Kedy príde posledný príspevok ak dieťa ide do škôlky?

pipinka1
18. aug 2009

ahojte,

chcela by som sa opýtať. dcérka bude mať 21.10. 3 roky. do septembra nastupuje do škôlky. ja ostávam do konca septembra ešte doma. Príde mi ešte 18.9. materská ? neviem či sa materská vypláca za aktuálny mesiac alebo oneskorene. Lebo som počula že ak dieťa nastúpi do škôlky už nemám nárok na materskú ale ja musím ostať ešte doma nakoľko dcérka začína v škôlke adaptačným procesom. A ešte jedna otázka , čo je potrebné vybaviť prípadne nahlásiť pri nástupe dieťaťa do škôlky a následne pri mojom ukončení materskej a nástupe do práce?

dakujem za pomoc

edusik
27. aug 2010

@katkahu u mňa to isté, len o týždeň posunuté - Ty môžeš nastúpiť v ktorýkoľvek deň do práce, nezávisle od nátupu dieťaťa do jaslí

gapa
28. aug 2010

@adide
dcera od 2.9. do škôlky, ty do práce.

sociálna poistnova
- odnes do SP odhlášku za FO, za ktorú platí štát, s dátumom zániku poistenia v časti 10 "1.9.2010" . Treba to podať do 8 dní, t.j. do 9.9.2010. Urob si kopiu/rovnopis a na nej nechaj potvriť prevzatie.

upsvar
- odnes na upsvar rozhodnutie o prijatí do mš a najlepšie hned s listom od zamestnávatela, že rodič.dovolenku končíš dnom 1.9.2010 a od 2.9.2010 nastupuješ do práce (príp. čerpeš riadnu dovolenku)...
- na základe toho môžeš požiadať o príspevok rodičovi, vo výške 25% z RP za mesiace 10+11/2010
- potom ked budeš mať doklady o vydajoch na škôlku platené v 10/2010 a v 11/2010 asi najlepšie úhrada do 13.11.(strava, mesačný prísevok + na tvz. zrpš) kopie potvrdeniek príp. bankového výpisu, tak môžeš naraz za oba mesiace 10+11 požiadať o príspevok na starostl. o dieťa vo výške týchto preukázaných nákladov (maximálne 164,22eur na mesiac). Príp. sa na toto popýtaj pani na UPSVaR. Bola by som rada, ak by si dala potom vedieť, či napr. aby si mala árok na tento príspevok za 11/2010, či musíš zaplatiť do dosiahnutia 3rokov dieťaťa, alebo ak by si aj zaplatila v tvojom prípade napr. 20.11.2010, tak je to OK a preplatia ti aj toto. Toto by ma zaujímalo.
😉

silvia123
28. aug 2010

Môžete mi poradiť? Dočítala som sa tu, že keď je dieťa k 1.-mu v mesiaci v riadnej staroslivosti tak o RP neprídem. Takže malý má 3 roky 10.9.2010, do škôlky nastupuje 5.9.2010 -to znamená nárok na rodičovský mám a nemusím ho chodiť odhlasovať .
Zároveň ale 28.8.2010 mám nastúpiť na materskú dovolenku. Prišiel mi papier zo Sociálnej poisťovne, že mi nemôu nahrať MD pokiaľ sa neodhlásim cez Registračný list FO ako občan starajúci sa o dieťa do 6rokov k 27.8.
No dobre tak sa odhlásim a potom sa musím zase kedy prihlásiť??? Až keď sa mi narodí druhé dieťa? -Ak áno, tak kde tam mám uviesť že som v II. pilieri? Nejako tomu nerozumiem... A čo sa týka zdravotného poistenia treba oznámiť do ZP teraz keď nastupujem na MD, alebo až keď sa narodí druhé dieťa -t.j. 9.10.2010 mám termín pôrodu.

gapa
28. aug 2010

@silvia123
tak ten list ma zaujíma, čo ti napísali. Pobočky nemajú rovnaké postupuy, toto si prv prípad, čo takéto niečo počujem/ čítam
Tvoj PP trvá? TO JE POSTATNé A čI BUDE TRVAť PO CELú DOBU POBERANIA MATERSKéZHO

