Materská zo zahraničia. Mám na ňu nárok?

jaja177
27. máj 2009

Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

tomi16
27. máj 2009

ahoj, myslim ze mas narok na doplatok z materskej. My to tiez teraz vybavujeme, moj manzel pracuje vonku a je to mozne len to trva. Potrebujes na to formular E 401 a 411. Na socialke by ta mohli o tom poinformovat. Lepsie je ale vybavovat na vlastnu pest, lebo nasim uradom to trva aj rok, my sme to zacali vybavovt a este nemame odpoved, atk sme to zacali sami a uz nam nieco priznali zo zahranicia. A su to celkom pekne peniazky

andrejka.g
15. júl 2009

Ahojte,

neviem , ci som to pochopila spravne. Ak moj manzel pracuje vo firme v zahranici, plati tam aj odvody, tak ja, ako jeho manzelka, s trvalym pobytom na Slovensku, mam narok na doplatok z materskej?
😨

gapa
15. júl 2009

a nejde náhodou o rodičovský príspevok? Tá materská je podla mna blbosť.

gavslavka
15. júl 2009

myslim že maš narok na vyplateniu rozdielu medzi slov. arak. daavkami.žiada saoto raz ročne.ked si žiadaš o doplatenie rodinnychpridavkov.ale žadat trba na prislušnej krankenkasse

andrejka.g
16. júl 2009

ide konkretne o Polsku republiku, takze budem ziadat Polsku zdravotnu poistovnu? Nie socialnu?

lienocka235
16. júl 2009

konkretne pri polskej republike je to asi bezpredmetne.. lebo ich statne davky su mensie ako nase...

skor si zisti ako to bude u vas s pridavkami ci vobec budes mat narok z SVK ak je manzel zamestnany v Polsku.. tam su pridavky na dieta do 5 rokov 11 eur na SVK su cez 20 EUR , toto ber ako neoverenu info.. ale viem ze kamoska.. co jej muz robi v UK tak jej na slovensku stopli pridavky.. ze si ma muz poziadat tam.. podla nejakej europskej smernice..

andrejka.g
17. júl 2009

fiha, dakujem, takze hor sa overovat. dobre ze viem, ze co priblizne ptreba vybavit, pretoze ak by som to zacala zistovat az po porode, to by toho bolo asi dost...

vroni
17. júl 2009

Problem je v megadolezitych uradnickach na Slovensku, ktore ti natrepu cokovlvek, len aby sa ta zbavili. Ta europska smernica samozrejme existuje a hovori o tom, ze mas poberat rodicovsky prispevok (nie matersku!!!!) v tom state, kde je vyssi (pochopitelne, pokial v tom state oficialne pracuje aspon jeden z rodicov) Cize ak muz pracuje v Polsku, bude zena poberat RP zo Slovenska, lebo je vyssi nez v Polsku. Ak v Rakusku, tak rakusky RP. Ak v Nemecku, tak slovensky (Nemcuri sa z toho vyvliekli, zaviedli rocnu matersku a RP proste nie je). A v kazdom state to ma na starosti ina institucia....

yvetta
18. júl 2009

vroni a nevies ako to je, ked mam zivnost v SR a som zamestnana v CR - podla EU smernic som si povinna platit odvody v oboch statoch a tak som zmatena ci mozem poberat aj matersku z dvoch statov, kedze narok mi v oboch statoch vznikne 😉 nikto mi na toto nevie odpovedat - uz som si prestudovala aj EU smernice a som z nich mierne zmatena 😒 je v tom naozaj velky bordel - SR uradnicky mi na to odpisali, ze zo SR mam narok, ale vobec netusia o EU smerniciach 😠 😠 ak by si mi vedela na to odpoved tak diki za radu 😉

gapa
19. júl 2009

yvetta,
síce nepoznám odpoved na tvoju otázku no skúsim k tomu niečo napísať.

Ak by išlo o štátnu sociálnu dávku (ako rodič.príspevok, rodinné prídavky, príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa), tak tie možno poberať len z jednej krajiny. Možno ak by boli rozdielne sumy, tak tá druhá krajina by mala doplatiť ten rozdiel. (to len predpokladám, nemám to preštudované). Ale obvykle sa to vypláca aj podla trvalého pobytu alebo zárobkovej činnosti rodičov.

