Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

jankohrasko
2. feb 2009

Moja praca je dost stresova, bojim sa, aby som neprisla o dieta. Preto rozmyslam bud poziadat doktora bud o rizikove tehotenstvo alebo o moznost platit si DNP sama. Len viem, ci by som potom mala narok na matersku??
Dakujem

gapa
2. feb 2009

neodpovedala si

jankohrasko
2. feb 2009

nie nechcem. Len neviem, co by bolo najlepsie. Mas nejaku dobru radu?
dik

jankohrasko
2. feb 2009

Pravdu povediac, neviem si predstavit dalej pracovat pod takym stresom ako doteraz. Zaroven nechcem prist o narok na matersku.

gapa
2. feb 2009

neviem, či čítaaš pozorne moje odpovede, lebo som ti už odpovedala. Ak bude trvať tvoj PP do nástupu na MD a od začiatku PP do pôrodu uplynie 270dní (je jedno či budeš na PN z dôvodu rizikového tehotenstva aj od zajtra do nástupu na MD), tak nárok na materské mať budeš. A ak tvoj PP bude trvať k nástupu na MD, tak je DNP zbytočné, nárok na materské budeš mať aj tak len zo zamestnania.

Ak by si ukončila PP, tak je to inak.

gapa
2. feb 2009

opravujem: v druhej vete malo byť: Ak bude trvať tvoj PP do pôrodu a od začiatku PP do pôrodu uplynie aspon 270dní ...

jankohrasko
2. feb 2009

Jasne.. 🙂 Len som nevedela, ze ak budem na rizikovom tehotenstve, ci mi budem mat narok na materske.
Dakujem za trpezlivost a odborny vyklad 🙂

gapa
2. feb 2009

🙂

zuzula20
4. feb 2009

Ahoj gapa, dakujem za vysvetlenie. Takze pridavky by nam mali chodit priamo z UPSVaR na ucet a DB dostava manzel od zamestnavatela vo vyplate.
A este jedna otazocka, ten DB budeme dostavat len pocas mojej materskej? dakujem

gapa
4. feb 2009

zuzula, neviem presne do kedy, či dokial nebude dieťa zárobkovo činné, t.j. dlhodobo. Asi tak ako rodinné prídavky.

betka1
5. feb 2009

ahojte, mozno sa tu uz nieco takeho riesilo, ale nenasla som, preto vas chcem poprosit o radu. Zijem v zahranici a som doma s dcerkou. Na SK mam narok na rodicovsky prispevok, ktory aj poberam. Chcem sa nahlasit do socialnej poistovne, aby za mna stat platil poistenie. Ako to bude s materskym prispevkom, ked budem mat druhe dieta? Este tehotna nie som a viem, ze soc.poistenie treba platit aspon 270 dni, aby som mala narok na matersku. Neviete aku vysku bude mat matersky prispevok, ked sa bude vypocitavat z toho, co prispieval stat? A da sa to zvysit dobrovolnym prispievanim, alebo to nema vyznam? Dakujem

zuzula20
6. feb 2009

Dakujem gapa 😉

jaduska
6. feb 2009

betka, štát za teba nemocenské poistenie platiť nebude. To je poistenie, z ktorého sa vypláca materské. Takže do sociálky sa prihlásiť môžeš, ale na dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré si budeš platiť sama. Podľa toho, aký vymeriavací základ si určíš, podľa toho ti vypočítajú materský príspevok. Kým nie si tehotná, stačí platiť z minimálneho základu (t.j. minimálna mzda platná v čase, keď sa prihlásiš).

ingulka
6. feb 2009

ahojte, som od 18.08 na materskej dovolenke. Konci mi koncom februara.
Treba niekam nieco odniest (nejake papiere), niekoho informovat, ze ostavam aj na rodicovskej dovolenke?
vopred dakujem

jaduska
6. feb 2009

Ak si zamestnaná, treba poslať zamestnávateľovi žiadosť o čerpanie rodičovskej dovolenky. Choď na sociálku (alebo daj žiadosť mailom), nech ti pošlú potvrdenie o poberaní materského príspevku. Originál si odlož (veľmi dobre a na veľmi dlho) a s kópiou choď na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska. Tam si vypíšeš žiadosť o rodičovský príspevok.

