Materská zo zahraničia. Mám na ňu nárok?

jaja177
27. máj 2009

Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

maca8
1. aug 2011

Ahoj,viete mi niekto poradiť,pracovala som v ČR- prac pomer- trvá-matersku som brala z ČR- od 1.11.2009.v minulom roku keď som si vybavovala rodičovský-z Čiech mi ho zamietli-manžel medzitým prišiel na slovensko,tak ho poberam tu-na soc. mi povedali že by som mala nárok na doplatok do minimálneho rod.prispevku keby bol rozdielny-256EU-/7500Kč/-neviete či to stale platí-keď na slovensku ho znížili?

mataharyy
3. aug 2011

@maca8 Teda netuším proč ti zamítli rodičák z čech, když podle nařízení EU 884/2004 (doufám že je to správné 😅 ) je od 1.5.2010 platné že v rámci EU přednostně pobíráš dávky ve státě kde opravdu žiješ (tedy v tvém případě slovensko) a stát ve kterém ti trvá pracovní poměr (tedy čechy) ti musí doplatit případný rozdíl. Takže ano nárok ti vzniká, ale otazné je jak se k tomu postaví čeští úředníci, aby ti neřekli že jsi nepožádala v určité lhůtě a máš tedy nárok pouze na čtyřletý rodičovský příspěvek... 😨 což by tak odpovídalo dobrotě našich úředníků... Každopádně to můžeš zkusit a zažádat si o to, no pak uvidíš 😉 Držím palce

maca8
4. aug 2011

Ďakujem-prave to som hľadala na nete a nikde som to nenašla

jeanne23
24. aug 2011

Ahoj AJA177 mozes mi prosim napisat ako to v Cz funguje?mi ocakavame potomka na januar a manzel tam pracuje lenze ja nemam sajnu ako to tam funguje kedze sa tam aj budeme po narodeni stahovat 🙂 takze zberam informacie 🙂 alebo poradte mi niekto 🙂))) DAAAKUJEM

mandarinka333
10. okt 2011

Ahojte,
chcela by som sa spytať....s priateľom čakáme bábetko. On pracuje v Nemecku,kde plati odvody. Možem odtiaľ dostať nejaké príspevky? Alebo poprípade ak pojdem rodiť do Nemecka, dostanem odtiaľ prídavky a materskú?

majkl81
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mataharyy
28. okt 2011

@mandarinka333 Mohla by jsi mít nárok, ale záleží kde budete žít, primárně tě má vyplácet stát ve kterém žiješ a potom stát ve kterém jsi zaměstnaná, ale pokud to německé zákony umožňují tak by bylo možné tam žádat doplatek rozdílu, ale toto ti přesně neporadím, ale každopádně pokud tam budete pak žít tak máš nárok na rodičák, přídavky a i porodné (pokud budeš splňovat jejich podmínky), to upravuje zákon 884/2004 který je v platnosti od 1.5.2010 a je to evropský zákon, tedy nadřazený místním. Každopádně pokud tam žít nebudete, tak by minimálně o přídavky na děti a nějakou úlevu na dani tam mohl požádat přítel. Doporučuji zkusit, ono jen málo kde ti řeknou ano dáme vám peníze, takže zjistit co se dá a zkusit, nic horšího než že žádost zamítnou se nestane 😉

maca8
1. nov 2011

@mataharyy
Ahoj- potrebovala by som poradiť z Českými formulármi-vôbec im nerozumiem.Zo soc. z Čiech mi odpísala že tieto EU- veci sú pomerne zložité.

luciebx
1. nov 2011

holky nevite kdyz ziji v anglii zda mam narok na nejaky prispevky v cr? driv bylo porodny ale to zrusili loni v lete.. tak nevim zda neco dalsiho existuje o co bych si mohla zazadat. dekuji

mataharyy
1. nov 2011

@maca8 pro ně je to složité, pro tebe až tak ne, záleží co všechno chceš/musíš zařídit, když napíšeš o co chceš žádat, tak ti zkusím poradit.
@luciebx na doplatky máš nárok jen pokud ti trvá prac poměr v čr 😉

luciebx
1. nov 2011

aha to mi prave netrva.. skoda no.. vim ze holky ze slovenska muzou zadat furt o porodny a nejaky prispevky.. i kdyz na sk nemaji prac pomer.. tak sem si rikala zda neco neni i v cr

