Koho požiadať o rodičovský príspevok?

evka26
2. máj 2008

Ahoje kocky , chcem sa opytat skoncila mi materska a mala by som poziadat o rodicovsky prispevok,
ale nemam sa teraz koho opytat, nasa mzdarka je uz dva tyzdbe pn a v praci mi nikto nevedel poradit
dakujem.

vavka33
2. máj 2008

Musis si ist poziadat na uPSVAR v mieste bydliska.Mzdarka s tym nema nic.

jaduska
2. máj 2008

Do práce treba iba napísať Žiadosť o čerpanie rodičovskej dovolenky, nech to majú aj na papieri, že si na RD a ako píše vavka, treba ísť na Úrad práce, soc.vecí a rodiny v mieste bydliska a tam si vypísať žiadosť na rodičovský príspevok 😉

gapa
2. máj 2008

asi budeš potrebovať aj papier zo soc.poistovne o období poberania materského, aby vedeli presný dátum. Na sociálku stačí zavolať, oni ho pošlú na tvoju adresu.
mimochodom evka, máš dobre dlhé tehotenstvo, 😀 svieti ti tam 72tt 😅

deina
13. máj 2008

Aky je teda postup, ked sa prechadza z materskej na rodicovsku? Mam ist najprv na socialku po ten papier a ten potom zobrat na urad prace? A kedy sa to ma spravit - este pred skoncenim MD?

gapa
13. máj 2008

Teraz mám trochu čerstvejšie info. Z UPSVaR dostaneš čisté tlačivo (myslím, že je to toto „potvrdenie o nároku na materské pre účely poskytovania rodičovského príspevku“ vid tu: http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Downloader.a...

V nom vyplníš hlavičku, podpíšeš a dáš si ho potvrdiť na SP (kamarátke tvrdili, že ho mohla poslať do SP hned s rodným listom dieťaťa 😒 ).
A kedy? Asi je dobré ešte pred skončením, lebo ak to nestihneš do ich termínu, tak sa vyplatenie môže o mesiac opozdiť.

montana13
23. máj 2008

Áno, gapa má pravdu,
1) treba si najskôr vypísať toto tlačivo (aj keď niektoré tety v SP ho vedia vytlačiť hneď aj vypísané, ale iba keď chcú...) buď zaslať alebo osobne zaniesť na SP, kde ho na počkanie potvrdia (rodný list zvyčajne nevyžadujú, lebo ten má byť na SP už do 7 alebo 8 dní od narodenia spolu s registračným listom FO - kvôli dôchodkovému poisteniu).
2) potom ísť aj na UPSVaR podľa miesta bydliska (pre tie, ktoré majú trvalé bydlisko ďaleko - je možnosť zájsť na najbližší UPSVaR, kde skontrolujú všetky údaje a potrebné doklady a následne celú žiadosť o RP odošlú na príslušný UPSVaR podľa miesta trvalého pobytu). Žiadosť o rodičovský príspevok Vám dajú na UPSVaR alebo sa dá stiahnuť aj z internetu. K tejto žiadosti budete potrebovať:
- potvrdenie o materskom zo SP
- kópiu rodného listu dieťaťa + originál k nahliadnutiu
- občiansky preukaz (v prípade, že niektoré údaje na OP sú už neplatné - priezvisko, adresa - treba aj doklad preukazujúci nový stav, t.j. sobášny list, pri zmene adresy doklad o novom trvalom pobyte)
- niektoré úrady vyžadujú aj fotokópiu kartičky s číslom účtu, na ktorý sa bude zasielať RP.

A kedy žiadať o RP?
Nárok na RP vzniká nasledujúci deň po ukončení materskej (napr. ak materská končí 7.5.2008, nárok na RP vzniká 8.5.2008) a stačí oň požiadať v tom mesiaci kedy vzniká nárok. Výplata RP je mesiac pozadu, takže v uvedenom prípade bude RP vyplatený prvý krát až v mesiaci jún 2008 a to v plnej výške (nie za kalendárne dni ako bola materská), takže v júni Vám príde ešte časť materskej a plná výška RP).

