Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

baykalac
14. jan 2007

Alini, este mozes dosiahnut maximalnu matersku (cca 15tis za mesiac).
Kedze si platis dobrovolne nemocenske poistenie:
1)podla mojich vypoctov platis cca 190 dni. Takze plat este cca 90 dni a potom sa z dobrovolneho poistenia odhlas
2)tesne pred porodom (napriklad mesiac pred) sa znova prihlas, ako dobrovolny platca, ale plat z maxima (teraz je ten zaklad nieco cez 25tis), odvod bude cca 1000 Sk

Ked to takto urobis, dostanes maximalnu matersku po dobu 28 tyzdnov. Lebo v tomto pripade sa materske vypocita z Tvojho dobrovolneho poistenia od zaciatku do konca poistenia. Kedze Ty sa odhlasis a potom znova prihlasis, bude sa brat do uvahy posledne poistenie, cize to, na ktore sa prihlasis tesne pred porodom (ked budes platit z maxima).

Verim Ti, ze mas chaos, z coho sa materska pocita 🙂 Ona sa totiz pocita rozne, zavisi to od konkretneho pripadu.

V Tvojom pripade je este jedna otazka: stanes sa tento rok opat povinnym platcom odvodov? Ak ano a stane sa to este pred porodom, nebudes moct platit dobrovolne z maxima ale len z rozdielu max minus to,co budes platit ako povinny platca. V tom pripade treba zratat, ci dodrzis 270 dni povinnych odvodov za posledne 2 roky pred porodom. Ak ano, nic sa nemeni a dostanes max. matersku 🙂

reva
14. jan 2007

MAm otazocku, ak som bola zamestnana 8/2005 - 12/2006 a teraz som nezamestnana, dajmetomu v 5/2007 sa mi podari najst dobra praca ale budem v nej pracovat len 2 mesiace a pojdem na matersku budem dostavat matersku alebo len rodicovsky prispevok. V pripade ze sa mi nepodari najst zamestnanie dostanem rod. priplatok , dakujem pekne za odpoved, som z toho riadne pomotana 😀

kamilecka
14. jan 2007

AHoj Bayka,robis tu poradkynu na matersku alebo uz sa v tom vyznas lebo si tehu? 😀 Ja matersku nedostanem ☹

baykalac
14. jan 2007

Reva, ak si najdes pracu, hoci len tesne pred porodom, materska sa Ti vypocita z tohto posledneho zamestnania.
Stale treba pozerat len na to, aby bolo splnenych 270 dni platby jedneho druhu poistenia (v Tvojom pripade nemocenske poistenie zamestnanca) v poslednych 2 rokoch pred porodom. Toto si musis ustrazit, kedze este zrejme nie si tehulka 🙂
Ak sa nezamestnas, dostanes len rodicovsky prispevok.

baykalac
14. jan 2007

Kami, este nie som, ale chcem byt na to pripravena, tak som si to nastudovala 😀 Ale pssst 😉
A nie je sanca, aby si dostala? Nebola si ani doborovolne poistena, ani zamestnana?

alini
14. jan 2007

termín pôrodu mám 24.6.,materské sa začína poberať 6 týždňov pred pôrodom, mne to teda vychádza na 14. mája, tento rok sa zasa stanem povinným platcom,ale to sa stanem v júli 2007? 30.apríla splním podmienku 270 dní dobrovolného platenia poistného.

baykalac
14. jan 2007

Alini: V tom pripade je to ok. Len nesmies zabudnut odhlasit sa a potom znova prihlasit (s max. VZ). Ked Ti tych 270dni vychadza tak tesne, radsej si nedavaj velku pauzu medzi odhlasenim a prihlasenim, nie ze sa Ti stane, ze nesplnis 270 dni a nedaju Ti nic 😲

kamilecka
14. jan 2007

Baykalac ako s materskou suvisi zdravotne poistenie? Alebo myslis socialne?