maca8
1. nov 2011

@mataharyy
chcem po nich aby mi doplatili rodič.príspevok- do 7500Kč-nakoľko nám to znížili.Dostala som formuláre:
Žiadosť o rodič. príspevok,doplňujúce údaje o spoločne posudzovaných osobách,dotazník pre určenie štátu bydliska- a čomu vôbec nerozumiem je -formulár potvrdenie o nároku na dávky ovlinujúce nárok a výšku rodič. príspevku-v ňom sa píše o penežite pomoci- tu som brala do 05/2010- z Čiech

mataharyy
1. nov 2011

@luciebx Můžou žádat, ale v čechách už není žádná dávka na kterou by jsi dosáhla, porodné zrušili a nevím jaký je rodinný příjem, ale myslím že ani na přídavky na děti nedosáhneš a i ty v čechách upravují podle toho EU zákona, jiné dávky tam nějak nemáme 😒
@maca8 Ten formulář "potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výšku rodičovského příspěvku" ti potvrdí na OSSZ, dle sídla tvého zaměstnavatele, případně rovnou zaměstnavatel, já to dělala tak že jsem si ho stáhla na internetu, vypsala a emailem poslala na příslušnou správu sociálního zabezpečení, tedy to odkud ti vypláceli mateřskou a oni ho do nějakých sedmi dnů poslali potvrzený zpět, na tom ty nic nevypisuješ 😉

maca8
1. nov 2011

Super to som chcela vedieť a ta .....- mi na to ani neodpovedala.mne na soc. na slovensku- povedali aby som si požiadala o dorovnanie rodičovského-tak sa o to pokúšam- 😉 -uvidíme či sa mi to podarí vybaviť

mataharyy
1. nov 2011

@maca8 Není důvod aby se ti to nepodařilo, jen se nesmíš nechat, říkám pro ně je to složité, proto jsou protivný, nejsou schopný podat informace a ještě se chovají tak že i s prasetem je lepší komunikace 😝 Držím palce 😉

kacenkaharris
7. nov 2011

Dievcence, neviete, ci sa da vybavit RP zo Slovenska, ak chcem rodit v zahranici, kde ziadne peniaze dostavat nebudem? Pracujem na polovicny uvazok i zijem v zahranici. V SR som nikdy nebola zamestnana. Ak ano, da sa na RP nabehnut hned po narodeni dietata (kedze na matersku narok nevznikne)? A treba ist RP a porodne vybavit na Slovensko osobne ci sa da poslat niekoho so splnomocnenim? Dakujem velmi pekne!

aliza
7. nov 2011

@kacenkaharris ak myslis rodicovsky prispevok, tak na ten narok nemas, ak zijes v zahranici. narok mas na prispevok pri narodeni.

kacenkaharris
7. nov 2011

@aliza A ak nahlasim trvaly pobyt dietata v SR, tak ani vtedy nie? 😉 A nevies, ci to porodne by mi mohol zariadit moj otec miesto mna?

aliza
7. nov 2011

@kacenkaharris to nema vplyv, dieta ma trvaly pobyt podla matky, predpokladam, ze aj ty mas stale trvaly pobyt na SK. Ak sa narodi v zahranici, bude mat zahranicny rodny list, musis vybavit slovensky rodny list bud cez ambasadu alebo na SK, mne to vybavovala mamka a dokonca nepotrebovala ani splnomocnenie, ale moze to trvat aj 3-4 mesiace. Az potom mozes vybavovat porodne.

kacenkaharris
7. nov 2011

@aliza Vdaka. Ved to mi nejde do hlavy, mam trvale bydlisko na Slovensku, dieta bude mat dvojite obcianstvo a trvale bydlisko na Slovensku, v zahranici nedostanem ani cent, tak preco by sa nedal vybavit rodicovsky prispevok? Ved ine maminy Slovenky, ktore predtym nepracovali v SR, rovno nabehnu na RP miesto materskej. Aky je rozdiel medzi nimi a mnou?? ☹

aliza
7. nov 2011

@kacenkaharris ono to bolo mozne volakedysi, ale od maja 2010 to zrusili. ja tiez zijem v zahranici, na matersku som tu nemala narok a ani z Sk nic, okrem porodneho, takze ti rozumiem.