evca2
23. mar 2009

ahojte. vie nam niekto poradit ohladom dobrovolneho poistenia??? nieco som nasla na fore, ale neviem sa zorientovat

dadadaduska
24. mar 2009

evca2 - podľa toho o čo ide 🙂 vieš sa dobrovoľne poistiť, ak to chceš kvôli vyššej materskej dovolenke tak musíš byť min. 270 dní pred pôrodom dobrovoľne poistená a min. 2 roky musíš byť prihlásená aj v soc. poistovni a platiť nemocenské poistenie ty a tvoj zamestnávateľ z tvojho zárobku inak nemáš nárok na materskú dovolenku, dúfam, že so niečo nepoplietla, ale takto by to malo byž 😕

gapa
24. mar 2009

dadadakuska,
presne je to tak, že musí s každého nemocenského poistenia splniť podmienku jeho trvania k nástupu na MD alebo musí byť v ochrannej lehote po jeho ukončení.

no a z každého NP zvlášť musí splniť podmienku byť nemoc.poistená aspon 270kalend.dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

t.j. nemusí byť poistená 2roky ani tesne pred pôrodom 270dní (t.j. súvisle), no treba v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aspon 270dní NP mať.

Tiež aby bola materské slušné treba aby DNP trvalo "pred nástupom na MD" (teda nie pred pôrodom) aspon 26týždnov. Ak do nástupu na MD od posledného prihlásenia na DNP neuplynie aspon potrebných 26týždnov, tak sa materské z dNP rata z minim.mzd

mimkaa10
3. apr 2009

gapa - môžeš prosím aj mne poradiť? si dosť zbehlá v týchto veciach.. 🙂

od 1.1.08 - 12.12.2008 som mala príjem zo živnosti v priemere mesačne 45.272,- Sk.
Sociálku som si začala platiť až od 1.7.2008 keďže som bola dovtedy oslobodená (cca 3500 Sk mesačne.)
12.12.08 som živnosť pozastavila, do 31.12.08 som bola nahlásená na úrade práce.
od 1.1.2009 som zamestnaná s hrubým príjmom 24.000 Sk + odmeny (mesačne 3000 Sk).

Na materskú odchádzam 25.8.2009.

Na akú výšku cca mám nárok? Veľmi by si mi pomohla, ďakujem. 🙂

gapa
3. apr 2009

mimkaa,

ak máš predpokladaný termín pôrodu 8.10.09, tak najneskorší nástup na MD je 27.8.09

ak si bola nem.poistená:
- ako povinne nem.poistená szčo 1.7.-11.12.08
- ako povinne NP zamestnanec 1.1.09 - 24.8.09 resp. do cca 6.10.09 (ak bude pôrod v 7.10.09) predpokladám zamestnanie bude trvať

Ak porodíš najskôr 28.9.09 a od 1.1.09 do nástupu na MD nemáš žiadny den bez nem.poistenia, tak ti vznikne nárok na materské zo zamestnania bez potreby prirátania dní z ukončeného NP SZčo. Píšeš, že máš živnosť prerušénú, no nepíšeš dokedy. V prípade skoršieho pôrodu, t.j. ak by si nedosiahla aspon 270dní NP do dna pôrodu zo samotného NP zo zamestnania, tak je PODSTATNé, či bude živnosť prerušená aj v čase nástupu na MD. Ak by si totiž porodila skôr a trvalo by ti aj nem.poistenie szčo, tak neviem, či by sa dni z tohto povinného NP szčo prirátali ku dnom zo zamestnania. Skôr by som povedala, že nie, lebo vzhladom na tvoj príjem v r.2008 zo živnosti by ti vznikla povinnosť platiť NP, ak by si mala aktívnu živnosť k 1.7.09.

Ak teda splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia zo samotného zamestnania, tak sa ti materské bude rátať z vymeriavacích základov pre nem.poistenie v období 1.1.09-31.7.09 (ak nástup na MD v 8/09). Ak bude tvoja hrubá mzda každý mesiac cca 27000,-Sk, tak materské by malo byť zhruba 55% z toho teda cca 14850Sk (500Sk hore dole).

Môže sa stať, že ti materské začnú vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa, vzhladom na to,že k nástupu na MD nemáš splnenú podmienku aspon 270dní NP zo zamestnania. Ale to tiež záleží od tej živnosti a asi aj pracovníčky SP. Prípadne si tam potom zavolaj. Inak oni majú na rozhodnutie až 60dní.

halintoa
3. apr 2009

ahojte, gapa, poprosila by som o radu,
môj zamestnávateľ sa sťahuje na druhú stranu republiky, takže nás niekedy do konca roka plánuje prepustiť, presný termín nepovedal. Keby sa mi podarilo rýchlo otehotnieť a stihla by som odchod na materskú ešte tento rok, rátala by sa mi materská z príjmov za minulý rok, aj napriek tomu, že by som medzi odchodom na materskú a výpoveďou bola už dajaku dobu nezamestnaná?
ďakujem 😔

gapa
3. apr 2009

halintoa,
ak skončí tvoj PP v r.2009 a v den ukončenia PP budeš tehotná cca aspon v 11týž.tehotenstva a po ukončení tohto PP už nebudeš mať žiadne iné nem.poistenie, tak sa ti ráta materské z tohto ukončeného zamestnania a to z r.2008 (lebo NP skončilo v r.2009 a vtedy sa berie RO akoby nárok na MD vznikol v posledný den PP/NP - vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.3)

Samozrejme musíš byť NP aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, čo predpokladám splnaš a tiež musí PP skončiť počas aktívneho nem.poistenia, t.j. nie napr. po neplatenom volne, rodič.dovolenke,t.j. po prerušení NP, to by ochr.lehota pravdepodobne neplynula.

halintoa
3. apr 2009

ďakujem gapa, tak už len sa snažiť a šetriť 🙂

gapa
3. apr 2009

tak,tak 😀

gapa
3. apr 2009

ešte som to nenapísala uplne presne. Ak budeš ku dnu ukončenia PP tehotná, tak si v ochrannej lehote 6mesiacov od ukončenia tohto nem.poistenia. Ak v tejto lehote nastúpiš na MD, tak máš nárok. Dávnejšie som to rátala (dúvam, že dobre?) a vyšiel mi ten 11tt. No teraz neviem, či som nerátala vtedy s možným nástupom na MD 8týždnov pred PTP. Teraz si myslím, že v ochrannej lehote je možné nastúpiť na MD len 6týždnov pred PTP (t.j. nedá sa skôr), tak možno je to potom cca 13tt. NO lepšie to potom prerátať konkrétne.
A to sa mi teraz nechce 😔
(snád je to zrozumitelne napísané, lebo už mi klipkajú oči 😔 😔 😔 ) 🙂

mimkaa10
4. apr 2009

gapa - teda klobúk dolu pred tebou, ty sa teda fakt vyznáš 🙂 🙂

ešte mám otázku: pokiaľ nesplním podmienku 270 dní v terajšom zamestnaní - ak by som porodila skôr (živnosť mám až na 5r. prerušenú) - nemám nárok na materskú?

Len pre upresnenie - NP mi platí od nástupu na MD až do pôrodu zamestnávateľ? Myslela som, že tých 270 dní musím mať do nástupu na MD - nie pôrodu. To je super, ppokiaľ je to tak - sa musím modliť, aby bábo vydržalo, lebo fakt to mám len o chlp + - pár dní 😒

ďakujem ti veľmi

mimkaa10
4. apr 2009

gapa
veď ja som platila odvody v minulom roku do SP - od toho 1.7.08-12.12.08 (potom evidencia na úrade práce)

takže tá podmienka v posledných dvoch rokoch 270 dní by mohla byť splnená. Aj keby som porodila skôr.... čo ty nato povieš? 😒

gapa
4. apr 2009

mimka,
ak je szčo prerušené, tak áno, podmienka aspon 270dní je splnená už pri nástupe na MD.

Ak by nebolo prerušené, tak myslím nie. LEbo ku dnom trvajúceho nem.poistenia sa môže priratať podla výkladu SP len "ukončené" nem.poistenie. A prerušenie je akoby ukončenie, takže preto. Ak by si szčo nemala prerušené, tak by sa dni neprirátavali pravdepodobne. No hovorím s prerušením szčo nemám skúsenosť, tak ak by bolo aktívne szčo, tak neviem povedať na 100%, ako by to bolo.

No ty máš prerušené ako píšeš na 5rokov, tak to bude OK aj v prípade, ak porodíš skôr. 😉

mimkaa10
4. apr 2009

ďakujem 🙂

sabiatko
8. feb 2010

ahojte 🙂

potrebovala by som sa dozvediet jednu vec, na ktoru maju 3 referentky na socialke odlisny nazor, tak je pre mna tazke si zistit, ako to vlastne je... platim si dobrovolne poistenie, termin porodu mam 18. marca 2010, teda nastup na matersku 4. februara 2010 (co uz teda bolo) a potrebujem vediet, dokedy si ho mam platit. ci do 3. februara vratane, alebo az do terminu porodu. kazda teta hovori inak, tak neviem, co s tym. tiez sa to vraj da zaplatiti dnes posledny den, tak budem rada, ak mi poradite cim skor. dakujem pekne 🙂