Ale ak ide o nemocenské dávky, ktoré sú závislé od splnenia podmienok stanovených zákonmi, tak ak splnaš podmienky, podla mna máš nárok v oboch štátoch. (ozaj nie je tam problém s trvalým pobytom na SK resp. čr?? Aj ked to bolo tuším len pri dôchodkovom poistení štátom?)

Ak by si bola zamestnaná na SK a zároven mala v SK živnosť a z tej by ti vznikla povinnosť platiť odvody do soc.poistovne, tak by si bola súčasne nem.poistená ako zamestnanec a aj ako povinne nem.poistená SZčO. Ak by každé z týchto dvoch NP-ní trvalo aspon 270kalend.dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a trvalo k nástupu na MD, tak by si mala nárok na materské z oboch týchto nem.poistení. Od lekára by si si musela vyžiadať 2x žiadosť o materské a na obe žiadosti by si uviedla, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia. Potom by to už bolo na soc.poistovni aby vyrátali nárok v súčte z oboch nem.poistení a vyrátali z toho materské, ktorého výška je ohraničená max. VZ, ak ide o súbeh dvoch NP-ní tak maximálne z maximálneho denného VZ v mesiaci nástupu na MD. T.j. napr.
za 7+8+10+12/09 je max. DVZ suma 1084,55eur :31dní
za 9+11/09 je to 1084,55eur :30dní
no len v určitých prípadoch môže prísť k prekročeniu tohto maxima.

Preto predpokladám, že si uplatniť nárok na materské môžeš aj v dvoch štátoch. A len im oznámiš, že si nárok uplatnuješ aj inde, príp. napísať to listom a uviesť aj kde. Na tvojom mieste by som si všetky doklady (žiadosti) prefotila a nechala potvrdiť prevzatie a do soc.poistovne zamestnávatela to oznámila listom doporučene/príp. odniesla na podatelnu (lebo žiadosť dávaš vlastne mzdárke, nie priamo na soc.poisťovnu). Nech máš doklady o tom, že si si splnila povinnosť a oznámila im všetky údaje, ktoré majú vplyv na nárok na materské. Ostatné nech si riešia oni.

A ešte jedno také porovnanie, aj ked nie je to možno porovnatelné, no možno trošku. A teda poznám taký len jeden prípad, tak neviem, či je to postup bežný.
Ak si PN, a uplatnuješ si nárok aj zo zamestnania a aj napr. z dobrovolného nem.poistenia, tak v takom prípade z DNP platí nemocnské soc.poistovna od prvého dňa. Zo zamestnania až od 11-teho dna (lebo prvých 10dní platí zamestnávatel). V takom prípade ak súčet denných vym.základov z oboch týchto nem.poistení presahuje max.DVZ, tak som sa stretla s prípadom (opakujem, len jedným), že soc.poisťovnu vôbec nezaujímalo, čo vypláca zamestnávatel a za prvých 10dní vyplatila z DNP dávku podla DVZ z DNP bez krátenia, aj ked v súčte s náhradou mzdy od zamestnávatela to prevyšovalo maximum. Až od 11-teho dna rátali v súčte z oboch nem.poistení dávku len z max. DVZ v mesiaci vzniku PN (t.j. už boli v súčte dávky nižšie).

Snád vieš, čo som tým chcela povedať. Určite v každej krajine existuje nejaký strop a to aj v samotných odvodoch zo všetkých poistení jedného človeka (t.č. je max.mesačný VZ na SK pre nem.poistenie 1084,55eur). Ale ktorý bude smerodajný a ktorá krajina by mala platiť menej. No možno ten strop ani neprekročíš. A ak áno, nech sa tým zaoberajú soc.poistovne na SK + čr.

A ešte raz zopakujem, že so zahraničím nemám skúsenosť. Aj ked ma to zaujímalo, vždy len články preletím a nezaoberám sa tým, lebo nie je času.

