Kde a ako vybaviť prídavky na deti z Rakúska?

valuskova
28. feb 2014

Ahojte mamičky. Prosím POMÓCCC!!! Ktorá mi viete poradiť? Manžel robil minulý rok nejaký čas v Rakúsku na prac. zmluvu. Nedávno sme sa dozvedeli :( , že si môže nárokovať prídavky na deti za toto obdobie z Rakúska. Na UPSVR mi vyhotovili tlačivá E 401 a E 411. Bohužiaľ mi nevedeli povedať na akú adresu to mám poslať. Neviete niektorá ??? Tiež by to asi chcelo poslať s dokladmi aj nejakú žiadosť. Bohužiaľ nepoznám nikoho kto by vedel po nemecky. Neviete mi niektorá pomôcť aj s týmto ?
Vopred ĎAKUJEM !!!
Iňa

denaalubos
28. feb 2014

To je za ake obdobie? Mam pocit ze mozes spätne ziadat len 6mesiacov...

valuskova
autor
28. feb 2014

@denaalubos Apríl, máj, jún. Ja som počula, že môžem spätne do 2 rokov. Či ???

denaalubos
28. feb 2014

Hmm.to som ja nepocula...pridaj sa do skupiny rakusko tam ti skor baby pomozu

denaalubos
28. feb 2014

Ale ty dostanes len rozdiel a neviem ci sa ti to oplati tolko vybavovaciek atd...a ci to vybavis len cez postu a potom baby cakavaju od 2-3 mesiacov niekedy az rok

valuskova
autor
1. mar 2014

@denaalubos Veď to chcem , len rozdiel aby som nemusela tu nič vracať a mať s tým opletačky navyše. A v pohode počkám. A či sa oplatí? 🙂 Myslím že áno, keď u nás dostaneš na 1 dieťa cca 23 eur a v rakúsku cca 150. 🙂

valuskova
autor
1. mar 2014

@denaalubos Skúsim. Ďakujem.

fabco11
1. mar 2014

Pridavky Sa vybavuju na finanzamte,teda danovom urade,spatne je to tusim viac ako tri roky,vyplatia vsetko a ak si v Tom Case poberala aj na slovensku,tak rakusania len odrataju tu Nasu smiesnu sumu 23e.je novy zakon,prvykrat vyplatia Po 6mesiacoch a potom uz kazde DVA roky.nö a najlepsie je osobne si to vybavit.a priprav Sa,ze budu stale vymyslat,tam budu potrebovat taky,alebo onaky Papier.ja som podavala ziadost v Juli,bolo mi povedane 6-8tyzdnov,ked nechodili,tak som tam volala a moja ziadost lezala cele Leto na stole.natahovali ma do januara,ze Sa na Tom pracuje a pri poslednom Telefonate Som Sa dozvedela,ze potrebuju Este jedno tlacivo.tak Sa priprav na behacky,no bat sa
nemusis,lebo vyplatia vsetko!vela stastia 😉

r1000
2. júl 2014

dobry den viete aj mne poradit ako mam postupovat,mam zivnost a som opatrovatelka v rakusku, chcem poziadat o pridavky,za minuly rok 2013 pracovala som tam asi 8mesiacov a tento pracujem od januara. kde a ako si ich vybavit?mam doma 6deticiek,tri svoje a tri mame v pestunstve,rodicia ich opustili ked boli malicky. dakujem za radu pekny den

majka0061
24. sep 2014

ahojte, vie mi niekto poradiť..v apríli sme podávali žiadosť o prídavky vo Viedni a do dnešného dňa nám neprišla odpoveď tak neviem kde nastala chyba..bola som na úrade a pracovníčka mi povedala, aby sme napísali e-mail..ale nikde nemôžem nájsť ich adresu..ďakujem :o)

ivanka310
26. okt 2014

Ahojte aj ja by som potrebovala e-mail ked im mozem napisat ohladom rodinnych pridavkov,tak ak niekto mate,prosiiiiim napiste,dakujem

belanka
27. nov 2014

Manžel chce požiadať o prídavky v Rakúsku,kde momentálne pracuje.Priniesol formuláre a keď som prišla na ÚPSVR pani mi povedala, že na formulár E411 treba potvrdenie od môjho slovenského zamestnávateľa. Slovenka, ktorá žije v Rakúsku a pomáha manželovi s papiermi tvrdí,že to tam nemá byť.Neviete mi poradiť, čo s tým? Ďakujem.

ivkaa1
22. mar 2015

viete mi niekto poradiť, dá sa vybaviť formulár E401 a E411 mailom? Ako mám postupovať? Vopred ďakujem.

