Materská zo zahraničia. Mám na ňu nárok?

jaja177
27. máj 2009

Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

trojak
26. feb 2013

a este sa chcem spytat ci nieje problem ak som poistena v SR a bola by som ja aj mala potom pripoistena na manzela??dakujem velmi pekne

lauraa
27. feb 2013

@trojak nemozes poberat rodicak teda KBG a matersku sucasne.....po skonceni materskej na sk prestupis na rakuske KBG.....

lauraa
27. feb 2013

@trojak nie , staci zajst na GKK

denaalubos
2. apr 2013

@lauraa ahojcek....vidim,ze tu radis babam. Ke y som mohla ja otazku... Moj muz zacala robit v AT asi dva mesiace ja poberam rodicak asi pol roka...teraz som sa dozvedela ze mi moze byt odnaty rodicak a ze mam o tom upovedomit upsvar aj som volala len bola prestavka... Dojdem on?

lauraa
2. apr 2013

@denaalubos kedze je tvoj manzel zamestany v at mala by si tieto davky poberat v at , teda rodicak , rovnako ako aj rodinne pridavky,

ivetkabab
2. apr 2013

@maca8 ahoj maca.preco nemas narok???ja poberam rodicovsky z CR.vybavila som ti.ak chces radu ,kludne napis.som teraz nadupana ich hnusnymi zakonmi.snazia sa so slovenkami mavat a nepriznat im nic.Mam to uz vybavene,ale poviem ti bola to velka procedura.Odvtedy nezanasam vsetko co sa tyka CR hahahha

ivetkabab
2. apr 2013

@alenaliliriskomia pokial mas trvaly pobyt na SK tak mas narok...musis to stihnut do pol roka od narodenia

ivetkabab
2. apr 2013

@ziza55 ano mas narok...

denaalubos
2. apr 2013

@lauraa dakujem ale uz som si to zistila...a rodicak poberam na sk ked som stale zamestnana...ak by som nebola tak uz ne... Ale da sa vybavit aj v AT ...

maca8
2. apr 2013

@ivetkabab lebo som si nedala žiadisť do 6 mes.od narodenia

ivetkabab
2. apr 2013

@maca8 ja som si ziadala az teraz v decembri a maly mal 1 rok a 1 mesiac.da sa to...kolko ma tvoj maly?no budes dostavat 7600 korun co je asi 310 euro.lepsie ako u nas a do 4 rokov
ak budes mat otazky tak mi kludne zavolaj alebo napis IP.poviem ti vsetko co som vybavila,ako a ake papiere a preco som to vybavovala 0944180805

maca8
2. apr 2013

to by bolo fajn,ja som to skušala pri dcere-keď mala skoro 2-vtedy keď nám znížili rodičák,trvalo to cca 6 mes-dopisovačky.Teraz som to neskušala-keď si spomeniem tia naťahovačky,potvrdenia-...a formuláre si mala z internetu?

mauerka
2. apr 2013

@lauraa Obraciam sa na teba s touto "modelovou situaciou" 🙂
Mam so synom trvaly pobyt 8 rokov v AT, zijeme sami. Pracujem stale /aj budem/ na SK. Pochopitelne poberam doplatok k slovenskym pridavkom na dieta raz rocne spatne z AT. Takze FA nam oficialne uznal "Mittelpunkt der Lebensinteressen" v Rakusku.
Ako by to bolo, keby som mala dalsie dieta? Po narodeni by som poziadala opat len o Differenzzahlung k pridavkom na dieta, mala by som ale narok na dorovnanie rodicovskeho prispevku po schvaleni naroku na Kindergeld? Wochengeld jasne ze nie, kedze som tu nikdy nepracovala, ale vychadza mi to nejak tak, ze na dorovnanie slovenskeho rodicovskeho prispevku by tam aj narok bol, alebo sa mylim? Baby tu pisu o polrocnej Frist na podanie ziadosti o KBG - plati to aj v pripade Ausgleichszahlung?
Zatial sa hybem len v rovine teorie, kedze nas este len caka IVF 🙂 ale aj tak, rada by som mala aky taky prehlad... Vopred dakujem.

