Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

mirka4
27. jan 2007

alex alebo baykalac ja sa chcem len poinformovat ohladne toho max. zakladu 25 tis. Mne asi zamestnavatel nemoze takto zvysit mzdu, kedze som zamestnana v statnej sprave konkretne v skolstve ako sekretarka, kde su platy urcene tabulkovo, vsak? Tym padom nemam inu moznost, ze?

baykalac
27. jan 2007

Hmmm, tak to asi nie. ☹ Nevyznam sa velmi v tabulkach platov, ale zrejme je to tak, ako pises.
Dalo by sa to vyriesit jedine tak, ze by si dala vypoved a nasla niekoho, kto by Ta na tych par dni pred MD zamestnal s platom cca 26tis.
Lenze tym padom by si prisla o svoje pravo, ze Ta zamestnavatel po materskej musi zobrat naspat do prace. Oplati sa to asi len vtedy, ak uz neuvazujes o tom, ze sa do toho zamestnania vratis.
Dalo sa to vyriesit, ak by si si bola platila dobrovolne nemocenske poistenie. Ale v Tvojom pripade je uz neskoro. 😖

veronika13
27. jan 2007

baykalac, posledná moja otázka (dúfam, lebo na porade mi na toto ešte neodpovedali, cez víkend asi nepracujú), zamestnávateľ platí za mňa niečo počas poberania rodičovského príspevku?

baykalac
27. jan 2007

Jaj prepac, som si nevsimla Tvoju otazku hore 😅
Nie, zamestnavatel za Teba neplati nic. Tak ako napisala Alex, figurujes unho len v evidencii a ked sa rozhodnes, ze uz chces ist do prace, zo zakona Ta musi zobrat naspat 🙂 No a samozrejme, ked znova nastupis, plat Ti moze hned znizit na taky, aky bol povodne (pripadne iny 🙂)

curly1983
28. jan 2007

baykalac alebo alex ste fakt sikulky 😉 klobuk dole 😉

co sa tyka mna tak zhrniem to takto : som teda momentalne na PN, som zamestnana vo firme kde mam na zmluve min. mzdu ako som uz pisala.... S nimi sa dohodnut urcite neda. Takze ak by som teraz prerusila PN, dala tam vypoved a zamestnanala sa u niekoho znameho, kto by mi dal cca 26 000,- plat napr. 10 dni pred nastupom na matersku tak mi vychazda tych 13 000,- materska??? Tuto matersku by som teda v mojom pripade /slobodna mamicka/ dostavala tych 37 tyzdnov a potom sa dostava ten rodicovsky prispevok 4 400,- ??? Tento novy zamestnavatel by mal vlastne len tie naklady, ze by musel za mna odviest odvody za tych 10 dni a tym to pre neho skoncilo??? Ja som stale zila v tom, ze matersku tych 28 alebo 37 tyzdnov plati zamestnavatel ... A potom kedy on so mnou moze ukoncit zmluvu?

Ja viem, pisem asi ako analfabet ale ja som v tychto veciach nie velmi zbehla - vlastne vobec, takze preto tak polopaticky 😀

Ma niektora mamicka s tymto skusenost a naozaj to tak funguje? mne sa to vsetko zda az prilis jednoduche, ze sa da takto "oklamat system" 😉

veronika13
28. jan 2007

baykalac a ešte predsa niečo: pozerala som ten zákon a akosi tam nemôžem nájsť tú časť kde sa hovorí o tom , že sa na výpočet materskej berie VZ z nového zamestnania. Viem, že je to tam asi inými slovami múdrejšími napísané, no nie som si istá či je to táto časť :
"(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka," je to z §54

ak to nie je toto, môžeš mi tu hodiť link, kde sa o tom hovorí? ďakujem

alex21
29. jan 2007

Mirka - tiež sa velmi nevyznám v tabulkových platoch. Ale napadla ma jedna vec. Plat ti sice nemôze dať veľký lebo je ohraniceny tabuľkou. Ale keby ta zamestnal na par dni pred materskou tak počas tých pár dní by ti mohol vyplatit nejaké odmeny. Myslím, že odmeny sú neni presne stanovené ale nie som si istá. Chcelo by to rozhovor s tvojím zamestnávateľom.

