Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

adulak
16. apr 2007

pytala som sa preto, lebo babo cakame (zatial je termin) 2.8. takze mi to vychadza na matersku az v tom siedmom mesiaci. asi si este pockam. a na socialke to este nevedia aky bude VZ po 1.7 2007?

alex21
16. apr 2007

To neviem. Skus si zavolat ale neviem ci v tomto uspejes myslim, ze ta odpísu ze to v cas zverejnia. Ale mozno budes mat štastie. Ak budes vediet tak nas informuj.
Teraz pozeram na ten termín pôrodu 2.8. Na matersku sa nastupuje najneskôr 6 týzdnov pred pôrodom podla mojich výpočtov by si mala nastupit este 21.alebo 22.6. Neviem presne ktorý datum sa počíta. Ak na nu nastupis este v juni tak to nestihas co mi je luto.

adulak
17. apr 2007

alex a preco by som to nemala stihnut? 😅 myslis ten vyssi VZ (28 000SK)?
keby som na MD nastupila v juni, tak max. VZ by bol tych 25 911. a nemusila by som si robit z nicoho hlavu. (si myslim 😅)
kolko dni pred nastupom na MD by som mohla dat vypoved?

alex21
17. apr 2007

Nový vymeriavaci zaklad bude platný az od 1.7.2007. To znamena, že by si musela dat výpoved k 30.6. alebo k 1.7. lebo je to nedela a od 2.7. hoci len na jeden den sa zamestnat s novým maximalnym vymeriavacím zakladom nech uz bude akykolvek. A od 3.7 by si odisla na matersku tak potom by sa ti materská ratala z toho jedného dna 2.7. Podmienkou je ze musí príst k uzavretiu nového pracovného pomeru a zamestnavatel musi poslat novu prihlasku do sociálnej poistovne.
Co sa týka materskej tak aby si na nu mala nárok tak musís na nu nastúpit najneskôr 6 týždnov pred predpokladaným dnom pôrodu. Ak nenastupis na nu automaticky sa jej dobrovolne vzdávaš.

adulak
17. apr 2007

dobre, ale ked musim nastupit na MD najneskor 6 tyzdnov pred porodom, tak mi to nejako nesedi

iwis
18. apr 2007

Ahojte chcela by som sa spýtať... nárok na materskú vzniká po 270 dňoch... ale teraz neviem či odpracovaných alebo musí uplynúť tých 270 dní od uzavretia zmluvy?
Kamarátka po skončení školy začala pracovať od júna minulého roku.Má nárok na materskú?Termín má v novembri...

veronika13
18. apr 2007

270 dní musí zamestnávateľ platiť za ňu odvody do soc. poisťovne. Ak robí od juna minulého roku a odvody má zaplatené, tak nemá probléma 😉

iwis
19. apr 2007

veronika ďakujem 😉

lari
22. apr 2007

Ahojky, viete mi prosím niekto poradiť? Materské dávky budem pravdepodobne dostávať z CZ, chcela by som vedieť, koľko percent zo mzdy sa v Čechách vypočítava.Diky, papa

bibinka
23. apr 2007

lari, myslím, že z ČR je to 69%

iwuskaaa
23. apr 2007

Ahojte mamičky, tehuľky, snažilky 😉 . Ja by som sa chcela spýtať: robila som tri mesiace v českej firme, ktorá pôsobila aj tu na SK, no teraz sme skončili. Ak sa zamestnám v inej firme, budú sa mi rátať odpracované mesiace v predošlej firme a ako sa bude vypočítavať materská? Aj od predošlého zamestnávateľa? Tých 270 dní musí byť odpracovaných nepretržite, alebo aj takto po častiach?
Ďakujem

emjee
23. apr 2007

iwuskaaa moze byt aj po castiach, ale musi to byt v priebehu poslednych 2 kalendarnych rokov 😉 ak za teba firma platila nemocenske poistenie na slovensku, potom sa to rata, neviem ako to je, ak ti platili poistenie v cesku 😒

dada200
23. apr 2007

Ahojte,ktora by mi vedela poradit???Pracovala som v Rakusku,na Slovensku som si platila iba zdravotne poistenie.Dobrovolne som do socialnej poistovne neodvadzala nic,ale keby som platila,mala by som narok na matersku,alebo tiez len na rodicovsky prispevok??? Da sa spetne zaplatit aspon tych 270 dni???

