Materská zo zahraničia. Mám na ňu nárok?

jaja177
27. máj 2009

Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

nikulka79
25. apr 2014

poslala som papiere na kinderbetreuungsgeld aj s tym formularom na doplatok 6.06.ked som tam volala tak povedali,ze to bude dlho tvat ked som s malym na slovensko,takze som si potom vybavila matersku tu,medzi tym mi prisiel nejaky papier na podpisanie.mam ho zoskenovany,ale neviem kde mi ho muz ulozil.minuly tyzden prislo manzelovi oznamenie ze mu popri mojej materskej schvaluju tych 6 euro a zase nic.je mi neprijemne tam stale volat najviac ked to zdvyhne mlada babenka a smeje sa s kolegynkou do telefonu a tvrdi ze to este bude trvat

nikulka79
25. apr 2014

poslala som papiere na kinderbetreuungsgeld aj s tym formularom na doplatok 6.06.ked som tam volala tak povedali,ze to bude dlho tvat ked som s malym na slovensko,takze som si potom vybavila matersku tu,medzi tym mi prisiel nejaky papier na podpisanie.mam ho zoskenovany,ale neviem kde mi ho muz ulozil.minuly tyzden prislo manzelovi oznamenie ze mu popri mojej materskej schvaluju tych 6 euro a zase nic.je mi neprijemne tam stale volat najviac ked to zdvyhne mlada babenka a smeje sa s kolegynkou do telefonu a tvrdi ze to este bude trvat. detske zo finanzamtu mam schvalene a uz som aj dostala.papiere ziadne uz nepotrebuj,ze maju uz vsetko

lauraa
25. apr 2014

@nikulka79 mas ip

lucilulux
29. apr 2014

ahojte, chcem sa opytat, pracujem ako opatrovatelka a som tehu. no nastal mi mensi problem..rodina mi tu nechce ponechat prechodny pobyt, vie mi niekto poradit co dalej?? viem ze je potrebny k tomu aby som dostala matersku z rakuska. DAKUJEM

lucilulux
29. apr 2014

PROSIM VAS ZIENKY PORADTE MI, SOM ZUFALA, DAKUJM

lauraa
29. apr 2014

@lucilulux trvaly pobyt nie je dolezity,tym ze budes ziat s dietatom na sk mas narok len na doplatok rodicaku a rodinnych pridavkov v at , poziadas o vsetky davky na sk a potom si das ziadost o doplatok v at...

keischa
29. apr 2014

ahojte žienky nepoznáte niekoho kto by vedel napísať odvolanie alebo s vyznal v zákonoch v rakúsku žiadala som o KBG najkratšiu variantu a priznali mi absolútne smiešnu sumu všetko som im doložila a ešte aj menej o mesiac mi dali ...

lauraa
1. máj 2014

@keischa na ja....byvas v AT alebo na sk?

keischa
1. máj 2014

@lauraa bývam na SK

lauraa
1. máj 2014

@keischa na stranke opatrovanie - rakusko .sk je pravna porada kde ti pomozu napisat odvolanie...ale nic nevyriesis, lebo trvaly pobyt aj s dietatom mas na sk , teda mas narok len na diferenzahlung spätne...jedno aku formu si si vybrala , vyucotvanie dostanes az vtedy ked im zo sk posles formular ze ti skoncilo poberanie rodicaku vo veku 3rokov dietata a slovensko ti vyplatilo tolko a tolko....potom ti doplatia zvysok.... takze skus ale podla mojich skusenosti nic nevyriesis.....

keischa
2. máj 2014

@lauraa ďakujem skúsila som ale vraj ma veľa a rieši len svojich .... a mám veľa kamošiek ktoré tak isto žijú tu a dostali do 20 do 30 eur a ja 7,36 😠 tak neviem podľa čoho to počítajú každému ináč ... ale aj tak ti ďakujem za radu

