• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Materský a rodičovský príspevok pre Slováka v Prahe

9. júna 2008 
Ahojte maminky,snazilky a cakatelky!
Nevie mi niekto povedat, ako je to s prispevkami pre mamicky a pridavkami na deti a podobne ak sme obcania SR a pracujeme v CR? Kolko dni musim mat odpracovane, resp. uhradene poistenie do soc. poistovne, aby som mala narok na vyplatenieb prispevkov a tak.
Dakujem
Fifla :slight_smile:
13. okt 2006 o 11:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fifla, prepac, ze troska vyuzijem tvoju temu, mna by zaujimalo, ci je lepsie poberat pridavky na deti v CR alebo v SR, v pripade, ze jeden rodic pracuje tam a druhy tu, neviete prosiiim? :confused:
13. okt 2006 o 18:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj fifla
ja som tiež zo SR a pracujem v ČR.Vlani som porodila v SR a poberám tým pádom príspevky zo SR.Ak porodíš v ČR, mala by si dostať pôrodné i rodič.príspevok z ČR, ale je to komplikované, lebo toto sa vzťahuje k trvalému pobytu.Materské by ti mal vyplácať zamestnávateľ 28 týždňov. Aj ja teraz rešim podobnú situáciu s príspevkami z ČR i SR.(máme nárok na dorovnávací príspevok vyplývajúci z rodič.príspevku z ČR a SR-t.č je to okolo 360 sk).Radšej si toto zisti priamo na úrade soc.práce a rodiny tam kde pracuješ a aj tam kde bývaš na Slovensku.Pretože ti môžu podať rozličné informácie.ako mne :grinning: , takže neviem čo je pravda.Prečítaj si info v téme paragrafy a tam nájdeš odpovede čo sa týka počtu odpracovaných dní, myslím, že to je 270.
ahoj newyorkgirl:to je trochu komplikovanejšie, pokiaľ by si ty bola na MD a tvoj muž nezamestnaný, máš nárok na všetky prídavky a príspevky zo štátu, kde pracuješ ty.(napr.pokiaľ ty pracuješ v ČR a muž by bol nezamestnaný,alebo si slobodná matka, tak poberáš všetko z ČR). Ak je však zamestnaný on v SR, poberáš príspevky odtiaľ, kde máš trvalý pobyt ty aj dieťa. takže všetko závisí, či máš muža :grinning: :grinning: .
13. okt 2006 o 20:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fifla, mrkni na tému-výška materské dávky
13. okt 2006 o 20:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj,Fifla,pokial sa jedná o materskú nie je v poskytovaní rozdiel z dovodu statnej prislusnosti, ak si platis v Cechach zdravotne poistenie.
Avsak pre poberanie socialnych davok, ako je porodne ci pridavky na deti, je podmienkou trvaly pobyt na uzemi CR aspon 365 dni.
18. okt 2006 o 13:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
dik baby,
ja ma totiz problem v tom, ze manzel by rad prestahoval celu rodinku do CZ. Sme na pochybach, lebo sa snazime otehotniet a ja uz velmi novu robotu hladat nechcem, aby som nebola voci zamestnavatelovi neferova. A pracovat este jeden rok, to uz asi zosaliem.
Preto tie otazocky. Momentalne zujeme obaja v SR, ale premyslame nad odchodom. A aj zalezitosti tohto druhu vedia ovplyvnit nase rozhodovanie.
takze tak :slight_smile:
18. okt 2006 o 15:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, vie mi niekto prosim poradit, co v pripade, ze cakame dvojicky? zdvojnasobi sa tym padom materska? obaja s muzom pracujeme v Prahe, ale ani jeden z nas tu nema trvaly pobyt, len prechodny. Je teda mozne, ze nemam narok na socialne davky v CR, hoci tu pracujem vyse roka? Dakujem za vase odpovede.... Mata
30. okt 2007 o 08:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
matah- narodením dvojčiat sa ti materská nezvyšuje. len pôrodné je vyššie, ale neviem koľko je to v čechách na dvojčatá. Na jedno dieťa je to cca 17 tis.