reva
14. jan 2007

Co znamena 270 dni platby jedneho druhu poistenia ? 😅

alini
14. jan 2007

môžem sa odhlásiť aj napr. 1. marca a znova sa oprihlásiť 10. marca znova ako dobrovolný platca do toho 14.mája?to sa mi spočíta, nie?

lucinkaaa
14. jan 2007

baykalac a alex21 - baby vy ste perfektne, ze tu takto radite, ani si neviem predstavit, kde by som na taketo rady chodila, takze chvala internetu a chvala zenam ako ste vy, ktore tu tak ochotne pomahaju 🙂

baykalac
14. jan 2007

Alini: ano 🙂
Reva: jeden druh nemocenskeho - cize dobrovolne, povinne alebo zamestnanecke 🙂
Kami: nemocenky poistena (nie zdravotne)

sisulik
14. jan 2007

ja som si okrem zdravotneho poistenia neplatila na SR nic, kedze som bola mimo Europy. a rodicovsky prispevok mi aj tak uznali.

baykalac
14. jan 2007

Sisulik, hovorili sme o materskom. Na rodicovky ma narok kazdy, na materske len ten, kto platil nemocenske poistenie.

sisulik
14. jan 2007

baykalac..aha..ok...tak prepac...tak dopadne ten, kto sa zacita len do konca a neprecita si vsetko dopodrobna. 😉
inac neviete mi niekto povedat ako to je, ked sa mi tri mesiace pred tym nez dcerka dosiahne vek 3 rokoch, narodi dalsie dieta? na to druhe dieta nedostanem ziaden rodicovske kym nebude mat to prve tri roky?
a co sa tyka "porodneho"?

alex21
15. jan 2007

Baykalac k tomu predpokladanemu prijmu: Ak niekto odchadza na matersku zo zamestnania do juna 2007 tak sa mu rata materska z roka 2005 (za predpokladu, ze nedoslo k preruseniu poistenia) ak pojde od jula 2007 tak sa mu bude ratat z roku 2006. Ak miramkac je uz 1,5 na materskej a rodicovskej dovolenke tak naposledy pracovala do polovice roka 2005. Ak by isla na druhu MD tak sa jej nema z coho brat prijem ale pretoze je stale zamestnana zamestnavatel musi uviest predpokladany prijem, ktory by dosiahla keby bola zamestnana. A potom sa jej MD bude ratat z toho predpokladaneho prijmu. Teraz sme to jednej kolegyni spravili ona isla na druhu MD po 2 rokoch.

baykalac
15. jan 2007

Alex, dakujem, zas som o nieco mudrejsia 😀 Ty si fakt profik 😉

alex21
15. jan 2007

baykalac nie som profik len sa o to zaujmam a dufam, že čoskoro sa to bude aj mna tykat. A je pravda, ze s tym aj pracujem tak aspon poradim, kde sa dá. Ale podla tvojich odpovedi som videla, ze mas tiez dobre informacie. 😉
Tak kočky ak mate problémy radi poradíme. 😵

danona
15. jan 2007

ak môžem,aj ja mám otázočku...tých 28 týždňov - materská sa ráta od nástupu na MD, alebo od dátumu narodenia dieťaťa?? 😕 , čo potom, stačí len oznámiť zamestnávatelovi, že zostávam s dieťatkom nadalej doma?, tiež mám súbeh - zamestnanec aj SZČO... 😝

alex21
15. jan 2007

danona materská sa rata odo dna kedy na nu nastupis. Ak ti skônci bud nastupis naspet do prace alebo pošlel papier na ktorom napišeš že si chceš čerpať rodičovsku dovolenku. Ako je to so živnosťou presne neviem.

danona
15. jan 2007

alex, dakujem!!!

