Materská zo zahraničia. Mám na ňu nárok?

jaja177
27. máj 2009

Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

wiwwi
15. dec 2011

zape269 nene nežiju v německu bydlím v ČR on také jen tam pracuje a dojíždí na víkendy do ČR

zdezli
15. dec 2011

@wiwwi pokud myslis Elterngeld - tak minimum je 300 euro mesicne. Podminkami pro jeho dostani je 1. rodic bydli s ditetem v jedne domacnosti 2. podili se na vychove ditete 3. neni vydelecne cinny (nebo ne 100% - max. pocet odpracovanych hodin je 30 tydne) 4. je nahlaseny k trvalemu pobytu v Nemecku - vyjimkou je, pokud rodic v Nemecku trvale pracuje, ale je nahlasen k trvalemu pobytu v jinem state EU.

Takze z toho vyplyva, ze s ohledem na praci v Nemecku narok ma, to, ze nesjte sezdani, nehraje roli - otazka je, kolik odpracuje hodin. Nemuze brat rodicovsky prispevek na tebe, ale pouze na sebe.

wiwwi
15. dec 2011

@zdezli aha tak to bude asi tak jak píšeš. No musíme se ještě na to zeptat asi příslušných institucí. Jinak holky moc děkuji 🙂

zdezli
15. dec 2011

@wiwwi urcite se poptejte - ja se tim ted hodne zabyvala, tak jsem informovana takhle 😉

wiwwi
15. dec 2011

@zdezli to tedy znamená že já bych musela tady v ČR se odhlásit k odběru rodičáku? Aby ho mohl pobírat přítel? Jinak má odpracováno přes 30hodin týdně je na hlavní pracovní poměr.

kokynka
15. jan 2012

Ahojte prosim vas moze mi niekto poradit.Moj manzel pracuje v nemecku a jetam aj prihlaseny a odvazda dane aj zdravotne v nemecku.Ja zijem v cechah a som otehotnela.tu mam narok na vsetko lebo som tu pracovala.Ale tuje otazka:Idem za manzelom do nemecka tam budeme aj byvat aj si tam vybavime zdravotne poistne a vcechach si to chcem odhlasit.budem mat potom narok poberat matersku s ceska ket porodim v nemecku.a nebudem mat ceske poistenie ale nemecke. 😨

ikuza
23. jan 2012

@kokynka to by aj mna zaujimalo. Ak sa dopatras odpovede, prosim, daj mi vediet. Dik

macka23
23. jan 2012

@kokynka nie som si ista, ale myslim ze asi nie. Podla mna by si mala pockat, odist z CR mozes, max si vybavis nejaky formular na porod v nemecku, ale s poistenim by si mala asi pockat, kym ti neskonci narok na MD. Ja vychadzam z toho, ze ked som ja vybavovala materske z UK / pred 3rokmi/ tak som si vybavila formular na porod na SK, ale stale som ostala zamestnancom, zamestnavatel za mna odvadzal poistne, a dnom skoncenia MD som dala vypoved, nasledujuci den som sa prihlasila na SK.

hi
24. jan 2012

Ja by som sa chcela informovat,manzel pracuje v rakusku,ma tu prechodny pob.ja nepracujem ale som tiez nahlasena v rakusku a mam tu prechodny pob.,.ked som dobre informovana manzel moze poberat rod.pridavky 153e mesacne a ako to je somnou ked sa chcem pripoistit ku nemu potrebujeme tu mat trvale bydlisko a aj manzel alebo staci prechodne,a keby som tu chcela ostat tehotna ako to bude s mojou materskou budem si ju moct narokovat v rakusku?dakujem a este by som chcela vediet ,potrebujem si menit OP,a vsetky ostatne dokum.na slovensku kde sa nachadza trvale bydlisko,keby som si ho dala v rakusku? dakujem

radlinka
24. jan 2012

no pokial si odpracovala stanoveny pocet tyzdnov / mesiacov v danej krajine, tak mas narok na matersku z danej krajiny, ak nie tak mozes poberat len to co ti na slovensku pridelia. Ak jeden z rodicov pracuje v EU, ma narok pozadovat o rodinne pridavky, s tym ze musi zdokladovat ze v ziadnej inej krajine nepobera iny pridavok, pripadne dalsie benefity.

