poistená (predpokladám, že to si tým myslela, nie napr. zdravotné!!!) a z akého vymer.základu.

dasa912
3. nov 2008

Ahoj gapa,deti sa uz narodili, maju mesiac a boli sme vybavovat uz papiere./rodicovsky prispevok,pridavky na deti/Nemocenske som platila viac ako 270dni, ale bohuzial presne neviem od kedy, ale rok isto.Platila som si to z min. mzdy, cize 357Sk mesacne.Takze na co mam okrem tohto narok. Citala som totiz v jednom casopise, ze aj pri narodeni druheho dietata mate narok na 15400Sk,ale tu ked som sa na to opytala na socialnom aj s casopisom tak vraj o niecom takom nevedia.

tweetinkapp
3. nov 2008

Dobry vecer,

hadam mi tu bude vediet niekto poradit. Poziadala som o prerusenie studia na vysokej skole. Experti z nasej vysky mi prerusili studium sice uz od 16.10.2008, ale odhodlali sa mi poslat papier o preruseni az 30.10. Tak som sa dnes bola nahlasit na Urade prace a tam drahe pracovnicky ani samy nevedeli, co so mnou. Vraj ma zaeviduju, ale do porodu sa budem musiet chodit este hlasit. Ibaze ja som uz od 8. 10. na materskej dovolenke. Viem, ze mi nevznika narok na poberanie materskej az na rodicovsky prispevok, ale na "matersku dovolenku" hadam mam narok nie? Ako mozu odo mna chciet, aby som sa nejake tri tyzdne pred terminom porodu chodila hlasit. No a este mi povedali, ze si mam zaplatit poistenie od toho 16. 10. do 3. 11. Neviete v priblizne akej vyske to vychadza? A nemozem sa nejak odvolat, ked na obalke co mi poslali zo skoly je 28. 10 a ja si kvoli nim mam platit poistenie uz od 16. 10? No mala som pocit, ze na tom urade vlastne ani nevedia, co robit, tak by som bola rada, keby mi tu niekto poradil ako to vlastne je. Lebo ja si tym ista nie som a tak sa vlastne ani nemozem "branit". Dakujeem.

gapa
3. nov 2008

dasa,
ak si si platila dlhodobejšie DNP z minima, tak máš nárok na materské, ale len v min.výške, takže predpokladám bude to asi menej ako rodič.príspevok. ☹ ☹ Takže si si predpokladám podala žiadosť o materské v SP podla bydliska.
Ak si si už rodič.príspevok vybavovala???, tak predpokladám, si uviedla, že si "bola nemoc.poistená" a doplácajú ti/resp. budú, len rozdiel do výšky rodič.príspevku.

Ak sa ti narodili dvojičky, mala by si nárok na poberanie materského nie obvyklých 28 týždnov ale 37týždnov. Zväčša býva materské vyššie ako rodič.príspevok a preto je to dosť výhodné. No v tvojom prípade je to nepodstatné, lebo v súčte materské + doplatok rodič.prísp. poberáš aj tak len mesačne vo výške rodič.príspevku t.č. 4780,-.

Nárok na rodinn.prídavky si si už uplatnila a manžel si môže uplatniť nárok na dan.bonus.

Samozrejme máš nárok na jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa, čo je 4560,-Sk na jedno dieťa, t.j. u teba 2x.

Ten príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa 15440,- je zatial len "na prvé dieťa". Teraz sa v parlamente prejednáva návrh zákona (ešte nie je schválený), takže ak ho schvália, tak pri detoch narodených od 1.1.09 sa bude poberať tento príspevok aj na druhé a tretie dieťa. No teba a ani mna, t.j. druhorodených a tretorodených detí narodených do 31.12.08 sa to už nebude týkať (tiež sa mi narodilo teraz druhé dieťa).

No ešte existuje myslím jeden príspevok pri narodení dvojičiek, no to ešte pozriem, či sa nemýlim (nemám s tým skúsenosť) a pripojím link

gapa
3. nov 2008

dáša,
aha, takže sa mýlim. Ten príspevok je len pri narodení "trojičiek a viac detí" alebo ak sa opakovane narodili po určitom čase dvojičky.
Bohužial. ☹ 😒

natashkaa
19. nov 2008

Tak baby viete mi poradit v takejto situacii. Piste mi prosim len do IP.

Som studentkou 4 rocnika VS. Teraz v Decembri ale prerusujem. Termin mam az v Maji ale nastupovat do letneho semestra sa mi uz neoplati. Takze 5 mesiacov budem v podstate uz neštudentkou a nezamestnana nakolko v 5 mesiaci ma asi nikto do roboty nevezme. Mam sa dat na urad prace zatial a nosit im tam peciatky alebo si mam poistne platit sama alebo co vlastne. Potom budem mat vobec narok na rodičovsku?

gapa
19. nov 2008

natašhka,
presne ako píšeš, ak si nenájdeš prácu, tak bud si budeš platiť zdravotné poistenie sama alebo sa zaregistruješ na UP a štát za teba bude platiť zdrav.poistenie do pôrodu ako za uchádzačku o zamestnanie. Po pôrode už budeš poberať rodičovský príspevok a tak isto bude za teba štát platiť zdravotné poistenie.

Dôchodkové poistenie bude za teba platiť štát odo dna narodenia dieťaťa len v prípade, že si dáš sama prihlášku na soc.poistovnu podla bydliska na registračnom liste fyzickej osoby s prilohami: vyhlásenie + kopiu rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi, ak chceš aby za teba odvádzal štát do II:piliera. Kedže porodíš až v r.2009, tak to treba urobiť do 45dní po pôrode!