Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

droby
14. feb 2007

peha je mi to jasne len mi to neodoslalo prispevok, ze moc dakujem si to uzasne polopatisticky napisala. 😉 vdaka vam,

baykalac
14. feb 2007

Droby, mozes to urobit tak, ako bolo uz spominane: platit DNP minimalne, potom sa odhlasit a platit par dni alebo tyzdnom DNP maximalne. Potom dostanes maximalne materske, lebo materske sa vypocitava z posledneho poistenia, nie z priemerneho.

Nechapem vsak celkom, preco dievcata pisu o prispevku na prve dieta vo vyske 11tis. Nie je to 15 tis aj nieco? Ako to teda je, je tu niekto, kto uz prispevok aj dostal a vie s istotou potvrdit, ze je to len 11tis?

droby
14. feb 2007

pred 5 dnami som pocula o tom cosi v radiu a spomynali 11 000sk, ale vraveli tam aj ze ho dostane ten kto je rok pred otehotnenim poisteni, tak neviem co si mam o tom vobec myslet.
baykalac, ja som pocula aj ze sa to vyratava ako priemer... no a nevies nahodou ci si dobrovolne mozem platit tak vela poistenie ako nezamestnana?? bojim sa toho ze mi ti neuznaju ked sa ako už ako tehotna odhlasim a znova prihlasim na maximalnu sumu.. ale mam najvyssi cas aby som sa už poistila 😅 je tu niekto kto to tak urobil?? a nebol s tym problem??

baykalac
14. feb 2007

Uz si tehotna? Lebo ak ano, tak je uz neskoro.
Vobec sa nemusis bat, ze by Ti nieco neuznali. To je Tvoja vec, kolko si platis a nema to nic spolocne s tym, ci si zamestnana, alebo nie si, alebo ci si studentka, alebo hocico. Je to ako klasicke poistenie.
Tento zakon je taky, aky je a plati to, co bolo pisane v predchadzajucich prispevkoch. Myslim, ze Alex tam dokonca niekde hodila aj presny prepis zakona, ze sa to plati z posledneho poitenia, nie z priemeru.

Co sa tyka toho prispevku na 1.dieta, nemusis byt nijako poistenia, aby si ho dostala. Ale ja som citala vo viacerych clankoch, ze prispevok je cca 15,5 tis, tak teraz som z toho pako, ako to vlastne je 😖

kili
14. feb 2007

podľa starého príspevok je cca 4500,-, a podľa nového zákona prvorodičky dostanú k tomuto ešte + 11000,-. T.j. dokopy tých 15,5 tis.

baykalac
14. feb 2007

Kili, presne take su aj moje info, som rada, ze su spravne 🙂 Dakujem 🙂

bellasandra
15. feb 2007

Bay... je to 4600+11000 🙂

helca123
15. feb 2007

ahojte, zaujimalo by ma, ci moze byt aj policajt dobrovolne nemocensky poistená osoba.

alex21
15. feb 2007

helca toto neviem ale skus zavolat do socialnej poist. na nemocenske poistenie a spytaj sa. Viem ze policajti maju trosku ine postavenia lebo napr. ani 2.pilier na dôchodkovom nemohly uzatvorit. Ale na druhej strane ked je nieco dobrovolne tak neviem preco by to nemalo platit pre vsetkych.

droby
15. feb 2007

dakujem dakujem a dakujem 😵
baykalac tehotna este nie som (alebo o tom este neviem 😀 ) preto sa na to pripravujem lebo mam najvyssi cas sa dat poistit, ked chcem este potom spekulovat a perpoistit na najvyssiu sumu... fakt by nam to pomohlo a dakujem za cennu radu, len mam stale taku malu dušičku, že či sa to podarí, ale budem veriť. ešte raz moc dakujem, už by som viac nemala otravovať 😉

alex21
15. feb 2007

droby neboj určite sa to podari. mne nejaka kočka do IP pisala že to tak urobila. Baba na sociálke po nej trošku pozerala ale nič nezmohla a ona si gratulovala ako sa jej to podarilo. Tak len dotoho.

droby
18. feb 2007

este som rozmyslala ze sa rovno poistim tak aby mi to vyslo na 15000 matersku, ale neviem kolko to bude vychadzat mesacne ale bude to asi dost.
tak to tak urobim a budem si aj ja potom gratulovat.. moc vam dakujem

ajka23
18. feb 2007

ahojte, viete mi niektora povedat, ake je najvyssie DNP? dakujem 😉

droby
18. feb 2007

mo6em sa ako interne zamestanná odhlásiť z biedneho poistenia dať sa dobrovolne poistiť tak abz mi vyšlo tých 15000sk materská??? pls

alex21
19. feb 2007

ajka dobrovolne nemocenské poistenie sa môže platit maximálne zo sumy - 25911,- Sk
droby - dobrovolne poistit sa môžeš dať kedykoľvek. Neviem čo myslíš pod interne zamestnanou osobou. Ak si zamestnaná máš povinné nemoc. poistenie a z toho sa len tak odhlasit nedá. Jedine zrušením pracovnej zmluvy.