3angel2010
27. máj 2014

babenky ma niektora skusenost s doplacanim rodicovskeho prispevku z UK?potrebujem presnu adresu kam to poslat aby sa to nestratilo a nemuseli sme na to cakat vecnost.
manzel tam pracoval asi 6 mesiacov a tak mame vyplnene formulare E 401 aj 411 a potvrdene z UP soc.veci a rodiny ale nevieme kam to poslat.najst spravnu adresu je ako hrabat v kope sena a hladat ihlu.uz sa nam stalo velakrat ze sme volali ale aj hodinu aby sme zistili nejaku info a uz ma to nebavi.
dik za pomoc... 😉

3angel2010
27. máj 2014

baby pokial mate manzela kt.pracuje v Rakusku legalne tak raz rocne sa podava tlacivo na doplatenie rozdielu rod.prispevku.u nas je to 20 eur a v Rakusku je to 140 alebo aj 160 eur.na to mate pravo a pokial to tlacivo vyplnite .manzel to moze poziadat zamestnavatela .

lauraa
28. máj 2014

@3angel2010 v tejto Teme Sa o doplatkoch diskutuje stale ...nie zamestnavatel ale prislusny financak alebo gkk podla toho o ake doplatky zia das.... 😀

januska111
6. jún 2014

dobry den.prosim vas chcem sa opytat,kebyze si dam variantu 12 2 kbg-rodic.prispevok z rakuska a po poberani si zivnost zrusim uplne...mozem potom poberat aj na svk do troch rokov dietata?lebo som sa docitala,ze niektorym zenam kvoli tomu,ze rakusaci vedia,ze na svk mozeme poberat tri roky skracuju kbg alebo potom ziadaju vratenie penazi...ma niekto s tymto skusenosti?

gluckmichaela
14. jún 2014

@fansia prosim ta mohla by si mi dat kontakt na toho pana,ktory vam robi v rakusku danove. Dakujem

fansia
14. jún 2014

ahoj, dám ti mailovú adresu a tam mu napíš, že som ti ho odporučila ja. Píšem správu.

mata.g
4. mar 2015

Ahojte, tiez by som potrebovala poradit.
S manzelom aj s malym byvame v rakusku uz viac rokov a manzel sa tu aj nedavno zamestnal na tpp. Teraz zistujem, ako to bude v buducnosti, ak by sme chceli dalsie dieta a islo by o retazovy porod. Prvy porod som mala na svk a poberala som aj dorovnavaciu davku k pridavku na dieta. Ziadost o dorovnanie r.prispevkov sme podali v okt.2014, zatial je to v rieseni. Otazka znie: Budem mat narok na matersku z at pri dalsom dietati pokial bude manzel stale v tpp v at?
(Pozn.: Na zaklade oznamenia uradu prace, ze manzel pracuje v at, mi budu od marca 2015 vsetky davky zo svk pozastavene a mame si ich ziadat z at. Zdravotne poistenie si vybavujem v at, kedze uz aj manzel je tu zdravotne poisteny. Teraz pocas rd s prvym synom mam stale tpp na svk.)

Dakujem vopred za kazdu radu

vroni
4. mar 2015

@mata.g, na matersku nie. Na tu by si mala narok vyhradne vtedy, ak by si sama v At pracovala (manzel nestaci). Na rodicovsky prispevok narok mas. S dietatom sa mozes k manzelovi pripoistit zadarmo.

mata.g
4. mar 2015

@vroni Aha ok. Takze matersku si mam ziadat potom normalne u nas na svk, hoci mam trvaly pobyt aj v zahranici? A ani o dorovnanie nemam narok? Dik

vroni
4. mar 2015

@mata.g, matersku ziadas tam, kde si mala posledny pracovny pomer. Rata sa z tvojho posledneho platu a ten by bol v At (teoreticky) 0. Materska sa nedorovnava, lebo je to nemocenska a nie socialna davka, jej vyska je teda individualna. Dorovnavat, resp. vyplacat (lebo mas v At TP) ti budu az rodicovsky prispevok po skoceni slovenskej materskej.

