Materská zo zahraničia. Mám na ňu nárok?

jaja177
27. máj 2009

Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

maca8
24. mar 2012

@kisasonka83 presne tak

janula8375
24. mar 2012

@zuzu1918 ahoj ja by som sa chcela opytat ako si dopadla,ja tiez pracujem v Rakusku ale v maji by som mala ist na matersku kedy zacat vybavovat potrebne formality? ked som rozvedena mam narok aj na nejake ine prispevky alebo ako to je?

zuzu1918
31. mar 2012

@janula8375 Ahoj uz si na materskej, tak by si uz mala dostavat wochengeld.ostatne papiere az ked sa narodi babetko, ale ked si rozvedena tak ja neviem, ze ako to tam je. Vybavovanie je zdlhave stale nieco chceli rok som cakala a ked som im volala, tak ze oni maju na to 3 mesiace a stale nieco.Teraz mi dosli rodinne ale materska este nic a mala ma uz rok.pa

silvia254
1. apr 2012

@zdezli ahoooj 🙂 a mne by si nevedela poradit 🙂 moj muz uz rok pracuje v Nemecku a mi ideme s malou za nim...materska mi konci 9.7.2012 a potom vlastne budem brat rodicovsky prispevok,zo Slovenska.Mame na nieco narok aj v Nemecku?Viem len,ze rodinne pridavky dam budu doplacat a pocula som,ze rodicovsky tam uz nieje,ze ho zrusili,je to pravda?dakujeeem moc 🙂

zdezli
1. apr 2012

@silvia254 Pro rodice je tu Elterngeld, to se ale vyplaci pouze po dobu 12-14 mesicu po porodu. Muze si o nej zazadat bud matka, nebo otec, popripade oba dva. Podminkou je bud pracovat ci bydlet v Nemecku. Pokud jsi v Nemecku nikdy nepracovala, mela bys narok na minimum, to je 300Euro mesicne. Jinak mas narok na pridavek na dite - Kindergeld, tusim, ze je ted kolem 180 Euro mesicne, a to az do 18 let veku ditete ci konce studii...

silvia254
3. apr 2012

@zdezli Dakujem pekne,takze ked muz je zamestnany mame na ten Elterngeld narok?To je super aspom nieco....a to je kolko,len tak pre informaciu?A na ktory urad to mame ist vybavit?dakujem moc este raz si zlata 🙂

zdezli
3. apr 2012

@silvia254 No, zazadat si muze, ale nesmel by pak pracovat vice nez 30 hodin tydne. Je to myslim kolem 65% z platu, jestli se nepletu. U nas jsem mela 12 mesicu Elterngeld ja a 2 mesice manzel. Mysleli jsme, ze se nam to vyplati, ale nevyplatilo, z jeho strany. Jelikoz ma relativne vysoky plat, tak mu dali jen minimum. Ale aspon byl s nami doma, no, pracoval na zkraceny uvazek.

Nevim, v jake spolkove zemi bydlite, tady jsou adresy, kde si muzete zazadat, co pozadat o dalsi info:
http://elterngeld.de/pages/elterngeldantrag.html

silvia254
3. apr 2012

tak moj muz robi urcite viac ako 30 hod tyzdene ☹ takze asi z toho nic nebude...ved uvidime za opytanie nic nedame 🙂 dakujem ti este raz a pekny den prajem 🙂

zdezli
3. apr 2012

@silvia254 no prave v dobe te rodicovske by musel pracovat min, zemestnavatel je povinny to povolit. Jinak si muzes zazadat ty, kdyz stejne budes s ditetem doma, ale dostanes jen to minimum - 300 Euro mesicne. 😉

silvia254
3. apr 2012

@zdezli aj ked som v Nemecku nepracovala?to by bolo super.... 😉

zdezli
3. apr 2012

@silvia254 jo, tak jsem to mela u prvniho ditete, taky jsem predtim nepracovala a dali mi tech 300 😉