curly - materskú aj rodičovský vypláca sociálna poisť. Zamestnávateľa to nič nestojí. Co sa týka potom výpovede. Počas materskej by ti ju mohol dať len z organizačných dôvodou a to by ti mal dať odstupne to žiaden zamestnávateľ nebude chcieť. Stačí sa s ním dohodnuť že po materskej nastúpiš do práce (v tvojem prípade po 37 týzdnoch) a dá ti výpoved dohodou a vyradí ta zo stavu. Ty budeš dalej poberat rodičovský do 3 rokov a on už s tebou nemusí nič mať.

veronika - v § 54 ods.2 pism. a) sa v ludskej reči hovorí o tom, že keď ta napr. niekto zamestná v priebehu roka 2006 a v r. 2007 ideš na materskú tak vymeriavaci základ je od vzniku zametnania v roku 2006 do decembra 2006.
písm. b) hovorí o tom, že ak vznikne zametstnanie v tom istom roku ked sa ide na matersku tak sa berie obdobie od vzniku zamestnania do konca mesiaca pred ktorým sa nastupuje na materskú. napr. zam. vznikne 10.1.2007 a na materskú sa ide 25.7.2007 vymeriavaci základ je od 10.1.2007 do 30.6.2007.
písm. c) hovorí o tom ked zamestnanie vznikne v tom istom mesiaci ked sa ide na materskú. Vtedy je vym. zakládom tých pár dní. napr. zam. vznikne 10.1.2007 a na mat. sa ide 21.1.2007 Vymeriavaci základ je od 10.1. do 20.1.
Tu je dôležite to o com hovoríme aby týchto pár dni bol maximálny vymeriavaci základ.
Samozrejme to iste platí aj o PN. Dufam, ze som to napísala trošku zrozumitelnejšie ako je to vzákone.

veronika13
29. jan 2007

alex, ďakujem veľmi pekne, veru teraz mi to už chápe, len som to nevedela preložiť z tej "reči" 😀

alex21
29. jan 2007

Tie zákony su schválne písané tak aby im obyčajný človek nerozumel. 😒
čo už narobíme s tými našimi zákonodarcami. 🙂

veronika13
29. jan 2007

veru, teraz keď si čítam ten zákon + tvoje vysvetlenie, tak to dáva zmysel a rozumiem tomu, ale z toho zákona je to nezrozumiteľné pre laika. Oni vedia ako to napísať, len dúfajme, že zákonodarci nechodia na stránku porada.sk 😀 a na modrehokoníka 😀 😀

baykalac
29. jan 2007

Alex, si super 🙂
Veronika, odpovedali Ti iu aj na porade, takze myslim, ze sme Ti poradili spravne a uz Ti len ostava zrealizovat to 🙂
Do konca januara by si mala stihnut dat vypoved asi.
Ale vies co, este si zisti, aky presne plat Ti ma dat (ten vysoky), aby si dostala max. matersku. Citala som, ze so toho mozu pokafrat soboty a nedele, len neviem presne, ze ako. 😖 Z toho som zatial duta 😀

ewschen
29. jan 2007

no baby...ja som sa tejto téme tiež dosť venovala...tesne pred nástupom na md som u bývalého zamestnávateľa ukončila pracovný pomer a môj drahý ma zobral akože k sebe-zamestnal ma a dal mi najvyšší vymeriavací základ-tých 25911sk..-no, teda, dal mi zmluvu na 38500, lebo som sa zamestnala len na 4dni pred materskou a medzitým boli 2dni víkend...ale materskú mi budú rátať z toho najvyššieho vymer.základu...behala som po sociálke , odtiaľ nás stále vracali, stále chceli niečo doplnať-hned postrehli tie dátumy..xi,..asi sa im nezdalo..no, ale po právnej stránke je všetko o.k.-aj ked to vyzerá tak špekulatívne...no, dúfam, že to dobre porátali...ozaj, nie je tu niekto, kto sa vyzná, ako vypočítať vymer.základ-denný na md? len by som si chcela overiť či mi to na tej sociálke dobre vyrátali..ak áno, napíšte cez ip..

