Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

mirka4
15. jan 2007

baby neviete nieco o tom, ze ked ste na materskej ze uz neplati za vas odvody socialka? Neviete co je na tom pravdy? Ze sa ani dochodkove nerata, iba keby som sa dobrovolne prihlasila na platenie?

alex21
15. jan 2007

aaandrejka - na matersku sa nastupuje 6 - 8 týždnov pred pôrodom presny datum určí lekár. Materská bude taká ako teraz dostavaš PN.

Mirka - na dôchodkove by mal prispievat stat len prispieva z malej sumy. Naspamät ju neviem. Stat neprispieva na nemocenske a myslim, ze ani do fondu zamestnanosti.

adetka
15. jan 2007

mirka... dochodkove plati stat... a to az sest rokov od narodenia dietata... treba sa vsak prist prihlasit... do 15 dni od narodenia dietatka... stat bude za teba platit aj zdravotne... to treba s kopiou papiera od doktorky zajst do zdravotnej poistovne... nemocenske a so zamestnaneckeho fondu si mozes (ale nemusis) platit aj pocas materskej... to, ak by si nahodou po skonceni materskej bola este nejaky cas nezamestnana a chcela poberat davky v nezamestnanosti... a PN

mirka4
15. jan 2007

cize na dochodkove bude prispievat, hej? Tak to som rada. Som sa zlakla , ze teraz budem tri roky mat stratene

aaandrejka
15. jan 2007

alex, dakujem ti pekne za odpoved 🙂 myslela som si, ale nebola som si ista 🙂 cize mne je vyhodnejsie ist na matersku cim neskor ;)

baykalac
17. jan 2007

Kočky, zas som nieco zistovala a som o nieco mudrejsia (aspon dufam 😀)
Hlavne pre Yesno:
bolo mi povedane, ze v Tvojom pripade (alebo v hociktorom pripade, kde ide o tehotnu zamestnanu zenu) sa materke rata z priemerneho prijmu predchadzajuceho roka. Vraj nie je rok rozdeleny do juna a od jula. Vraj aj keby si isla 1.1.2007, tak sa Ti rata z roku 2006. Tak si zisti, ako to naozaj je, ale toto su moje info 😉

alex21
17. jan 2007

baykalac kde si zistila nech si aj ja doštudujem info.

baykalac
17. jan 2007

Alex, na socialke v KE 🙂 Ale vies ako to je s tymi uradmi. Kazdy Ti povie nieco ine, takze radsej vsetko beriem s rezervou 😉 Uz mi neraz na urade povedali blbost, ale nastastie som si to overovala cez viac ludi a cez poradne, takze som nedopadla zle "vdaka" ich radam... (napriklad na danovom 😠 )
Ale tiez aj na porade.sk toho je velmi vela popisaneho. Odtial cerpam najviac info, ktorym aj najviac verim 😎

alex21
18. jan 2007

Cau baykalac. Si fakt dobrá a máš dobru informáciu. Tá moja je zastaralá 😠 s tým výpočtom do pol roka a od pol roka to bolo dakedy. Vsetkym, ktorým som zle poradila sa ospravedlnujem. Je to naozaj tak ten do odchadza na MD v roku 2007 hoci aj v januári sa berie do úvahy na výpočet materskej rok 2006. Uz som si to aj ja zistila. Na poradu nechodím ja sa skôr hrabem v zákonoch a tie sa velmi často menia. 😖

miriam17
18. jan 2007

ahojte ,,tak ja som sa rozhodla ist dnes na sud sa opytat ohladom mojej matersej ptretoze som este okrem porodneho nic nedostala..a to su my uz dlzny za...4 mesace a takze uz aj za feb.pretoze uz teraz uz nedostanem urcite tak ze ua5 measce

alex21
18. jan 2007

ahoj miriam, na sociálke si sa pýtala čo ti povedali, že si ju ešte nedostala. Nechýba im nejaký papier.

