Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

veronika13
18. okt 2006

Viem, že pre niekoho sú to stupidné otázky čo sa tu pýtam, ale ja sa v tomto smere vôbec nevyznám a z toho čo som si tu prečítala mi to nie je jasné 🤐

katrin
18. okt 2006

veronika, podľa mňa najlepšie ti poradia na sociálke - teda, ak narazíš na ochotnú pani za okienkom

julie27
26. okt 2006

ahojte babenky,
som tu prvykrat v tejto teme.
zaujima ma, ake podmienky musi zena splnat, aby dostala matersku v plnej vyske. teraz je to tusim 60% z priemerneho platu za posledny rok?
musi zena robit v tej istej firme rok? alebo moze mat aj viac zamestnavatelov?
poradili by ste mi prosim?
moc dakujem!

kvakynka
26. okt 2006

julka, je to myslim 55 % z platu, socialne musis mat zaplatene poslednych 270 dni a moze mat aj viac zamestnavatelov.
ja to napr. urobim tak, ze cely tento rok som mala na papieri mensi plat a materska by mi z toho vysla smiesna
Od januara ma zamestna svokor a da mi 24 tis. plat / z toho sa bude platit socialne a kedze som zmenila zamestnavatela, tak sa berie ten posledny/, z toho mi vyjde max. materska 12 tis. ...

kasis
26. okt 2006

Je do max. vymeriavacieho základu, ktorý je pre obdobie 06.06-06.07 25 911 Sk a kazdy rok sa zvysuje, terz je to tych 55% z 25 911 Sk a od juna by mal byt cosi cez 27 000 Sk. Ak si este len snazilka odporucam sa dat poisit ako dobrovolne poistená + zamestnávatel a materská ti bude plynut od zamestnavatela + z dobrovolneho poistenie, len je hacik v tom, ze to dobrovolne si musis platit 270 dni pred nastupom na MD a my tehulky to bohuzial nestihame:(((

julie27
26. okt 2006

kvaki, diki za radu.
takze max. vyska je 12000 sk?
kasis, ja som este len snazilka a 1.12. to budu 2 roky, co pracujem u toho isteho zamestnavatela a platim poistne ako treba.
keby som teraz zmenila zamestnavatela stym, ze vyska platu a plateneho pistneho by bola ta ista alebo vyssia, mam narok rovnako na maximalnu vysku materskej?
este jedna otazka: kedy sa vlastne ide na matersku? v ktorom TT?
diki moc!

julie27
26. okt 2006

keby som sa dobrovolne poistila a platila si to 270 dni, kolko treba platit mesacne?
a na aku matersku mam potom narok?

kasis
26. okt 2006

pozri na
http://www.porada.sk/t31331-materske-od-1-8-200...
ma to 6 casi, ale da sa to pochopit

kvakynka
26. okt 2006

zamestnavatela mozes zmenit, ale musis mat tu podmienku 270 dni splnenu, co sa tyka tej max. materskej, nikdy nevies, kedy to zmenia... do septembra tohto roka to bolo tak, ze si sa mohla v ramci jedneho zamestnavatela na par dni odhlasit zo soc. poistovne a potom opatovne nahlasit a dostat posledny mozny mesiac pred nastupom na matersku odmenu, t.j. by si platila vyssie odvody a mala by si vyssiu matersku, teraz uz musis zmenit aj zamestnavatela, takze to ti nikto nevie zarucit ...

julie27
26. okt 2006

aha, takze chapem to spravne, ze pokial riadne pracujem a platim si poiste, tak je jedno, u kolkych zamestnavatelov? mam na mysli po sebe, nie zaroven viacero.

kala12
26. okt 2006

kvakynka to z tou zmenou zamestnavatela si kde zistila ?lebo pokial viem, tak zmena zamestavatela alebo prerusenie ti neovplyvni vysku materskej, stale je tam to, ze vyska sa pocita za cely predchadzajuci rok tomu roku, kedy ides na matersku. To zavisi od odvodov do socky a oni neskumaju, ci to platil ten alebo ten zamestnavatel. Viem, ze moja kolegyna to tiez takto mala prespekulovane, ale od poslednej zmeny zakona tusim od 1.8. sa to takto prespekulovat neda. No neviem, tak skus obehat nejake instituty, ktore to maju na starosti. Inak ak by to bola pravda, to by bolo fajn. 🙂

kamilecka
22. nov 2006

Zienky mam otazku, pocita sa aj studium na VS do materskeho?

mracik
22. nov 2006

Kamilecka, ak si si dobrovoľne platila poistenie, tak áno, inak nie.
Už robíš, alebo ešte študuješ?

zuzla2
22. nov 2006

kami bohuzial nepocita..ty budes mat narok iba na rodicovsky prispevok...jedine,zeby si bola dobrovolen poistena ako uz pisala mracik

kamilecka
22. nov 2006

Aha no len sa pytam keby nahodou.bohuzial som po skole odisla do anglicka ostala tehu a teraz sa vratila na sr a nahlasila som sa na UP.
Tak musim pocitat len s tymi 4230sk

zuzla2
22. nov 2006

nie myslim,ze po novom 4440..alebo tak nejak 😀

krissy1
22. nov 2006

baby a nemal by ist na minim. mzdu?

kamilecka
22. nov 2006

No tak toto je este lepsie 🙂 cim dalej tym sa dozviem lepsiu sumu 🙂 dik zienky

zuzla2
22. nov 2006

krissy tak o tom som teda este nepocula..viem,ze v septembri by sa mal asi zase zvysovat, ale len o taku malu sumu ako teraz...alebo tak nejak...

krissy1
22. nov 2006

neviem,mne to spominala svagrinka,robi ekonomku...ale viete ako to je-....ten povie to,ten to...

