Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

veronika13
9. mar 2007

zuzu o tom príspevku náhodou nevies?

zuzu13
9. mar 2007

myslíš rodičovský??? ak no pozri oktobrové babätká 2006, môj príspevok o 13,06...aspoň myslím 😀

ikke
9. mar 2007

veronika13:

Príplatok k príspevku

Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príplatok k príspevku, ak spĺňa podmienky podľa tohto zákona, je

* matka, ktorá porodila prvé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní,
* otec dieťaťa, ak
1. matka dieťaťa podľa predchádzajúceho bodu zomrela alebo po nej vyhlásené pátranie, alebo
2. dieťa, ktoré sa narodilo matke ako prvé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní, bolo zverené do výchovy otca na základe právoplatného rozhodnutia súdu.

Podmienky nároku na príplatok k príspevku sú:

* splnenie podmienok nároku na príspevok (viď text hore) a súčasne
* narodenie prvého dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

Nárok na príplatok k príspevku na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom pôrode súčasne narodí viac detí, nárok na príplatok k príspevku vzniká na každé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

Nárok na príplatok k príspevku nevzniká maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti.

Výška príplatku k príspevku je 11 000 Sk.

Nárok na príplatok k príspevku nevzniká, ak sa dieťa narodilo pred 1. januárom 2007

cize vydata nemusi byt

ikke
9. mar 2007

je to odtialto - kvoli "vid text hore" 😉

veronika13
9. mar 2007

ikke, vďaka, ešte to vtĺcť do hlavy švagrinej 😀

ikke
9. mar 2007

ehm...ved som sem nedala ten link 😅 takze... je to odtialto:
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx...

alex21
12. mar 2007

Pre loren a všetky, ktoré si chcú vyrátať materskú z prac. pomeru.
Na výpočet materskej sa berie kalendárny rok pred odchodom na materskú. (ak mal niekto zmenu zamestnania tak od zmeny.) Čiže tie čo odchádzajú v roku 2007 na materskú tak sa im posudzuje podla roku 2006.
V roku 2006 si zrátate vymeriavace základy do sociálnej poistovne na nemocenské poistenie. (nie každý zamestnávateľ ho uvádza tak zoberiete hrubu mzdu.) Ak ste malu od 1/06-6/06 v niektorom miesiaci hrubú mzdu vyššiu ako 23785,- tak zoberie len túto mzdu a od 7/06 - 12/06 je zasa maximum 25911,-.
Ak si zrátate všetky mzdy v roku 2006 tak ju videlíte počtom kalendárnych dní ktoré sa rátali ako výkon práce. Najčastejsie sa delí 365 dnami čiže celým rokom. Tie ktoré boli na PN si delia počtom dní znížené o dni co bolo na PN prípadne nejaké neplatené volno. Takto by ste mali dostať denný vymeriavaci základ. No a z tohoto základu je materská 55% na den.
Neviem či to niekto pochopil. Je to dost tažké a môžu sa objavit aj výnimky vo výpočte.
Ak by niekto chcel konkrétny výpočet z konkrétnych údajov nech mi napíse do IP. Pokusim sa ho vyrátať.

veronika13
12. mar 2007

alex, ty asi trpíš dostatkom voľného času, čo? 😀

vandas
4. apr 2007

maminy, ja mam otazku z trochu ineho sudka. som prave mesiac na MD a zatial mi zo socialky neprisiel ziadny papierm ze ma registruju ako poberatelku materskeho prispevku a v akom termine mi ju budu zasielat. Ma to soc. poist vobec vo zvyku? K akemu terminu vyplacaju matersku (podla nastupu na MD alebo maju jeden fixny termin)? Vdaka vopred

dadulik
4. apr 2007

vanda, matersku by mali vyplacat okolo 15. v kalendarnom mesiaci.

danona
4. apr 2007

vandas - pride ti zo socialky papier-aspon mne prišiel, kde budeš mať vyrátanú výšku materského - v prepočte na jeden den 😀 , no myslím, že po mesiaci by si ten papier už mala mať doma.. 😕

veronika13
4. apr 2007

ja som na materskej už vyše mesiaca, skoro mesiac a pol a zatiaľ nemám žiadny papier, tak neviem ako to funguje, ani keď som bola na PN mi nič neprišlo. Ale materskú mi zatiaľ vyplatili 🙂

catherine214
4. apr 2007

Babulky a ked ste pn tak tie dni sa nezapocitavaju do tych 270 dni, ved tam sa tiez plati nemocenske, hm?