julka.n
18. jan 2007

a ked aj je nejaky problem tak pozadu dostanes vsetko

miriam17
18. jan 2007

nie nie nech&ba my uz iba cakaame na sudne rozhodnutie uz mam e vsetko tam dane..len ten sud to daako veelmi pretahuje

alex21
18. jan 2007

Sudy su u nas take, nedokážu pochopiť že človek naozaj potrebuje peniaze. 😠 Vela trpezlivosti Miriam

miriam17
18. jan 2007

no ja ju mam asi...len aj moja komska porodila ako 15 rocna ..a uz ma vsetko vybavene a porodila aasi zhruba a take 20 dni neskor ako ja a uz ma vsetko vybavene....a ja som odnesla vsetky veci asi tyzden po tom ako sa my mala nerodila.a stale nic

margita
21. jan 2007

miriaml7 bola si už aj predvolaná na súd? 😒

wighy
21. jan 2007

ahoj baykalac, teraz som z toho zase jelen 😀 , teraz si pisala ze sa materske rata z priemerneho prijmu predchadzajuceho roka.Tak podla tohto ma vyznam dat vypoved a nasledne sa nechat zamestnat hoci aj u tej iste firmy za vyssi plat???Ja v tom mam naozaj chaos 😉

alexandra
21. jan 2007

Nestaci si nechat zvysit plat? 😉

baykalac
21. jan 2007

Nestaci si nechat zvysit plat, lebo ked zamestanie nezmenis, materske sa rata z priemerneho prijmu predchadzajuceho roka (momentalne z roka 2006)

Ale ked zamestnanie zmenis, rata sa to z posledneho zamestnania, no a kedze je to akoze nove zamstnanie, nemozu ratat z minuleho roku a tak to rataju od zaciatku zamestnania do nastupu na matersku dovolenku.

Ja viem, ze zamestnavatela neplanujes zmenis, ale v tom je prave ten figel, ze ked das akoze vypoved a znova Ta zamestna, je to akoby nove zamestnanie.

wighy
21. jan 2007

dakujeeeeeem 😅 😅 😅

miriam17
22. jan 2007

margita.nebola som eset ....sme boli al enam povedali uze mam cakat

baykalac
22. jan 2007

Wighy, daj potom vediet, ako si dopadla 🙂

lindda
24. jan 2007

cafte tehu neviete ze ako je to napr. v BA s tym jednorazovym prispevkom ??? ci za vami niekto pride do porodnice ,alebo ako sa to vybavuje ??? dik

droby
24. jan 2007

ahojte, neviete mi poradit ako je to s materskym prispevkom, ked nemam soc.poistenie? mam narok na niaky prispevok? viem ze poistena musim byt 270dni do porodu, su to pracovné dni? tym padom mi staci poistit sa 2 mesiace pred otehotnenim? alebo sa mozem poistit az ked otehotniem a doplatit si to?
velmi vas prosim o radu na moje vycerpavajuce otazky 😉

alex21
25. jan 2007

Ahoj droby. Tých 270 dni sa rata na kalendárne dni. Ak nemáš žiadne poistenie tak predtym ako budeš plánovať otehotniet sa príhlas do sociálnej poistovne ako dobrovolný platca nemocenského poistenia. Materská sa vypláca z nemocenského poistenia.

andrea25
25. jan 2007

Ahojte. Ak nechceš, tak sa tam nemusíš prihlasovať. keď nie si poistená, tak budeš od začiatku dostávať rodičovský príspevok. Ten je pre všetkých rovnaký 4.440,- Sk. Tak či tak by si ho potom dostavala, ale musela by si on požiadať.

droby
25. jan 2007

andrea25, ja sa teda vobec nemusim poistovat a mesacne budem dostavat rodicovsky prispevok vlastne vo vyske materskej??? a musim nieco splnat aby som ho dostala? a ked sa opistim nemocensky pred otehotnenim a este poziadam o rod.prispevok, tak mam narok na obidva?

micula
25. jan 2007

Ahojte kocky,
neviete mi niektora poradit ako to je s PN-kou ked som zivnostnicka (neplatim si dobrovolne socialne) a teraz som na rizikovom. Mam narok na nejake minimum aspon? Alebo nedostanem nic od statu?

alex21
25. jan 2007

droby - na to aby si dostavala rodičovský prispevok naozaj nemusis urobit nic. Ten sa pobera od narodenie do 3 rokov veku dietata. Na matersku by si mala narok len ak budes poistena a materská sa berie 6-8 týzdnov pred poôrodom to urci lekar a beria sa 28 tyzdnov pripadne 37 ak si sama alebo budes mat dvojičky. Materská sa počíta podla výšku vymariavaceho základu z akeho si platis nemocenské poistné Tento rok sa môze vysplhat maximálne na 14250,- korun. Ak beries matersku nemôzes brat sucasne rodicovsky ale prechadzas nan po skonceni materskej.

alex21
25. jan 2007

micula ak si neplatis dobrovolne ani povinne nemocenské tak na PN-ku narok nemáš.