🙂

gapa
19. júl 2009

aj ked si myslím, že toto poznáš, pripnem link, možno pre iných:
http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-ci...

yvetta
20. júl 2009

gapa ja som robila SR mzdy aj ucto par rokov, ale nikdy som nemala nutnost sa zaujimat o medzinarodne zmluvy atd...
inak som na nete sa docitala, ze na matersku mam narok len zo statu, kde nastane porod, aj ked mam subeh nemocenskych poisteni v oboch statoch...- este ci o tom budu vediet aj uradnicky na socialnych poistovniach, ale je to dost nespravodlive, kedze nemocenske musim platit v oboch krajinach, ale matersku mi uz z oboch bohuzial nedaju 😒 - to je ten princip solidarity 😠 - idem este nieco k tomu nastudovat 😅

vroni
20. júl 2009

Yvetta, toto je prípad, keď jedna a jedna sú tri 😝 Na materskú (teda nemocenskú dávku) by si mala mať nárok v obidvoch štátoch, na Slovensku i v Čechách, nechápem, prečo by mala byť materská viazaná na miesto pôrodu.... Na rodičovský príspevok (teda to, čo príde PO materskej a je dávkou sociálnou) máš nárok len v jednej krajine, najjednoduchšie podľa miesta trvalého pobytu, ak druhá krajina pokytuje vyšší RP, doplatia ti rozdiel. S tou "dvojitou" materskou by som sa ale obrátila na nejakého právnika, ktorý sa na to špecializuje, lebo tá nešťastná európska smernica hovorí aj o tom, že zdravotné poistenie si smieš platiť len v jednom členskom štáte EU a nie v dvoch. Slovensko ju bohorovne ignoruje a dvojité platby vyžaduje napriek tomu.... Takže by si v princípe z tejto situácie mohla "ťažiť" (že dostaneš aj materskú dvakrát), ale predsa len by som sa informovala do detailov....

gapa
20. júl 2009

vroni,
ale na materské nemá vplyv zdravotné poistenie ale nemocenské poistenie. Z toho sa vypláca.

vroni
20. júl 2009

gapa, zlý preklad z mojej strany 😝 Chcela som povedať, že materská je nemocenstá dávka a RP sociálna....

yvetta
20. júl 2009

vroni nemas pravdu ta smernica myslim hovori o vynimkach, u ktorych si si povinna platit nemocenske poistenie a aj zdravotne poistenie v 2 statoch - jedna z tychto vynimiek je to ak si zamestnana v CR a si SZCO v SR - presne o tej vynimke pisu na tej webke co tu dala hore gapa 😉 cize sa na mna vztahuje legislativa oboch statoch - len tam nepisu ci aj vyplacanie davok t.j. materskeho z oboch statov je mozne 😀

vroni
20. júl 2009

Yvetta, je to trochu o inom. Slovensko si nárokuje na výnimky, ktoré nie sú tak celkom "kóšer" a dosť ľudí to s úspechom žaluje (Slovensko s prehľadom prehráva pomaly každý súd, lebo si svojvoľne doplňujú a vysvetľujú rôzne predpisy). Momentálny zákonný stav je taký, že to dvojité poistenie platiť musíš, to viem. Lenže to tu ani nevyriešime ani nezmeníme, to bola len poznámka pod čiarou, nemá nijaký vplyv na tvoju konkrétnu situáciu. V princípe vychádzam z toho, že materská ako nemocenská dávka je determinovaná výškou tvojho príspevku a neprekročí istú maximálnu hranicu (v krajine?, celkovo? tu je niekde môj bod zlomu...) a nemala by byť ovplyvnená prípadnými inými nárokmi.... Ale to je len môj názor, nie vedomosť, in natura som ešte nič podobné neriešila, takže naozaj radšej toho právnika...

bambulka333
20. júl 2009

ahojte!
preluskala som aj temu "materska z rakuska", ale ak sa nenahnevate, uvediem svoj priklad, sice podobny inym, ale predsa.

V Rakusku pracujem druhy rok, mam tu prechodny pobyt a zamestnavatel mi plati vsetky odvody, socialne, zdarvotne...O chvilu sa vydavam a chceli by sme babatko. Buduci manzel pracuje na SK. Trvaly pobyt mame obaja na SK, ja prechodny AT.
Otazka:

1. Matersku budem dostavat 16 tyzdnov, ako som sa dozvedela (vraj 100% platu, ano?)

2. Rodicovsky prispevok vo vyske cez 400 €- mam na neho narok? ked zit budeme na SK, minimalne prvy rok (prechodny pobyt nezrusim, byt mi ostava, plati mi ho firma, tam mam nahlaseny pobyt, mozno sa tam po roku vratime...)

