Dostanem materskú ak som študentka?

lubkaaa
12. mar 2007

Ahojte žienky. chcem sa Vás opýtať, neviete niekto ci mam narok na materskú (alebo nejaké iné peniaze) ak porodím babetko 5 mesiacov po skončení školy???
prosím poraďte mi na koho sa mám obrátiť, miminko sa nám podarilo neplánovane, v máji končím školu, asi (na 99%) pojdem na úrad práce, ale do práce v 4. mesiaci teh. ma asi nikto nevezme.. ☹

adetka
12. mar 2007

Od narodenia dietatko mas narok na rodicovsky prispevok... to je 4.400 korun a pridavok na dieta... co je 500 korun mesacne... to vsetko si vybavis na Urade prace, socialnych veci a rodiny po narodeni dietatka... n

a matersku narok nemas... tu by si dostala jedine... ak by si bola 270 dni nemocensky poistena...

navyse dostanes po narodeni dietata od statu dalsi prispevok a to tisim 15.460 korun... takze sa neboj... urcite nejake peniazky dostanes...

a plu toho, ze nebudes dostavat matersku je... ze popri rodicovskej dovolenke... mozes aj pracovat...

lubkaaa
autor
12. mar 2007

juj potešila si ma, ja som si myslela, že "to tých spomínaných 4400sk" je materská.. koľko je potom materská?
🙂 😀 😀

pockaj, a ten rodicovsky prispevok- to je 4400 sk + 500 mesacne alebo jednorazovo???

takže ja vlastne ani nebudem mať materskú ale rodičovskú dovolenku? a tá je ako dlho? ako chcem?

ešte jedna otazočka, keby som si teraz začala platiť nemocenske poistenie, (pri pôrode by to bolo cca 8 mesiacov), tak by som nemala narok na matersku ked bude mat babetko uz jeden mesiac???

ďakujem

spagetkatn
12. mar 2007

babulky kolko musim mat odpracovane aby som dostavala matersku?

babulina
12. mar 2007

materska sa nevztahuje na pocet odpracovanych rokov, ale podla toho ci si platila nemocenske, ak mas zaplatenych minimalne 270dni pred porodom tak dostanes matersku inak nie, aspon co ja viem

adetka
12. mar 2007

lubkaa...

materska sa pocita z platu... neviem presne kolko percent... ja som mala z najmensieho zdravotneho poistenia... ako dobrovolny platca... a boloto iba 3.700 korun...

rodicovsky je spolu s pridavkami... necelych 5-tisc MESACNE

rodicovska dovolenka je do troch rokov dietata...

a iba osem mesiacov poistenia nestaci... matersku vyplacju dokonca od 6. tyzdna pred porodom... to by si musela porodit v 12. mesiaci... 😀

matar
12. mar 2007

lubkaa- na matersku by si mala nárok,len keby si mala odpracovaný nejaký čas (neviem presne koľko). ale veď materská je len pol roka (je to okolo 6000Sk-neviem o koľko sa to zmenilo) a potom máme všetky len rodičovský príspevok 4400),dva a pol roka. To znamená,že ty budeš celé tri roky dostávať rodičovský príspevok (teda ak nedáš dieťa do štátnej škôlky,vtedy na príspevok strácaš nárok) a prídavky (tz.mesačne okolo 4900Sk) 😅

mimi109
12. mar 2007

lubkaaa kazdy mesiac do veku 3r dietata budes dostavat rodicovsky prispevok 4440 Sk + pridavok na dieta 540 Sk co robi dokopy 4980 Sk v pripade ze budes teda na MD 3 roky
ja to tiez tak mam lebo som ostala podobne ako ty tehu este v skole a ked som koncila uz som bola v 6 mesiaci 😵
musis si to povybavovat na socialke oni ti daju tlaciva to im povypisujes a ked sa babo narodi dolozis oznamenie o narodeni dietata to ti daju na matrike
ale ake pekne porodne budes mat 😀 my minulorocne rodicky sme mali porodne 4460 Sk 😝

