Držitelia preukazu ZTP. Je ich výška rodičovského príspevku vyššia?

cherryblossomgirl
25. okt 2009

Ahojte, neviete, ci je nejaky priplatok k standardnej vyske rodicovskeho prispevku pri drziteloch preukazu ZTP? dakujem

maznacik007
26. okt 2009

NIE.. v tomto zakon nerozlisuje

cherryblossomgirl
autor
26. okt 2009

tak tomu nerozumiem.. ked som doteraz nemala narok na socialny prispevok, ktory nam plynie zo zvysenych vydavkov na stravu (som celiaticka), tak ked uz nebudem zarabat normalne, ale budem zit z rodicovskeho prispevku, ktory je ovela nizsi, tak by som mala mat narok aspon na ten socialny prispevok, nie? dava to logiku.. ci?

sse
26. okt 2009

to si asi treba potom znovu podať žiadosť o kompenzáciu na stravu, keď budeš mať nižší príjem.

maznacik007
26. okt 2009

tak si zle polozila otazku ...

v tvojom pripade treba zajst na UPSVAR a poziadat o presetrenie... bude zavisiet od percent ... a potom od prijmov resp. tam sa to posudzuje na zaklade ziv. minima.. takze tazko takto povedat lebo nepises ci mas do 25 rokov, ci zijes s partnerom /manzelom atd..

ywana
28. okt 2009

Ak som dobre vyrozumela, tak si držiteľkou ZŤP preukazu a na peňažný príspevok na diétne stravovanie si nemala nárok z dôvodu prekročenia príjmu vo vašej domácnosti (tvoj príjem + príjem spoločne posudzovaných osôb).
Pri poberaní rodičovského príspevku tvoj príjem síce klesne, ale musíš si vypočítať, či príjem celej vašej domácnosti klesne tiež. Príjem celej domácnosti nesmie presiahnuť 3-násobok životného minima.
To si vypočítaš z týchto súm :
* 185,19 € ( 5 579,03 Sk ) mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
* 129,18 € ( 3 891,68 Sk ) mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
* 84,52 € ( 2 546,25 Sk ) mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.

Ak neprekročíš 3-násobok životného minima, máš na tento príspevok nárok (podľa zákona č.447 / 2008 Z.z., príloha č.5, skupina I., písmeno d.). Musíš však oň požiadať príslušný odbor na UPSVaR v tvojom bydlisku.

cherryblossomgirl
autor
28. okt 2009

Ywana, dakujem ti velmi pekne! 🙂