emjee
23. apr 2007

dada viem, ze spatne sa da zaplatit jedine ak si bola studentka
v rakusku nemas narok? (viem, ze tam je to dost zlozite, riesila som tuto otazku sama pre seba ked som si hladala pracu a zdalo sa, ze by som mohla pracovat v rakusku)

atiatko
23. apr 2007

Ahoj dada200 - mrkla som sem a mozem Ti odpovedat (pracujem v soc.poistovni na NP - teraz som na materskej)- naozaj nie je mozne si doplatit tych povinnych 270 dni NP teraz spatne, lebo sa narok na materske posudzuje vzdy ku dnu jeho vzniku - t.j. musis byt prihlasena, musis mat zaplatene poistne vcas a v spravnej vyske, a zaroven musis splnat podmienku 270 dni NP. Takze Ti zostava len moznost poziadat UPSVaR o rodicovsky prispevok odo dna narodenia dietatka, pricom Ti oni daju aj tlacivo, ktore Ti potvrdi soc. poistovna, ze Ti nevznikol narok na materske a tak Ti zacnu vyplacat spominany rodicovsky prispevok. Inak este nezabudni, ze do 15 dni od narodenia dietatka sa musis ist spolu s rodnym listom dietatka prihlasit do soc.poistovne ako osoba, za ktoru plati odvody stat. Pomohla som ???

emjee
24. apr 2007

atiatko a poradis aj mne? ak by som si chcela doplatit NP za "studentske casy" musim to vyplatit za cele 3 roky co mi chybaju (od januara 2004 kedy prestal za mna platit stat do novembra 2006 kedy som skoncila studium) alebo mozem aj "po castiach"? ide mi o to, ze sa mi nechce cakat so snazilkovanim kym dosiahnem tych 270 dni 😀

vavka33
24. apr 2007

Adiatko,aj ja mam otazocku. 😉 tento mesiac mi neprisla materska,tak som to vsetko obvolala,nakoniec som sa dovolala do SP a povedali mi,ze tam nie je rodny list malej,tak vyplacanie pozastavili.chcem sa opytat,ze to uz asi teraz neposlu,az na dalsi mesiac,ze?

atiatko
24. apr 2007

Ahojki babenky,
prepacte, ze pisem az teraz, ale mam toho kazdy den o trochu viac (este studujem VS - tkze skusky, prace), som po autohavarii (takze rehabky) k tomu malinky, este robim uctovnictvo (vsak z rodicaku sa neda vyzit, ze?), takze teraz:
emjee - pokial mam vedomost, SP dovolila jedine studentkam doplatit si obdobie spatne, pocas, ktoreho neboli prihlasene. Ak si budes chciet doplatit tie 3 roky spatne napr. po castiach podla mna mozes - tam je dolezite to, aby si to mala vyplatene cele ku dnu nastupu na matersku(6-8 tzdnov pred plan.dnom porodu), a aj v spravnej vyske - to su tie 3 podmienky vzniku naroku - byt nem.poistena, mat vsetko zaplatene vcas a v spravnej vyske. Pre istotu sa este info vo svojej SP, ale malo by to tak byt.
Inak dnes som v notofikacii zbierky zakonov nasla aj vseob.vymer. zaklad - takze sa v SP skus opytat aj na max. VZ, z ktoreho by si mala max. materske.

vavka33 - je mi luto, ale SP ma uzavierkovy termin len 1x v mesiaci - ide to cez statnu pokladnicu - takze naozaj Ti to pride doplatene az v maji - cca okolo 15, ak mas osobny ucet.

