Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

golemocka
14. máj 2007

ahojte, neviete mi povedat, ked som isla 18.4. na matersku dovolenku, kedy mu bude vyplacana? teda v ktory den v mesiaci mi ju poslu? dakujem

atiatko
14. máj 2007

Golemocka - Soc.poistovna vyplaca davky iba 1x v mesiaci - cca okolo 15,lebo to ide cez statnu pokladnicu, tak to dlhsie trva. Takze teraz Ti pridu peniazky za 4/07 v najblizsich dnoch, ak Ti uz aj neprisli na ucet. 😉

golemocka
14. máj 2007

dakujem pekne Atiatko. Este ne prisli, ale potesila si ma 🙂. Som zvedava co za "zavratnu sumu" poslali 🙂))

soffik
22. máj 2007

ahojte, babulky asi som to prehliadla, či tu niekto písal o rodičovskom príspevku pri dvojičkách. Vie mi niekto poradiť či je to na obidve tých 4.440,-sk spolu, alebo pri dvojičkách je to iná čiastka?ˇPátram po tom na nete a nejako sa neviem k tej čiastke dopracovať. Ďakujem vám...páá

bibinka
23. máj 2007

soffik- aj keby si mala trojčatká, náš štát ti dá len tých 4440,-bohužiaľ. 😠

soffik
24. máj 2007

bibinka ďakujem Ti za odpoveď. Toho som sa obávala. Je to nespravodlivé, ale nezmením to. Pááá

emjee
24. máj 2007

nechcem zavadzat, ale mam pocit, ze pri trojcatach je to osetrene, len pri dvojcatach dostanes prispevok ako by sa ti narodilo len jedno dieta

bibinka
25. máj 2007

aha, tak to je možné emjee. 🙂

vedvies
27. máj 2007

babenky neviete mi poradit?
ked zarabam min.mzdu tak matersku dostanem 55% z vymeriavacieho zakladu....lenze to je okolo 3.500 Sk - doplati mi stat peniaze do vysky rodicovskeho prispevku 4.440 Sk, alebo si vlastne az po 6 mesiacoch prilepsim na 4.440 Sk? dakujem - nikde som to nenasla 😉

vedvies
27. máj 2007

inak ta socialka je otrasna - zase mi tento mesiac neposlali PN - nestihli to vraj spracovat 😠

smary
27. máj 2007

ahoj vv 😉 , pokial ja viem, tak materska ma aj minimalnu hranicu a tou je vyska rodicovskeho prispevku, takze by si mala dostavat 4440Sk uz od zaciatku...

vedvies
27. máj 2007

dakujem smary, myslela som si to - som zvedava, ako mi to bude chodit, lebo na PN som uz 5 mesiacov a zatial mi PNku posielali kazdy druhy mesiac - otras - ked tak posielaju aj matersku tak ma slak trafi
a to som uz 20.den v mesiaci bola naklusana u dr. a posielala papiere na socialku - za 15 dni to nie su schopní spracovat 😠

smary
27. máj 2007

vraj zvykne aj materska prvy mesiac (verim, ze nie 2)meskat a potom ti ju spatne preplatia, no ale ten prvy mesiac to teda bude zaujimave (financne) 😒 , a ked sa malinke dozije 28 dni, tak si mozme poziadat o prispevok ku prispevku ku narodeniu dietata ("Ficovych 15tisic"), a na to je treba straaaaasne vela papierov a aj potom kym tie korunky pridu...no neviem ci za ne nebudeme kupovat vianocne darceky 😉

vedvies
27. máj 2007

myslis ten prispevok okolo 5000?

smary
27. máj 2007

no ten prispevok ku narodeniu je nieco vyse 4000 a k tomu je prispevok pre prvorodicky 11 000.

petruci6
27. máj 2007

babulky, plati to aj pre prvorodicky, ktorych partner uz ma deti?

smary
27. máj 2007

podla mna ked je to oznacene ze pre prvorodicky, tak nezalezi na pocte deti u prtnera

veja79
4. jún 2007

Neviete mi poradiť? Zamestnaná som nepretržite asi3 roky, ale od 1.1.2007 som zmenila zamestnanie a na papieri mám len niečo okolo 8000,-. Viem , že moja chyba ale ako z toho von? Na inej stránke bol jeden príspevok, že vz rozhodujúceho obdobia ak sa menilo zamestnanie je len z toho nového zamestnania. T. j. Ak dám výžpoveď a mesiac pred nástupom na MD sa zamestnám niekde na tých 25000,- Tak mi budú počítať vz z tých 25000,- a nie z priemeru roku. Neviete či by to mohlo byť tak? Bol by to riadny rozdiel a stálo by to za to aj keby som sa zamestnala len fiktívne a celé odvody by som svojmu akože zamestnávateľovi zaplatila ja. Tých 15000,- za odvody stojí za to keď potom 6mes. budem dostávať max. materskú. Neviete zistiť či sa to tak dá?

