Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

iffka2002
20. jún 2007

Ahojte,tych 55% z hrubeho platu sa este zdanuje?
Tak kolko mi teda prijde na ucet- ked mam napr. plat 20 000?

leva
20. jún 2007

mne chodi 16 den v mesiaci,no tento mesiac este nemam,no neviem preco. 😒

bibinka
20. jún 2007

mne prišiel rodič.príspevok tento mesiac už 13.-teho.

domeenika
21. jún 2007

citala som na nete.. ze fico zatial len uvazuje o zvyseni prispevku po porode na okolo 20 000 az 30 000.. ale az v january// si predstavte ze mam termin tak november,december..

nevedoma
16. júl 2007

otázku som najprv hodila do inej témy, skúšam ju dať aj sem, či sa niekto nechytí. ďakujem.

ahojte dievčatá, ja by som mala tiež otázku týkajúcu sa vlastne príspevkov pre slobodnú mamičku.
čakám bábätko a nie som vydatá. viem, že slobodné mamičky majú možnosť poberať materský príspevok (55% z platu) dlhšie ako vydaté mamičky. možno to niekto bude brať ako zdieranie štátu, ale rada by som túto možnosť využila. zaujímama konkrétne toto: kde si musím podať žiadosť o predĺžené vyplácanie? ak otec dieťaťa prizná otcovstvo, musí platiť na dieťa výživné? ak áno koľko a kto to určuje? ak máme rozdielne trvalé bydlisko s priateľom, ale žijeme spolu na jednej adrese, kontroluje niekto, či žijem s dieťaťom sama?

nevedoma
18. júl 2007

ahojte, nikto mi nevie odpovedať na moju otázku? ☹

kattom
18. júl 2007

ahoj nevedoma - kamoska si to vybavovala. na socialke im vyplnis tlacivo - cestne prehlasenie o tom, ze si osamela matka (to je spravny vyraz namiesto slobodna) - plus pre istotu rodny list dietata maj so sebou. na zaklade tvojho prehlasenia ti potom automaticky predlzia matersku - myslim o dalsich 6 alebo 8 tyzdnov budes dostavat navyse

nevedoma
19. júl 2007

kattom dík za radu. nevieš, či sa to dá aj keď otec dieťaťa uzná otcovstvo? a bude musieť platiť výživné na dieťa?

kattom
19. júl 2007

nevedoma - to neviem, kamoska zije sama a babo ma jej priezvisko. otec dietata jej dava peniaze, ale cez sudy cestou vyzivneho to myslim neriesili

nevedoma
20. júl 2007

kattom ešte raz dík. pomohla si mi aj tým príkladom kamošky. ak ho nedávala na súd je to tiež odpoveď na moju otázku. 😉

suzana121
7. mar 2008

Mam prozbycku pracovala som v cr od 7.11.2007 som na ryzikovom tehotenstve a pracovni pomer som mala na dobu urcitu coz mi teraz skoncil marodku mi plata este v cechach pokial ju neukoncim ale neviem ci tu na slovensku mi budu platyt matersku alebo mam narok na rod.prispevok????????

betka1
7. mar 2008

suzana, myslim, ze si v CR neodpracovala dost casu, aby si tam mala narok na matersku. Ale mohla by si splnat podmienky na poberanie slovenskych prispevkov, ak mas dost odpracovanych dni v SR.

suzana121
7. mar 2008

no v cechach ma odpracovanich 270 dni ale tam je nova davka a nemam trvali pobyt a tu na slovensku mam odpracovane 3 r snad aspon matersku a ked som sama a otec dietata sa nehlasy mozem poziadat o prispevok na byvanie?

betka1
7. mar 2008

ja viem poradit len tolko, aby si si nastudovala podmienky pridelenia materskej a rodicovskeho prispevku v CR(kolko dni treba mas odpracovanych a tak. Na nete to urcite najdes). Ak ich splnas, tak ich tam aj dostanes bez ohladu na to, kde mas trvaly pobyt. O to, na co nemas narok v Cechach mozes poziadat na Slovensku, kedze tam mas trvaly pobyt. Ak budu nejake prispevky, ktore dostanes v CR nizsie nez tie na SK, tak Ti na SK doplatia rozdiel.

suzana121
7. mar 2008

no to viem ale tam su tie nove materske a musis nieco splnat coz vraj nesplnam uz mi to leze krkem

betka1
7. mar 2008

suzana, skus sa spytat bab v teme "Slovenky v cechach - porodne, materska, rodicovska": https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

zzuuzzaa
10. mar 2008

caute .. chcem sa opytat, ci mi nahodou neviete povedat, ci naplnim tych 270 dni povinneho soc. poistenia, ktore su potrebne pre uznanie materskej, ak:
som zamestnana od 4.9.07 a predpokladany termin porodu mam 28.8.2008 ..
spocitavaju sa tie roky? alebo to musi byt za predchadzajuce 2 kalendarne roky?
vdaka 🙂

alexandra
11. mar 2008

Zial to musia byt minimalne 270 dni v 2 rokoch predchadzajucich roku, kedy vznika narok na MD. Cize v Tvojom pripadne 270 dni za obdobie rokov 2006 a 2007.

