Kedy príde posledný príspevok ak dieťa ide do škôlky?

pipinka1
18. aug 2009

ahojte,

chcela by som sa opýtať. dcérka bude mať 21.10. 3 roky. do septembra nastupuje do škôlky. ja ostávam do konca septembra ešte doma. Príde mi ešte 18.9. materská ? neviem či sa materská vypláca za aktuálny mesiac alebo oneskorene. Lebo som počula že ak dieťa nastúpi do škôlky už nemám nárok na materskú ale ja musím ostať ešte doma nakoľko dcérka začína v škôlke adaptačným procesom. A ešte jedna otázka , čo je potrebné vybaviť prípadne nahlásiť pri nástupe dieťaťa do škôlky a následne pri mojom ukončení materskej a nástupe do práce?

dakujem za pomoc

gapa
18. aug 2009

rodičovský príspevok (materské si poberala len cca pol roka), ak máš na rozhodnutí, že dieťa prijali do škôlky od 2.9.09 a nie od 1.9.09 dostaneš naposledy v 10/09 za 9/09 (už vyššiu sumu), lebo splníš podmienku ešte 1.9.09 a RP sa dostáva vždy v plnej výške aj ked splnaš podmienku len časť mesiaca. Treba tento papier o prijatí doručiť na UPSVaR.

Predpokladám v zamestnaní čerpeš RD, takže v ZP nemusíš robiť nič.

Podla zákona sa treba do 8dní od nástupu do škôlky odhlásiť zo SP, lebo prestaneš splnať podmienku riadnej starostlivosti o dieťa. .

zloba_mala
18. aug 2009

Ahojte, votrem sa trosku do prispevku, pretoze tato situacia sa tyka aj mna... Gapa ak som spravne pochopila, ak dam dieta do skolky, zanika mi narok na rodicovsku. (dieta ma tri roky tiez v oktobri). Mam rozhodnutie o prijati malej do MS od 2. 9. 2009, (takze peniazky este za september dostanem, aj ked je 1. 9. sviatok? To by bolo fajn 😎 🙂
A ako je to s navratom do zamestnania? Nastupujem do prace 2. 9. tam, kde som pracovala pred nastupom na MD, ale moj sef vymysla a chce mi menit pracovne podmienky - rozumej plat. Nema mi zo zakona ponechat to iste ako pred nastupom na MD, ked sa mi prac. zaradenie nemeni?
Dakujem za cenne rady, vsimla som si viackrat ako vies ochotne poradit a pomoct, si velmi mila.

pipinka1
autor
18. aug 2009

no na rozhodnutí o prijati do škôlky mam k 1.9. ale dnes som volala aj na UPSVaR a tam mi vedúca povedala že ak 1.9. vychádza na sviatok a skutočný nástup bude 2.9. a donesiem potvrdenie o nastupe 2.9. , som ešte na materskej a mala ešte nemala 3 roky tak dostanem. takže by nemal byť problém ak na rozhodnutí o prijati dieťaťa do škôlky mám 1.9. a na tlačive , pre ktoré si idem na UPSVaR /ževraj oni maju na to original tlačivo/ donesiem potvrdený dátum 2.9. ? inak ja som ešte do konca septembra na materskej do práce nastupujem až v oktobri. takže kedy sa mam odhlasiť zo socialky?

danu
18. aug 2009

aj mna sa to tyka, dnes som akurat volala urad prace socialnych veci a rodiny /Nie SP/ a za september peniaze este dostanem. Dcera bude mat 3 roky az 26.6. 2010, tak mi povedala ze mam narok aj na prispevok na starostlivost, to znamena do 3 rokov veku dietata mi bude urad preplacat napriklad skolne, stravne, rodicovske zdruzenie ale len do vysky rodicovskeho prispevku/info pe tych, ktore davaju dieta skor do skolky nez dosiahlo vek 3 roky/. Treba vypytat na urade tlacivo a doniest potvrdene. 😉

pipinka1
autor
19. aug 2009

danu - ale pozor už mam doma aj ja to tlačivo - žiadosť o prispevok na starostlivosť o dieťa. ale je tam uvedené že maximalne bude vyplacany tento prispevok po dobu 6 mesiacov.