Papa dievcata ... 🙂

dada200
27. apr 2007

Ahoj ATIATKO,
dakujem velmi pekne,pomohla si a velmi.Aspon nemusim ist do BA,nakolko nemame v SENCI pobocku socialnej poistovne

atiatko
28. apr 2007

dada200 - za malo, keby si este nieco potrebovala (a nielen Ty) a budem vediet - poradim. Kludne aj cez IP. 🙂

sue
28. apr 2007

Atiatko, prosím ťa, vedela by si poradiť aj mne? Furt ma na sociálke odbijú a ja tomu nerozumiem, tak sa neviem brániť ☹
Oficiálne som študentka VŠ - denne, popri tom pracujem na zmluvu o umeleckom diele - teda nie ako zamestnanec, ale ako na voľnej nohe, odvody teda za mňa podľa mojich vedomostí neplatí nik. Kvôli vážnym zdravotným problémom sa pokúšame o bábätko (snáď už tehotná som...) ale takto nárok na materskú nemám, len na rodičovský príspevok, môžem si to ešte nejak doplatiť? Podľa čoho sa vypočíta suma, ktorú by som teda mala zaplatiť? A aká by bola potom výška materskej?
Ďakujem krásne za odpoveď...

ena
28. apr 2007

sue: neviem, ci sa da spatne doplatit, myslim, ze nie :(

sue
29. apr 2007

Ena, dúfam, že hej... keby zajtra, tak aspoň za apríl...a to by mi potom tých 270dní či koľko vyšlo....
ATIATKOOOO, kde siii?

petruci6
29. apr 2007

ahojte,viete mi niekto laicky povedat,ako je to s materskou,ked pojdem na PN v skus.dobe,ale mam zmluvu na dobu neurcitu.predtym som pol roka nerobila ☹

atiatko
29. apr 2007

Sue, prepac, ze som hned nereagovala, ale aj ja este popri materskej, popri zamestnani, popri robeniu uctovnictva, ktore robim doma, studujem externe na VS a dnes som mala skusku, takze som bola v skole.
Podla mojich vedomosti, by si v SP nemusela hovorit, ze "pracujes" ako umelec, len je potrebne povedat, ze si denna studentka. V takom pripade, by sa malo dat doplatit poistne na NP aj spatne, tak by si ziskala aj tych 270dni. Max. vym. zaklad, z ktoreho by Ti islo max. materske je 25911,--Sk, z toho sa mesacne plati poistne 363,--Sk a materska by Ti vysla cca 12500-13000 mesacne. No Ty sama si volis VZ, z ktoreho platis - ja som Ti uviedla tu max. hranicu, aby Ti vyslo max. materske.
Prosim prever si ale este to, ci spatne doplatenie sa vztahuje aj na denne studentky VS 🙂

atiatko
29. apr 2007

petruci6 - u Teba sa vztahuje ochranna 42-dnova lehota, t.j. po skonceni prac.pomeru mozes do 42 dni nastupit na PN (tu sa neposudzuje podmienka 270 dni NP) a potom ak ti to do tych 42 dni vyjde tak mas narok aj na materske, ale len v pripade, ze si za posledne 2 roky bola 270 dni NP. Vym. zakladom je pre Teba Tvoj prijem v zamestnani - ak zamestnavatel nepredkladal napr. mesa. vykazy poistneho, nemaju to baby v SP ako odkontrolvat, tak by Ti platili davky z min. mzdy 7600,-- Sk. 😉

sue
29. apr 2007

Atiatko, ďakujem krásne za túto úžasnú správu, veľmi si ma potešila 😵 😵 😵

atiatko
3. máj 2007

Babenky, preverovala som to NP pre studentky - uz sa neda doplatit ani to. Plati akurat, ze sa mozete spatne prihlasit na dochodkove zabezpecenie, a to iste plati aj pre evidovanych nezamestnanych. Prislo taketo metodicke usmernenie. Prepacte, ale nie umyselne som Vas nespravne informovala.Dakujem. 🙂

emjee
3. máj 2007

atiatko - to je pekne 😠 (teraz nemyslim na teba, ale na to, ze ked prestal stat platit np za studentov, tak vraveli, ze sa to bude dat doplatit a teraz sa to zrazu neda 😠 )

atiatko
3. máj 2007

Emjee, je mi to luto zo vas vsetky babenky - kym som isla na matersku, t.j. kym som pracovala, vzdy som sa snazila kazdemu pomahat ako sa mi len dalo. Moja veduca mala so mna nervy - vraj "co som taka socialna?" No jej pristup k ludom ma vzdy zarazal - hlavne nepomoct, a tak som castokrat radila ludom poza jej chrbat tak povediac na vlastne triko, ze ma ti ludia "nebonznu" lebo je to v ich prospech.
Este raz prepacte, nechcela som vas zienky nijako zavadzat. 😒
Este pekny vecer, papa 🙂