Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

gapa
13. jún 2008

lemge, treba si trochu pohladať v príspevkoch- vybavuješ si skoro všetko (až na materskú) sama, nič ti nedajú automaticky.
K výške tvojej materskej. Ak máš denný vymeriavací základ z r.2007 = 721,33, tak výška materskej na 1kalend.den bude 396,73.. (721,33 x 55%).
Materskú budeš poberať 28týždnov= 196dní (ak nie si osamelá alebo sa ti nenarodí viac detí, potom to je 37týždnov).
SP ti vyplatí vždy materskú za mesiac pozadu napr. za júl v auguste ....
Za mesiac s 30dnami to bude 11902,- Sk, za mesiac s 31dnami suma 12299,- Sk.
Táto suma je oslobodená od dane, nezdanuje sa!, ani sa neráta do tvojho ročného zúčtovania dane. No je to "tvoj vlastný príjem", ak by si na teba uplatnoval manžel nezdanitelnu čiastu.

lemge
13. jún 2008

diki gapa.idem sa pohrabat trochu dozadu.

gapa
13. jún 2008

lemge, pozri napr. tu:
http://www.porada.sk/t83128-pn-a-materska.html#... (aj na všetky linky - písané modrým)

nsoci
10. júl 2008

No kocky tak ak som to spravne pochopila statu je jedno ci mas mesacne 30219 hrube (to je od 1. jula strop mesacneho vymeriavacieho zakladu, nie?) alebo napr. 45 000 hrube...matersku mas rovnaku.

Takze ak niekto zaraba napr. 50 000 (nie ja.... to by bolo pekne 🙂 ) a nastupuje na matersku v 2009, tak ma matersku za rok 2008 na jeden den:

maximum do jula x 6 mesiacov = 28142 x 6
PLUS
maximum od jual x 6 mesaicov = 30219 x 6
LOMENO
pocet dni 365 (minus pripadna PN atd.)

a presne to iste ma aj ten, co cely rok zarabl v hrubom mesacne 30219....ze?

nsoci
10. júl 2008

Inak kuk sem...http://jozefmihal.blogspot.com/2008/06/matersk-...
vysvetlene ze aj aj som pochopila 😉

gapa
10. júl 2008

nsoci,
je to tak. A obaja platia odvody na "nemocenské poistenie" v roku 2008 v rovnakej výške a aj ich materská bude rovnaká.

ivana7
10. júl 2008

Ahojte, potrebujem poradiť 😒
som na rodičovskej a 31.1.2008(v priebehu rodičovskej) mi skončila zmluva so zamestnávatelom na dobu určitú.Som opäť tehotná(dieta by sa malo narodiť v novembri 2008).Mám nárok na materský príspevok v trvaní 6 mesiacov,alebo automaticky prestúpim na "novú" rodičovskú a budem poberať len rodičovský príspevok?
Hladala som to aj na stránke soc.poistovne,ale akosi som to celkom nepochopila 😅
dakujem

gapa
10. júl 2008

ivana, ak nič nesprávíš, tak budeš mať nárok len na rodič.príspevok.

Vdaka predch.prac.pomeru máš splnenú podmienku najmenej 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, teda v od cca nov.2006 do nov.2008 (aj dni RD počas trvania PP sa rátajú). Nemáš však trvajúce nem.poistenie ani nie si v ochrannej lehote po ukončeni NP.

Ak by si sa aj dobrovolne poistila, mala by si síce nárok na materské, ale len vo výške 148,50 Sk na kal. den, teda cca výšky rodič.príspevku. To sa ti neoplatí. Opratí sa to len v prípade, že sa prihlásiš do 8týžd.tehotenstva.

Ale je možnosť, ak by si si našla ešte teraz pred pôrodom niekoho, kto by ta zamestnal aspon na pár dní, tak by si mala nárok na materskú v ochrannej lehote z tohto zamestania.
Ak by ťa zamestnal na prac.pomer napr. na 5dní v septembri (september je najvýhodnejší mesiac, kvôli najnižšiemu počtu dní) od pondelka do piatku, a za tento čas ti dal hrubú mzdu 5000,-, tak tvoja materská by bola 550,- Sk na den. Toto však platí len v tomto konkrétnom prípade (PP v sept, od pond. do piatku!!!).
Ak by to bolo iný mesiac s 31dnami, tak stačí za 5prac.dní zarobiť cca 4800,- a materská bude 528,- na kal.den.

