Materský a rodičovský príspevok pre Slováka v Prahe

fifla
13. okt 2006

Ahojte maminky,snazilky a cakatelky!
Nevie mi niekto povedat, ako je to s prispevkami pre mamicky a pridavkami na deti a podobne ak sme obcania SR a pracujeme v CR? Kolko dni musim mat odpracovane, resp. uhradene poistenie do soc. poistovne, aby som mala narok na vyplatenieb prispevkov a tak.
Dakujem
Fifla 🙂

newyorkgirl
13. okt 2006

fifla, prepac, ze troska vyuzijem tvoju temu, mna by zaujimalo, ci je lepsie poberat pridavky na deti v CR alebo v SR, v pripade, ze jeden rodic pracuje tam a druhy tu, neviete prosiiim? 😕

bibinka
13. okt 2006

ahoj fifla
ja som tiež zo SR a pracujem v ČR.Vlani som porodila v SR a poberám tým pádom príspevky zo SR.Ak porodíš v ČR, mala by si dostať pôrodné i rodič.príspevok z ČR, ale je to komplikované, lebo toto sa vzťahuje k trvalému pobytu.Materské by ti mal vyplácať zamestnávateľ 28 týždňov. Aj ja teraz rešim podobnú situáciu s príspevkami z ČR i SR.(máme nárok na dorovnávací príspevok vyplývajúci z rodič.príspevku z ČR a SR-t.č je to okolo 360 sk).Radšej si toto zisti priamo na úrade soc.práce a rodiny tam kde pracuješ a aj tam kde bývaš na Slovensku.Pretože ti môžu podať rozličné informácie.ako mne 😀 , takže neviem čo je pravda.Prečítaj si info v téme paragrafy a tam nájdeš odpovede čo sa týka počtu odpracovaných dní, myslím, že to je 270.
ahoj newyorkgirl:to je trochu komplikovanejšie, pokiaľ by si ty bola na MD a tvoj muž nezamestnaný, máš nárok na všetky prídavky a príspevky zo štátu, kde pracuješ ty.(napr.pokiaľ ty pracuješ v ČR a muž by bol nezamestnaný,alebo si slobodná matka, tak poberáš všetko z ČR). Ak je však zamestnaný on v SR, poberáš príspevky odtiaľ, kde máš trvalý pobyt ty aj dieťa. takže všetko závisí, či máš muža 😀 😀 .

bibinka
13. okt 2006

fifla, mrkni na tému-výška materské dávky

meri
18. okt 2006

Ahoj,Fifla,pokial sa jedná o materskú nie je v poskytovaní rozdiel z dovodu statnej prislusnosti, ak si platis v Cechach zdravotne poistenie.
Avsak pre poberanie socialnych davok, ako je porodne ci pridavky na deti, je podmienkou trvaly pobyt na uzemi CR aspon 365 dni.

fifla
autor
18. okt 2006

dik baby,
ja ma totiz problem v tom, ze manzel by rad prestahoval celu rodinku do CZ. Sme na pochybach, lebo sa snazime otehotniet a ja uz velmi novu robotu hladat nechcem, aby som nebola voci zamestnavatelovi neferova. A pracovat este jeden rok, to uz asi zosaliem.
Preto tie otazocky. Momentalne zujeme obaja v SR, ale premyslame nad odchodom. A aj zalezitosti tohto druhu vedia ovplyvnit nase rozhodovanie.
takze tak 🙂

matah
30. okt 2007

ahojte, vie mi niekto prosim poradit, co v pripade, ze cakame dvojicky? zdvojnasobi sa tym padom materska? obaja s muzom pracujeme v Prahe, ale ani jeden z nas tu nema trvaly pobyt, len prechodny. Je teda mozne, ze nemam narok na socialne davky v CR, hoci tu pracujem vyse roka? Dakujem za vase odpovede.... Mata

bibinka
31. okt 2007

matah- narodením dvojčiat sa ti materská nezvyšuje. len pôrodné je vyššie, ale neviem koľko je to v čechách na dvojčatá. Na jedno dieťa je to cca 17 tis.