- na upsvar musíš nahlásiť začitaok poberania materského!!!
- na SP do 30dní od právoplatnosti roznutia o priznaní materského podať Oznámenie o sporitelovi časť A!!!
- príihlášku najneskôr prvý den čerpania RD!!! spolu s časťou B

mrzne mi pc, tak končím

silvia123
28. aug 2010

Gapa, ďakujem za záujem mi pomôcť.
Ano som stále zamestnaná-iba bola zmenená firma na sro-čku počas toho keď som bola stále na rodičovskom a bola som preradená (prezamestnaná) do tejto sro-čky. Takže zamestnaná som nepretržite od 1999. Môj pracovný pomer v tej sro-čke teda trvá, aj trvať bude naďalej, ibaže som tam v podstate ešte nepracovala, lebo som bola stála na RD.
Ten zoznam sa týka zrejme nemocenského poistenia.
Zo sociálky mi poslali zoznam -osobné údaje FO, kto kedy za mňa odvádzal poistné- s platnosťou od-do - mám tam uvedené:
10- Zamestnanec -Odvádzateľ je Prvý zamestnávateľ 1999-2009 s presnými dátumami začiatok -koniec pracovného pomeru
10 -Zamesnanec - Odvádzateľ je Druhý zamestnávateľ 2009-doteraz
30 -FO -DNP od 12.10.2009 -doteraz "odvádzateľ -som ja"
80- Občan -star. o dieťa do 6 r. odvádzateľ -štát, platnosť od 10.9.2007 (dátum narodenia syna) -do!!!!! -práve tu mi dopísali perom "do27.8.2010" -s komentárom: "odhlásiť od 28.8.2010 MD -nedá sa nahrať materská, ak toto nebude odhlásené" a poslali mi ako prílohu Registračný list FO v ktorom mi zaškrtli hore okničko FO, za ktorú platí štát a dole mi ceruzkou napísali Dátum zániku poistenia 27.8.2010.
A počas materskej bude za mňa platiť akože kto potom? -veď tiež štát nie? Tak preto neviem keď ma odhlásia, tak kedy sa mám zase prihlásiť, alebo ako to je...

katkahu
29. aug 2010

@edusik
dakujem velmi pekne, aj sme sa tak dohodli

silvia123
30. aug 2010

Gapa mala si zrejme pravdu, že sa ti to nepozdávalo ten list čo mi napísali zo Sociálnej -dnes som tam bola že idem teda podať tú odhlášku a hneď som sa pýtala či sa mám aj nanovo prihlásiť -len vedená ako na MD a pani čo ma vybavovala krútila nad tým listom hlavou, že prečo mi takéto čosi poslali, nakoniec si na ten list čo mi poslali niečo poznačila a odhlášku mi vrátila, že ju netreba. Dúfam že to bude v poriadku a tú MD mi nahrajú...
Bola som aj na úrade práce ohľadom toho, že nastupujem na materskú a čo s tým septembrom -tam mi dali papier Potvrdenie o nároku na materské, že si ho mám dať potvrdiť v septembri na Sociálke -až keď mi nahrajú tú MD. Zároveň mi povedala, že za september už teda na syna nárok na rodičovský nemám, ale môžem si podať Žiadosť opríspevok na starostlivosť o dieťa. -a to mi dajú ten príspevok za celý mesiac??? -aj keď malý má tri roky už 10.9.? -alebo to alikvotne vypočítajú??? A to že ide do škôlky asi nemá v plyv -keďže nastupuje až 5.9. -tam sa tuším posudzuje či je k 1.9. v riadnej starostlivosti pravda? Takže nárok na ten príspevok na starostlivosť o dieťa ešte budem zrejme mať -len neviem v akej výške. Je toho dosť... hrozne veľa papierovačiek, mohli by to zjednodušiť...