mata.g
4. mar 2015

@vroni Ok jasne rozumiem, dik za tvoju radu 🙂

zuzica219
4. mar 2015

ahoj mne neuznali rodičovský na sk manžel pracuje na stálo v Nemecku tak si žiadal on rodičovský na seba dlho sa to vybavuje, ale priznali nám vyplácajú však len do 14.mesiaca veku dieťaťa

mata.g
6. mar 2015

@vroni Ahojky, prosim ta vedela by si mi poradit aj v dalsej veci:
Ak by som chcela mat dalsie dieta, byvame vsetci v at a v 30. mesiaci mi skonci rp poberany v at, budem mat narok na matersku zo svk? (Pozn. Pred prvym tehu som odpracovala min 5r a teraz popri rd som stale zamestnanec u posl. zamestnavatela)

mikacka
31. mar 2015

@annalena dobri den ja som na tom podobne ako emili chcem sa opytat ci musim mat vsetky prehliadky tu v nemecku alebo mozem aj doma na slovensku a ked sa chcem potom vratit a porodit na slovensku bude mi vyplacana materska s nemecka ?

espanola89
15. jún 2015

Cestujete, študujete alebo pracujete v zahraničí? Tak určite poznáte tú situáciu, keď sa vrátite domov a vidíte svoj účet za telefón. Už žiaden roaming v Európe! Zrušme nezmyselné poplatky za telefónne služby v zahraničí od decembra 2015. Podporte našu petíciu proti roamingu v Európe a zdieľajte: http://www.change.org/zero-roaming #zeroroaming. Nenechajme telefónne spoločnosti, aby rozhodovali za nás. Sledujte nás na twitteri: @zeroroaming2015 a na facebooku: Zero Roaming 🙂

zuzka6542
10. júl 2015

ahojte baby potrebovala by som poradit ....manzel je zamestnany na zmluvu na dobu neurcitu v nemeckej firme a vybavujeme elterngeld a chcu od nas potvrdit papier od zamestnavatela od obidvoch....lenze problem je ten ze ja som vobeceste nepracovala ani na slovensku ani v nemecku tak a kde to mam ja dat potvrdit? na ura prace? kde som bola cely cas evidovana? dakujem velmi by ste mi pomohli 🙂

mata.g
18. nov 2015

Ahojte, prosim viete mi poradi? O chvilku nastupujem na matersku, odpracovane mam iba na svk, ale trvaly pobyt v at. Cele tehu navstevujem gynekologa v at. Na socialnu poistovnu som odovzdala vyplnene a gynekologom orazitkovane rakuske tlacivo, co je ako ziadost o matersku a cakam, co odpovedaju.. ALE zaujoma ma, ci mam ziadat aj rakusku stranu, aby mi to oficialne zamietli, alebo to nie je potrebne. DIK

drahoslava5678
15. dec 2015

Ahojte babenky mate niektora skusenosti s Elterngeld? Prosim napiste MI

hijobanan
29. dec 2015

Ahojte baby. Pridava sa k vam chlap 🙂 Urcite to tu niekde vo forach uz riesili a mozno aj zodpovedali ale verte mi ze sa mi to cele nechce prehrabavat. A aj tuna vidim zipar veeeelmi podobných otázok ale odpovede nevidim. Mozno v sukromnej sprave ste dostali odpoved. Takze... Ja aj manzelka pracujeme v nemecku, obaja mame zmluvu na neurcito + vsetky odvody standardne. Manzelka je tehotna a teraz ta otazka, je mozny nasledujuci sposob? Tehotenstvo si odchodime k lekarovi v nemecku (vsetky prehliadky, vysetrenia) ale odrodit by sme chceli na Slovensku a nasledne aj prvotnu vychovu mat na Slovensku. Ja by som nadalej pracoval v nemecku ale manzelka by proste po porode ostala na materskej na Slovensku. Moze to takto byt? (Teraz nechcem pocut ze mame ostat rodit v Nemecku a pod.). Proste nam ide o nasledujuce veci:
- mozeme notrmalne ziadat o matersku v Nemecku a rodinne ak manzelka ostane vychovavat na Slovensku (Ale na matersku ide z Nemecka)
- niesu ziadne povinnosti ze musíme ostat v nemecku a tam chodit po narodeni na vysetrenia?
- postaci ak zacneme platit dobrovolne zdravotne poistenie na Slovensku aby sme mohli odrodit na SR a potom aj chodit dalej k lekarovi s babom na SR?

Asi chapete o co mi ide 🙂 Ma to nejake zadrhele alebo nie? Vdaka 🙂