3. Ked budem zit na SK a budem vlastne stale poistena pocas rodicovskej dovolenky v AT, bude problem s mojim lekarskym osetrenim na SK? musim rodit v AT?

4. A co prispevok pri narodeni na Slovensku? mam na neho narok?

Nechcem zdierat ani jeden stat, chcem len vediet na co mam narok. Poctivo si platim dane a odvody atd a fakt ze tu je to riadna suma veru! a na slovensku som si tiez svoje odrobila.
Preto by som rada vedela, ako to cele je.
Velmi pekne dakujem za odpoved!!

Lucia

vroni
20. júl 2009

To je ľahké. Predpokladám, že si normálne zamestnaná, nie na čierno, nie živnostníčka.
Potom:
1. áno (ak nenudeš mať dvojičky alebo cisársky, potom 20 týždňov)
2. áno
3. závisí od lekára a nie (ale ja by som veru na Slovensko dobrovoľne rodiť nešla)
4. áno

moncano
13. sep 2009

ahojte 🙂 pracujem ako zivnostnicka-osetrovatelka-v Rakusku uz druhy rok,odvody si platim sama,prechodny pobyt mam v Rakusku.Zaujimalo by ma za akych podmienok mam narok na matersku dovolenku a porodne?dakujem

martinka1987
25. sep 2009

chcela by som sa Vas opytat: ak robim na zivnost v rakusku po pol roku by som mala mat narok na rodicovsky prispevok??(kyby som otehotnela) A keby som isla potom na matersku musela by som dalej platit odvody v Rakusku??

mrk11
2. okt 2009

Ahojte

chcem sa spytat, ci mi niekto moze pomoct osvetlit, ci tomu dobre rozumiem.

S mazelom zijeme a pracujeme v UK, na Slovensku sme odhlaseni z poistovni na Slovensku (aby sme sa nedostali do rozporu so zakonom, lebo pracujeme legalne v UK a tu si platime National Insurance, tak nam bolo odporucane zrusit zdravotne poistenie na Slovensku). V marci 2010 sa nam ma narodit nas prvy potomok.

ak som dobre pochopila, tak pokial som nadalej v UK (trvaly pobyt mame stale na Slovensku, neodhlasovali sme ho, ved si to tu nemame kde prihlasit, zijeme v podnajme), tak nemam narok na ziaden prispevok na dieta zo strany Slovenska.

Jedna sa mi o:

1. jednorazovy prispevok na prvorodene dieta vo vyske 25.000 Sk (nemozem dokladovat, ze som si na Slovensku platila poslednych 12 mesiacov zdravotne poistenie, ked som si ho mala zrusit, aby som v ramci EU neplatila v 2 roznych statoch). Ak by sme predsa len mali narok, musi mat dieta dvojite obcianstvo, alebo staci, ak sme statnymi prislusnikmi SK my dvaja?

2. rodicovsky prispevok do veku 3 rokov dietata. Niekde som totiz citala, ze pokial sa preukazem, ze sa mi uz nevyplaca v zahranici materska, tak mozem poziadat o rodicovsku na Slovensku. Ale na Slovensku si predsa neplatim ziadne socialne poistenie, tak mi to nedava zmysel. A myslim, ze narok na RP zanika aj na Slovensku v pripade, ze sa vratite na plny uvazok do prace.

Nechcem oklamat ziaden stat, ale ani nechcem prist o peniaze, len kvoli mojej nevedomosti, ktore by mi patrili, ved som pracovala aj na SK, aj som poctivo platila dane a odvody, taktiez pracujem poctivo v UK.

Viem, ze ludia sa snazia vybabrat so systemom, a ziskat odvsadial aj to, na co nemaju narok, ale o to nemam zaujem.