zzuuzzaa
11. mar 2008

dakujem za odpoved .. sice ma nepotesila .. ale co uz 🙂

gabkazabka
14. mar 2008

ahojte baby,
prosim Vas,ja som z toho jelen 😅
Nevedeli by ste mi ti niekto vysvetlit po lopate?Vobec sa do toho nerozumiem.....
momentalne som na "rizikovom",v polovici aprila (6 tyzdnov pred porodom) nastupujem na MD.Pracovnu zmluvu mam na dobu urcitu-do dna nastupu na MD.
Ake peniaze budem dostavat?Vola sa to matersky prispevok?Ako si vypocitam jeho vysku?-to aby som vedela,co ma caka...Vypocitava sa to z hrubej mzdy?Pocula som ze ak som bola poistena 270 dni,tak dostanem az 90% z platu?Alebo len 50%?Nema mi kto poradit a ja by som chcela vediet,kolko penazi budem dostavat...
Pekne dakujem za infosky... 😝 😵

suem
14. mar 2008

gabkazabka kuk IP.

gabkazabka
15. mar 2008

Dakujem baby za infosky,ktore som dostala do IP,uz som to pochopila
😉 😵

gabkazabka
15. mar 2008

Suem:kuk do IP 😀

suem
15. mar 2008

gabkazabka kuk IP

gapa
18. mar 2008

zzuuzzaa
ak tvoj pracovný pomer trvá a bude trvať až do nástupu na MD, v pohode splníš podmienku 270dní NP. Počíta sa obdobie dvoch rokov pred pôrodom, u teba PTP 28.8.08, to je obdobie od 29.9.06 do 28.9.08. Ak budeš nastupovať na MD obvyklých 6 týždnov pred pôrodom t.j 17.7.08, tak v období od 4.9.07 do 16.7.08 máš už NP v trvaní 317dní (ak si nemala prerušenie NP napr. z dôvodu neplateného volna, OČR nad 10dní) a teda v pohode nárok na materskú vznikne a bude sa rátať z obdobia 4.9.07-31.12.07.

Ak ti však tvoj PP skončí pred dosiahnutím 270dní, nárok na materskú by nevznikol.

Ak budeš počas tohto PP napr.PN, tak samozrejme dni PN počas trvania PP sa zarátavajú do tých 270dní.

katarinkad
27. mar 2008

Ahojte,
chcela by som sa opytat ci mi niekto neporadi...
Totiz dala som v praci vypoved. Moj pracovny pomer sa skoncil 29.2.2008. Zistila som ze som tehu, takze do novej prace ma uz nezobrali. Ostala som teda od marca nezamestnana. Budem mat narok na matersku? Ked vsetko pojde dobre, tak v auguste by som mala ist na matersku. Predtym som tri roky v kuse pracovala u jedneho zamestnavatela. A z coho sa vlastne ta materska vyratava. Kedze uz nerobim, to by som mala ist poziadat predchadzajuceho zamestnavatela o nejake papiere a odniest na socialku? 😵

gapa
27. mar 2008

katarinkad, kedže ti PP skončil v období, ked si bola tehotná (29.2.08), tak si od ukončenia PP po dobu 6-tich mesiacov v tzv. ochrannej lehote, počas ktorej ak ti vznikne dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (OčR, PN, materské), máš na ňu nárok.
Takže ak nastúpiš na materskú do 31.8.08 (predpokladám, že 6 mesiacov sa ráta až do 31.8. a nie do 29.8.), tak nárok na mateskú budeš mať. Tvoja materská sa vypočíta z vymeriavacích základov, z ktorých sa odvádzalo nemocenské poistenie v roku 2007. Ak napr. boli VZ 15000,-(HM) mesačne, tak výška materskej na jeden kalendárny den bude cca 271,-Sk (12mesiacov x 15000 :365dní x 55% )
Ak by si nastupovala na MD až 1.9.08, tak nárok na materskú mať nebudeš.

Od zamestnávatela budeš potrebovať vyplnené tlačivo "Potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku", kde ti uvedie výšku vymeriavacích základov v rozhodujúcom období. Toto tlačivo spolu s vyplnenou "žiadosťou o materské", ktoré ti dá lekár, odnesieš sama do SP podla sídla tvojho býv. zamestnávatela. To isté tlačivo budeš potrebovať aj ak by si bola PN.

A mala si dobrý plat? Ak nie, máš ešte možnosť si materskú zvýšiť, ak by si si našla prac.pomer aspon na pár dní s vyšším VZ.

julka
27. mar 2008

katarinkad, na materskú dovolenku ta moze lekárka vypisat 6- 8 tyzdnov pred planovanym porodom. Planovany termin porodu mas 3.10. takze by si mala byt na matersku dovolenku vypisana 22. augusta (t.j. 6 tyzdnov do porodu), takze by si mala mat aj narok na matersku.

zuzkagu
27. mar 2008

Baby a ked nastupujem na druhu MD koncom apríla, tak vymeriavaci základ budem mať z roku 2006?
Ďakujem Za radu.
Zuzana

katarinkad
27. mar 2008

dakujeeeem vam. 🙂 Ja som sa uz na to pytala kade take a nikto mi nevedel povedat ako to je. Tak to si dam potom bacha na to kedy ma vypise lekarka na matersku, aby som to neprepasla.