ziza55
2. apr 2013

@lauraa ahoj prepac ze rusim...ale mala by som este otazocku....v rakusku pracujem od novembra min.roku...bola som poziadat o doplatok...diferentzahlung familienbeihilfe....malo by mi to byt vyplatene za november december minuleho roku teraz niekedy;alebo az bud rok vsetko naraz;;;
moj maly ma 2 a pol roka...ja nepoberam na sk.rodicak....iba parner pobera prispevok na jasle....myslis ze mam narok aj na rodicak z at;alebo aspon nejaku ciastku;...., myslis ze to zavisi aj od mojho prijmu...lebo robim na plny uvazok,dakujeeeeeeeeem vopred 🙂

janinka13
2. apr 2013

Môžte mi poradiť? V auguste čakám dieťa, manžel pracuje v AT, všetky odvody m tam, ja pracujem na Slovensku, žijeme na SLovensku, budú mi z AT doplácať rodičovskú alebo len poberať prídavky na dieťa - manžel si uplatní, na čo všetko mám nárok aj na Slovensku a aj z Rakúska, budem vďačná za každú informáciu

lauraa
3. apr 2013

@mauerka ano dostala by si aj dorovnanie KBG , kde pracuje otec dietata?
@ziza55 mozes si dat ziadost o doplatok ale neviem kolko zarobis, je tam urcena hranica mesacne kolko mozes popri materskej zarobit,ziadost si mozes dat len za mesiace ked si pracovala a kedze tvoje dieta ma uz 2 1/2 tak neviem ci sa ti to oplati ....o diferenzzahlung sa ziada raz za kalendarny rok takze by ti mali vyplatit tie 2 mesiacea, na rok budes ziadat znova....

ziza55
3. apr 2013

dakujem velmi pekne za rady...zarobim cca 1700 netto a v at robim od maleho 2rokov...cize uz polroka
@lauraa

mauerka
3. apr 2013

@lauraa Dakujem, otec pracuje tiez na SK, a este s tou polrocnou hranicou na poziadanie - to sa asi dorovnani netyka, to sa ziada asi spatne za uplynuly kalendarny rok ,

lauraa
3. apr 2013

@mauerka to sa tyka ziadosti o KBg, budu vyplatene len pol roka spätne od podania ziadosti ale nie doplatkov... 😉

lauraa
3. apr 2013

@ziza55 😵 myslim ze ta hranica je 16200, takze s tvojim prijmom by si bola za hranicou ale na tvojom mieste by som sa informovala na prislusnej GKK

ivco2205
11. apr 2013

Ahojte mam taky mali dotaz. Vraj priatelka nema narok na matersku z Rakuska ak nema odrobenych 270dni. !?!?!? Nevieme sa stoho vysomarit. Je v AT riadne zamestnana od 29,02,2012 To je viac ako tych 270 dni. No roby na dvojtyzdnovky. 14 dni pracuje a 14 je doma. Tak teraz neviem ako to mame ratat. Ci musi mat odrobenych tych 270 dni,alebo musi byt zamestnana viac ako 270 dni. Moc prosim o radu.

zamy
26. máj 2013

dobrý deň, chcem sa opýtať na situáciu, keď by mohol manžel reálne v nemecku žiadať o rodičovský príspevok. No bude v tom čase evidovaný na nemeckom úrade práce. Kto poradí ako riešia nemci túto situáciu. Alebo je to tak že treba žiadosť podať a výsledok čakať. ďakujem za názor. 😒