alex21
30. jan 2007

baykalac skusim vysvetliť ako môžu soboty a nedele pokazit max. materskú. Najlepšie to bude na príklade.
Zamestnávateľ ráta mzdu na prac.dni a sociálna poistovna berie do úvahy kalendárne dni.
Napr. zamestnanie vznikne 25.1.07 a nástup na materskú je 29.1.07. Hrbá mzda je 26000,-. V tomto prípade su 2 pracovne dni a 4 kalendárnych dní.
Hrubá mzda, ktorá pripadá na 2 pracovných dní je 2261,-korun. ( výpočet je "26000/23*2" 23 je počet pracovných dní v januári aj so sviatkom.)
Sociálna poistovna bude rátať s vymeriavacím základom 2261,- lebo z takého su platené odvody ale ona bude rátať 4 dni lebo tolko trvalo poistenie.
Čiže ona úrčí denní vymeriavaci základ 2261/4 = 565,25 a z toho berie 55% čo je zaokrúhlene 311 korun na den.
No a keby som to prenasobila na mesiac 311*30 tak materská by bola cca 9330,-namiesto cca 14000,-
Takže asi tak 😉 . Teraz už môžeš isť pracovať aj na soc. poisťovnu 😀

lindda
30. jan 2007

baby kupte si nove cislo Dieta je tam pisane o prispevkach celkom sa to da aj pochopit vsetko treba vybavovat pisomne

seprt
1. feb 2007

ahojte neviete mi niekto poradiť? minulý mesiac som nedostala materskú.
na koho sa mám obrátiť. Som z petržálky. Po prípade by som chcela vedieť či sa tam nedá zavolať, lebo mám 5 týždňové bábätko a je prechladnuté tak sním nemôžem behať po úradoch. Vopred vám za odpoveď Ďakujem

dorotka
1. feb 2007

jasne ze da tu je kontakt na ustrednu a pytaj si niekoho kto ma na starosti matersku oni ti odpovedia len treba volat v uradnych hodinach 😉

lindda
1. feb 2007

seprt zavolaj na socialku alebo byvalemu zamestnavatelovi na soc. su rozdelene baby podla abecedy menovej a su celkom ochotne len treba trpezlivost kym sa tam dovolas. Piatky maju volno tusim.
Ozaj ku akemu datumu Vam chodi materska ?? Ja by som mala dostat uz tento mesiac a neviem kedy dik

seprt
2. feb 2007

ďakujem vám za radu.ja som mala dostať teraz len druhý krát materskú.
Prví krát som ju dostala koncom mesiaca a teraz pre istotu vôbec.
A švagriná ju dostáva pravidelne 15. Takže neviem ti presne povedať kedy ju dostaneš.

lindda
2. feb 2007

seprt hmmm aj tak dik fakt ju asi kazda dostava inak je to uplny nezmysel ked ti poslu papier zo soc. poist. tak ti tam napisu kopu paragrafou a inych nezmyslou ale najdolezitejsiu vec, ze ku ktoremu dnu ti to budu vyplacat mesacne tak to tam vobec nieje 😠

bellasandra
12. feb 2007

Ahojte, chcem sa Vás opýtat.Som slobodná mamtka a dostavam ten rodicovský príspevok+rodinne prídavky a + 350sk do 1 roku dietata/zo socialky nejaký prispevok/ spolu je to 5540sk, neviete, ci sa nedá poziadat, náhodou este o nieco navyse ? 😅 Dakujem

alex21
13. feb 2007

bellasandra neviem oničom inom. Ešte tak výživné od otca dieťaťa. Ale to už ty musíš vedieť ako si na tom s otcom dieťaťa či spolu žijete alebo nie. Ak by si pracovala alebo niekedy v budúcnosti budeš pracovať a zarobíš viac ako je polovica min. mzdy mesačne tak budeš mať nárok ešte na daňový bonus.

