Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

barunka
3. jan 2006

ahoj. neviem ako to chodí keď pracuješ v rakúsku. skús si napríklad napísať do poradne na www.profesia.sk
odpovedá tam právnik, odpoveď ti príde aj mailom a rady dávajú veľmi dobré...

inak ako je to na slovensku, tak to nájdeš na stránkach
www.obcan.sk
alebo http://www.kasulec.unas.cz/urady.htm

magduska
autor
3. jan 2006

Dakujem!

pappo
13. júl 2006

babenky neviete mi poradit kolko min musim zarabat v hrubom aby som dostala max vysku materskeho prispevku?
dakujem

zuz11
13. júl 2006

neakych cca 24 tisic 😉

pappo
13. júl 2006

zuz11 dakujem za odpoved a nevies kolko mesiacov pred zacatim materskej dovolenky?
🙂

zuz11
13. júl 2006

no pozeraju posledne dva roky ci si platila socialke min 270 dni alebo ako je to tak predpokladam ze asi priemer za poslednych 270 dni co si platila poistne ale to iba tipujem 😀

zebricka
13. júl 2006

Nechcem motat, ale vraj musis byt minimalne 270 dni v poslednych dvoch rokoch poistena a vyska materskeho sa pocita z priemernej rocnej mzdy z roku pred rokom, v ktorom ides na matersku (cize tohtorocnym z roku 2005). A v zakone nie je uvedena horna hranica, ale je to pre nas laikov tak salamunsky napisane (tyka sa to aj PN), ze vlastne tu hornu hranicu mas, aj keby ste zarabali kolkokolvek... lebo materska je 55% z Vasho priemerneho prijmu, z ktoreho ste prispievali na poistenie... a kedze pre odvody existuje nejaka horna hranica (nevyznam sa v personalistike, ani si to nesledujem na paske, priznam sa, pasky ani neotvaram, zabite ma), tak to moze byt 55% len z toho.... takto som to pochopila ja... ale kdesi som citala, ze ak ste platili z viacerych prijmov (napr. zamestnanie a zivnost, zamestnanie a konatel, atd.), tak sa vraj mozete dopracovat aj na matersku 30tisic (co osobne povazujem za blbost, nechce sa mi verit), ale skuste ist po rady do Socialnej poistovne - odstojite si radu, natrafite na arogantnu pani uradnicku a prd sa dozviete... myslim, ze telefonicky si to mozete uplne vyhodit z hlavy...

alexandra
13. júl 2006

pappo zeby? 😉 🙂

zuz11
13. júl 2006

no na socialku budem musiet ist koncom mesiaca koli drahemu lebo je zivnostnik 😀

alexandra
13. júl 2006

Ja na socialku len ked naozaj budem musiet 😠

pappo
13. júl 2006

alex nie ale treba to riesit skor lebo ked tak uz bude na take veci neskoro 😉

zuz11
13. júl 2006

pappo a co poriesis skor? ze zistis ze babo moct mat koli tym prispevkom je luxuxs iba pre bohatych?

alexandra
13. júl 2006

pappo chaaapem 🙂
zuz kliiidek, na to sme uz vsetky prisli 😠

zebricka
13. júl 2006

Ale ako tak pozeram, tak maximalna hruba mzda pre vypocet materskeho je nejakych 24tisic, tak ako je mozne, ze horna hranica pre odvody je este vyssia? Ved odvody clovek plati az do vysky tej hornej hranice, nie? (teda kto ma taky prijem)...

zuz11
13. júl 2006

tak na stranke maju 25 911sk 😉

zebricka
13. júl 2006

Tak sa vysomarte:

Podmienky nároku
tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
trvanie nemocenského poistenia v období vzniku dôvodu na poskytnutie materského
ak dôvod na poskytnutie materského vznikne po zániku nemocenského poistenia, musí vzniknúť v období trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
zamestnanec má nárok na materské, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
nárok na materské u zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote)
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba – pri posudzovaní podmienky zaplatenie poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie ku dňu splatnosti poistného v úhrne nižšia ako 100 Sk

Výška dávky
materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ)
55% DVZ od 1. dňa
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia

Vycuc z http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1293

zuzu13
13. júl 2006

Baby, hádam si nemyslíte, že nám dajú viac, keď nemusia. Ja som ma la problé v práci s vyplatením prvých 10 dní PN, lebo podľa šéfa, potrebuje zaplatiť ľuďom čo robia a nie tým čo si doma g... váľajú. Doslovne. A to isté je aj s odvodmi a mater. pr.

zebricka
13. júl 2006

Zuz, a kde tam? Lebo citat nehovori o sume.... inak obrovsky rozdiel 24tisic a 25911... 😀 😀

zebricka
13. júl 2006

Zuzu13, co sa tyka materskej, tak zakon hovori toto " nárok na materské u zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie " ... Tvoj sef je magor...

zuzu13
13. júl 2006

To je jasné, ale ja som hovorila o PN - ke

pappo
13. júl 2006

nechcem Vam kazit radost ale vraj od 1.8.2006 pridu do ucinnosti nove pravidla, asi tam zavolam a budem mudrejsia 😎

pappo
13. júl 2006

zuz ja som to nemyslela tak ako si to pochopila jedna sa mi konkretne o to kolko mam odvadzat do socialnej nie o vysku prijmu takze pre mna urcite dieta nie je luxus a vobec sa to od penazi neodvija.
islo skor o to aby mne stat dal co najviac ked nebudem pracovat a ja jemu co najmenej ked pracovat budem chapes?

madeleine
13. júl 2006

ja som písala do sociálnej a napísali mi nasledovné:

v súvislosti s Vaším podaním, vo veci materského, oznamujeme.

