Materská zo zahraničia. Mám na ňu nárok?

jaja177
27. máj 2009

Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

maggie2
8. nov 2011

@kacenkaharris a kde to žiješ vlastne?

maggie2
8. nov 2011

@kacenkaharris http://www.eures.sk/materstvo-a-rodinne-davky-4... tu sa myslím dočítaš čo potrebuješ vedieť

kacenkaharris
8. nov 2011

@maggie2 v USA.

maggie2
8. nov 2011

@kacenkaharris Tak mimo eu to Ti neporadím. Dosť blbé. Ja osobne by som nerada žila v krajine, kde nemám ani ja ani dieťa trvalý pobyt, práve kvôli takýmto naťahovačkám. Ale zo zásady by rovnako malo platiť, že ak Ti neuznajú v inom štáte materskú, Slovensko by Ti ju ako občanovi malo poskytnúť, t.j. ale treba o to žiadať, nič nedajú automaticky

mataharyy
8. nov 2011

@kacenkaharris Je to tak že (oficiálně) můžeš žádat v případě že žiješ v daném státě (dejme tomu žiješ v SR) a protože jsi předtím pracovala (dejme tomu v UK) a stále ti trvá pracovní poměr, tak zažádáš v SR (protože zde máš soustředění zájmů - rodinu) a z UK žádáš doplatek (pokud ti na něj vznikl nárok a splňuješ trvání pracovního poměru).
Pokud je to tak že ty žiješ v nějakém členském státě s rodinou, tak prvotně musíš žádat v tom státě kde žiješ a potom až žádáš o doplatek ze státu kde jsi pracovala, pokud ti na slovensku netrvá pracovní poměr, tak nárok na doplatek soc. dávek (rodičák, přídavky atp.) nemáš a pokud ti v daném státě kde žiješ nevznikne z nějakého důvodu nárok, tak se ti může stát že jsi v háji a nikdo ti nic nedá 😅 Jedna dobrá zpráva, můžeš to každopádně zkusit na všech frontách (myslím podání žádostí), nic horšího než že ti to zamítnou se nestane 😉

mataharyy
8. nov 2011

@kacenkaharris Aha, tak s mimočlenskejma státam by to mělo být jednoduší protože se na tebe nevztahuje ten evropskej zákon, takže by jsi mohla dostat příspěvky, ale musíš splňovat dané podmínky které jsou stanovené na slovensku 😉

maggie2
8. nov 2011

@mataharyy v linku ktorý som pre @kacenkaharris dala sa píše toto:

Ak Vám krajina, v ktorej žijete, neuzná nárok na prídavok na dieťa, rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa alebo príspevok pri prvorodenom dieťati, môžete si ich uplatniť v SR.

Pokiaľ vám však dávka nie je priznaná napriek tomu, že na ňu zjavne máte nárok, môžete situáciu riešiť súdnou cestou.

Skôr než k tomuto pristúpite, skúste sa obrátiť na SOLVIT centrum: www.ec.europa.eu/solvit/site/index_sk.htm

mataharyy
8. nov 2011

@maggie2 Na ten SOLVIT jsem se obracela, protože sice je pěkné jak to je napsané, ale praxe poněkud zaostává... Mě paní v čechách (ale to je jedno kde, protože to upravuje ten samej zákon pro celou EU) řekla že pokud mi na slovensku nepřiznají, tak mám smůlu, protože oni mi to bez potvrzení o přiznání nějaké částky nebudou doplácet 🙄 Byl to veselej půl rok, byla jsem fakt dost nas... tím přístupem 😠

kacenkaharris
8. nov 2011

@mataharyy A ake su to tie podmienky, ktore musim na Slovensku splnat?? 😅 Platim si tam zdrav. poistenie, ale nie socialne, kedze to aj tak idu zrusit od 2012. Trvaly pobyt tam mam nahlaseny. Inac vdaka za odpovede!!

maggie2
8. nov 2011

@mataharyy ach jaj, tak nič, aspoň nech vyskúša teda

kacenkaharris
8. nov 2011

@maggie2 No to je odpoved, ktoru som tak strasne chcela pocut!! 😉 Este aby to aj tak bolo! Vdaka. Ved sa mi nezdalo, ze by som na ziadanie v SR nemala vobec narok... A ano, mile mamicky a tehulky, su krajiny, v ktorych nedostanete na dieta ani cent! A ja zijem v jednej z nich.