droby
19. feb 2007

alex, takze ked budem platit tych 25911sk mesacne tak potom dostavam tych 15000matersku mesacne??
myslela som ze ked je zena zamestnana a platia jej odvody ale ma nizky plat a chce vysoku matersku, ze ci sa moze k tomu dobrovolne poistit na maximum?

alex21
20. feb 2007

Droby pokial si zamestnaná a nie si este tehotná tak ti doporučujem prihlásiť sa dobrovoľne na nemocenské a platit z minimálneho vymeriavaceho základu. to je teraz 7600,- Platí sa 4,4% čo by si platila mesačne 335,- Sk. Potom napr. 2 týždne pred materskou by si sa odhlásila a na druhý den alebo za par dni by si sa znovu prihlasila ale vymeriavaci základ by si uviedla najvyšší aký vtedy bude. Zasa by si zaplatila len 4,4% z tohoto základu za tých par dní čo by si nastúpila na materskú. Materská by sa ti počítala z posledného poistenia teda z maximalnej sumy. No a ktomu tych par drobnych zo zametnania.

droby
20. feb 2007

no som citala na socpoist ze materska sa vypocitava od toho kedy som zacala byt soc poistena tak mi to nejde dokopy s tym co sa tu pise.ahááá to sa bude rátat z posledneho poistenia... tak idem na to 🙂
velmi dakujem za vsetky cenne infošky, hned som o čosik mudrejšia

droby
27. feb 2007

este amm otazocku 😅
ked som na materskej ktoru dostavam lebo som soc.poistena dobrovolne a pocas poberania otehotniem budem pri druhom dietatku dostavat matersku? treba si pocas prvej materskej zas platit soc.pois? alebo za mna niekto plati??
chcem teda vediet ked budem mat viac deti za sebou a medzitym budem stale v dobe tych troch rokov materskej tak ci ju dostanem pri kazdom dietatku a ci bude taka vysoka a ko priprvom, kde sa mi vyrata podla toho kolko budem dobrovolne platit...
ak niekto vie poradit, potesim sa

susika
28. feb 2007

ahojte. z čoho sa vypočítava materský príspevok, ked je tehulka celých deväť mesiacov , čiže 270 dní, napríklad na PN?vtedy vlastne nepracuje, u zamestnávateľa má tým pádom "nulu" a má len to, čo dostane od sociálky.a kdesi tu som čítala, že žienka tam udávala aj zamestnanie, kde robila ešte v roku 2000 a potom myslím v roku 2002 začala inde a príspevok jej počítali s priemeru oboch miezd z oboch firiem.OK príspevok sa počíta od vtedy, ked som začala byť sociálne či zdravotne poistená? a ešte sa chcem opýtať, do akej výšky sa to potom ráta, ked požiada o "dorovnanie" príspevku.kamoška mala taký problém. materská 3500 sk a žiadala o dorovnanie...baby ďakujem, ak niektorá vie odpovedať.mám z tých zákonov nejaký chaos 😨

alex21
28. feb 2007

susika - predpokladám, že si zamestnaná už dlhšiu dobu. Na matersku nastupuješ v auguste 2007. Materská sa ti bude rátať z vymeriavacich základov z roku 2006.
Ak má niekto 2 zamestnania a z oboch splní podmienku poistenia 270 dní pred pôrodom dostava materské zoboch zamestnaní.
Ak materská výde malá tak do rovnanie býva do výšky rodičovského príspevku. Teraz je to cca 4440,-.

susika
28. feb 2007

ahoj alex21.suúer, ďakujem.tak už mi je to jasné s tými zamestnaniami.vieš, mňa len poplietol tento príklad
Príklad :

nárok na materské vznikne 15. októbra 2006
- povinné nemocenské poistenie u zamestnávateľa A vzniklo 1. januára 2000, vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v roku 2005 bol 9 000 Sk mesačne
- povinné nemocenské poistenie u zamestnávateľa B vzniklo 1. júla 2004, vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v roku 2005 bol 11 000 Sk mesačne
- rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského z obidvoch poistení je rok 2005, t. j. 365 dní

denný vymeriavací základ na určenie výšky materského zo zamestnania A je (9 000 x 12) : 365 ≈ 295, 8905
denný vymeriavací základ na určenie výšky materského zo zamestnania B je (11 000 x 12) : 365 ≈ 361,6439
výška materského sa určí z úhrnu uvedených denných vymeriavacích základov, t. j. (295,8905+361,6439) x 55% ≈ 361,64392 Sk, pri 31. dňovom kalendárnom mesiaci je to 11 211 Sk.