reva
15. jan 2007

dievcata, dnes som bola na urade prace zistila som ze socialnu poistovnu si musim platit sama, teraz vsak neviem ci sa mi to vobec oplati, ja teda verim ze do dvoch mesiacov sa isto zamestnam ale takisto verim ze som uz tehu(to este nieje iste) ako mam teraz postupovat, mam si sama zacat platit tu socialnu ?Nebude vadit ze ak sa mi budu brat do uvahy tie dva roky ze chvilu (1,5 r.) mi platil zamestnavatel , chvilu ja (cca2-3 mes.) a potom znova zamestnavatel ( cca3 mes)? Prosim dajte mi vediet ako to urobit co najlepsie , dakujem

alex21
15. jan 2007

reva ak si uz tehotna tak sa ti neoplati platit dobrovolne socialku lebo nestihnes si platit 270 dni do pôrodu. Podla toho co pises si doteraz bola zamestnana za predpokladu, ze si tehotna a nezamestnas sa a ani si nebudes nic platit tak budes dostavat matersku podla prijmu ktory si mala doteraz. Ak sa zametnas do odchodu na matersku budes ju mat pocitanu podla prijmu noveho zamestnania. Doporucujem pockat ci si skutocne tehotna alebo nie. Ak si dobrovolne sa nikam neprihlasuj a urcite nic neplat. Akurat sa eviduj na urade prace, ale to si uz asi urobila.

yesno22
15. jan 2007

alex, ked si sa tak pekne ponukla poradit, spytam sa....preco sa materska rata k junu 2007? Myslela som, ze sa to rata ku koncu roka...cize,ak pojdem na MD 31.12.2006, bude sa mi ratat z roku 2005,ak pojdem az 1.1.2007, tak z roku 2007....? 😨

alex21
15. jan 2007

yesno22 - materska sa rata z predchadzajuceho vymeriavaceho zakladu za cely rok. Socialna poistovna si sama urcila datum na preklopenie rokov a to je presne polrok cize k 1.7. sa začne posudzovať rok predtym. Odôvodnene je to tym, ze k 1.1. este nemá uzavrety starý rok, tak isto nema vykazy a všelico čo k tomu potrebuje. To iste plati aj pri PN. A k 1.7. sa meni aj maximalny vymeriavaci zaklad pre odvody do socialnej poistovne.
Tento vymeriavaci zaklad sa potom cely rok nemeni. Vynimku tvoria tie ktoré maju prerušenu dobu platenia. Preto aj baykalac radila dat vypoved a znovu sa zamestnat aby bola prerušena doba a potom sa rata od prerušenia doby.

yesno22
15. jan 2007

aha, nuz som mudrejsia...aj ked mne by viac vyhovoval rok 2006, nezblaznim sa...ani 2005 nebol zly a dat vypoved uz nestiham, kedze od 17.1 som oficialne na MD 🙂
a este jedna otazocka,som teraz na PN a hned idem na MD, dovolenku, ktoru som nestihla vycerpat mi prepada, pripadne mi ju zamestnavatel musi preplatit?
Dakujem 🙂

alex21
15. jan 2007

Dovolenka ti neprepada a ani ti ju nemusi vyplatit ale vyčerpaš si ju buď medzi MD a RD alebo po RD aj keby si a mala vratit až keď bude mať maličký 3 roky. Pajem krásny zbytok tehulkovania a pekné zdravé bábetko. 😵

yesno22
15. jan 2007

Dakujem krasne Alex za vycerpavajuce odpovede. 😉

grettka
15. jan 2007

presne tak, tiez mam kolegynku, ktora nastupi v aprili po RD do prace a zostal jej este tyzden dovolenky spred MD, neprepadla jej, takze vycerpa si ju kludne az po nastupe do prace..

aaandrejka
15. jan 2007

baby, jedna otazka🙂
1/ mam 2 zamestania, jedno od 09/2006, jedno od 01/01/2004
2/ m,omentalne som na rizikovim, cize mi platia 55% zo zakladu (berie sa cely predch. rok z toho dlhodobeho zamestnania + priemer za mesiace, co som odborila v novom zam.)

otazka znie: bude moj matersky prispevok (tych 28 tyzdnov, ci kolko sa to plati) v takej istej vyske, ako mam teraz PN?

neviete, kedy mi skonci PN a prejdem na matersku? ci normalne podla toho, ako urci moj lekar?