adrear
28. máj 2013

Ahojte!Poprosila by som o radu.Pracujem v AT toho casu som na rodicovskej dovolenke, rodic.prispevok poberam zo Slovenska a davam si ho dorovnat raz rocne v AT. Rovnako som urobila aj tento rok. Vybrala som si variantu 20+4. Mylela som ze dorovnavaju rozdiel medzi davkami ,ktore sa poberaju na SLovensku a davkami v AT za prislusny kalendarny rok tada to co sa dostava podla varianty v AT minu davky na Slovensku. To by bolo logicke, tak to bolo pri mojom prvom dietati. Ale ked som sa pytala v BVA preco je to inak povedali mi, ze oni porovnavaju celkove davky zo Slovenska za 3 roky z davkami celkovymi z AT pri variante 20+4 - 488 dni. Priklad: v SK za 3 roky cca 6.000 eur, v AT za 488 dni cca 10.000 EUR, vyratali rozdiel a ten vydelili 488 dnami a vyratali smiesny denny prispevok, ktory nezodpoveda naroku v AT poodratani davok zo Slovenska. Nerozumiem, ved v AT ked nastupin do prace nebudem predsa poberat davky zo Slovenska, proste som sa uplne v tom stratila. Pride mi to nelogicke.

lauraa
28. máj 2013

@adrear ano zial je to tak , maju nato nejaku divnu matematiku, vychadza to nejakych par eur na den, teda ten doplatok rozdielu....

katy213
6. jún 2013

@adrear Práve riešim presne tú istú záležitosť. Mne to vypočítali na Tagsatz 3,10E podľa nekjakého EU/VO 883/2004 a EU/VO 987/2009. Ak som to správne pochopila z ich listu, tak by mal byť tento výpočet iba predbežný a definitívny výpočet môžu urobiť až medzi 3 a 4 rokom živita dieťaťa, resp. každú zmenu statusu poberania dávok na Slovensku im treba hlásiť na nový výpočet tohto Tagsatz..

lenkpe
19. nov 2013

Ahoj všem, měla bych pár otázek.
Jsem Češka ale už 8 let žiju na SK. Momentálně jsem těhotná, otec je Čech a žije i pracuje v ČR. Já jsem stále zaměstnaná tady na Slovensku, ale chtěla bych jít zpátky do ČR. Teď ale řeším jak a co nejlépe vybavit, abych nepřišla o nějaké peníze na které mám právo. Takže
Mám jít na rizikové těhotenstvi? Nebude vadit přesun do ČR, kde bych chodila k jinému gynekologovi? Nebo dát výpověď? To ale potom nebudu mít v ČR nárok na mateřskou. Jak to potom bude s příspěvkem na dítě? Budu ho pobírat z SK nebo už z ČR, když už tam bych chtěla rodit?
Prosím poraďte, případně kam a na koho se obrátit. Děkuji L.

lucilulux
19. jan 2014

ahojte, chcela by som sa opytat kolko je potrebne odpracovat v rakusku aby som mala narok na matersku? dakujem

marti206
10. apr 2014

Ahojte baby,ak viete tak poraďte :žijem 14 rokov v Švajčiarsku ,nikdy som na SK nepracovala,od 2001 si všetko zdravotnú atd.platim tu,momentálne pracujem ale rodiť chcem ísť na SK a zároveň uz ostať na SK.Od svojho švajčiarskeho zamestnávateľa budem poberať materskú do konca novembra (3 mesiace).Mam potom nárok na slovensku materskú ?alebo na čo nám vlastne nárok na SK?hlasit sa ako nezamestnaná ....?

nikulka79
24. apr 2014

@lauraa dobry vecer.vedeli by ste mi poradit ohladom danoveho priznania.neviem ci sa wochengeld zaratava do prijmu alebo mam rata len odpracovane mesiace a tiez ako vyplacaju kbg?doteraz mi este nic neprislo a papiere som posielala v january.muzovi prislo,ze mu priznavaju 6.0ž popri mojmu kbg.dakujem vopred za odpoved.antonia

lauraa
25. apr 2014

@nikulka79 Wochen Geld je soc.davka a nie prijem Takze do danoveho urcite nie.pracujes na zivnost v AT a manzel na sk?ziadali ste rodicak a rodinne alebo len Differenz?