silvia254
4. apr 2012

tak dakujem pekne za pomoc ahoooj 🙂

ziza55
31. okt 2012

ahojte...zacinam pracovat od buduceho tyzdna v rakusku...byvam na slovensku...mam 2rocneho syna...mam narok na rodine pridavky a rodicovsky prispevok z rakuska?maly zacina chodit do jasliciek...teda rodicak mi zrusili a partner bude poberat pridavok na jsle....dakujem

inno25
7. dec 2012

Caute.
Viem ze ste tu popisali strasne vela dobrych veci ale ako si sa v tom stracam.Uy som sa toho nacital strasne vela a uz ani neviem co kde a pomalicky ani kto som 😉 No proste chaos.
Ale chcel by som Vas poziadat o radu.
Pracujem v AT uz nejaky rok a manzelka na SK ale iba do konca roka.Uz cakame malicky prirastok do rodiny a vsetky mozne pripoistena na SK nam uz prepadli.Takze matersku co tu dostane bude pekne mala.Mame nejaky narok na to aby nam prispelo aj AT keby ze tam mam manzelku pripoistenu?Mohla by tam poberat matersku?Nechcem nikoho zdierat len chceme vediet a dosta na co mame narok.
Dakujem

lauraa
8. dec 2012

@inno25 na matersku tvoja zena narok v at nema lebo tu nikdy nepracovala, po narodeni dietata mozes poziadat o rodinne pridavky a rodicovsky prispevok ....

inno25
8. dec 2012

@lauraa
Dakujem
A maju nejaky význam te ....
Nepoznes prosim ta este nejaka prispevky ktore by nam mohli troslu pripomoct,Som v tom uplny novacik a vsetky skusenosti ludi nam mozu pomoct a ulahcit.
ale este raz dakujem Ti za ujasnenie 🙂

lauraa
9. dec 2012

@inno25 Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky skus tuto temu , tiez sa tu rozobera tema materska apod....

lauraa
9. dec 2012

@inno25 v skratke , do narodenia dietata manzelka nema narok na ziadne peniaze z at , ale predpokladam ze dostanen nezamestnanecke na sk a tym padom bude aj zdravotne poistena.... ci jej vznikne narok na matersku na sk alebo nie , neviem ale to vam povedia na sk.... po narodeni dietata poziadas Finanzamt o rodinne pridavky, ked ti ich schvalia poziadas o rodicovsky prispevok na GKK alebo na SVA ak si zivnostnik.......

lauraa
9. dec 2012

@inno25 Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?aj tu mozes pozriet....

fansia
9. dec 2012

Ahoj, môj manžel pracuje v At už skoro 10 rokov. Pred štyrma rokmi sa nám narodil syn a odvtedy poberám Familiebeihilfe. Vyplácajú nám to 1x ročne. No a podľa výšky príjmu sa dá poberať aj Kinderbetreungsgeld, ale tam je to len do určitej výšky príjmu. A kedže môj manžel to presahuje asi o 10 Eur, tak sa o to nezaujímame. No a my sme si našli cez net jedného výborného pána, ktorý nám robí daňové priznanie v Rakúsku a vracajú nám skoro 1000 Eur ročne. Takže tekéto sú možnosti.

lindy999
8. jan 2013

ahojte dievcata s manzelom sme robyli v uk 4roky a som 9viatom mesiaci a pred 2 mesiacmi sme sa vratili na slovensko a chcela by som sa opitat ci mam narok na nemocensku (matersku) z uk

danniela28
18. jan 2013

podla EU ma dieta narok na prispevky z krajiny, kde je to pre dieta vyhodnejsie, pokial exituje pracovna zmluva a ste poistena mate narok, moj manzel pracuje v nemecku a ja som po skonceni materskej ziadala o rodicovsky prispevok tam, no uz rok sa to taha je to fakt na dlho, bude treba dokladovat prijmy rok pred narodenim dietata, ze ste boli nemocensky poisteny, a danove priznania ze ste nepresiahli prijem viac ako 500 000eur rocne, dalej ze do kedy mate narok na rodicovsky prispevok, toto potvrdenie dava socialka, a este, v nemecku za ziada zvlast o rodicovsky prispevok a o detske pridavky, ziadost o detske pridavky mozte vypisat v slovencine a netreba preklad, ale pokial ide o matersku vsetky doklady terba v nemcine, prelozene a overene