takže táto osobka vlastne pracuje naraz v dvoch zamestnaniach.chápem to dobre?ja len že jedno zamestnanie má od r.2000 a som myslela, že sa skončilo v tomn r.2004 a hned nastupovala do ďalšieho....a že vlastne obe zamestnania sa tam rátajú.....len mi nešlo do halvy, ako by potom postupovali žienky, ktoré by za celú dobu do tehotnosti vymenili aj 5 zamestnávateľov🙂))
tak super ďakujem🙂)si zlatá

alex21
1. mar 2007

Pochopila si to dobre a tvoje výpočty sú správne. 😉
Pekný den a ešte krajšie tehotenstvo. 😵

jajus
2. mar 2007

babenky viete mi poradiť že ked som zamestnaná 7 mesiacov (predtým som študovala)a išla by som na PN mala by som nárok na materský príspevok od zamestnávateľa?

sue
2. mar 2007

Neviem, či toto niekomu pomôže, možno sa to týka špecificky len mňa 😀
Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:

Dobrý deň,
som študentka denného štúdia na VŠ, popri tom pracujem na zmluvu o umeleckom diele, teda nemám stály príjem. Odvody za mňa platí VŠ. Zaujímalo by ma teda, či by som mala nárok na "materskú", prípadne aké podmienky by som musela spĺňať, aby som na ňu nárok mala. Taktiež by ma to zaujímalo do budúcnosti. Keď budem pracovať len na zmluvu o umeleckom diele, budem musieť byť dobrovoľný platca odvodov? Ako dlho si ich budem musieť platiť, aby som mala nárok na plný materský príspevok? Ďakujem.

Odpoveď:
Želáme Vám dobrý deň.
Ľutujeme, ale musíme skorigovať Vašu informáciu, že v čase štúdia za Vás platí poistné na sociálne poistenie štát. Od 1. januára 2004 už štát totiž neplatí za žiadnu skupinu fyzických osôb na žiaden druh sociálneho poistenia. Ak ste študentkou vysokej školy a pracujete na zmluvu o dielo, nemáte teda uzatvorený riadny pracovný pomer, neplatí za Vás poistné na sociálne poistenie nikto. Z uvedeného vyplýva, že následne nemáte nárok na žiadnu dávku sociálneho poistenia, teda ani na materské.
Študent, ak chce, aby mu vznikol nárok na dávky vyplácané Sociálnou poisťovňou, môže využiť inštitút dobrovoľného poistenia (na všetky druhy poistenia, alebo len na niektorý z nich). Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe vznikne nárok na materské, ak bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
Viac o dobrovoľnom poistení nájdete na našej webovej stránke www.socpoist.sk v zelenej záložke Klienti a poistenie (časť Dobrovoľne poistená osoba) a o dávke materské v červenej záložke Sociálne poistenia (4asť Nemocenské poistenie, v ľavej lište Materské).
Želáme Vám všetko dobré.
S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa

mirka106
5. mar 2007

ahoj chcem sa opytat kamaratka ma 1,5 r dieta na ktore pobera rodicovsky prispevok kedze este nebola pred tym zamestnana v juli caka druhe babatko a zaujimalo by ju ci ma narok aj na druhe babatko uplatnit si poberanie rodicovskeho prispevku
dakujem za odpovede 🙂

alex21
6. mar 2007

Mirka má nárok aj pri druhom dieťati. Na rodičovský príspevok má nárok každá matka, ktorá je plnoletá a má trvalý pobyť v SR.

loren
8. mar 2007

zienky ako si mam vypocitat matersky prispevok dnes mi prisli peniaze a zda sa mi to poriadne malo .Nepocita sa to nahodou s poslednych troch platou? Bola som sice na PN od augusta ale aj ta PN bola skoro 1.5 krat vyssia. Nechapem tomu.Matersku prvych 6 mesiacou vyplaca zamestnavatel?

veronika13
9. mar 2007

loren, materskú ti platí soc. poistovna, zamestnavatel ti neplati nic. Neviem presne či sa počíta z posledných troch platov alebo šiestich, ale mám pocit, že by určite nemala byť nižšia ako PN. Možno ti ju vyplatili len za určitú časť mesiaca, ak si na materskú nastúpila niekedy v strede mesiaca, tak preto tak málo. Zo sociálky si nedostala žiadny papier o výške materskej?

mňa zaujíma čo sa týka toho jednorázového príspevku pre prvorodičky: švagrina sa so mnou háda, že je tam podmienka, že musí byť vydatá. Ja tvrdím že nie. Ja viem len o troch podmienkach - 18 rokov, prvé dieťa, musí sa dožiť 28 dní. Idem to skúsiť niekde ešte pohľadať, ale ak viete niektorá naisto, tak sa ozvite.

zuzu13
9. mar 2007

materská sa ráta z príjmu od jedného zamestnávateľa za predchádzajúci rok...t.j. ak nastupuješ MD tento rok tak materská sa ráta z príjmu z r. 2006