mataharyy
8. nov 2011

@kacenkaharris Juj, ty mi dáváš v tuhle hodinu 😀 Trvalý pobyt, tuším (ale nejsem vůbec jist zda už to platí) že jeden z rodičů musí být zaměstnaný, ale záleží o co chceš žádat? Jestli o RP, musíš doložit žádost, doklad totožnosti, prac. smlouvu (obou, jak je to když jsi nezaměstnaná netuším), rodné listy všech dětí do patnácti let. Případně žádost o přídavky na děti, porodné a příplatek k porodnému... Ale když jukneš na stránky úřadu práce, soc. věcí a rodiny, tak tam najdeš co vše je nutné doložit a podmínky pro výplatu, nemám to v hlavě, pletu si to s papírama v ČR 😅
@maggie2 Jí solvit nepomůže ten se zaměřuje pouze na EU a ne na vztah EU versus USA 🤐

mataharyy
8. nov 2011

@kacenkaharris Nutno podotknout že žiješ v jedné z těch nejopěvovanějších 😀 Tam jsou nějaké náhrady jako mateřská, ale o dost kračí, nebo už to taky neplatí?? 😕
Jináč pač to nejde v rámci EU, budeš to mít podstatně jednoduší a nebudou ti dělat tolik problémů, tedy když doložíš že ti v USA nevzniká nárok na nic tak ti to tu více méně bez keců dají.

maggie2
8. nov 2011

@kacenkaharris tak sa pozri tu: http://www.socpoist.sk/materske/1293s
tam by malo byť uvedené kto má na čo nárok atď.

maggie2
8. nov 2011

@mataharyy Ako a kde si uplatní nárok na materské osoba, ktorá porodila na území iného členského štátu EÚ, na území štátu, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, príp. nemá uzatvorenú zmluvu.

• ak osoba, ktorá je nemocensky poistená podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, porodila na území iného členského štátu Európskej únie, nárok na materské si uplatňuje priamo v pobočke Sociálnej poisťovne predložením ◦ potvrdenia ošetrujúceho lekára, vystaveného v členskom štáte, kde nastal pôrod; preklad takto predloženého potvrdenia nemôže vyžadovať žiadna inštitúcia sociálneho poistenia členských štátov EÚ alebo
◦ formulára E 115, prípade, ak ošetrujúci lekár v členskom štáte, v ktorom nastal pôrod nevydáva takéto potvrdenie, je potrebné o vystavenie potvrdenia požiadať príslušnú inštitúciu štátu, na území ktorého došlo k pôrodu; táto inštitúcia bezodkladne zabezpečí vystavenie potvrdenia spravidla na príslušnom papierovom SEDe, príp. vystaví formulár E 115

• nárok na materské sa naďalej uplatňuje výlučne prostredníctvom formulára E 115 v prípade, ak pôrod nastal na území Švajčiarska, Nórskeho kráľovstva, Islandskej republiky a Lichtenštajnského kniežatstva
• podmienky nároku na materské skúma na základe vnútroštátnych tlačív, resp. formulára E 115 alebo papierového SEDu príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá rozhodne o vzniku nároku na túto dávku
• ak pôrod nastal na území štátu, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, pričom predmetom tejto zmluvy sú i nemocenské dávky (napr. Chorvátska republika, Ukrajina atď.), Sociálna poisťovňa, ako príslušná inštitúcia na výplatu nemocenských dávok v Slovenskej republike, je v zásade povinná akceptovať potvrdenia a tlačivá vystavené v príslušnom zmluvnom štáte
• ak pôrod nastal na území štátu, s ktorým nemá Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, avšak tento štát pristúpil k Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín, tlačivo vystavené ošetrujúcim lekárom v takomto štáte musí byť osvedčené apostilou - osvedčenie hodnovernosti verejnej listiny príslušným orgánom (bližšie na web stránke Ministerstva zahraničných vecí SR, v časti Cestovanie a konzulárne info). V prípade tlačiva, ktoré bolo vystavené ošetrujúcim lekárom na území štátu, ktorý nepristúpil k aplikácii uvedeného dohovoru, sa vyžaduje vyššie overenie – superlegalizácia – osvedčenie hodnovernosti verejnej listiny vo viacerých stupňoch na rôznych orgánoch

kacenkaharris
8. nov 2011

@mataharyy Ja viem, u nas je pol siestej 😉 Vdaka za ochotu, este si to skusim raz nastudovat, ale ked som riesila iny problem ohladom materskej v CR/SR, tak som na ich strankach odpovede nenasla, tak som myslela, ze radsej skusim MK...

maggie2
8. nov 2011

@mataharyy to iba kopírujem čo som našla na stránke slovenskej štátnej inštitúcie:

Podmienky, ktoré musí poistenec spĺňať, aby mu vznikol nárok na materské. Ochranná lehota.

Zamestnanec
• vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
• dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
• najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom ◦ započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
◦ započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok

• absencia príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období)
• nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a
• vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
• dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa, pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
• najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom ◦ započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poisteniazapočítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok

• zaplatenie poistného na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur
• nesleduje sa, či samostatne zárobkovo činná osoba dosahuje príjem počas poberania materského

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba
• vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
• dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa, pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
• najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom ◦ započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
◦ započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok

• zaplatenie poistného na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur

kacenkaharris
8. nov 2011

@mataharyy Na to som sa i ja dala nachytat 😀
Tu je tzv. materska 3-6 tyzdnov (podla druhu zamestnania), co v praxi znamena, ze mas dovolene z prace ostat doma s miminom, a pokial viem, tak ti tie 3 tyzdne ide plat, 6 uz asi nie. Ak nemas zvysnu dovolenku na cerpanie a nenastupis do prace, s najvacsou pravdepodobnostou prides o pracu. Na "matersku" niektore zeny nastupuju az vtedy, ked im praskne voda!