lubkaaa
autor
12. mar 2007

potešili ste ma, bála som sa, naozaj, teda mňa to ani nenapadlo (tešila som sa na babetko a nemyslela som na problémy s prachmi.. 😀 veď Pán Boh existuje.. 🙂 ale to moja svokra (buduca) keď sme jej to oznámili tak prvé čo povedala, že nedostanem ani materskú.. a ja som už mala depku, lebo som si myslela že ten rodičovský príp. (cca4500sk) je materská a že ja nedostanem ani fuka. takže už môžem pokojne spávať, som veľmi rada, ďakujem všetkým

spagetkatn
12. mar 2007

takze ked som teraz este studentka ale po skole chcem ist hned pracovat musim pracovat 9 mesiacov aby som dostala matersku?ona sa vypocitava z vysky platu?

mimi109
12. mar 2007

plnu matersku budes dostavat len 6 mesiacov potom tiez uz len ten rodic.prispevok a pridavky na dieta

emjee
12. mar 2007

materska je tusim 55% z hrubeho platu, ale musis byt v priebehu poslednych dvoch rokov minimalne 270 dni poistena v socialnej poistovni (ak si ako studentka neplatis dobrovolne, potom narok na matersku nemas) 270 dni znamena 9 mesiacov 😉 a materska sa vyplaca po dobu 28 tyzdnov (7 mesiacov), po skonceni materskej mas narok na rodicovsky prispevok (matka, ktora nema narok na matersku dostava od zaciatku rodicovsky prispevok)

julova
12. mar 2007

a aky je strop materskej? je vobec nejaky? lebo 55% z hrubeho...celkom fajn..

emjee
12. mar 2007

julova nieco okolo 25000 sk

julova
12. mar 2007

tak to je fajn 🙂...dakujem emjee...len skoda ze to je len 1/2 roka...ved my zeny by sme si hadam zasluzili 😀 ... nas tato doba nepriamo nuti naklusat po polroku do prace ☹

emjee
12. mar 2007

julova - moja mamka nastupila pred 27 rokmi tiez do prace po polroku od mojho narodenia, lebo inak sa nedalo ☹

sue
12. mar 2007

Lubkaa, materskú 100% nedostaneš, ak si nebola dobrovoľný plátca sociálneho poistenia, kukuk do témy materská, pýtala som sa špeciálne na toto v sociálnej poisťovni..

gulicka
12. mar 2007

ako je to s tymi pridavkami? vyplacaju sa az s rodicovskym prispevkom, cize, ked skonci materska, alebo sa pridavaju aj k materskej?

emjee
12. mar 2007
sue
12. mar 2007

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:

Dobrý deň,
som študentka denného štúdia na VŠ, popri tom pracujem na zmluvu o umeleckom diele, teda nemám stály príjem. Odvody za mňa platí VŠ. Zaujímalo by ma teda, či by som mala nárok na "materskú", prípadne aké podmienky by som musela spĺňať, aby som na ňu nárok mala. Taktiež by ma to zaujímalo do budúcnosti. Keď budem pracovať len na zmluvu o umeleckom diele, budem musieť byť dobrovoľný platca odvodov? Ako dlho si ich budem musieť platiť, aby som mala nárok na plný materský príspevok? Ďakujem.

Odpoveď:
Želáme Vám dobrý deň.
Ľutujeme, ale musíme skorigovať Vašu informáciu, že v čase štúdia za Vás platí poistné na sociálne poistenie štát. Od 1. januára 2004 už štát totiž neplatí za žiadnu skupinu fyzických osôb na žiaden druh sociálneho poistenia. Ak ste študentkou vysokej školy a pracujete na zmluvu o dielo, nemáte teda uzatvorený riadny pracovný pomer, neplatí za Vás poistné na sociálne poistenie nikto. Z uvedeného vyplýva, že následne nemáte nárok na žiadnu dávku sociálneho poistenia, teda ani na materské.
Študent, ak chce, aby mu vznikol nárok na dávky vyplácané Sociálnou poisťovňou, môže využiť inštitút dobrovoľného poistenia (na všetky druhy poistenia, alebo len na niektorý z nich). Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe vznikne nárok na materské, ak bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
Viac o dobrovoľnom poistení nájdete na našej webovej stránke www.socpoist.sk v zelenej záložke Klienti a poistenie (časť Dobrovoľne poistená osoba) a o dávke materské v červenej záložke Sociálne poistenia (4asť Nemocenské poistenie, v ľavej lište Materské).
Želáme Vám všetko dobré.
S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa

mimi109
12. mar 2007

gulicka pridavky by si mala dostavat hned ako sa ti babo narodi cize materska+
pridavky alebo rodic.prisp.+pridavky

gulicka
12. mar 2007

mimi, dakujem

luckka
12. mar 2007

baby no ja som len snazilka, ale platim si sama nemocenske poistenie kazdy mesiac 880,- Sk aby som potom dostavala matersku 10 000,- ale to len po dobu 6mesiacov, ale aj tak sa to oplati... Som im povedala, kolko by som chcela mesacne dostavat a vyratali mi tych 880,- Sk. Uz len rychlo otehotniet... A musim si to platit 9mesiacov pred odchodom na matersku, na tu sa chodi 6tt pre terminom porodu. Cize platiti sa to musi uz v stadiu planovania, nie vtedy az ked zistit ze uz cakate babo 😵

madeleine
12. mar 2007

a kde je tu? 😅

emjee
12. mar 2007

made? nechnapem otazku 😒

gerda
14. máj 2007

ahojte babulky....som v 2.mesiaci tehotenstva a som z toho vsetkeho uplne mimo...neviem ako je to s tou materskou. som zamestnana od januara ale iba na dohodu a ne som nahlasena na urade prace a nemam zaplatena zdravotne za 5 mesiacov, ak ho teraz zaplatim a budem dalej samoplatcom budem mat vyssiu matersku abo ako to bude?

adetka
14. máj 2007

gerda... ak si doplatis a budes platit... matersku dostanes... ja som bola samoplatcom dva roky...vyska vsak zalezi od platenej vysky... a ta zas od tvojich minulorocnych prijmov... ja som si platila najmensie nemocenske a dostavala som najmensiu matersku... co je cca 3.700 korun mesacne plus od UPSVaR vyrovnavaci prispevok 740 korun (aby som nemala menej ako je rodicovsky prispevok)... oproti tomu, ze by som si nemocenske dobrovolne neplatila a rovne po narodeni dietatka dostavala rodicovsky je ten... ze som nejake peniaze obdrzala aj za 6 tyzdnov materskej pred narodenim dietata... co je zhruba 5.000 korun...

sue
14. máj 2007

Gerda, pokiaľ zamestnávateľ za teba neodvádza 270 dní odvody do sociálnej poisťovne, alebo sama si ich neplatíš ako dobrovoľný platca odvodov do sociálnej poisťovne, nárok na materský príspevok nemáš. Zdravotné poistenie ani odvody do zdravotnej poisťovne s materským prspevkom nemajú nič.
Ak si si doteraz odvody neplatila, už to nestihneš... 270 dní sa ráta do nástupu na materskú, teda 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu. Spätn sa doplatiť nedá !!!!

erika75
14. máj 2007

ahojte,poradite prosim aj mne? som zamestnana na trvaly pracovny pomer, konkretne u posledneho zamestnavatela uz 2 roky. mam pomerne vysoky prijem, viete mi povedat,kolko je maximalna materska? Zaujima ma to aj preto, lebo mame dost vysoku splatku hypoteky ☹

csikike
14. máj 2007

Erika je to 55% hrubej mzdy, najviac vsak 25 000 hrubeho

alex21
14. máj 2007

erika75 ak si v priebehu roka 2006 mala platené odvody z maximálnych vymeriavacích základov mala by si mať matersku cca 13700,-