8pete9
23. mar 2015

@ivkaa1 Neverim ze by sa dali tieto formulare vybavit emailom. To by si ich musela najprv v pocitaci vyplnit, poslat na nas slavny Urad prace SVaR, oni by to museli vytlacit, vyplnit a poslat ti to postou. A to ti ziadna uradnicka robit nebude. Oni tam dokonca tie formulare ani nemaju, musis si ich vziat z rakuska alebo vytlacit. Do rakuska treba totiz zobrat PAPIER, opeciatkovany nasim UPSVaR, email nestaci. Bohuzial. 21. storocie.

ivkaa1
23. mar 2015

@8pete9 ďakujem

xlolax80
6. apr 2015

kocky, potrebujem surne poradit, ak viete... krankenkasse ziada odo mna steuerbescheid ( teda aby som si urobila danove priznanie, co je pre mna ale nevyhodne), inak mi vyratali tu sumu na kbg z tej minimalnej rocnej hodnoty 16200 eur. stalo sa to aj daktorej z vas? pritom vsetky moje prijmy hlasil zamestnavatel na finanzamt, takze by si to tam mohli/mali vediet zistit... budem velmi vdacna za akukolvek pomoc, ze co dalej s tym

allya
27. apr 2015

Ahojte žienky, pred pár mesiacmi sme sa sem celá rodina presťahovali. Nepoznám ešte všetko, ako to tu chodí v Rakusku, ale zaujímalo by ma do buducnosti - ak viete a máte už s tým skusenosť, tak Vás chcem poprosiť:
1. sme poistení všetci v GKK, prepláca poisťovňa pobyt v nemocnici - dieťa alebo aj na dospelu osobu (pobyt, lieky, strava)?
2. ak by som chcela ostať s dieťaťom v nemocnici - musim si niečo doplácať(myslim v tom aj stravu)?
3. a prosim ako je to s pôrodom tu v AT - treba si niečo hradiť alebo za pobyt v porodnici niečo, za stravu - ja alebo za dieťa?
4. a ešte jedna otázočka - často jazdíme aj na SR, takže ak by sa niečo vyskytlo tam, že by sme museli niekto do nemocnice - prepláca to potom rakuska poisťovňa (dajme tomu všetky tri vyššie uvedene situácie)?
žienky vopred Vám dakujem za odpoved, ochotu a čas. Pýtam sa preto, lebo dcérka býva dosť často chorá, skrátka chcem vedieť dopredu ako to tu je... dakujem!!!

hokajdo
10. máj 2015

ahojte dievcata mate uz niektora tento rok vyplatene dorovnanie rodinných pridavkov za minuly rok? ak ano kolko ste cakali od podania papierov. dakujem

xlolax80
11. máj 2015

@hokajdo ja hej. Tentoraz asi len 2 tyzdne, ale som to podala hned zaciatkom januara

hokajdo
11. máj 2015

Aj my sme to podavali v januári no zatial nič a manžel tam bol už tri krát a stále len sľubujú že už to pošlú. Sme z oblasti bruck lairha laitha vy?ďakujem za odpoveď

xlolax80
12. máj 2015

@hokajdo ja vo viedni. Minuly rok som zato cakala az 8 mesiacov. Treba ich stale otravovat. Do 6 mesiacov su povinni to vybavit

hokajdo
15. máj 2015

Je to neskutočné. Sú to peniaze,ktoré nám vyplácajú spätne, v podstate sú ,,naše,, a stále máme len čakať. Nechápem to, načo to predlžujú, keď nám to nakoniec aj tak musia vyplatit.Človek sa bojí ich otravovať aby ho nakoniec neodložili nakoniec ale tiež od januára je už dlhá doba. A keď sa človek nepripomenie tak naňho úplne kašlú. Fakt neviem čo robiť, či otravovať alebo stále čakať.