alex21
4. jún 2007

veja je to tak ako píšeš. Ak mesiac pred nástupom na materskú zmeníš zamestnanie s platom 25000 tak sa ti bude rátať materská z takéhoto vymeriavaceho základu. Ale musí naozaj prísť k prerušeniu poistenia. To znamená že v socialnej poistovni musia mať odhlášku k nejakému dátumu a pár dní na to prihlášku. Materská sa bude rátať od poslednej prihlášky, ktorú zaevidujú.
Neviem ako si to myslela s tým fiktívnym zamestnaním to som dobre nepochopila.

veja79
4. jún 2007

Ďakujem Alex, ide len o to, že mesiac pred nástupom na MD ma naozaj nik nezamestná - to by bola veľká náhody. Tak asi požiadam nejakého známeho nech mi dá zmluvu a ja mu zaplatím tie odvody komplet - on si trochu zníži DZ a ja si polepším na MP.

alex21
4. jún 2007

u známeho to samozrejme ide. Ja som sa už zlakla že si chceš sama otvoriť firmu ale to by si bola živnostníčka a to je o niečom inom. 😉

domeenika
19. jún 2007

moze mi niektora poradit? mam 21 rokov a robit som zacala hned po ukonceni skoly.. pracovala som cca 11 mesiacov.. zmluvu som mala na polovicny uvazok..co mi robilo na paske okolo 3500,-sk. teraz som zvedava kolko vypocitaju mne... som prvorodicka

kvakynka
19. jún 2007

ahojte, ja som nastupovala na matersku 6.2. a prve peniazky mi dosli aj v polke aprila ... trva im to jak lacnemu k sr... no a ten prispevok - to je potrebne zvlast si poziadat o ten 4-tisicovy a zvlast o 11-tis. Ten prvy mi dosiel este v aprili a ten druhy az v maji. Kocky nezabudnite, ze je potrebne si vyziadat aj od zdrav. poistovni, ze ste boli (uz som zabudla ake obdobie) verejne zdrav. poistena - nedajte sa odpinkat v poistovni, ze nech poslete ofic. ziadost a oni vam odpovedia - to by trvalo vecnost - to chcela mne urobit vszp - ale nedala som sa, no a kedze od noveho roka som zmenila poistovnu - tak aj od tej novej som potrebovala to potvrdenie - aby toho nebolo malo 😠

veja a ano da sa to urobit, ako pises - ja som tiez tak urobila 😉 , len skoda, ze zachvilu mi konci materska a budem uz odkazana len na tych 4400 Sk ...

lejla77
19. jún 2007

kocky, do ktoreho dna chodi na ucet materska????
Dakujem

simcas
19. jún 2007

domeenika - nie som si ista, ale myslim, ze budes dostavat 4400sk, lebo ak zarobis menej ako je rodicovsky prispevok, co je tych ubohych 4400, tak sa to nejako dovyrovnava, aby si to minimum vlastne dostala, neboj, viac ti neda tento stat nas prekrasny - pomahajuci mladym rodinam a plakajuci, ze klesa porodnost...no, preco asi tak 😠 😠 😠 nech si to vyskusaju uzivit z tych penazi rodinu, to mas ledva na plienky a sunar a ak kojis, si stastna....tak sa snaz potom, ked bude babo, lebo umele papanie je hrozna palka...

maaja
19. jún 2007

mne materska chodi okolo 14 dna v mesiaci ... co sa tyka tych vselijakych prispevkov - mne dosli hned ako som si ich vybavila - tak do dvoch tyzdnov od podania ziadosti ... dokonca rodinne som si vybavovala iba pred dvoma tyzdnami ( maly sa narodil 30. marca ) a poslali mi za tri mesiace - aj to hned po tom ako som to vybavila

lejla77
20. jún 2007

maaja:
diky. 😉

domeenika
20. jún 2007

simcas.. jasne ved ja som v podstate ani viacej necakala..
a asi ani slobodna matka nieje nijak zvyhodnena,co? lebo zatial sa vydavat nechystam..

adetka
20. jún 2007

leila... ja som matersku dostavala okolo 20., a rodicovsky chodi okolo 15.

domeenika... tusim, ze budes iba o neco dlhsie na materskej dovolenke(kym prejdes na rodicovsku)... a tusim ze aj v najnovsom navrhu ministerstva (este neschvalenom) sa navrhuje rodicovsky pre slobodne mamicky o nieco vyssi... o par stoviek...

domeenika
20. jún 2007

adetka ved tie ich zvusenia pozname.. teraz zdvihli matersku na najekakych 4580.. podme oslavovat.. keby dali aspon 6000.. ked si clovek predstavi ze nema partnera alebo rodicov..tak sa moze aj na hlavu postavit a neprezije