V zmysle § 13 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) sa z nemocenského poistenia za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú nemocenské dávky, a to nemocenské, ošetrovné, vyrovnávacia dávka a materské.

Podľa § 14 ods. 1 písm. a) zákona je povinne nemocensky poistený zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak.

Štátne občianstvo nemá vplyv na nárok na materské.

V zmysle § 30 písm. a) zákona má zamestnankyňa nárok na materské, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.

V zmysle § 48 ods. 1 zákona poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

V zmysle § 58 zákona sa nárok na materské posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne. Ak vznikne nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, materské sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých nárok na materské vznikol, a materské sa vypláca len jedno.

V zmysle § 53 zákona je výška materského 55% denného vymeriavacieho základu určeného v § 55.

Podľa § 55 zákona v znení zákona č. 721/2004 Z. z. denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

V zmysle § 54 ods. 1 zákona je rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu spravidla kalendárny rok, predchádzajúci kalendárnemu roku v ktorom vznikol nárok na materské.

Vo Vašom podaní uvádzate, že platíte poistné na nemocenské poistenie z viacerých povinných nemocenských poistení zamestnanca, avšak konkrétnu výšku jednotlivých vymeriavacích základov, z ktorých platíte poistné na nemocenské poistenie, neuvádzate.

Príklad :

nárok na materské vznikne 15. októbra 2006
- povinné nemocenské poistenie u zamestnávateľa A vzniklo 1. januára 2000, vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v roku 2005 bol 9 000 Sk mesačne
- povinné nemocenské poistenie u zamestnávateľa B vzniklo 1. júla 2004, vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v roku 2005 bol 11 000 Sk mesačne
- rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského z obidvoch poistení je rok 2005, t. j. 365 dní

denný vymeriavací základ na určenie výšky materského zo zamestnania A je (9 000 x 12) : 365 ≈ 295, 8905
denný vymeriavací základ na určenie výšky materského zo zamestnania B je (11 000 x 12) : 365 ≈ 361,6439
výška materského sa určí z úhrnu uvedených denných vymeriavacích základov, t. j. (295,8905+361,6439) x 55% ≈ 361,64392 Sk, pri 31. dňovom kalendárnom mesiaci je to 11 211 Sk.
Vo veci nároku na rodičovský príspevok Vám odporúčame obrátiť sa na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, príslušný podľa miesta Vášho trvalého, príp. prechodného pobytu.

madeleine
13. júl 2006

ak sa to ale má zmeniť, tak ma na to mohla upozorniť, koza jedna... 😠

zebricka
13. júl 2006

Made, v Tvojom priklade je to este dost jednoznacne... co v pripade vysokych prijmov? Neverim, ze ak ma niekto 100tisic mesacne, poistovna ochotne posle 55tisic.... odkial sa vzala ta horna hranica 25911,-? Kolko je maximalna platba do poistovne, co sa pyta Pappo? (lebo verim, ze su tu take, co zarabaju slusne, ale na papieri "neslusne", takze by to mohli riesit dobrovolnym platcovstvom, aby si dorovnali ten rozdiel)...

katrin
13. júl 2006

baby, čo je konkrétne vymeriavací základ? to som nikdy nepochopila? hrubá mzda? hrubý príjem, netto príjem? alebo čo? príklad: mám na papieri 10,- Sk základnú hrubú mzdu, s odmenami však dostanem 20,- Sk netto. Z čoho to budú rátať?

peja
13. júl 2006

VZ su vsetky prijmy,ktore sa zapocitavaju do hrubej mzdy a z ktorych sa podla zakona musia platit odvody,v tomto pripade na nemocenske poistenie maximalny je momentalne 25911(od tohto mesiaca), takze keby ste zarabali 30 tis, dostali 20 odmenu, tak je vas VZ 50 tis, ale ten moze byt max. 25911 a z tohto sa aj platia odvody. Pre dalsie odvody do socialky je max. VZ vyssi a pre zdravotne poistne tiez vyssi, ale iny ako na socialne poistenie 😉

zuz11
13. júl 2006

hej tak je to ze ten max. VZ zmenili (teda navysili) od 1.7.2006 😀 😵

momice
16. júl 2006

Kočky a viete mi poradit?
Zijem v Prahe, aj tu pracujem a platim vsetky tie veci, co je potrebne. Skratka pracujem oficialne.
Mam narok na matersku tu? alebo, aby som mala narok, kolko musim odpracovat? /v mojom pripade to uz bude rok/, mam narok i na porodne?
Viem, ze pre davky - podporu, mam v CR narok uz po odpracovanom roku, ale na matersky prispevok - zatial som sa nedopatrala. Poradite? Predom dakujem 🙂

meg
21. júl 2006

Takze pre vsetky len doplnim Peju, max. vyska materskeho je 55% z vymeriavacieho zakladu 25911 Sk (aj keby ste mali vyssi prijem) a to je max. 14251 Sk.