Mám nárok na materskú po návrate na Slovensko? Aké formuláre potrebujem?

elizabeth453
21. apr 2009

ahoj...za tri tyzdne sa vraciam na SVK natrvalo...mozete mi niekto poradit, ci mam narok na matersku na SVK?a ake formulare alebo papiere k tomu odtialto z UK potrebujem. Tu som matersku nepoberala,a nedostavala som na malu ziadne peniaze, pretoze som nemala rezident card, tak mi to zamietli, len priatel dostaval child tax credit a child benefit...mate s tym niektora skusenosti...???dakujem

perelandra
21. apr 2009

elizabeth, na malu si mohla dostavat na svk rodicovsky prispevok od zaciatku pokial si v uk nic nedostavala. musis mat slovensky rodny list pre malu a musi mat nahlaseny trvaly pobyt na svk. tak ked pridete na slovensko, zabehni na urad prace, soc. veci a rodiny a tam si vybav ten rodicovsky prispevok. a zabehni aj na socialnu poistovnu, aby stat za teba platil socialne odvody a tym aby sa ti pocitali roky do dochodku. a este zdravotna poistovna - to tiez za teba a malu bude platit stat. na matersku narok nemas, ak si na slovensku nepracovala alebo neplatila si socialne poistenie. a samozrejme rodinne pridavky, lebo ak odchadzate z uk, child benefits a tax credits musite odhlasit.

elizabeth453
autor
21. apr 2009

ja som si na SVK platila zdravotnu poistvonu odkedy som otehotnela..pracovala som tu tri roky pod agenturou, lenze ked som otehotnela, tak som mala zdravotne problemy a agentura mi odmietla platit PN, s tym ze mi ju bude platit job centrum...lenze tam mi to neschvalili, pretoze mam preruseny homeoffice...
ano, to viem, to uz sme odhasili
dik

perelandra
21. apr 2009

na zdravotnu poistovnu treba zaniest papier zo socialnej poistovne - je to nejake potvrdenie, ze si na materskej resp. ze sa staras doma o dieta .... uz si presne nepamatam, ako to tam bolo formulovane... a tam ti vystavia tiez nejake potvrdenie ze sa zmenil tvoj status a uz nie si samoplatcom zdravot. poistenia ale ze to za teba bude odvadzat stat...
len to treba urobit co najskor, lebo tam je nejaka lehota kedy musis nahlasit zmeny. ale kedze sa vracias zo zahranicia, tak vlastne zmena u teba nastala teraz.
akurat skoda toho rodicovskeho prispevku, ten si mohla dostavat uz davno. neviem, ci ti ho teraz vyplatia spatne

lenkaajarek
22. apr 2009

Ahojte chcela som sa vas spytat otazku ohladom child benefit.Momentalne sme odstahovani z Uk ale manzel tam este pracuje ja som si vybavila uz vsetky papiere ohladom odchodu co mi uz aj dosli.Chcela som sa spytat ze ci musim zrusit child benefit v UK ak ich nepoberam tu doma?Su na moje meno tak teraz neviem ci mam alebo nemam rusit.DAkujem

Inak zdravim ta perelandra ako sa mate?Vidim ,ze cakate dalsi prirastok tak to gratulujem.Coze sa nikdy neukazes na Londynkej teme?

perelandra
23. apr 2009

ahoj lenka. dakujem 🙂
s tymi tvojimi child benefit neviem presne, ale tusim musis byt v uk, aby ti to mohli vyplacat. v podstate by to mohol poberat tvoj manzel, ak tu stale este pracuje ale prehlasit to na jeho meno by bolo asi dost komplikovane. asi by to dlho trvalo, a ked aj on planuje odist za vami na trvalo, tak by to bolo asi aj zbytocne.
asi je to v podstate na tebe, ci to risknes a odhlasis to az ked odide aj manzel, alebo teraz a nahlasis si to na svk. ale na svk sa ti na urade moze stat, ze sa ta opytaju kde manzel pracuje a povedia, ze si to ma vybavit tam... mne to tak povedali na urade prace...

a asi zavitam aj k londynskym kockam 😉 . potrebujem referencie na barnet hospital a na edgware birth centre. kde si rodila ty? ozaj, a nevies ako sa maju douglesovci?

ivkatt
12. jan 2013

viem, ze tato tema je uz stara ale ja mam podobny problem. Zili sme v UK donedavna, maly mal teraz 3 roky a uz sme sa vratili na slovensko. Muz poberal v UK child benefit. Teraz mi povedali na urade, ze si tu na sk musim vybavit rodinne pridavky, nakolko manzel zacal pracovat tu na slovensku. Potrebujeme nejake potvrdenie z UK ze sme poziadali o zrusenie child benef. tam. Ale my sme si mysleli, ze tam narok na rodinne automaticky zanika ked tam prestaneme pracovat. Viete mi niekto poradit kde mam zrusit tie child benefits v UK? lebo odtial potrebujem potvrdenie, ze uz nam nic nevyplacaju aby; som mohla poziadat tu o rodinne...dufam ze som to napisala zrozumitelne 😀

renzet
9. máj 2013

Zdravím všetkých, hlavne tých, ktorí by sa vedeli chytiť na túto tému.
Po návrate z UK sa snažím vybaviť detský prídavok (23.10) a veľmi sa mi nedarí. Problém je v tom, že pani na ÚPSVR nie je veľmi ochotná pomôcť - po tretej návšteve úradu som to načas vzdala. Jej neochota a presvedčenie, že ešte stále poberáme prídavky z UK ma prinútila pohľadať príspevky na túto tému. Pani totiž požaduje doklad/potvrdenie v akom období som prídavok poberala. Kontaktovala som Child Benefit Office a do dvoch dní mi prišla odpoveď prostredníctvom e-mailu. Ani toto však nebol dostatočný doklad, úradníčky potrebujú potvrdenie na akomsi formulári, ktorý mi však nevedia poskytnúť. Vie niekto o aký formulár sa jedná?

renzet
10. máj 2013

@ivkatt Ako ste postúpili s vybavovaním rodinných prídavkov na SVK?