Materská pri narodení 2. dieťaťa. Aká je?

rose86
17. júl 2009

ahojte. mam taku otazku. som na MD so synom. ma 2,5 roka cize este pol roka budem. ale teraz sa nam ma narodit babo a neviem ci teda budem zasa ten prvy pol rok dostavat matersku od zamestnavatela.

suem
17. júl 2009

???
Predpokladam, ze ide len o omyl. So synom si teraz na RD, a pojdes na MD, potom budes dostavat matersku - po nastupe na MD v spojitosti s 2. babom. Matersku neplati zamestnavatel, ale vyplaca ju SP (akysi "druh" nemoc.davky???) obdobne ako pri 1. dietati.
Skutocne odbornickou na soc. veci je gapa, urcite ti to super objasni, aj vsetky pripadne vynimky. Mile to ziena - gapa.

alexandra
17. júl 2009

rose, ako napisala suem.

Si na RD. ta Ti konci ked dieta dosiahne 3 roky (ak ju nemas predlzenu z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu). V priapade, ze Tvoj zamestnanecky pomer trva, papier na nastup na MD ktory dostanes od lekara v 32 (34) tt odnesies na Vase personalne, ktore k nemu pripoji co treba a zasle do socialnej poistovne, ktora Ti bude 28 (37) tyzdnov vyplacat matersku. Po jej skonceni opat nastupis na RD do veku 3 rokov druheho dietata.

lienocka235
17. júl 2009

nemozes dostavat aj matersku aj RP... rodicovsky prispevok ti prestanu vyplacat.. a budu ti vyplacat materske.. len to treba vybavit tak ako ti pisu kocky

nadhera
17. júl 2009

rose, sa netes na dva prijmy 😝 len jeden a bud rada,ze len jeden plienkuje . u nas plienkovali obaja + beba... 😖

rose86
autor
18. júl 2009

chapem ze len jeden ale ci sa mi ten rodicovsky prispevok stopne a budem zasa dostavat ten pol rok matersku co sa vypocitava z platu.

jaduska
18. júl 2009

rose - ak tvoj pracovný pomer stále trvá, tak si vyžiadaj od gynekológa Žiadosť o materské, kde ti napíše predpokladaný termín pôrodu. To normálne odnes zamestnávateľovi, oni to spolu s potvrdením o príjme (predpokladanom) pošlú na sociálku - zamestnávateľ ťa odhlási na sociálke z rodičovskej a prihlási na materskú. Zájdi potom na ÚPSVaR (tam, kde si dávala žiadosť na rodičovský príspevok), povedz že nastupuješ na materskú - dajú ti tlačivo Potvrdenie o poberaní materského, s tým musíš ísť na sociálku, tam ti to potvrdia a odnesieš to späť na UPSVaR. Stopnú ti rodičovský príspevok. Na staršie dieťatko ešte dostaneš príspevok na starostlivosť o dieťa, čo je 25% z rodičovského príspevku a zároveň budeš poberať materské. Na ten príspevok máš nárok do 6 týždňov od narodenia druhého dieťatka - na prvé aj druhé dieťa.
Po narodení bábätka sa musíš odhlásiť zo sociálky - z dôchodkového poistenia so starším dieťatkom a prihlásiť sa s druhým - treba to urobiť do 45 dní od pôrodu.....