martinaema
19. aug 2009

to vážne?! 6 mes? ja som myslela že do veku 3 rokov dieťaťa 😅 Pipinka dobre si to čítala? Ja ked som sa bola informovať na ten príspevok na UPSVaR-e,tak mi myslím hovorili, že do tých 3 rokov, ale max. 6 mes. spätne

gapa
19. aug 2009

pipinka,
tých 6mesiacov znamená, že najviac 6mesiacov späť. T.j. napr. do 9/09 si poberala RP. Od 1.10.09 už budeš mať nárok na prísp.na starostllivoať odieťa. Potrebuješ potvrdenky o zaplatení poplatkov. Nemusíš na UPSVaR chodiť každý mesiac a žiadať o ten príspevok ale stačí každých 6mesiacov napr. do konca marca (no možno aj do konca apríla vid § 7 zákona o PnSoD) 2010 dáš napr. žiadosť o príspevky za 10/09-3/2010 (no tie termíny si overte radšej na UPSVaR). Potom za dalšie obdobie podobne. Samozrejme max. do mesiaca, ked dieťa dovršilo 3 (6) rokov, ako píšem martinaema.

danu
19. aug 2009

gapa uz vysvetlila 🙂

gapa
19. aug 2009

danu
a to ti povedali, že aj náklady na rodič.združenie sa preplácajú, som myslela, že to nie (u nás 4eur). Napr. nám nedávajú žiadne potvrdenie o tom, len sa podpisujeme na spoločný papier.
T.j. mám
1x úhradu z banky o strave, 1x príjmový pokladničný doklad a o tučím 10eur,
čo platíme na rodič.združenie (4eur) nemám žiadny doklad o úhrade.

pipinka1
autor
20. aug 2009

aha, tak potom to ma zmiatlo môže to tak byť ako píše gaga. prepáčte 🙂

jana188
22. aug 2009

Ahojte, ja by som tiez potrebovala poradit. Maly mal 18.8. 2009 tri roky, od 19.8. som nastupila spat do prace a maly ide do skolky 2.9.2009. Zamestnavatel mi povedal ze socialnu a zdravotnu nahlasuje on. Je potrebne este nieco niekde nahlasit alebo nejake papierovacky vybavit?
Dakujem velmi pekne za ochotu.

danu
22. aug 2009

gapa tak mi povedali na UPSVR

danu
22. aug 2009

este som chcela dodat ze ten prispevok sa moze dostavat az od oktobra kedze za september dostanem este rodicovsky, cize ak sa da zaplatte stravne,skolne atd, az v oktobri

gapa
22. aug 2009

danu,
takže myslíš, že ak by si v 10/09 zaplatila poplatky za 9+10/09, že ti preplatia oba mesiace (samozrejme to nebude presahovať výšku RP). Tak to by som bola zvedavá.
Ten rodič.združenia ma napadlo, že asi v triede mojej dcery sú už staršie deti nad 3roky, takže sa ich to netýka. Možno v nižších triedach dávajú aj potvrdenie, ak si to mamička vyžiada.
Tak daj vedieť, ako si dopadla, či uhradili aj za mesiac september, ak si uhradila až v 10/09 (inak by som sa divila, no v zákone to nejako jasne napísané nie je, aspon ked som to zrýchlene prešla, nie dôlkadne, tak nemôžem povedať, že to možné nie je)
😉

jana188
22. aug 2009

gapa, nevies mi prosim ta poradit? prispevok vyssie (asi 4ty). dakujem

danu
22. aug 2009

gapa mne toto tvrdila baba z UPSVR, sama mi to povedala ze preplatia aj september ale musi to byt uhradene v oktobri, aj ked to bude za september. no a samozrejme do 3 veku dietata.
Gapa dam ti vediet 😉

maca793
22. aug 2009

ako viem materskú dostaneš normálne, a ukončovať ju nemusíš to si sami na úrade pomôžu, vymažú si ťa z evidencie

gapa
23. aug 2009

jana188,
ty si na MD nastupovala ešte pred 1.8.06, takže si si sama prihlášku na dôchodkové poistenie v SP nedávala, lebo platilo nahlásenie od zamestnávatela, čo pri nástupe po 31.7.06 už neplatilo. Takže predpokladám, že aj odhláška a nahlásenie ukončenia RD je tvoja odhláška. No ja som bola podobný prípad a som si pre istotu dala odhlášku aj sama. No ked som bola na SP podla bydliska, tak mi odhlášku nechceli zobrať, vraj nie som prihlásená u nich ale v pobočke zamestnávatela, tak som to poslala doporučene poštou na SP zamestnávatela aj so sprievodným listom, že na SP podla bydliska mi to zobrať nechceli a predpokladám, že odhlášku si musím podať sama. No čo je správne??? Neviem, no ja som to pre istotu podala, aj ked myslím, že to len založili a nič s tým neroboli. Príp. sa spýtaj na SP.