lauraa
25. jan 2012

@hi myslis zdarvotne pripojistenie k manzelovi , to je mozne ked manzel vyplni formular na prislusnej krankenkasse, rodinne moze manzel poberat v at , staci zase podat ziadost na finnazamte,matersku z rakuska nedostanes lebo si tu nikdy nepracovala, rodicak ano.....

hi
26. jan 2012

@lauraa dik,a musim tu mat trvale bydlisko lebo my mame iba prechodne s manzelom a co je ten rodicak? rodic. prispevok? ale ked prekracuje manzelou prijem 16000 rocne tak nie alebo ako to je? dakujem

lauraa
27. jan 2012

@hi nepotrebujes ziadne bydlisko, staci ked tu manzel odvadza dane a pracuje... matersku nedostanes z at lebo na nu nemas narok, ale KBG(rodicak , teda rodicovsky prispevok) ano, rovnako ako aj rodinne pridavky

zuzu1918
1. feb 2012

Ahojte, chcela by som poprosit o pomoc, uz neviem ako dalej. Som zivnostnicka v Rakusku- opatrovatelka na materskej, ale este stale nedostavam matersku.Mam podane vsetky papiere na SWA aj na financnom.Stale ziadna odpoved. Mala uz ma 10 mesiacov.Poradte mi co mam robit. Dakujem

lauraa
1. feb 2012

@zuzu1918 rodinne aj rodicak si vybavis na sk a potom ziadas len o doplatok raz rocne spätne... ale momentalne sa situacia nejako komplikuje uz tu dievcata pisali ze chcu zmluvy s rodinou, danove a neviem co vsetko.... skus tam zavolat alebo posli im mail....hlavne na financak , lebo kym ti neschvalia rodinne nevyplatia ti ani KBG

zuzu1918
1. feb 2012

Na financne sme uz vsetko poslali, a je registrovana od 1.12.2011 a stale nic.Tak neviem ze kedy mi poslu to rozhodnutie lebo ja ho potom potrebujem poslat na matersku.Matersku mi vsetko vyplatia od kedy ju mam uznanu?

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V prvom z nich je samostatná kapitola venovaná materskému.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

ivanaracova1987
12. mar 2012

ahojte prosim pekne o radu som slovenka ktora zije so svojim priatelom(je nemec)v Nemecku,som tu asi len pol roka,nakolko som mala problem najst si pracu a teraz vo februari som ostala tehotna 😝 chcem sa opytat,ci si mozem uplatnit narok na rodicovsky prispevok,rodinne pridavky a prispevok pri narodeni dietata tu v Nemecku,aj ked mam este stale trvale bydlisko na Slovensku a tu len prechodne a co mi k tomu bude treba,ak sa to da.Ak sa niekto najde,kto by mi vedel poradit,za kazdu radu vopred dakujem

zdezli
18. mar 2012

@ivanaracova1987 obavam se, ze se budes muset prihlasit v Nemecku k trvalemu pobytu. Trvale bydliste ci pracovni pomer v Nemecku je jedna s podminek k ziskani rodicovskeho prispevku... O prodavek na dite by mohl zazadat partner, tam by to bylo nejspis jedno, ale v propade rodicivskeho je to treba 😉

ivanaracova1987
19. mar 2012

@zdezli dakujem pekne za radu

maca8
19. mar 2012

@kisasonka83 Ahoj, chcem sa opýtať ako dlho si na to musela čakať.Ja som požiadala v novembri ČR o doplácanie- nakoľko nám znížili na slovensku- tiež som tam pracovala-prac. pomer trvá,poistenie tiež- a tie ....a po vyplnení kopy dokumentov, mi po 3 mesiacoch prišlo zamietnutie- vraj nemám nárok.Odvolala som sa a už mesiac čakám na odpoveď.V júni už nastupujem znovu na materskú- ktorú budem žiadať z ČR- dúfam že dovtedy to bude O.K

kisasonka83
20. mar 2012

@maca8 ahojnja som ziadala zaciatkom novembra mam pocit ze 2.11. a materska mi koncila 17.11. ziadala som s predsthom lebo som vedela ze budu problemy,asi zaciatkom decembra mi prislo vyrozumenie ze mi uznavaju 2rocnu variantu rodicovskeho prispevku tak jak som si ziadala,ale je pravda ze som tam stale volala na cechy a otravovala som ich tam lebo som vedela ze budem dlho cakat na peniaze,ale na ucte boli hned dalsi mesiac ani som neverila vlastnym ociam🙂 o doplatku rozdielu viem ze je vtedy ked manzel alebo priatel pracuje na SVK(ale u mna to tak nebolo a cely narok na RP mi vznikol z CR),a ako dovod zamietnutia uviedli co?ak sa smiem opytat?