danniela28
18. jan 2013

@inno25 moj manzel pracuje v nemecku a mame narok na detske pridavky a tiez rodicovsky prispevok, ak zajdete na slovensku na socialku vysvetlia vam to, dieta ma narok na prispevky z krajiny, kde je to pre dieta vyhodnejsie, ak bude manzelka prvy pol rok poberat matersku od zamestnavatela, mate narok na doplatky, to znamena ze vam rakusko dorovna vysku materskej a detskych pridavkov, do takej vysky ako je tam, po skonceni materskej, bude ziadat o rodicovsky prispevok, ak je zamestnana na SK, znova budete dostavat doplatky a ak je nezamestnana plnu vysku bude vyplacat rakusko

alenaliliriskomia
22. jan 2013

ahoj, narodila sa mi dieťatko v Čechách, ja som Slovenka. Zatiaľ tu nemám trvalý pobyt. Chcela by som vedieť, či mám nárok na príspepok na dieťa, rodičovský a pod. ďakujem. 😲

ivco2205
19. feb 2013

Ahojte,ak mozem tak by som mal neake otazky. Zijem s priatelkou na Slovensku. No ona pracuje v Rakusku. Je tam zamestnana. Ziadna zivnost. Platia zanu odvody,poistenie atd. To je vsetko v poriadku. No ale je tehotna v 6 tyzdni momentalne. RAdi by sme neaku radu,ako to tam riesit. Uz to ohlasila zamestnavatelovi. O dva dni ide tam ku gyndasovi na prehliadku. No ide oto ze som vela otom cital a zevraj ak chceme aby odtial brala matersku,tak vraj tam musi chodit na prehliadky pred porodom. Vraj minimalne 5x. No nevieme ci tam musi aj odrodit,alebo moze rodit aj na Slovensku. Poprosil by som VAs o neake rady ohladom toho. Vopred velmi pekne dakujem za seba aj zanu. No a ese jedna vec. Je asi 30 km od Linzu. Mohla by si najst daktora niekde blizsie?

lauraa
20. feb 2013

@ivco2205 matersku , teda wochengeld (8 pred a po) bude dostavat z at ale rodicak bude dostavat zo statu kde jeden z rodicov odvadza dane teda vo vasom pripade tam kde plati otec dietata dane.... narok mate len na doplatok raz rocne.... aj keby ste tu mali trvale bydlisko a budes nadalej pracovat na sk budete dostavat len doplatok raz rocne...rovnako ako rodinne pridavky raz rocne spätne.... kde bude naustevovat lekara (kedze pracuje pri linzi je asi pre nu vyhodne mat lekara blizko zametsnania nie) ale v podtstate je to uplne jedno ci slovensky ale rakusky, jedine co potrebuje je 5 razik o nausteve lekara v tehu( staci odfotit pred porodom tehu knizku , lebo pokial viem ta zostava na sk v porodnici) ani to kde bude rodit nema vplyv na vyplacanie davok....

ivco2205
20. feb 2013

@lauraa dakujem velmi pekne

trojak
26. feb 2013

ahoj Lauraa,chcem sa spytat ci by si vedela poradit aj mne.Ja pracujem v SR a manzel v AT,cakame babo a viem ze mame narok po narodeni malej poziadat a rodicovsky prispevok,ale co mam a co nemam poberat v SR aby to vse bolo legalne...tak isto neviem co so zdravotnou poistovnou v SR,ci to pak zrusim a budem pripoistena u manzela v AT???dakujem uz som z toho zufala ☹

lauraa
26. feb 2013

@trojak na matersku nastupis klasicky na sk a potom si das ziadost o Rodinne a rodicak na sk ( co ti zamietnu), vystavia ti formulare E 401 , 411 pre rakusko a tu poziada manzel o rodinne a rodicak. Cisto teoreticky, vzdy vyplca krajina kde je jeden z partnerov zamestany, len matersku ti vyplati krajina kde si ty odvadzala dane....

trojak
26. feb 2013

a da sa poberat materska pol roka v SR a rodinne a rodicak od narodenia dietata?alebo mi musi skoncit materska a az potom mozem poziadat v AT?