Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

danii
21. júl 2006

meg, menil sa vymeriavaci zaklad? lebo donedavna to bolo menej, cize max suma materskeho prispevku bola nad 12000.

zuz11
21. júl 2006

danii, od 1.7. sa zvysil vymeriavaci zaklad 😉

alexandra
21. júl 2006

Takze pri max vym. zaklade naozaj bude socka vyplacat 14.251 sk? A plati to aj spatne, alebo odkedy?

mysidlo
21. júl 2006

vymeriavaci zaklad je hruby plat alebo danovy zaklad alebo co?

katrin
21. júl 2006

mysidlo, kuk na predchádzajúcu stranu, príspevok od "peja" 😉 tam máš napísané, čo je vymeriavací základ

mysidlo
21. júl 2006

aha, dik. Zasa som o nieco mudrejsia. 🙂

zebricka
21. júl 2006

Vymeriavaci zaklad je suma, z ktorej sa Vam strhavaju odvody do Socialnej poistovne na tieto davky... a z akeho presne vymeriavacieho zakladu sa to strhava Vam, to zistite orientacne z vyplatnej pasky.... cize darmo zarabate viac, ako 25911, smola, vymeriavacim zakladom pre odvody je prave tato suma, takze aj pre matersku to bude len tolkoto...

danii
21. júl 2006

jeeeej, bomba! tak to som nevedela, no tesim sa! aspon nieco. 🙂 ale hned ako som citala prispevok od megg som pozerala stranku socialnej poistovne a tam sa o tom nepise vobec nic. ziadna zmienka..... 😝 ani som to nikde necitala. a to mi chodia mailom rozne ekonom, mzdove, personalne news... este ze vas mam 🙂

zebricka
21. júl 2006

Lebo zakon to tam uvadza len ako VZ (vymeriavaci zaklad), neuvadza tam presnu maximalnu vysku... lebo ta sa priebezne meni, co nezapracuvaju stale do zakona....

danii
21. júl 2006

ano presne to. je tam uvedeny len VZ bez konkretnej ciastky. ale tiez by mohli uvadzat aj tu nie? priebezne .... 😠

bengel
22. júl 2006

Ahojte baby.chcely by som sa spýtať,či niekto nemá skúsenosti s vyplácaním materskej z rakúska?Pracovala som tam do mája t.r.,odvtedy som u nás ako dobrovoľne nezamestnaná a platím si všetky odvody.na sociálke mi tvrdia,že nemám zaplatených tých 270 dní na slovensku a Rakúske odvody ich nezaujímajú.rakúsko sa toho tiež stráni,lebo u nich už nepracujem.Tak ako na nich?Kto poradí?

alexandra
22. júl 2006

Zaujimave, myslim ze je cas vyuzit tu poradnu na profesii, alebo sa spytat profi pravnicky 😖

silvinka
29. júl 2006

Babule neviete niektora ako to je s materskou a jej vyskou ked ste na rodicovskej dovolenke ? Bude moja materska rovnaka ako vychadzala pri prvom babatku ?

ninocka
29. júl 2006

myslim, ze ty mat matersku nebudes mat ked ze pokracujes dalsou materskou nemas
odpracovane budes mat len rodicovsky prispevok

sue
29. júl 2006

Babulky, niežeby sa ma to teraz momentálne bytostne týkalo, ale... ak študujem na VŠ denné štúdium a popri tom pracujem, ale nie som zamestnaná na trvalý pracovný pomer, ale vždy len na umelecké dielo (tak to bude stále, aj keď už nebudem študovať...lebo tak to v tej mojej skvelej profesii chodí 😝 ) a teda neplatí za mňa divadlo nemocenské a neplatím si ho ani ja sama dobrovoľne, teda nemám nárok na materskú? To mám ako riešiť? A kde?

tonicka
31. júl 2006

Sue, ja keď som sa pýtala na sociálke koncom júna, tak mi povedali, že až po narodení babatka sa mám do 8 dní prihlásiť na sociálke.Viac že mi zatiaľ nepovedia 😲

sue
31. júl 2006

No áno...ale ja si mám teraz (resp.vtedy keď budem predpokladať, že budem mať do dvoch rokov mimi) začať platiť nemocenskú? Alebo ako? 😕

mirka
31. júl 2006

sue áno, ale ak by si si ju neplatila, tak budeš hneď dostávať rodičovský príspevok

sue
31. júl 2006

Čaf Miruška, už aj icq? 😀

petra24
31. júl 2006

Ahojte, chcem sa spytat,

ako to presne s tou materskou je? ak pojdem uz na matersku dovolenku.....tak pol roka mi plati zamestnavatel niekolko percent zo mzdy,a potom uz je normalna stanovena materska? 😕

dakujem, Petra

patulinka
31. júl 2006

Ahojte chcem sa spytat ci budem dostavat nejake peniaze ked chodim do skoly s som tehotna?