Ohladne poberania RP, zdrav.poistenia a ukončenia RD nemusíš robiť nič.

jana188
23. aug 2009

gapa, dakujem velmi pekne, potsila si ma.
prajem pekny vecer

mimi
23. aug 2009

gapa, prosim ta, mohla by si mi tiez poradit? Maly dovrsil 3 roky 10.8., pred par dnami som dostala list z UPSVR, ze mi zanika rodicovsky prispevok. Maly nastupuje od 2.9. do MS a ja som bez zamestnania. Mam sa ist najprv nahlasit na Urad prace, ci do socialnej poistovne, aky je spravny postup? Velmi pekne dakujem!

oliinka
24. aug 2009

ahoj malý mal 21.7. tri ročky.od 2 septembra by mal isť do školky,ale ja som otehotnela a tak neviem čo teraz,či predlžiť matersku,alebo by ma mali zamestanť aj ked som tehu?ale sa prihlásiť na urade práce,ešte som nič nebola vybavovať.poradte čo by ste robili?mám naro na nejaké peniaze ked som tehu?

gapa
24. aug 2009

mimi,
čo máš v rozhodnutí od UPSVaRi presne napísané. Odkedy ti odnímajú príspevok? A máš v SP podanú prihlášku na dôchodkové poistenie?

gapa
24. aug 2009

oliinka,
z toho, že si tehotná ti nevyplýva nárok na žiadne peniaze. Nepíšeš či ti PP trvá a príp. dokedy si bola zamestnaná. Jednoznačne ak pôjde malý do škôlky, tak sa musíš odhlásiť zo soc.poistovne (ak máš podanu prihlášku) a zaevidovať sa na UP, ak nemáš prácu.

gapa
24. aug 2009

oliinka
a tiež si to vybaviť, nahlásiť na zdrv.poistovnu.

oliinka
24. aug 2009

a to všetko treba nahlásiť iba v tom prípade ak pojde malý do škoky?je lepšie si predlžiť rodičovsku do porodu druhého baby alebo sa zahlásiť na urade práce?

gapa
24. aug 2009

oliinka,
lepšie z hladiska čoho?
ak nepôjde dieťa do škôlky, tak môžeš byť dôchodkovo poistenáš štátom, t.č. z vymer.základu cca 13000,-Sk ak máš podanú prihlášku. Od pôrodu by už dieťa do škôlky mohlo nastúpiť a ty sa budeš starať o mladšie dieťa (asi to potom treba nahlásiť na SP, no v tom nie su jednotný, ako. Či podať ohldášku a novú prihlášku alebo "vraj" stačí rodný list dieťaťa, čo sa mi však nezdá).

Na UP, ak si bola dobrovolne poistená v nezam. (čo ale nepredpokladám) by si mohla poberať podporu ale si musíš hladať práceu a hlásiť sa.

Ak si nebola už dlhodobejšie cca 2roky nem.poistená, tak nárok na materské mať nebudeš, len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.

mimi
24. aug 2009

gapa, dakujem za odpoved! Ja som dnes rano radsej nabehla na urad prace, kedze 10.8. mi uz skoncil RP, poslali ma do zdrav.poistovne a pre istotu som sla este do soc.poistovne a tam mi povedali, ze v soc.poistovni nepotrebujem nic nahlasit, ze ma maju zaevidovanu. Trochu som bola z toho prekvapena 😕

To je standartny postup, ked konci rodicovsky prispevok, nevies mi v tomto trosku poradit? Dakujem este raz!!

gapa
24. aug 2009

mimi, neodpovedala si na moje otázky. 😢

s tou SP som aj ja prekvapená, čo majú nahlásené. Nebola si náhodou len na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny miesto v sociálnej poistovni???

oliinka
24. aug 2009

chcela som sa ešte spýtať musím povedať ked si nájdem prácu a malý by teda šiel do školky zamestnávatelovi že som tehotná?ked to nepoviem hrozí niečo

mimi
24. aug 2009

gapa, prepac, takze UPSVaR mi poslal list, ze od 10.8. zacina konanie o odnati rod.prispevku. Dnes mi pracovnicka UPSVaR dala papier pre zdrav. poistovnu, ze rod.prispevok mi bol dany do 31.8. V SP mam podanu prihlasku na doch.sporenie. Bola som aj v soc.poistovni, kde som v podstate nic nevybavila, iba mi bolo povedane, ze ma maju zaevidovanu do dovrsenia 6 roka dietata. Pride mi to cudne, lebo vacsinou mi radili, ze treba dajake tlacivo vyplnit v soc.poistovni a mne ta pani nic nedala. Co si o tom myslis?

oliinka, ahoj a gratulujem k druhemu tehu!!! Keby tebou, ja by som urcite neoznamovala zamestnavatelovi, ze som tehu, lebo budu vediet, ze za kratku dobu pojdes opat na matersku.