gapa
30. aug 2010

@silvia123
som nevedela sa zorientovať, kde je tvoja otázka.
Na tom liste bolo aj niečo pravdy, ale takto sP zatial nepostupovala. Ale na to Oznámenie o účasti na dôch.sporení časť A po doručení rozhodnutia o materskom nezabudní!!!
Za sept. budeš mať ako zárobkovo činná osoba (poberanie materského sa považuje za zárobkovú činnosť od začiatku do 6týždna veku novonarodeného dieťaťa) na prísp. na starostlivosť o dieťa. Zaplať všetky výdaje za škôlku do 10.9.2010, urob si kopie (vyžiadaj príp. doklad aj na cca 5eur, čo napr. mi podpisujeme len na papieri a ak nežiadame, tak potvrdenie nedajú), t.j. u nás sa platí strava + 10eur na príjm. pokl. doklad +5eur len podpis na listine. Urob si z dokladov kopie a radšejspolu s originálmi zober na UP. Preplatia ti PREUKáZANé výdaje do výšky max 164,22eur. Ak by do 10.sept. do škôlky nenastúpil, tak dostaneš len 41,1eur.

som myslela, že na upsvar bude stačiť kopia rozhodnutia o priznaní materského zo SP a nie extra potvrdenie z upsvar, čo sa dáva pri uplatnení nároku na RP.

silvia123
30. aug 2010

Ďakujem gapa veľmi si mi pomohla, už tomu rozumiem, dúfam že mi už zo Sociálky dajú pokoj a na to dôchodkové mám už tlačivá doma, tak nezabudnem vypísať a som rada aj tomu o tej škôlke si ma potešila 😀

silvia123
9. sep 2010

Ahoj gapa, ja som ten príspevok na starostlivosť asi zle pochopila, zaplatila som tú škôlku 6.9. ako si mi poradila -teda stihla som to do troch rokov malého, škôlka vyšla 26,6 € a pani na úrade práce mi povedala, že buď dostanem ten príspevok na starostlivosť 41,10, alebo preukázané výdaje -tých 26,6. Ja som myslela že dostanem aj to aj to 😖 -asi som si to zle vyložila...
Takže ak mám dostať len jedno z toho oplatí sa mi zobrať tých 41,1 a napísať do žiadosti, že k 1.9. bol ešte vmojej starostlivosti, čo aj bol a škôlku tam radšej teda nedávať. Len sa chcem uistiť či to tak naozaj je, alebo či ma náhodou neinformovali zle na tom úrade, lebo tie paničky ma tam dlho riešili... boli nejaké hotové z tých mojich dátumov 😀
PS: v Sociálnej mi nahrali materskú a bez problémov vydali to Potvrdenie o nároku na materské.

gapa
9. sep 2010

@silvia123
už aj ja strácam prehlad a neviem, kde aká info je.
nástup na MD v 28.8.2010, dieťa má 3roky 10.9.2010, nástup do škôlky od 5.9.2010, RP poberáš podla zákona účinného v r.2008!!!!

najprv ma napadlo, že ak poberáš RP podla zákona z r.2008, tak môžeš poberať RP aj za 9/2010, kedže nastupuje do škôlky až od 5.9., t.j. dovtedy splnaš podmienku riad. starost. o dieťa, aj ked by si bola považovaná za zár. činnú. Ale ak poberáš celý mesiac sept. materské, tak to možné nie je.

v obd. 1-4.9. splnaš podmienky na nárok na prísp. na star. o dieťa na sumu 41eur a v obd. 5.9 -10.9. splnaš podmienky na nárok na prísp. na star. o dieťa vo výške preukázatelných nákladov. Oba príspevky samozrejme poberať nemôžeš (ak by prechádzalo dieťa z jedného zariadenia do druhého, tak sa suma preukázatelných nákladov zráta, napr. v jednom zariadení zaplatíš za obd. 1.9.-4.9. a v druhom zaplatíš za obd. 5.9.-10.9.)

ak dochádza k tomu, že počas mesiaca dojde u zárobkovo činnej osoby s dieťaťom do troch rokov k takejto zmene (osobnej starostlivosti rodiča na starostl. zariadenia=škôlky, t.j. zo starostlivosti podla § 2 ods.3 písm. e) Zákona o PnSoD na starosltivost podla § 2 ods. 3 písm. a) alebo b) daného zákona), tak sa "vypláca príspevok v sume, ktorá je vyššia", tj. ak tvoje preukázatelné výdaje sú 26eur, tak v sume 41 eur (alebo to je 41,1eur, neviem iste). Pozri priamo v § 6 ods.8 Zákona o príspevku na starost. o dieťa č. 571/2008, je to tam uvedené jednoznačne.