Alebo sa dá aj tak, že ťa zamestná tesne pred nástupom na MD.

gapa
10. júl 2008

len sa opravím. V štvrtom odstavci, v prvej vete ... ak by si si našla ešte teraz "pred pôrodom" niekoho,... Chcelo tam byť nie "pred pôrodom" ale "pred nástupom na MD". 😉

ivana7
10. júl 2008

gapa, si strašne zlatá, velmi pekne ti dakujem za odpoved

gapa
10. júl 2008

🙂 😀

petruci6
14. júl 2008

caute baby,ked som slobodna,tak by som mala dostat matersku 37 tyzdnov miesto 28, ale pocula som,vraj musim niekde dat cestne prehlasenie,ze zijem sama a nie s otcom svojho dietata,je to pravda?lebo my spolu zijeme,ale brat sa nebudeme

renik28
15. júl 2008

ahojte, tak presne tuto temu som hladala, vcera som rozpravala s kamoskou, ktora caka babo uz v tychto dnoch a upozornila ma na pripoistenie, lebo ona prisla neskoro na to, ze take nieco sa da a kym zistila, že je tehotna, vraj by sa jej to neoplatilo....takze rozumiem tomu tak, ze materska sa vypocitava z vymeriavacieho základu za predoslý rok? t.z. ze ak si zacnem teraz "doplacat" na socialke nemocenske, tak cely buduci rok sa mi bude ratat z toho co zaplatim v r. 08?

gapa
15. júl 2008

renik pozri tuto aj ostatné časti tejto série od p. Mihála
http://jozefmihal.blogspot.com/2008/07/matersk-...

rozhodujúce obdobie je obdobie, z ktorého sa ráta materská. Obvykle pri dlhodobých PP/nem.poisteniach je to predchádz.kalend.rok, ale nie vždy to platí

obroni
15. jan 2009

Ahojte,
potvrdte mi prosim ci som dobre pochopila.
Moj mesacny prijem je 48 v hrubom - mam teda narok na max.matersku.
Ak teraz otehotniem a dam v 4.mesiaci vypoved, stale mam narok na max.matersku, je tak?
Musim splnat tych:
za posledne dva roky byt min 270dni poistena + posledna platba poistneho musi byt max 6 mesiacov (do porodu? odchodzu na matersku?)

dakujem

gapa
15. jan 2009

obroni,
ak si mala každý mesiac HM 48000,-, tak
áno,
- ale od ukončenia tohto PP už nesmieš byť inak nem.poistená
- presnejšie, ak od ukončenia PP/tvojho nem.poistenia neuplynie "do nástupu na MD"(rátaj ho 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu) viac ako 6mesiacov
- tvoje materské bude maximálne, ale rátané nie z "aktuálneho" maxima, ale z maximálnych vym.základov v kalend. roku, ktorý predchádza roku, v ktorom si ukončila PP

t.j. napr. ak ukončíš PP napr. 30.9.09 a na MD nastúpiš najneskôr predpokladám 31.3.2010, tak ti nárok na materské vznikne a ak si od ukončenia tohto PP nemala iné nem.poistenie, tak sa ti materské bude rátať z vym.základov v. r. 2008.

precious
16. jan 2009

ahojte kočky, môžem ťa GAPA poprosiť o radu, Už si mi pár krát poradila a teraz rozmyšľam o konkrétnej situácii. 15.mája mám termín pôr. čiže na materskú by ma vypísal asi 6. 4. (viď kalendár) Ale teraz neviem ktorých 5 dní by som mala byť zamestnaná (kvôli vyššej materskej), kedže sobota a nedela sa asi neráta a je tam aj prelom mesiacov marec/apríl. Pozri sa, prosím ťa pekne, ako to vychádza, aby mi sedeli dni po Ukončení PP a nástupu na materskú. Ďakujem ti.

gapa
16. jan 2009

precious,
nepamätám tvoju situáciu, ale ak ti ide o max.materské zo zamestnania (a 270dní maš splnených), tak pri predp.termíne pôrodu 15.5.09 musíš nastúpiť na MD najneskôr 3.4.09. Potom ti stačí zamestnať sa napr. od 1.4.09 (netreba 5dní, to predpokladám bol príklad) a počas trvania PP nastúpiš na MD. Tie 2dni 2-4.4.09 bude tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa bude rátať materské. Ak chceš max. materské, tak by si za tie 2dni mala dosiahnuť hrubú mzdu = ... =30219,- SK :30dní v aprily x 2dni v RO.