druhá otázka - ako migrujúci pracovník EU-to je tvoja pozícia ako občana SR, ktorý pracuje vrámci európskej únie- máš nárok na všetky sociálne dávky z tej krajiny, kde pracuješ.Je to : materská( myslím55% z tvohjo vymeriavacieho základu, ktorú poberáš 28 týždňov,pôrodné,rodičovský príspevok,rodinné prídavky a ak si v hmotnej núdzi, tak aj nejaké sociálne dávky z tejto oblasti(to už neviem). či tam máš trvalý alebo prechodný pobyt je jedno, len keby si mala trvalý, tak to máš omnoho jednoduchšie . ale priprav sa na samé papierovačky a behanie po všetkých možných inštitúciách na Slovensku, lebo si stále Slovenka a máš sr občianstvo. :wink:
ja som si toto všetko absolvovala dvakrát v priebehu dvoch rokov. držím ti palce. ak si nebudeš vedieť poradiť, kľudne napíš IP. :slight_smile:
31. okt 2007 o 14:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj - tak ako píše bibinka, len materská je 69% vymeriav. základu - resp. priem mes. zárobku za posl. rok.
31. okt 2007 o 14:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
musko, kde je materska 69%??? :confused:

v SR len 55%
31. okt 2007 o 14:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dakujem za radu a prispevky, uz sa na to vybavovanie "tesim":slight_smile:. V kazdom pripade ma potesilo, ze na davky mam narok. Prijemne chvilky s detmi...:slight_smile: Mata
6. nov 2007 o 18:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte Maminky
MAme taki dilemu poslede tri roky uz robime v zahranici dvaroky do zadu som si doma neplatila zdravotne poistenie a od tohto roka som si zacala.Tento rok sme mali aj svadbicku a radi by sme uz planovali babetko.NO ale to chceme uz na Slovensku tereaaz sme v Irsku a zaciatkom septembra chceme dojst domov.NO a moja otazocka je ze ako to je ked otehotniem a budem chciet poberat matersku.Musim mat nieco odpracovane alebo ako to u nas funguje za kazdu dobru radu budem vdacna
9. jún 2008 o 20:35  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dadkag, musíš mať splnených aspon 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Niekde som čítala, že aj dni nem.poistenia v zahraníčí by sa mali rátať - no všade bolo písané to slovo "by sa mali", nikde nie jednoznačné "rátajú sa".

Nemocenské poistenie môžeš mať:
- ako zamestnanec na prac.pomer (nie dohodu)
- alebo dobrovolné (DNP)
- ako povinne nemocensky poistená SZčo to už nestihneš.
Dobrovolné môžeš mať, ak máš 16rokov a máš trvalý pobyt alebo prechodný (neviem, či ten prechodný neplatí len pre cudzincov?) na Slovensku a podáš prihlášku. V prihláške si určíš mesač.vymeriavací základ medzi min.mzdou t.č. 8100,- a maximom t.č. 28142,- od 1.7.08 to bude 30219,-. Výška poistného je 4,4% z vym.základu, teda mesačne z terajšieho minima 357,- a z terajšieho maxima 1239,-Sk. Splatné je do 8-meho dna nasledujúceho mesiaca.

Treba sa dobrovolne nem.poistiť už pred otehotnením, inak s istotou tých 270dní do dna pôrodu nesplníš (kedže nem.poist.v zahraničí nie je 100% uznané-alebo si to na 100% zistiť). Zo začiatku stačí platiť z minima, no ak chceš maximálnu materskú, tak potom sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť, no treba to stihnúť do 8tt. Lebo musíš splniť podmienku, aby uplynulo od posledného prihlásenia na DNP 26týždnov do uplatnovania nároku na materskú (nie do pôrodu), čo je 6-8týždnov pred pôrodom.
No môžeš sa hned od začiatku poistiť z maxima, potom po prvej prihláške žiadnu odhlášku ani prihlášku nemusíš podávať. To sa robí kvôli nižším odvodom.

Ak by si mala popri DNP aj prac.pomer, potom sa všetko mení - treba každú variantu posúdiť zvlášť.
Ak máš napr. možnosť sa zamestnať pred nástupom na MD u niekoho z maximálnym vym.základom, tak sa to dá celkom dobre skombinovať. Najprv DNP z mimima, pred nástupom na MD sa odhlásiť a vzápätí sa zamestnať z toho maxima.

No toto by malo byť písané v téme materská, príp. dobrovolne nem.poistenie :wink:
9. jún 2008 o 21:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok