Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

droby
25. jan 2007

dakujem, to som rada, ze nezostanem bez korunky aj ked nie esom poistena...
este jedna vec: ked robim na dohodu, tak mozem robit dokedy budem chciet? je tam njake obmedzenie pocas tehotenstva? alebo musim ukoncit dohodu a zostat bez primu?

alex21
25. jan 2007

Pocas tehotenstva môzes pracovat bez obmedzenia tak isto môzes pracovat aj pri rodicovskom prispevku nesmies akurat dat dieta do statnej skôlky alebo jasli. Akurat pri materskej nesmies mat prijem.

droby
25. jan 2007

tak uplne super 😀 dakujem za odpovede! v tom pripade mi uz nic nechyba 😉

baykalac
25. jan 2007

Droby, cudovala by som sa Ti, keby si sa dobrovolne nepripoistila, ked planujes otehotniet. Ked otehotnies, uz bude neskoro, lebo nestihnes platit 270 dni a spatne sa to platit neda.
Je predsa rozdiel dostat takmer 15tis Sk a 4440 Sk. 😉 Precitaj si diskusiu na predchadzajucich stranach, tam sme o tom viac pisali.

Micula, nenapisala si, ci si platis povinne nemocenske, kedze si zivnostnicka. Je tu este tema "zivnost a materska", skus si ju precitat 🙂

dorotka
25. jan 2007

baykalac lenze malokto si pri dobrovolnom poisteni plati strop aj tak si vacsina plati minimum a to fakt neviem ci sa to oplati ono skor ide o to ze je to kombinacia dostavat matersku a zaroven sa to pocita aj do dochodku

droby
25. jan 2007

Baykalac - ja ako student mam aj tak poistenie na minimum a matersku by som tym padom dostala len tych asi 4000sk... tak mi to vychadza rovnako ako rodicovsky prispevok, neviem ci si mozem v tomto pripade platit viac a teda viac dostavat a neviem ci si vobec mozem dovolit platit viac 😒
rozhodne sa snazim si vsetko dopredu poriadne zistit, aby som vedela sa dat vcas teda take 3 mesiace pred...poistit.

baykalac
25. jan 2007

Keby ste si tu temu precitali, tak by ste vedeli, o com pisem.
Ale dobre, napisem to znova.
Najprv si treba platit z minima niekolko mesiacov. Potom dobrovolne poistenie zrusit a pred odchodom na matersku (napr. mesiac pred tym) sa zas na dobrovolne poistenie prihlasit a platit z maxima.
Figel je v tom, ze materske sa pocita z posledneo poistenia, preto sa treba odhlasit a potom prihlasit, nestaci len dvihnut zaklad.
Pri tom vsetkom je dolezite iba to, aby celkova doba platenia dobrovolneho nemocenskeho poistenia trvala minimalne 270 dni v poslednych 2 rokoch pred nastupom na MD. Tie obdobia sa do tychto 270 spocitaju (ale len z jedneho druhu poistenia, tzn. v tomto pripade z DOBROVOLNEHO)

Po takomto postupe dostanes maximalne materske.

Droby, momantalne by si si mala zacat platit 335 Sk mesacne.

droby
25. jan 2007

som si myslela ze ako student nemozem platit viac, ze tych 335mesacne mam platit. nenipotom s tym njaky problem, ked uz budem v pokrocilom stadiu 😉 ze si zdvihnem ten zaklad na par mesiacov? sa mi to zda divne ze sa to da takto obist.

dorotka
25. jan 2007

bayka nechcem rypat ale pre istotu sa este spytam dodatocnu otazku a tu neplati predchadzajuci kalendarny rok ako u zamestnanych?

baykalac
25. jan 2007

Droby, nesmies si len dvihnut. Musis poistenie zrusit. A dajme tomu o dva dni (alebo aj o par mesiacov) ho znova prihlasis. Len si musis dat pozor, aby to spolu bolo najmenej 270 dni v poslednych dvoch rokoch.
A co sa tyk toho, ci je to divne... Je to proste zakon. Nie je dokonaly, co nam samozrejme vyhovuje. 🙂 Tesusky na socialke na to nemozu povedat ani makke f. Je to cisto na Tebe, kedy sa prihlasis a kedy sa odhlasis z dobrovolneho poistenia 😉

Dorotka, nerypes! 🙂 Ja som rada, ked mozem poradit.
Ano, plati predchadzajuci rok, ale to len vtedy, ak poistenie trva od predchadzajuceho roku. Ale ak to najnovsie poistenie netrva od predchadzajuceho roku, pocita sa odvtedy, odkedy vzniklo. Preto je potrebne odhlasenie a prihlasenie.
Nazorna ukazka, ako je to zle: v decebri 2006 si si zacala platit DNP z minima. Otehotnies, a tesne pred nastupom na MD si zvysis zaklad. Ale zbytocne. Materske sa vypocita z predchadzajuceho roka 2006 (cize z minima).