druhá otázka - ako migrujúci pracovník EU-to je tvoja pozícia ako občana SR, ktorý pracuje vrámci európskej únie- máš nárok na všetky sociálne dávky z tej krajiny, kde pracuješ.Je to : materská( myslím55% z tvohjo vymeriavacieho základu, ktorú poberáš 28 týždňov,pôrodné,rodičovský príspevok,rodinné prídavky a ak si v hmotnej núdzi, tak aj nejaké sociálne dávky z tejto oblasti(to už neviem). či tam máš trvalý alebo prechodný pobyt je jedno, len keby si mala trvalý, tak to máš omnoho jednoduchšie . ale priprav sa na samé papierovačky a behanie po všetkých možných inštitúciách na Slovensku, lebo si stále Slovenka a máš sr občianstvo. 😉
ja som si toto všetko absolvovala dvakrát v priebehu dvoch rokov. držím ti palce. ak si nebudeš vedieť poradiť, kľudne napíš IP. 🙂

musko
31. okt 2007

Ahoj - tak ako píše bibinka, len materská je 69% vymeriav. základu - resp. priem mes. zárobku za posl. rok.

bubatko
31. okt 2007

musko, kde je materska 69%??? 😕

v SR len 55%

matah
6. nov 2007

Dakujem za radu a prispevky, uz sa na to vybavovanie "tesim"🙂. V kazdom pripade ma potesilo, ze na davky mam narok. Prijemne chvilky s detmi...🙂 Mata

dadkag1
9. jún 2008

ahojte Maminky
MAme taki dilemu poslede tri roky uz robime v zahranici dvaroky do zadu som si doma neplatila zdravotne poistenie a od tohto roka som si zacala.Tento rok sme mali aj svadbicku a radi by sme uz planovali babetko.NO ale to chceme uz na Slovensku tereaaz sme v Irsku a zaciatkom septembra chceme dojst domov.NO a moja otazocka je ze ako to je ked otehotniem a budem chciet poberat matersku.Musim mat nieco odpracovane alebo ako to u nas funguje za kazdu dobru radu budem vdacna

gapa
9. jún 2008

dadkag, musíš mať splnených aspon 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Niekde som čítala, že aj dni nem.poistenia v zahraníčí by sa mali rátať - no všade bolo písané to slovo "by sa mali", nikde nie jednoznačné "rátajú sa".

Nemocenské poistenie môžeš mať:
- ako zamestnanec na prac.pomer (nie dohodu)
- alebo dobrovolné (DNP)
- ako povinne nemocensky poistená SZčo to už nestihneš.
Dobrovolné môžeš mať, ak máš 16rokov a máš trvalý pobyt alebo prechodný (neviem, či ten prechodný neplatí len pre cudzincov?) na Slovensku a podáš prihlášku. V prihláške si určíš mesač.vymeriavací základ medzi min.mzdou t.č. 8100,- a maximom t.č. 28142,- od 1.7.08 to bude 30219,-. Výška poistného je 4,4% z vym.základu, teda mesačne z terajšieho minima 357,- a z terajšieho maxima 1239,-Sk. Splatné je do 8-meho dna nasledujúceho mesiaca.

Treba sa dobrovolne nem.poistiť už pred otehotnením, inak s istotou tých 270dní do dna pôrodu nesplníš (kedže nem.poist.v zahraničí nie je 100% uznané-alebo si to na 100% zistiť). Zo začiatku stačí platiť z minima, no ak chceš maximálnu materskú, tak potom sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť, no treba to stihnúť do 8tt. Lebo musíš splniť podmienku, aby uplynulo od posledného prihlásenia na DNP 26týždnov do uplatnovania nároku na materskú (nie do pôrodu), čo je 6-8týždnov pred pôrodom.
No môžeš sa hned od začiatku poistiť z maxima, potom po prvej prihláške žiadnu odhlášku ani prihlášku nemusíš podávať. To sa robí kvôli nižším odvodom.

Ak by si mala popri DNP aj prac.pomer, potom sa všetko mení - treba každú variantu posúdiť zvlášť.
Ak máš napr. možnosť sa zamestnať pred nástupom na MD u niekoho z maximálnym vym.základom, tak sa to dá celkom dobre skombinovať. Najprv DNP z mimima, pred nástupom na MD sa odhlásiť a vzápätí sa zamestnať z toho maxima.

No toto by malo byť písané v téme materská, príp. dobrovolne nem.poistenie 😉