xlolax80
16. máj 2015

@hokajdo na tvojom mieste otravujem. Ide predsa o tvoje peniaze. Ono sa ale moze aj stat, ze tvoj spis dakam zalozia alebo lezi u dakoho, kto nevie, co s tym. Vlastna skusenost...

hokajdo
16. máj 2015

A ked ho zalozia a nevedia co s tym ako treba postupovat.jak ste to riesili vy ? Dik

xlolax80
18. máj 2015

@hokajdo no som tam isla osobne, ze co je s tym, ze uz to dlho trva. Tak chvilu patralk, ze kde ten spis je. No a potom tam dakoho urgovali, ze to uz treba vybavit

hokajdo
18. máj 2015

Manzel tam dnes znova bol tak mu povedali ze okolo oktobra prideme na rad vraj vybavia najprv tych co tam maju trvaly pobyt a zatial su len u tych co podavalu v decembri hoci mi to nie je dost jasne nakolko skor ako po 10 januari u nas na urade nepotvrdzuju az ked odoslu januarove pridavkt na ucet. Vobec neviem co robit.

martinakaa
15. júl 2015

Ahojte, chcela by som sa spytat este ohladom tych prispevkov z rakuska, zistila som ze je teda mozne to dorovnanie z AT aj pokial iby otec dietata pracuje v AT, ale je mozne o to ziadat aj pokial niesme manzelia? Sice spolu zijeme, ale ani trvaly pobyt nemame na rovnakom mieste. Pripadne co je podmienkou aby nam to schvalili? Vdaka

8pete9
15. júl 2015

@martinakaa Na toto ti neviem presne odpovedat ale myslim ze na to mate narok ak je otec dietata zapisany v rodnom liste. Urcite sa to vsak zjednodusi ak si partner nahlasi aspon prechodny pobyt u vas. Ja som to povodne nechcel ale manzelka ma prehovorila (este pred narodenim deti) a potom to ziadali.
Najlepsie je ist tam a spytat sa.

pampuliska
31. júl 2015

Baby ja zijem na Slovensku a pracovala som 2,5 roka vo Viedno. Dnes je moj posledny den v praci a ked sa maly narodi, chcem si poziadat o rodinne pridavky z Rakuska. Predpoklad na to je vsak Lebensmittelpunkt v Rakusku...tak sa bojim ci mi to daju, kedze budeme byvat na Slovensku. Nie som opatrovatelka! Viete mi niekto poradit v tomto, co mam robit aby som dostala rodinne pridavky?
Dakujem

r1000
24. nov 2015

dobry den vie mi niekto poradit, ci dostanem ako opatrovatelka v rakusku pridavky na deti ktore mame v pestunstve , su ako nase, ziju s nami a aj na slovensku dostavame pridavky a vsetko ako nase, len ich mame ako pestuni. ci mam narok na pridavky v rakusku dorovnanie, ja si mislim a skumam o tom a patram ze mam pravo. ved ziju s nami v nasej domacnosti. dakujem krasne za odpoved

darina05
11. jún 2016

@allya ahoj ako riešite chorobu dieťaťa v rakúskych keď je chorá môj manžel išiel robiť do rakuska a chce hneď ideme aj my na 4 mes za ním ale bojím sa keď mäkký ochorie že čo kde kedy lekárovi neviem jazyk ani manžel iba švagor čo tam je a ešte aké papiera potrebujem vybavit na daňový bonus a rodinné prídavky a koľko spetne môžem žiadať ja zatial poberám na slovenskú a teda ako vybaviť na daňový treba zamestnávateľovi dat alebo potom v tomto ročnom z účtovaní daní a ked nastúpil len teraz 1,6 2016 tak rodinné môžem aj spetne alebo iba od 1,6,16 dakujem