kvakynka
27. nov 2006

kala, poradila mi to moja danova poradkyna 😉 , a jej verim ...

dorotka
27. nov 2006

krissy nemal by ist na minimalnu mzdu ale v suvislosti s nou by mal rast (pokial viem oboje sa odvija od zivotneho minima)
kvakynka ale ved materska sa pocita z predchadzajuceho kalendarneho roka aspon do septembra to tak bolo cize posledny plat mi nepomoze

miss
28. nov 2006

Baby a z coho sa mi vypocita materska ked som predchadzajuci rok nepracovala nikde? teda nie tu na Slovensku a odvody mi neisli? ale pritom som bola 270 dni nemocensky poistena? baba na socialke mi povedala, že z posledneho zamestnania, ale preco s apotom pise o predchadzajucom kalendarnom roku?Ja som pracovala na Slovensku v tomto roku oficialne aj s odvodmi.

miriam17
5. dec 2006

ahojte potrebuje vedeit ze kedy by som uz mohla dostat matersky prispevok,kedze mam 17 tak ho este nepoberam,vsetko sme uz dali na sud no ale to veeelmi dlho trva ...ja by som chcela vediet ci nahodou sa tu nenachadzaju maminy ktore porodili tiez ako 17 rocne a ze kedy dostali matersku..dakujem

boxi
6. jan 2007

Ahojky, aj ja som si prišla pre radu. Rok dozadu som pracovala pre cz firmu, ktorá mi momentálne vypláca až do konca nemocenskej marodku. Porodiť by som chcela na Slovensku, preto som sem prišla marodiť.V Cz na sociálke mi poradili, aby mi zamestnávateľ vypočítal moj priemerný plat za posl.3mesiace.Je to blbých 7,5tis. Vraj po skončení marodky mi na Sk sociálke vypočítajú nejaké percentá z tohto mojho platu a to bude výška mojej materskej. Neviete niektorá z Vás, prosím, koľko percent to presne je?A ešte mám jednu otázočku, keďže som si posledných 12mesiacov platila odvody do cz poisťovní, budem mať nárok na jednorázový príspevok pre prvorodičky?Snáď som to napísala trošku zrozumiteľne, ďakujem vopred za odpoveď.papa

marijana
7. jan 2007

babenky neviete ci v cechach odsuhlasili a zvysili rodicovsky prispevok od 1.1.2007?malo by to byt nejakych 7500Kc.

lucinkaaa
11. jan 2007

Ahojte baby,
v oktobri mi z organizacnych dovodov zrusili miesto. Od vtedy som evidovana na urade prace. Na vianoce sme sa dozvedeli, ze konecne cakame vytuzene babatko 🙂. Dnes som ale bola na urade prace a aj na socialnej poistovni a ostala som smutna. Ked mi totiz dovyplacaju podporu, ostanem uplne bez penazi, nemam narok ani na socialny prispevok. Ak pojdem na PN, nedostanem za nu tiez ani korunu. S tym som neratala, cakala som, ze mi za PN daju aspon co to do porodu. Navyse mi na socialke povedali... a to som sa bola uz informovat pred tym ako som ostala tehotna, ze mi nedaju matersky prispevok! Predtym tvrdili, ze by som mala dostat. Ja uz neviem :( Vraj by som musela porodit do 6 mesiacov od ukoncenia prac. pomeru. To je ale riadna diera v zakone, pretoze to by som musela byt 3 mesiace tehotna a v tom pripade by ma uz zamestnavatel nemohol len tak lahko prepustit. A narok na matersku mi vraj preto nevznika, lebo nebudem pred dnom vzniku naroku na poberanie tohoto prispevku 260 dni (alebo tak nejako, skratka 9 mesiacov) platitelom nemocenskeho, lebo urad plati len nejaku cast a toto zrovna nie. Termin mame 3. Septembra a ak dobre pocitam akurat september je 10. mesiac. Uz mi pomoze vraj len keby som sa riadne zamestnala... Baby, ja sa v tom vobec nevyznam, stale dostavam nejake rozdielne odpovede. Viete mi poradit? Mam narok na matersky prispevok, alebo nie?

alex21
11. jan 2007

Ahoj lucinkaaa. Na to aby som ti mohla odpovedat potrebujem vediet dve veci:
1. ci sa sa neprihlasila ako dobrovolny platca na nemocenske odkedy si nezamestnaná
2. presný dátum začiatku a skončenia prac. pomeru v práci kde si robila.

adetka
11. jan 2007

lucinkaaa... aj ked nebudes moct poberat matersky prispevok... rodicovsky a pridavky na dieta budes moct poberat... a v takom pripade od prveho dna narodenia dietatka... co je spolu necelych 5-tisic korun (4,4 rodicovsky a 500 pridavky)...

ja som si dobrovolne platila nemocensku... najnizsiu sumu... a teraz dostavam najnizsiu matersku... co je 3,5-tisica... a musim si kazdy mesiac zaziadat o vyrovnavaci prispevok... takze... co je lahsie?

lucinkaaa
11. jan 2007

alex21:
1. ako dobrovolny platca som sa neprihlasila, lebo ma to vobec nenapadlo a nevedela som co ma caka
2. v poslednej praci som robila od 1.11.2004 do 31.10.2006 cize dva roky.

Adetka, to ma napadlo ako prve, ze sa prihlasim ako dobrovolny platca, lenze pani na urade mi povedala, ze to asi velmi neovplyvnim, kedze mi uz usli 3 mesiace a spatne sa to vraj asi neda a pani na socialke ma tak znegovala, ze az :( takze ani neviem ci som sa jej to vobec opytala.

Tesim sa na odpovede.