kacenkaharris
7. nov 2011

@aliza A co sa zmenilo? V com je hlavny problem od 2010? Ze vidia na rodnom liste, ze sa dieta nenarodilo v SR? Alebo ze ja nie som zaregistrovana na slov. urade prace, kedze nepracujem, a nepoberam slov. socialne davky?? 😖

bianca
7. nov 2011

@maca8 ahoj.Ak budes chciet nieco poradit tak sa pytaj.Ja som teraz ukoncila rodicak v CR a doplatit ti musia.Dokonca myslim aj spatne.Ja som stale posala len papier o zmene vysky vyplacania na slovensku a oni my obratom poslali doklad o zmene vyplacania rozdielu.Neviem v akom meste si zamestnana ale ja som v Ostrave mala po tom co pozorujem tu na Slovensku nadstandatny pristup.Mozno som mala stastie na uradnicky

mataharyy
8. nov 2011

@aliza od 1.5.2010 vešel v platnost zákon 884/2004 upravující stav migrujících pracovníků. Tedy pokud nežiješ v SR, nebo ti netrvá pracovní poměr v SR, tak nemáš ze SR na nic nárok (tedy pokud žiješ a pracuješ v jiném členském státě EU) 😉
@kacenkaharris Pokud nejsi zaměstnaná, tak pak platí daný zákon v krajině ve které žiješ... Pokud to není překážkou tak ti normálně vyplácet budou, pokud nejsi zaměstnaná ty ani otec dítěte, tak podle nového zákona v SR nemáš na spoustu věcí nárok... A už i v ČR to bude jinak.

mataharyy
8. nov 2011

@bianca To zda ti to vyplatí zpětně je otázka, hodně záleží na úředníkovi, ale s ohledem na to že máš osm dní na nahlášení změny, tak ano tam ti to doplácí zpětně, pokud nedodržíš tu nahlašovací povinnost, tak ti můžou napařit ještě pokutu 😉

maca8
8. nov 2011

@bianca
JA som žila v Mladej Boleslave- tiež tam bola príjemná uradníčka, no preložili ju.Uvidíme dnes posielam všetky papiere- uvidíme ako to dopadne

bianca
8. nov 2011

@mataharyy no na vyzvu sa musi reagovat to je jasne.

@maca8 tak drzim palce nech to dobre dopadne.Ja teraz riesim cezpolne podporu a je to des.10 rokov odrobenych ale dovolila som si porodit a byt na materskej a mam ...

mataharyy
8. nov 2011

@bianca ne výzvu, jde o nahlášení změn, pokud se u tebe změní něco co má vliv na výplatu RP, tak to musíš ohlásit v určité lhůtě, pak ti to doplatí, pokud tu lhůtu přešvihneš, tak ti ještě můžou dát pokutu, nebo ti přestat platit 😒 Pokud ti pošlou výzvu, že máš něco doložit a neuděláš to v termínu, tak ti taky pozastavěj výplatu, no a když jsi klikař jak já, tak ti ani výzvu nepošlou a peníze ti pozastaví, to je pak radosti 😎

mataharyy
8. nov 2011

Jináč pro všechny kdo žádají doplatek, nebo celej rodičák z ČR na pondělí schválili novelu zákona, týká se hlavně těch co budou žádat po novém roce a pro ty co už mají zažádáno platí že se můžou rozhodnout zda chtějí brát po novém, nebo tak jak berou teď... Už jsem vznesla dotaz na ministerstvo práce a sociálních věcí v ČR jak je to pro ty co jim z ČR doplácejí rozdíl, tak až něco zjistím hodím informace, ale bude to asi chvíli trvat, ono mají spoustu času 😅

kacenkaharris
8. nov 2011

@mataharyy Prepac, ale nerozumiem tvojej odpovedi. 😅 Mohla by si to, prosim, nejako inak zformulovat, nech tomu rozumiem na 100%? Aky zakon to plati v krajine, v ktorej zijem? Tu ziadne pridavky ani materska neexistuju. A pracujem v zahranici len na ciastocny uvazok.
Cize mamicky na Slovensku, ktore tam nikdy nepracovali, uz nebudu dostavat ani ten rodicovsky prispevok 190 eur? Tak je to myslene po novom?