newyorkgirl
31. júl 2006

patulinka, myslim ze po porode rodicovsky prispevok alebo tak,neviem presne... ja s tym mam tiez problem, lebo som po strednej skole odisla do zahranicia a tu otehotnela, takze doma som nikdy nepracovala 😒

annjelik
31. júl 2006

newyorkgirl a nevies ci to budem dostavat kazdy mesiac ako matersku alebo len po porode?

zuz11
31. júl 2006

takze prvy pol rok dostavate matersku co je max. z vymeriavacieho zakladu 25 911 sk 55 percent co je 14 251sk a ak mas vymeriavaci zaklad 20 000sk tak 11 000sk a tak dalej... po cca 6 tyzdnoch na materskej otehotnies ale este dostavas tuto matersku presne pol roka od zciatku a po pol roku si ides na socialku vybavit rodicovsky prispevok co je nieco okolo 4 400 sk a ak si studentka tak by si mala od narodenia mimi dostavat rodicovsky ale to som si nie uplne ista, treba sa spytat na socialke 😀

ervotoc
1. aug 2006

momice je a v ktorej casti?si tam prihlasena vsade?mas aj bydlisko?kam ti budu "bubes"posielat?tiez tam musis mat platene zdravotne ako tu,len tusim o nejake dva tyzdne viac,teraz neviem presne...ale tak nejak,inak si tam mozes piskat ☹

expertka8
7. aug 2006

Čo sľubuje vláda rodinám

# zvýšenie viacerých dávok
# zlepšenie služieb v oblasti predškolských a mimoškolských zariadení, centier pre rodičov
# sľubuje si od toho zvýšenie pôrodnosti
# zvýšiť ochranu práv dieťaťa

Ktoré dávky sa majú upraviť: príspevok pri narodení prvého dieťaťa
# okrem príspevku by mali rodičia dostať aj príplatok 11-tisíc korún, čím ich celkový príjem by mal byť 15 460 korún
# malo by ísť o nárast už od budúceho roka
# vláda tiež sľubuje jeho každoročné zvyšovanie

príspevok rodičom, ktorým sa narodilo viac detí súčasne
# mal by sa každoročne zvyšovať - tak to bolo aj doteraz, väčšinou však šlo len o mierny nárast

rodičovský príspevok
# postupne zvyšovať - pôvodný zámer na úroveň minimálnej mzdy do roku 2010 už vo vládnom porgrame nie je, očakáva sa jeho nárast blízky tejto hranici
# dostávať by ho mali rodičia bez ohľadu na to, či pracujú
# na rozdiel od dneška by nárok mali získať aj tí, ktorí dajú dieťa do škôlky

náhrada daňového bonusu pre rodičov, ktorí nepracujú z objektívnych príčin
# týkať by sa to malo invalidov či dôchodcov, starajúcich sa o dieťa, ktorí si nemôžu uplatniť nárok na daňový bonus 540 korún mesačne
# mali by dostať osobitný príspevok k prídavkom na deti, nie je ešte jasné, v akej výške ani ďalšie podrobnosti

zuzu13
7. aug 2006

No tak to sa nás netýka, aj keď po toľkých rokoch sme ako prvorodičovia. Ale čo už. Nám stačí 4.620,- Sk však ? A aj tak to platí na deťúriky narodené po 1.1.2007.

zab_ka
7. aug 2006

ahojte, chcem sa spytat, skor nez zacnem patrat, ci mi niekto vie hned pomoct:
ja ako cerstvo dostudovana, keby som chcela mat teraz dieta, mam narok na matersku? ci len rodicovsky prispevok? nemocensku som si dobrovolne neplatila a myslim, ze stat za mna ako studenta tiez nie ... dakujem

ena
7. aug 2006

podla mna dostanes len rodicovsky prispevok... ten je teraz 4230 sk, od septembra tusim plus 210 sk. takze 4440 sk

zab_ka
7. aug 2006

dakujem za odpoved 😉