vandas
4. apr 2007

vdaka za odpoved🙂)

veronika13
5. apr 2007

catherine, započítavajú 😉

emjee
10. apr 2007

baby a ako je to s vikendami a sviatkami - zapocitavaju sa ako odrobene? cize pocita sa cely kalendarny mesiac alebo len pracovne dni v danom mesiaci do tych 270 dni?

madeleine
10. apr 2007

emjee, pokial viem, ya socialka sa nebabre s odrobenzmi dnami, ale berie vsetko cakom prask... takze aj sviatky, aj vikendy... dieta predsa neprestane jest, ani kakat ked ne vikend, ci sviatok, nie? 😅 😀

emjee
10. apr 2007

made 😀 tym lepsie

inak som sa opytala aj za luciu 😀

lucia23 • 10. apr 2007 o 20:16
ahojte mamulky,
nevie mi prosim niektora z vas poradit, ci pod tymi 270 dnami socialneho poistenia, ktore su nutne pre uznanie materskej sa myslia pracovne dni odpracovane, alebo su v tom zaratane aj vikendy a sviatky? Ja mam odpracovanych 9mesiacov predtym som bola na vyske, ked myslim, ze za mna stat to poistenie neplatil. Vopred diky moc lucia 🙂

smartik11 • 3d • 10. apr 2007 o 20:23
ahoj lucia23!nie som si ista ale tusim ze odpracovanich musis mat 270 najlepsie by bolo opitat na socialku kde patris!Tam by ti mali povedat presne co a ako!pekny vecer!

maca21
10. apr 2007

baby ten príspevok na prvé dieťa je 15900 SK 11000 príspevok a 4000kočíkové a tých 900 neviem prečo, nám toľko prišlo na účet 🙂

alex21
11. apr 2007

Do 270 dni sa zaratava doba poistenia. To znamená ze je to cela doba od príhlasenia sa do sociálnej poistovne az do odchodu na matersku alebo opätovného odhlasenia.
Jednoducho povedané rataju sa aj sviatky soboty a nedele. 😉

veronika13
13. apr 2007

baby, treba narodenie dieťaťa hlásiíť aj na soc.poisťovni?lebo nám tam povedali, že netreba, ale mne sa to nezdá. Kde všade treba vybavovať tie príspevky?

matar
13. apr 2007

veronika, treba. buď si to musíš nahlásiť sama, alebo to za teba musí urobiť zamestnávateľ. to sa s ním musíš dohodnúť

veronika13
13. apr 2007

matar, ďakujem 😉 dosť ma prekvapilo, keď nám tam povedali, že netreba, to čo tam bola potom za pracovníčka 😲 😅

adulak
16. apr 2007

ahojte baby,
neviete niektora kolko by mal byt teraz max. plat, aby som dostala matersku 15 000SK? diky moc 😉

alex21
16. apr 2007

Maximálny vymeriavaci základ na nemocenské poistenie je teraz 25911,- SK
Maximálna materská je z neho cca 14250,- zavisí podla počtu dní v mesiaci.

adulak
16. apr 2007

alex, ale niekde som citala, ze ten VZ je okolo 28 000sk. neviem co je na tom pravdy

alex21
16. apr 2007

adulak lik na sociálnu poistovnu s vymeriavacími základmi dufam, ze sa zobrazí:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=924

adulak
16. apr 2007

alebo to ma byt az po 1.7 2007? neviem 😅

adulak
16. apr 2007

alex diky moc. takze mozem ist za zamestnavatelom a dohodnut sa na vypovedi a spatnom prijati s platom 25 911,-SK. len dufam, ze pristupi na to 😒

alex21
16. apr 2007

po 1.7. budu zmeny a urcite budu vyssie ale zatial som ziadne nevidela.
Pokial to nevíde oficiálne tak to neberiem vázne lebo narozpráva sa všelico a býva vela variant.
A ja som schválne pouzila slovíčko teraz. 😉
pekný den