gapa
9. sep 2010

aha, takže je to 41,1eur, ty to spomínaš 🙂

gapa
9. sep 2010

vidíš, som písala, že ak by do škôlky nenastúpil, tak dostaneš len 41,1eur!! Nejako mi tie eur nejdú do hlavy, neviem posúdiť ich hodnotu, takže mi ani netrklo, že to nie je LEN 41eur, ale je to viac, ako sa bežne platí za škôlkuc cca 900-1000Sk mesačne. Takže som uvažovala tak, že som predpokladala vyššie preukázatelné náklady ako 25% z RP nižšieho.

motiilik
9. sep 2010

Ahoj,chcem sa informovať a poprosiť o radu...Dcera mi bude mať 7.decembra 3 roky,poberám RP a som živnostníčka a uvažujem nad školkou.Ked umiestnim dceru do školky od Oktobra,čo musím urobiť.Mám narok na RP do decembra,alebo ho musím isť odhlasíť a nahlasiť,že som umiestnila dceru do školky?Alebo ak dám dieťa len na 4 hodiny denne,ako musím postupovať?....neviem,či som dobre napísala,to jak som myslela,ale hadam ano...Prosím o rady...Dakujem

silvia123
9. sep 2010

Ďakujem gapa za vyčerpávajúcu odpoveď, presne to ako si písala v príspevku 12:23 zmiatlo ma to slovíčko že dostanem "len" 41 €, tak preto som sa domnievala, že mi majú vyplatiť niečo viac, teda 41+výdavky na škôlku.
Takže ešte raz ďakujem a pôjdem si vybaviť tých 41,1 eur. PS: aj ja rozmýšľam stále v korunách... 😀 ťažko sa zvyká...

gapa
9. sep 2010

😀 😀

silvia123
9. sep 2010

motiilik, podľa toho čo som tu čítala a bolo mi poradené, tak by si zrejme dobre urobila keby dáš dieťa do škôlky 2.10. (1.10. -aby bolo ešte v tvojej starostlivosti -lebo sa posudzuje dátum k prvému dňu v mesiaci) -vtedy by si dostala ešte rodičovský za október, no a potom by si poberala za november, december príspevok na starostlivosť o dieťa čo je tých 41,1 €/mesiac, prípadne preukázateľné náklady na škôlku by ti preplatili -ak sú teda vyššie a by sa ti oplatilo zobrať tie, čo bežné škôlky nemávajú, iba súkromné.
Ale bude dobre ak ti to odklepne či som ti správne poradila, niekto skúsený a šikovný v tejto oblasti ako gapa.
A je jedno či je v škôlke na 4 alebo viac hodín.

gapa
9. sep 2010

@motiilik
szčo sú komplikovaný a v kombinácii s rôznymi zneniami zákona v r.2008, 209 a 2010 je to aj pre mna záhada a tiež podla toho, či platia povinné poistenie sú aj pre mna väčšínou záhada.

ale ak poberáš RP podla zákona v r.2008 (požiadala si o RP od r.2008), tak aj ked vykonávaš živnost, tak RP poberáš. Ak ale dáš dieťa do škôlky štátom dotovanej, tak strácaš nárok na RP. Máš nárok na preukázatelné náklady na škôlku.

Čo sa týka dôch.poistenia, tak predpokladám ak máš aktívnu živnosť, že si sa už predtým odhlásila z dôch.poistenia štátom, resp si ani nebola dôhc.poistená štátom (toto je aj pre mna tá záhada, ako to szčo robia)

Čo sa týka zdr. poistenia, tak ak by si nebola szčo, tak ak chodí dieťa na max. 4hod. do škôlky, tak môžeš byť zdr. poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (podla Zákona o zdr. poistení § 11 ods.8 písm. neviem aktuálne, sa posúvajú často). Ak si aj szčo, tak myslím záleží na výške príjmu. Ak máš príjem do určitej hranice (jej výšku neviem), tak môžeš byť aj tak zdr. poistená štátom, ale to sa ti vrovná až v ročnom zúčtovnaí zdr. poistenia. Ale v tomto sa velmi nevyznám.

