Mám ako slobodná matka nárok na príspevok?

mandy55
11. apr 2008

ahojte, vie mi niekto poradit: som slobodna matka a budem rodit v tomto roku, zatial sa mi nepodarilo nikde zistit ci je mozne poziadat stat o nejaky prispevok pre slobodnu matku. Zijem sama. Viem, ze v minulosti sa vyplacali prispevky k materskej/rodicovskej, neviem ako je to teraz. Dakujem a pekny den.

lienocka235
11. apr 2008

nanestastie ta sklamem, hoci presnejsie ti to napsiu dievcata co s tym maju realnu skusenost..
podla dnesnej legislativy plati ze slobodna matka ma na rozdiel od vydate narok na 37 tyzdnov materskej dovolenky /vtedy sa vyplaca 55 % y vzmeriavacieho zakladu co je hruba myda minus poistne a odvody/
vydata matka ma narok na 28 tzydnov...

ine rozdiely nie su..
ak bz si bola v hmotnej nudzi tak je priplatok tehotnej 350 sk na mesiac.. ale to musis bzt v hmotnej nudzi

lienocka235
11. apr 2008

ospravedlnujem sa mam prehodene z/y na klavesnici

mandy55
autor
11. apr 2008

lienocka dakujem

maca793
12. apr 2008

mandy55
atak ako napísala lienocka235, nedostaneš nič, ja som bola pri Karolínke prihlásená na úrade práce, dostávala som 350,-sk ako zdravotné, a dala som sa na rizikové, tak som dostávala aj 1700,-sk k podpore.
tých 350,-sk sa dáva od 4 mesiaca, a musíš sa každý mesiac preukázať pečiatkou na úrade, že si bola u gynekológa.
ak pracuješ, tak 6 týždňov pred pôrodom pôjdeš na materskú.

maca793
12. apr 2008

mandy55
ak si sama, tak skús sa ísť aj opýtať na úrad soc. vecí a rodiny, keď si budeš vybavovať prídavok na dieťa, či máš nárok aj na príspevok na bývanie. ale rátaj s tým, že sa ráta do príjmu aj rodičovský príspevok+výživné na dieťa, ak budeš dostávať.

smejuska
18. máj 2008

neviete mi nahodou poradit, ako je to s prispevkom na byvanie, ak s partnerom nie sme manzelia, ale byvame spolu v jednom byte aj s dietatkom a mame tam vsetci trvaly pobyt?...

sicilia79
20. máj 2008

tu sa posudzuje, či ste v hmotnej núdzi

lienocka235
20. máj 2008

smejuska, musis byt v hmotnej nudzi ako ti uz sicilia napisala... treba ceknut sumy zivotneho minima
7 470 Sk mesačne je to na matku a jedno dieta...
Spoločne posudzované osoby
Fyzické osoby, ktoré sa spoločne posudzujú na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sú

manžel a manželka,
rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
😎
rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s rodičmi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.

smejuska.. ak mate s partnerom spolocny prijem mensi ako 11050 Sk rata sa do toho aj tvoja materska, rodicovsky, pridavky... tak mate narok na davky v hmotnej nudzi.
predpokladam ze je partner uvedeny ako otec vasho dietatka a kedze zijete v spolocnej domacnosti tak se posudzovani spolu

pepuskaa
22. máj 2008

Ahojte, možem sa opýtať, kvoli náročnému tehotenstvu som musela prerušiť štúdium, a keď sa do skoly vrátim, budem musieť za ňu platiť. Ale z čoho? Otec uteka pred zodpovednostou, dostavam iba pridavky a rodičovsky prispevok. Vraj do 25 sa o mna maju starať rodičia, ale túto situáciu zavinil biol otec samými klamstvami. A rodičia majú toľko pôžičiek a lízingov, že každý mesiac čakajú na výplatu. Neviete mi niekto pomôcť?

lienocka235
22. máj 2008

Pepuska, asi sa ti to co ti napsiem nebude pacit.. ale od statu mas narok iba na rodicovsky a pridavky..
neviem ci je dietatko uz na svete ale ak ano tak mozes poziadt o urcenie otcovstva a o urcenie vyzivneho.. ale to je cele beh na dlhe trate... najdu sa tu kocky co maju s tymto skusenosti..
tvoje moznosti vidim tak ze bud si pomozes sama.... zacnes si privyrabat...
neviem ako inak ti poradit...

selyma
19. nov 2009

Neviete mi poradit? Poberam davky v hmotnej nudzu. chcela by som vediet, ci budem mat na ne narok aj pocas materskej, ak by mi vysla alebo rodicovskeho prispevku? Dakujem

sue
20. nov 2009

Selyma, dávky v hmotnej núdzi dostávaš preto,lebo tvoj príjem je nižší ako životné minimum...takže keď sa dieťa narodí a nevyjde vám suma materskej,resp.rodičovského príspevku do životného minima,tak budeš dostávať dávky v hm.núdzi...

Len neviem či tam nie je treba potvrdenie o tom,že si osamelá matka (slobodná matka nie je právne správny termín !!!) a tiež či tam netreba mať vysporiadané otcovstvo a súdom potvrdenú dohodu o výživnom na dieťa...

ncora
23. nov 2009

Ahoj selyma..tak ono je to tak..ked ze davku budes poberat ked ti nevyjde viac ako zivotne minimum ako pisala sue...ale ked sa dieta narodi budes musiet dokladovat vyzivne kolko poberas od sudu..a ked budes poberat rodicovsky a vyzivne bude napr.100€ a ta budu posudzovat aj s partnerom tak ti hmotna nudza nevyjde.
.moj pripad..: nezijem s partnertom a on je evidovany ako dobrovolne nezamestnany lebo je v zahranici,ja poberam rodicovsky..tl.185€ a mal som dve moznosti..bud sud stanovi vysku vyzivneho alebo nas budu posudzovat ako rodinu..a kedze on je dobrovolne nezamestnany tak nam vysku hmotnej nudze vypocitali na 250€ coz ja prekrocim ked je vyzivne 100€...
Takze tak..skoc si na UPSVaR a poinformuj sa..ale nedavam ti vela nadeje

deborah77
16. mar 2011

Čaute baby, prosím vás o radu. Žijem s priateľom, čakáme spolu dieťa. On má nejaké dlhy voči sociálnej s zdravotnej poisťovni. Ak ho uvediem ako otca, môže sa stať, že mi nedajú materskú? V tom prípade by som ho neuviedla. Len neviem, čo mám spraviť a kde sa spýtať. Som slobodná, len ho chcem uviesť ako otca.