Ako je to dobre: V dec. si zacnem platit DNP z minima. Otehotniem v aprili 2007, dalej budem platit z minima - uz mam zaplatenych 5 mesiacov, tak este budem platit z minima 3 mesiace (cca do augusta) a potom sa odhlasim. V novembri sa znova prihlasim a zacnem si platit z maxima. Termin porodu mam akoze koncom decembra. Materske sa mi vypocita z posledneho poistenia - cize z maxima. ALE POZOR NA PREDCASNY POROD! Pri takejto spekulacii treba mysliet na to, ze ked budu tie mesiace poistenia prilis tesne 270tim dnom, moze sa to vypomstit pri predcasnom porode, lebo nebude splnena podmienka platby 270 dni.

Este jeden pripad: Termin sa pretiahne, do konca roka akoze neporodim. V novom roku pokojne pojdem na socialku a zaklad si znizim na minimum (bez prerusenia poitenia). Uz nepotrebujem platit z maxima, lebo ked porodim, materske sa mi bude ratat z posledneho poistenia, ale v tomto pripade z predchadz. roka (cize 2007) - dostanem teda maximum.

Fuuu, uz ma bolia ruky od pisania 😀

Mozno este pre lepsie pochopenie: je to tak, ako s pracou. Materske Ti predsa vypocitavaju z posledneho zamestnania. 🙂

droby
25. jan 2007

Dakujem krasne, mas to teda poriadne nastudovane, ked si vychytala takuto "dieru v zakone" 😉 zaujimalo by ma ci tu je niekto kto to tak spravil, trocha sa toho obavam, ci sa da tak rychlo odhlasit a zahlasit, ci to netrva dlho a velke vybavovacky...ale zas je to poriadny rozdiel v tom kolko dostanem, to by som si nemusela lamat hlavu s njakou robotkou popri baby 🙂

baykalac
25. jan 2007

Netrva to dlho, to Ti garantujem (uz som bola 😀). Prides na socialku, vypises papier a si nahlasena. A potom prides, vypises papier a si odhlasena. A potom si to rozmyslis, prides, vypises a si zas prihlasena 😀 a potom uz len cakaj prijemne meterske prispevky 😀
Ja som tie diery nevychytala, nie som az taka dobra 😀 To som si vsetko pozistovala cez vyssie spomenutu stranku porada.sk 🙂

Urcite je to prijemne, dostat prvych 28 tyzdnov takmer 15tis mesacne (a kym my otehotnieme, bude to aj viac, kedze urcite zas zvysia min.mzdu 😀). A po materskej mas na rodicovsky prispevok narok tak ci tak. 🙂

veronika13
25. jan 2007

to vysoké materské platí aj tých 6-8 týždňov pred pôrodom? a tiež mi zostane aj ten jednorázový príspevok 11000?

droby
25. jan 2007

ju tak na taku matersku sa teda tesim, to sa uz pekne da zvladnut a dopriat dietatku co potrebuje. moc ti dakujem

baykalac
25. jan 2007

No to materske plati od nastupu na matersku dovolenku. Ked Ti ju lekar urci tak skoro, tak ano. 🙂
Prispevok Ti kazdopadne ostava. Ale preco len 11tis?

veronika13
25. jan 2007

tých 15000 to je aj s materskou ak je tých 4400 nie?

baykalac
25. jan 2007

hm, tak teraz si ma normalne dostala 🙂 Ja viem tak, ze prispevok je 15.460 Sk pre kazdeho. Ale v tomto si teraz uz vobec nie som ista 😖

veronika13
25. jan 2007

mne sa zdá, že oni to uvádzajú aj s materským a to je tých 15.460,- a ten jednorázový je z toho tých 11.000,- Ale ruku do ohňa za to nedám 😅 Keď narazím na dôverihodnú info, napíšem to tu.

alex21
26. jan 2007

Celkom dobra debada tu bola. Ja len doplnim to co sa tyka toho prispevku pri narodeni dietata.
11000,- dostane zena, ktorá je prvorodičkou a má 18 a viac. Tento príspevok je nový od tohto roku ale to vsetci viete. (podmienka je aby sa dieta dožilo 28 dní)
Potom je este jeden prispevok pri narodeni dieťaťa, ktorý dostane kazdá žena bez rozdielu na to kolke dieťa má. A ten by mal byť 4460,- Samozrejme, je iný pri dvojičkách a viac deti. Je to odstupnovane podla toho kolko deti sa naraz narodi.
Materská aleb rodičovsky je nieco ine a tohoto prispevku sa netyka.

veronika13
26. jan 2007

alex vďaka, mne sa to potom mýlilo s materským, takže okrem materského ešte 15.460,-
o oba tieto príspevky treba žiadať hneď po pôrode?