maca8
20. mar 2012

@kisasonka83 prvý krát som žiadala- keď mi končila ta polročná materská- manžel vtedy ešte pracoval v ČR- to mi schválili- a keď mi mala začať pravidelne chodiť nič neprišlo,chceli po mne dalšie potvrdenia- a za 3 mes- mi rpišiel papier,že nakoniec mi pracovníčka napísala.Že kedže manžel medzit tým v Čr skončil nemám nárok.Toto mi teraz zhrnuli- znovu a napísali nejaké smiešné výpočty že mi nemajú prečo dorovnávať.Vôbec tomu nerozumiem. lebo tie soc. prac./ČR/ mi povedali že mám na to nárok- taktiež aj u nás na soc.Každým dňom čakám odpoveď na odvolanie.

kisasonka83
22. mar 2012

@maca8 ak som dobre pochopila tak na dcerku si normalne dostavala rodicovsky prispevok z ciech,lebo ti tam mas pracovnu zmluvu a pracoval tam aj manzel,ten RP bol na aku dobu?2,3 alebo 4rocna varianta?platili ti ju alebo nie?potom manzel v CR skoncil a zamestnal sa na SVK?alebo je vedeny na urade prace?ak sa zamestnal na Slovensku a Vy ako rodina zijete tiez na SVK tak primarnou krajinou vyplaty rodic.prispevku je Slovensko a ak je narok na doplatok z CR tak musia doplacat (na SVK je rodicak 194eur mam pocit tak si to treba vypocitat podla kurzu na cesku korunu a cesko by malo doplatit rozdiel do sumy 7600kc co je 3rocna varianta RP v CR).Ak by bol manzel vedeny na UP,tak cely RP by mala vyplacat ceska strana,pretoze ty mas platnu a trvajucu pracovnu zmluvu a si aj tam poistena a hoci zijes s rodinou na SVK tak statom pojistenia je CR a musi vyplacat RP.
A teraz poberas nejake prispevky alebo davky na dcerku?

maca8
22. mar 2012

@kisasonka83 -nakoniec mi zamietli rodičovský prispevok y ČR- beriem na SVK,po tom znížení na 190 EUR-som sa informovala- a povedali mi že mám narok na doplácanie zČR.Manžel sa zamestnal po skončení tu na SVK.Stále čakám ČR odpoveď.rodič.prisp.poberám zo SVK.Penežitu pomoc- som brala zČR

kisasonka83
22. mar 2012

@maca8 PPM to ano tu vyplaca zamestnavatel a aj dalsiu budes brat z CR,rodicak musia vyplacat slovaci,lebo primarnou krajinou je SVK(zijete tu ako rodina a manzel tiez pracuje na SVK)tak preto,ale ked mas narok na doplatok tak ceska strana musi doplatit to jednoznacne.Akurat tam je blbe ze to svine vratia len 3mesiace nazad od podania ziadosti,ale mam pocit ze rozhoduje DATUM podania ziadosti o doplatok k RP,takze je ich problem ze to tak dlho ceska strana natahuje.Este sa opytam RP mas na 3roky?ten vo vyske 7600kc?

maca8
22. mar 2012

@kisasonka83 ano RP mám na 3 roky

maca8
23. mar 2012

@kisasonka83 Ahoj tak mi to nedalo a zistila som si číslo na soc. do ČR-vysvelili mi že nakoľko som si do veku 9 mes. dieťaťa- nepodala žiadosť- s variantou- NOVU. tá z 04/2010 nestačila lebo bola zamietnuta- nemám narok na žiaden doplatok- lebo teraz by to počítali na 4 ročnú variantu- a to tu poberám,e viac 😠 -keby to niekde jasne napísali!!!

kisasonka83
23. mar 2012

@maca8 aha tak to som ani nevedela ja ceske zakony nejak moc nesledujem,ale zenska na Ceskom urade Ta mohla teda upozornit na zmenu zakona ☹ 😠 😠 😠 😠 uradnicky su desne,pripada mi to niekedy ako keby tie peniaze davali zo svojich a nic ti nepovedia.