Dakujem

Mirka

antoniab
2. okt 2009

mirka
narok na jednorazovy prispevok mas kedze mate trvali pobyt na svk musis to ale dokladovat navstevami u midwife a potvrdenim z job centra ze si nedostala prispevok v uk
na rodicak mas pravo tiez po skonceni materskej v uk ak ho budes poberat tam ale nesmies pracovat
a vsetko sa to berie tak ze mas odvadzane davky v ramci EU 😉

mrk11
6. okt 2009

Dakujem za odpoved, akosi som nemala cas sa sem skor pozriet. Skusim si vybavit ten jednorazovy prispevok po narodeni baba. Kedze sa chystam pracovat po narodeni baba (buduci tyzden mam rozhovor v praci a zatial to vyzera tak, ze by som mohla pracovat z domu), tak o rodicovsky pripevok nebudem ziadat.

M

lucia411
8. okt 2009

no ahojte dievcata....pridavam sa aj k tejto teme, cakame s manzelom babätko vo februari 2010, obaja sme Slovaci, s trvalym pobytom na Sk, no zijeme a pracujeme v CH(oficialne)!!!!!(aj babätko bude prihlasene na trvaly pobyt na SK).....co je stat ktory nepatri do EU, boli sme teraz na SK 2 tyzdne, tak sme pobehali urady, zaujimalo nas hlavne jednorazovy prispevok a rodicovsky prispevok...no ostali sme v nemom uzase, lebo nam povedali, ze nemame narok na nic, lebo som si poslednych 12 mes.neodvadzala peniazky do socialnej poistovne, vie mi niekto povedat koho by to napadlo platit si nieco do socilanej ked pracuje normalne oficialne?....a ked som uz chcela otehotniet, tak som sa mala prist informovat co mi treba a co si mam platit!!!Tu vo Svajciarsku mam narok od zamestnavatela na matersku celych 112 dni!nedostanem tu ani porodne ani nejaku socialnu vypomoc, lebo manzel je zarobkovo cinny, pardon dostaneme len 170 CHF pridavok na dieta....pracujem uz od ukoncenia skoly, aj na Sk mam par rokov odrobene, nikdy som nebola nezamestnana, mam odrobenych 10 rokov...je to vsetko nefer!!!ale v nasom state je mozne vsetko, stretla som sa len s neochotou!!!no verim, ze vybojujeme aspon ten prispevok po ukonceni mojej materskej....
Pekny dnik zelam

maznacik007
8. okt 2009

pravdepodobne sa odvolavali na toto>
Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo dieťa v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike

ta suma je mesacne okolo 1000 sk... cca

katty6
8. okt 2009

Ahoj holky, chtela bych se zeptat, nejak tomu nerozumim.. Pisete, kdyz manzel pracuje v zahranici tak mate narok na materskou i ze zahranici.. jak to? to by asi manzel musel zazadat o materskou, ne? prece pokud chcete dostavat materskou tak to musite VY odpracovatž urcitou dobu a platit pojisteni..nebo necemu nerozumim????
Ja jsem cizinka, v Cechach pracovala 4 roky a mam tu manzela, dostavam materskou v Cechach.Vzhledem k tomu co jsem tu precetla, mohla bych mit narok na materskou i ze zahranici i kdyz jsem pracovala tam jen pul roku??

antoniab
8. okt 2009

lucia myslim ze ta na urade informovali nespravne 😕
na jednorazovy prispevok narok mas tam sa neberie do uvahy kde pracujes ci kde si pracovala ale trvali pobyt a musis dokladovat ze si mala pravidelne kontroli u gynekologa mozu byt aj v cudzine
skus si pozriet toto

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

suma je ale ina skor nemas narok na rodicovsky 😒 tiez som bola na socialke sa informovat a dostala som ine informacie este by som si to pozistovala nejde o malo peniazkov 😉

katty narok mas len na jednu matersku v jednej krajine 😉 je na tebe kde si ju vybavis podla naroku alebo peniazkov ci dlzky a matersku moze poberat len jeden rodic 🙂

antoniab
8. okt 2009

a este toto
jedno je porodne a druhe je doplatok k prispevku dokopy to ciny 25t. 😉

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

emili777
31. jan 2010

ahojte prosim vas moze mi niekto poradit???pracujem skoro rok a pol v nemecku a teraz som sa dozvedela ze som tehotna ...som tu zamestnana ako domaca gazdinka mam narok na nemecku matersku a ako do ktoreho mesiaca tehotenstva tu musim robit ???dakujeeeem