Materská, ktorú poberá iná osoba ako matka

jenn44
9. sep 2009

Ahojte maminky, chcela by som sa opýtat, vás odborníčok, ako to je, ked ja este studujem a nemozem poberat matersku, no manzel je riadne zamestnany v armade, chcela by som sa opytat, niekde som zapocula, ze je mozne, aby matersku poberal manzel. co vsetko nam k tomu treba, ake su vyhody a nevyhody? Teda na co potom mame a na co nemame narok.Poznate to, peniazky treba, tak ako sa ku nim dopracovat 🙂 dakujem

sue
9. sep 2009

Jenn, pokiaľ manžel ostane na materskej dovolenke, tak ju poberať môže. Aspoň tak to viem... ale je pravda, že to viem od známych kde bohužiaľ žena umrela pri pôrode tak manžel - vdovec - otec ostal doma na MD s dieťatkom...

Ale malo by to byť možné aj za normálnych okolností. Len neviem či sa oplatí manželovi ostať na MD so 69% percentami platu, čo je cca materská... pretože nie je možné, aby on zároveň pracoval a aj bol na MD...

jenn44
autor
9. sep 2009

sue, ano toho som sa bala... vsetko si mi vysvetlila 😅 velmi pekne dakujem, myslela som si, no peniazky proste nedostaneme :( nevadi. dakujem pekne

sue
9. sep 2009

Jenn, no škoda, že si si dobrovoľne neplatila nemocenské poistenie, či ako sa to presne volá 😔 to by stačilo 270dní pred nástupom na MD , t.j. asi dva mesiace pred otehotnením, takže ak je bábulo plánované, tak si to mohla...

Takto budeš odo dňa pôrodu dostávať rodičovský príspevok + príspevok pri narodení dieťaťa jednorázový + rodinné prídavky... ak si študentka, tak pokiaľ viem, malo by sa ti dať vybaviť nejaké štipendium, ale to si nie som istá...

jenn44
autor
9. sep 2009

sue, štipko nebude, :( no aj tak je to dost, len pri tej hypoteke... :( ale to uz je o inom. No, babo nebolo velmi planovane, aspon teda nie dva mesiace pred otehotnenim :( ale nevadi, iba som sa o tom chcela informovat. dakujem

sue
9. sep 2009

Jenn, mne do tých 270dní chýbalo 11 😠 🙄 takže síce plánovane, ale nevieme počítať 😀 😀 😀 a prežili sme...ono to síce mrzí, ale dá sa to aj tak 😉

chymenitta33
9. sep 2009

Sue--ja to viem pochopiť mne chýbalo tak 13 dní 🙂 no čo už sme matematicky založené 😀 😎

jenn44
autor
10. sep 2009

ach, tak to vie teda ,,potesit,, 😖