precious
19. jan 2009

ďakujem ti Gapa, za rady a za to , že si tu pre všetky 🙂 všetko dobré

gapa
19. jan 2009

🙂 🙂 dakujem
no pozerám, že som napísala zle dátumy v poslednom príspevku.
Malo tam byť "Tie 2dni 1.-2.4.09 bude tvoje RO,..." inak to sedí.

janna_1
20. jan 2009

Ahojte. neviete mi poradit prosim kedy mi pride prva vyplata materskej ked som na MD nastupila 22.12.2008? Doposial mi nic neprislo a do socialky sa nemozem dovolat. Papier nastupu na MD som odovzdala zamestnavatelovi.

gapa
20. jan 2009

janna,
záleží kedy si to dala zamestnávatelovi a on odniesol do SP. Ak to zamestnávatel odniesol na SP do 4.1.09 (myslím takú mávajú uzávierku, aj ked neviem, či v januári náhodou nie je dlhšia) s potvrdením a mala si splnených 270dní už k nástupu na MD, tak ti to možno ešte príde. Aj ked už je vysoký dátum, tak sa mi to aj nezdá. Ale samozrejme by ti prišli len peniaze za 22.-31.12.08.

dobromila
20. jan 2009

janna - ja som nastupovala na MD 25.12. a peniaze za december mi prisli dnes 😉

janna_1
20. jan 2009

Gapa dakujem za odpoved. 270 dni splnenych mam, musim teda zistit u zamestnavatela kedy to dorucil do SP.
Dobromila, peniaze mi nenabehli ani dnes ... takze zajtra idem zistovat. Niekde bude asi zadrhel ...

zuzula20
2. feb 2009

Ahojte kocky, moze mi niekto prosim vas vysvetlit aky je rozdiel medzi danov. bonusom na dieta a rodin. pridavkami? Manzel ma totizto na vypl. paske uvadzany len ten dan. bonus.
Dakujem 😅

gapa
2. feb 2009

zuzula,
rodinné prídavky si musíš vybaviť na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny a UPSVaR ich aj vypláca. So zamestnaním to nemá nič spoločné. Aj ked sú obaja rodičia nezamestnaní, máš na ne nárok

danový bonus si môže uplatniť len ten rodič, ktorý zarobí mesačne aspon polovicu minimálnej mzdy, resp. v danovom priznaní ak jeho zdanitelný príjem bol aspon 6x minim.mzda, SZčo musí vykázať aj základ dane. DB teda vypláca zamestnanému rodičovi bud zamestnávatel mesačne alebo zamestnávatel na konci roka na základe ročného zúčtovania, príp. daň.urad na základe danového priznania.

jankohrasko
2. feb 2009

Som 4 mesiace zamestnana. V oktobri sa nam ma narodit dieta. Budem mat potom narok na matersku?
Ako je to s materskou, keby som ostala na rozikovom tehotenstve? Mam na nu potom narok, ak som zatial poistena len cca 120 dni?
Vopred dakujem velmi pekne za odpovede.

gapa
2. feb 2009

jankohrasko,
ak budeš do dna pôrodu nemoc.poistená aspon 270dní, tak nárok na materské budeš mať.
Takže zrátaj kalendárne dni od začiatku PP do pôrodu. Ak ich vyjde aspon 270 a počas tejto doby bude trvať tvoj prac.pomer (ale pozor počas neplateného volna alebo napr. očr-ke dlhodobej je prerušené nem.poistenie, no počas PN nem.poistenie trvá.)

jankohrasko
2. feb 2009

Ano to viem. Mam narok na metersku, ak by som si zvysok cca 5 mesiacov platila ako DNP? Potom mi vychadza, ze 4 mesiace u zamestnavatela a 5 mesiacov ako DNP je tych 270 dni. Vie mi niekto poradit s takouto kombinaciou? Resp., kde sa daju taketo info zohnat? Dakujem velmi pekne

gapa
2. feb 2009

ty chceš ukončiť PP???