alex21
26. jan 2007

Ano okrem materského este 15460,-
Tých 15460,- je podmiene tým aby sa dieťa dožilo viac ako 28 dni. Len neviem ako to funguje v praxi ci sa ziada az ked má 28 dni alebo sa žiada po narodení a oni ho vyplatia az potom. Prax zatial nemam. Ale mozno napíse nejaká mamička, ktorá už príspevok vybavovala.

veronika13
27. jan 2007

je tu niekto komu sa podarilo vybaviť max. materské, tým že ukončil prac. pomer a následne uzavrel nový s max. vymerievacím základom?

curly1983
27. jan 2007

Tak docitala som celu temu a mam v tom vsetko riadny chaoz ale urcite trosku vacsi prehlad ako predtym....

Ja pracujem v jednej firme od decembra 2004 ... v septembri 2006 som nastupila na PN na ktorej budem uz do materskej. Na zmluve mam min. mzdu takze materska bude "jedna basen" ..tak ako aj teraz PN 🙄 . S mojim zamestnavatelom sa urcite nebude dat dohodnut natom, aby mi dal vypoved /keby som teda ukoncila PN/ a nasledne ma par dni pred nastupom na matersku prijal s takym vysom platom.

Chcem sa opytat ked som slobodna mamicka ci mi vyplyvaju z toho nejake vyhody alebo nieco podobne . Dakujem

baykalac
27. jan 2007

Asi jedina "vyhoda" je to, ze budes matersku dostavat 37 tyzdnov a nie len 28. Fakt sa s nim neda dohodnut? A nechces o tu pracu ani prist? Lebo ked Ti to je jedno, najdi si znameho, ktory Ta zamestna. Ved to staci aj na par dni.
Skus ale s tym svojim terajsim. Ved jeho to takmer nic nebude stat. A to, co ho stat bude, mu kludne mozes uhradit. Jedna sa naozaj o par korun oproti tomu, co dostanes potom ako materske.

Veronika, videla som, ze Ti uz na porade.sk odpovedali 🙂 Tvrdia to iste, co ja, takze uz len rychlo ro zrealizovat 🙂 Daj vypoved ku koncu januara, nieze to nestihnes 🙂

veronika13
27. jan 2007

baykalac, nevieš ako je to z odvodmi, ktoré zamestnávateľ platí po materskej, teda keď už ja budem na rodičovskom príspevku?
A ešte mi nie je jasné, že ten vymeriavací základ keď bude 25.911 tak potom kedy ho môže zamestnávateľ zmeniť opäť na ten pôvodný ako v "starom" prac. pomere?

baykalac
27. jan 2007

Odvody za Teba zamestnavatel pocas materskej dovolenky neplati. Ani pocas rodicovkej. Jeho povinnost je iba zobrat Ta naspat do roboty, ked budes chciet.
Ten zaklad Ti nesmie znizit, lebo by Ti na vypocet materskej zobrali priemer. Ale kedze Ty pojdes na MD niekedy v polovici februara, zvysene odvody (z 25.911) za Teba bude platit len do toho dna, kym nastupis na matersku. Cize dajme tomu za 10 dni.
Toto su moje info, ale rasdej si to over 🙂

veronika13
27. jan 2007

takže ten vymeriavaci základ musí nechať, ale odvody z neho bude platiť len tých pár dní, kým mi začne materská?
a ten rodičovský príspevok sa z čoho počíta?

baykalac
27. jan 2007

Rodicovky prispevok je presne stanoveny. Teraz je to myslim 4440,- Sk mesacne. To je nieco ako socialna davka. Ma na nu narok kazdy.
S tym vymeriavacim zakladom - ano. Odvody bude platit, len kym Ti zacne materska. Neviem presne, ako sa potom postupuje, co musi zamestnavatel urobit. Ale pravdepodobne nahlasi na socialku, ze si odisla na matersku dovolenku a tym padom Ti zastavi vyplacanie vyplaty, zrusi odvody do socialnej poistovne aj do zdravotnej. Zacne to za Teba platit stat.

alex21
27. jan 2007

baykalac je to tak ako si napísala. Do sociálnej poistovne vyplni tlačivo na potvrdenie prijmu na ktorom uvedie tych par dni a vymeriavaci základ, ktorý bude zodpovedat tym dnom. Potom ešte pošle registračný list do sociálnej poistovne a tam vyznačí zmenu a dá dátum nástupu na materskú dovolenku. Od toho dna ked sa nastupi na materskú nevypláca mzdu a neplatí ani odvody. Zamestnanec mu ostane len v evidencnom stave.

veronika13
27. jan 2007

takže ak tomu rozumiem ani počas poberania rodičovského príspevku za mňa zamestnávateľ neplatí nič?