droby
14. feb 2007

ahojte, neviete nieco o prispevku od statu pri narodeni prveho dietata???
ci treba byt socialne poisteni a ako dlho..... som niekde zacula ze 12 mesiacov pred otehotnenim-to by ma nepotesilo .... ci nestaci tych 270 dni do porodu ako pri materskej... kedze ide o 11000, tak by ma hodne zaujimalo ci ich mam pravo dostat alebo sa s nimi mozem rovno rozlucit

adetka
14. feb 2007

mam pocit, ze si mylis prispevky... prispevok pri narodeni dietata nie je zavisly od poistenia... tych 270 dni sa tyka materskeho prispevku do socialnej poistovne... v pripade prispevku (ktory vyplaca urad prace socialnych veci a rodiny) musis byt akurat plnoleta... a podat si ziadost... zaslany ti bude nasledujuci mesiac...

peha
14. feb 2007

prispevok od statu na prvorodene dieta - cca 11 000sk - vyplaca urad socialnych veci a rodiny. po porode - babatko sa musi dozit 28 dni veku, (vtedy sa stava uz nie novorodencom, ale dojcatom), matka musi byt plnoleta - 18 rokov dovrsenych v den porodu. ist na urad, vypisat ziadost, dolozit rodny list dietata (vystavuje matrika podla bydliska), a doklad o tom, ze dietatko je nahlasene v socialnej poistovni ako novy poistenec, a najlepsie je uz mat aj zdravotnu poistovnu.

s tym, ci mas 270 dni, alebo nie - to vobec nesuvisi - to je materska dovolenka a vyplacanie materskeho prispevku po dobu 28 tyzdnov od narodenia dietata. potom nasleduje rodicovske - rodicovsky prispevok - t.j. cca tych 4500sk.
to je vsetko.

droby
14. feb 2007

adetka takze pri narodeni prveho dietatka mam narok na ten prispevok 11 000sk aj ked nie som poistena? lebo mam z toho zmatok, som nedavno len cosi zacula ze musim byt pred otehotnenim 12 mesiacov poistena v socialke... sa mi to njak nezda tak chcem vediet vase skusenosti, nazory.

ityla
14. feb 2007

Droby - ako píše Adetka, tých 270 dní sa týka sociálnej poisťovne a ty si žiadaš o príspevok Úrad práce, soc. vecí a rodiny, čo sú dve rozdielne inštitúcie. Ani ja som nebola poistená 270 dní a príspevok som dostala. To patrí každej mamičke, na každé dieťa. Musíš si o to požiadať najskôr 28 dní po narodení dieťatka a tiež si požiadaj o rodičovský príspevok a rodinné prídavky. Ak nepoberáš materskú, požiadaj ten rodičovský príspevok.

peha
14. feb 2007

droby, ak ti to este stale nie je jasne, ani po nasich vysvetleniach, najlepsie je si zavolat na dane institucie alebo ist osobne, s perom a papierom v ruke a poznacit si, co tety za okienkom povedia. inak pravidelne sa otom pise aj v casopise dieta, mama a ja. a takisto internet je plny info. www.socpoist.sk a tak dalej.

mirka4
14. feb 2007

ityla ale rodicovsky prispevok dostavas az po pol roku materskej, nie?

droby
14. feb 2007

dakujem vam, to ma potesilo.... tak aj ja mam narok...
Este jedna otazocka 😅 o tom co sa tu spomynalo. mozem sa ja ako nezamestnana studentka poistit na tu najvyssiu sumu? ako dobrovolne poistenie a by som mala najvyssiu matersku???
alebo je to naozaj tak ze materska sa vypocitava z posledneho poistenia a teda mozem sa poistit na najmensiu sumu a potom sa prepoistit na najvyssiu a rata sa ta posledna a nie priemer???

ityla
14. feb 2007

mirka - ale ak nepoberáš materskú, tak máš nárok na rodičovský príspevok od narodenia. Ja som vôbec nepoberala materskú, lebo som nebola poistená tých 270 dní, tak som si uplatnila nárok na rod. prísp. Proste každá mamina má nárok na nejaké peniaze.