gapa
9. sep 2010

@silvia123 @motiilik
ak by dala motilik dieťa do škôlky od 2.10.2010, tak za 10/2010 vyplatené v novembri by dostala ešte celú sumu rodič.príspevku 164,22eur, čo je viac ako 41,1eur a aj viac ako preukázatelné náklady na škôlku (tie sa vyplácajú tiež max. do výšky 164,22eur t.č.). Jej odnímu nárok na RP v takom prípade až od 1.11.2010. (v tvojom prípade to bolo inak, lebo si poberala CELý kal. mesiac 9/2010 materské a preto nárok na RP si už nemala za 9/2010)

silvia123
9. sep 2010

no veď som to napísala potom dobre -aby ona dala dieťa do škôlky až 2.10., aby dostala rodičovský za oktober nie? (keby ho dá k prvému,tak by rodičovský za oktober zrejme nedostala... )

gapa
9. sep 2010

áno, je to tak, ak by išlo do štát. škôlky

silvia123
9. sep 2010

no veď si ma niečomu priučila 😉 čítala som aj staršie príspevky najskôr či sa v nich nenájdem, tak tam som sa dočítala, že sa posudzuje stav k 1.-vému (ale v mojom prípade mi je jasné, že mám materskú, tak nemôžem mať aj rodičák celý mesiac)

motiilik
9. sep 2010

@gapa @silvia123 dievky,dakujem velmi pekne za radu...velmi ste mi pohohli...a som szčo a zatial všetky odvody mi platí štát.

gapa
9. sep 2010

@silvia123
neviem, čo tým myslíš, že sa posudzuje stav k 1vému, že k tomu dnu "odnímajú" prípevok asi myslíš.

silvia123
9. sep 2010

gapa, nebudem ti už radšej liezť do kapusty, ty to vieš vysvetliť správnymi slovami, iba čo ťa zbytočne zdržujem, mne si veľmi pomohla a mohla by si si zriadiť vlastnú stránku a kto chce radu, mal by sa za nejaký poplatok zaregistrovať, myslím že by si mala veľký úspech, lebo dnes sa každá dobrá rada cení a je to od teba šľachetné takto pomáhať ľuďom, ale normálne človeka mrzí, keď sa ti nemôže revanšovať za tvoj čas.

gapa
10. sep 2010

@silvia123
máš pravdu, čosu to zaberá dosť a musím pribrzdiť. Na IP už nestíham odpovedať, nie je čas. A bude ešte menej, lebo už treba myslieť na prípravu na hladanie práce (cca o rok a niečo) a dala som sa na angl. konečne!!! K tomu pomalý PC a šibal malý , tak uvidíme 😅
Nech sa ti darí, máš to za pár 😉

silvia123
10. sep 2010

Diky, dúfam že všetko dobre dopadne a aj tebe nech sa darí a nájdeš si super robotu, ktorá ťa bude baviť !

sestricka2108
12. sep 2010

@janninka Ahoj Janninka prosím ťa ja mam ten istý problém môžeš mi prosím ťa napísať čo ti baby poradili. ďakujem

sue
12. sep 2010

Ahoj Gapa 🙂 trošku pootravujem zas 😒

Macino je narodený 8.1.2008, od 1.8.2010 pracujem - sama si platím odvody, poberám stále rodičovský príspevok podľa zákona platného v roku 2008, Macik nastupuje do štátnej škôlky 02.01.2011 - ako je to s rodičovským príspevkom? Dostanem ho aj za január? Mám sa aj ja niekde odhlasovať, zahlasovať, keď už na RD dávno nie som? Ďakujem 🙂

xstelinka
14. sep 2010

Ahojte,
mozete poradit?
Samko nastupil 2.9.10 do skolky(3roky bude mat az v maji 2011). Ja nastupujem do prace 20.9.10.
Na UPSVaR som bola, dali mi tlacivo "ziadost o p. na s. o dieta". Vsetky doklady okolo toho im mam priniest az v oktobri. Co vsetko mi preplatia, stravu, poplatok 12,30€, aj ZRPS? (ak som dobre pochopila o ten "jednorazovy prispevok 25%...." mam poziadat az ked mi schvalia tu starostlivost)
A musim nieco riesit aj so socialnou poistovnou alebo s niekym inym(nemam 2. ani 3. pilier)?