mataharyy
8. nov 2011

@maggie2 Tohle znám, jen jak říkám praxe je většinou úplně jinde
@kacenkaharris Dnes už mám v hlavě tmu, zkus mi konkrétně položit otázku co přesně chceš žádat, na co ti vzniká nárok v USA a já ti to během zítřka zkusím pohledat, můžeš to hodit do IP, dnes už jsem opravdu KO. Ještě případně kdy chceš žádat a o co, jak staré máš děti atp. takhle je to promě moc všeobecná hladina a protože nevím co dostaneš v USA tak nevím co ti pak přiznají tu 😉
Zatím dobrou

kacenkaharris
8. nov 2011

@mataharyy Vdaka! Zajtra napisem.

mataharyy
8. nov 2011

@kacenkaharris Jo to vím že to tam je dost šílený v tomto směru, ale právě že teta tam něco brala, ale v tu dobu mě to nějak zvlášť nezajímalo, takže jsem to neřešila... Jináč takovej postup sem, tak teprve poznáme jak krásný je rodičák v takové výši a délce jaké 😎
OK, jdu chrápat, dobrou 😀

kacenkaharris
16. nov 2011

Pre tie, ktore sa k tomuto este nedopatrali, nasla som celkom pekne zhrnutie toho, na co Slovenky v zahranici (v EU a mimo EU) maju narok zo Slovenska a za akych podmienok:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
Clanky su pomerne aktualne (vacsinou z 2011).

Len by ma zaujimalo, ako to potom riesia ohladom "materskej". Mozem PRACOVAT v zahranici pocas poberania slovenskej penazitej pomoci v materstve( "materskej") na POLOVICNY uvazok? Ci len az po 6 tyzdnoch po porode? Alebo nemozem vobec, az kym nezacnem poberat rodicovsky prispevok? Neviete niekto? 😅

A musi sa tam tiez splnat ta podmienka odist na "matersku" najneskor 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu?

janikax222
21. nov 2011

@annalena ahoj chcela by som sa ta opytat viac na tumatersku ako si si to cele vybavovala a ake papiere potrebujem dakujm

kacenkaharris
21. nov 2011

Dievcence, odpisali mi zo socialky: legalne narok na matersku matky v zahranici mimo EU maju, dokonca mozu popri poberani materskej i pracovat! Ja som sa pytala konkretne na USA, kde materska neexistuje. Pokial teda splnate podmienky zo Slovenska na priznanie materskej (tj.platite si nemocenske).

skrabanova
11. dec 2011

chcela by som sa spytat ked pracujem v cr ci mam odtial narok na rodicovsky prispevok

mataharyy
12. dec 2011

@skrabanova A kde budeš žít v průběhu RP? Jestli na slovensku, prvotně žádáš na slovensku a druhotně (dorovnání) z ČR, pokud v čechách, celej rodičák můžeš brát z ČR 😉

kisasonka83
14. dec 2011

@skrabanova ahoj ja mam tiez pracovnu zmluvu v CR a zijem na slovensku.Mne cely rodicak schvalili z CR,pretoze krajinou zamestnania a pojistenia je CR,partner je nezamestnany a vedeny na UP ,takze vyplaca CR,ak by sa partner zamestnal,tak primarnou krajinou vyplaty je SVK a doplaca CR.

kisasonka83
14. dec 2011

@mataharyy ahoj tak mi to nakoniec uznali cele z CR,podla krajiny pojistenia a zamestnania,rodinne pridavky mi zamietli pre vysoky prijem a ze si mam zaziadat na SVK,ak sa partner zamestna tak bude primarnou krajinou SVK a doplacat CR.🙂 aspon ze som sa konecne knecomu dopracovala 🙂 a dakujem za pomoc velmi

wiwwi
15. dec 2011

Ahoj holky možná se to tu už někde psalo ale potřebovala bych jestli by jste mi některá neporadila. Můj přítel pracuje v Německu trvalý pracovní poměr. Prý mam nárok pobírat rodičovský příspěvěk z německa ale nevím zda je to možné když nejsme manželé. Jinak přítel pobírá dětské přídavky na obě děti také v německu. V ČR máme oba trvalé pobyty. Jeden jeho kolega takhle pobírá na svojí ženu rodičkovský příspěvek z německa minimum prý je 600eur což je docela dost. 🙂

zape269
15. dec 2011

@wiwwi
ahoj,
a ty zijes s nim tiez v Nemecku? pokial ano - tak mas urcite narok ja mam taky isty pripad my tiez nie sme manzelia, ale sme nahlaseny ako partnery a zijeme spolu v DE
ale ak nie, tak netusim.
a rodicovsky prispevok 600? to sa nejako nezda
mne zatial este neurcili tak uvidime