Dúfam, že to je napísané jasne a zrozumiteľne... 🙂

petulienka
16. jún 2008

Ahojte,

prosim Vas v ktory den resp. kolkateho Vam vyplacaju rodicovske prispevky? Ja mam dostat tento mesiac prvy krat a dnes je 16 teho a este som nedostala.
dakujem

nevesta
16. jún 2008

15. v mesiaci, ale este ani mne neprisiel 😉

petulienka
16. jún 2008

uf to som si vydychla, tak snad pride zajtra 🙂

petulienka
16. jún 2008

dakujem nevesta 😉

alexandra
16. jún 2008

Nelakaj sa, niekedy chodi aj 18-teho 😉

zuzana_t
18. jún 2008

babyyyyyyyy, vraj sa ma od 1/2009 zvysovat rodicovsky prispevok na 8000, poculi ste o tom uz nieco? 😅

pinco
18. jún 2008

zuzana, je tu uz o tom dost popisane, skus napr.

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

penelope10
3. júl 2008

jej montana ty si sikulka som sa hned zorientovala... 😉
baby neviete ako je to so zamestnavatelom, musim mu nieco oznamovat - o tom, ze budem na rod. dovol.?
resp. co sa moze stat ked neoznamim...
dakujem

gapa
3. júl 2008

penelope, mala by si požiadať zametnávatela o poskytnutie rodič.dovolenky. Nikde však nie je napísané, že písomne. Takže ak ste sa už pri nástupe na materskú dohodli na čerpaní MD+RD až do 3-och rokov dieťaťa, tak to možno stači.
Ja som sa tak ústne dohodla (sme malá firma, nie kolos, kde je lepšie a aj viac vyžadujú všetko na papieri), ale som im zaslala papier o dlžke poberania materského a kopiu rodného listu dieťaťa, aby vedeli, dokedy tá rod.dovolenka vlastne trvá. či to však bolo treba neviem. 🙂

smska1979
29. sep 2008

v ziadosti o RD, ktoru dam zamestnavatelovi, mam uviest konkretny datum, dokedy chcem byt na RD? Alebo ako to je?

veronka73
1. okt 2008

ahojte chcem sa spýtať nejaké info ako to je...dá sa doplatiť určitá suma, myslím,že sa to dá mesačne k zrážkam z platu, na sociálne aby som mala vyššiu materskú...kto vie či nejakú budem mať keď som žila tri roky v GB a teraz som síce zamestnaná no nebude to 270 dní v čase pôrodu asi...poradíte? dík moc

bellablonde
6. okt 2008

na socpoistovnu musim ist s tym tlacivom osobne alebo mozem poslat mangela?
vie niekto rychlo poradit?

dik

natsa
9. okt 2008

Ak ti môžem poradit, tak si nájdi stránku www.academi.sk alebo stránku materské centrá.Tam nájdeš všetko čo potrebuješ. 😝

graziela
29. okt 2008

Ahojte babenky,
potrebovala by som poradit:
MD mi konci ku dnu 301008, tj. od 311008 mi vznika narok na poberanie RP. Len by ma zaujimalo, ci ze ten 1 posl. oktobrovy den (311008) dostanem plnu vysku RP akoby za cely mesiac, alebo len urcitu preratanu ciastku, co predstavuje ten 1 den?
Dakujem.

gapa
29. okt 2008

graziela,
podla mna za 10/08 plných 4780,- sk

graziela
29. okt 2008

Gapa,
dakujem, to by bolo super prilepsenie teraz pred Vianocami 😉 Bodaj by to bola pravda... 🙂 🙂 🙂

martina1206
10. nov 2008

Ahojte, mne 9,11. skončila materská dovolenka, ale od 10.11. si čerpám dovolenku do 24.11. Takže na rodičovskú by som mala nastúpiť od 25.11. Na socialke mi potvrdili, že do 9.11 som poberala materskú s tým pôjdem na UPSVaR a tam im budem aj musieť doniesť nejaké tlačivo, že čerpám dovolenku? Máte s tým niektorá skúsenosť? Alebo mám ísť ešte raz na sociálku a tam mi dajú tlačivo, že čerpám dovolenku? ☹ . Poradte nech nechdím stále dokola.

gapa
10. nov 2008

podla mna nepotrebujes ziadne potvrdenie, len to predpokladam niekde vyplnis a podpises. skusenost vsak nemam