Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

gapa
27. mar 2008

ak máš dlhodobý PP a na MD nastupuješ v r.2008, tak sa materská ráta z r.2007. Ak si v r.2007 nemala žiadny VZ, lebo si celý rok 2007 bola na MD a RD, tak sa ti bude rátať materská z predpokladaného VZ v mesiaci nástupu na MD, ktorý ti uvedie zamestnávatel do potvrdenia pre SP (môže to byť tvoja HM, príp. aj odmeny, príplatky, ktoré by si v tom mesiaci dostala).
uvedený VZ sa vydelí číslom 30 a z toho 55% je tvoja denná materská.

Ak si však v r.2007 aspon jeden den odrobila, prípadne čerpala dovolenku od začiatku RD, tak to bude inak.

gapa
27. mar 2008

môj predchádzajúci príspevok bol samozrejme pre zuzkagu 🙂 😅

gapa
27. mar 2008

este pre katarínkad- čo som písala o 6-mesačnej ochrannej lehote, tá platí, ak nemáš iné nemocenské poistenie!!! To je podstatné! Aj ked nepredpokladám, že máš dobrovolné nem.poistenie.

sasasx
27. mar 2008

Ahojte,

no ja mam tiez jednu dilemu ktoru riesim... a potrebovala by som poradit, mozno sa to to uz riesilo, ale pre istotu by som potrebovala odpoved na konkretnu situaciu.

Pocas poslednych troch rokov som pracovala u jedneho zamestnavatela, bez prerusenia, neplateneho volna ci dlhodobej PN. Takmer od zaciatku tehotenstva - polovica februara - som na PN a vyzera, ze pravdepodobne budem na PN az do nastupu na matersku. Predpokladany termin porodu 23.9.08.

Moja otazka je, z akych 270 dni sa mi bude pocitat materska - ovplyvni aktualna dlhodoba PN moju matersku alebo nie?Za VZ sa berie aktualna hruba mzda, alebo priemerna pocas tych 270 dni z ktorych sa bude pocitat materska?
Je pravda, ze moja materska bude na 1 den taka ista, ako je momentalne moja PN na 1 den? da sa to takto zovseobecnit?
Dakujem vopred za radu.

gapa
27. mar 2008

sasax obdobie, z ktorého sa ti bude rátať materská bude rok 2007 (nie 270dní, to je len podmienka na dosiahnutie nároku na materskú, nie obdobie, z ktorého sa ráta). Z toho istého obdobia sa ti rátala aj PN-ka.
Takže v tvojom prípade, naozaj, tvoja materská na 1den bude taká istá ako je PN-ka na 1den.

A samotná PN-ka vôbec neovplyvní výšku tvojej materskej. Aj počas PN-ky, ak ti PP trvá, si považovaná za nemocensky poistenú.

zuzkagu
28. mar 2008

Gapa dakujem za odpoveď, takže ak som v roku 2007 poberala aj RD a aj pracovala na pol uvezok v tej istej firme v ktorej som aj zamestnana tak mi budú vyratávať VZ len z toho polovičného úväzku? 😒
Ďakujem ešte za túto odpoveď.
Zuzana

gapa
28. mar 2008

zuzkagu, podla mna, bohužial áno ☹
pozerám do zákona a ten nepustí:
"rozhodujúce obdobie na zistenie denn.vymer.základu je kal.rok predchádzajúci kal.roku, v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak. § 54 ods.1 ZoSP

suzana121
28. mar 2008

Ahojte mam prozbu pracovala som v cr musela som ist na pn dna 7.11.2007 moja zmluva mi skoncila v 30.1.2008 stale som na pn a poberam nemocensku v cr a bolo mi povedane ze nemam narok v cr na matersku .len chcem vediet ci sa mam po ukonceni pn prihlasit na urad prace a ziadat o rodicovsky prispevok??????????

zuzkagu
28. mar 2008

Gapa, dakujem, tak to som si veľmi teda nepomohla, ked so si chcela k RD trošku privyrobyť. Je to ale škoda. No čo už.
Zuzana

andyika
29. mar 2008

Ahojte, neviem, cis a to tu uz spominalo, ale chcem as va s spytat, ak som este nikde nebola zamestnana, pretoze chodim na VS, ktoru koncim v maji. Medzitym ma zobrali do zamestnania, kde by som mala nastupit 1.6. no, ale to som este vtedy nevedela, ze uz som tehotna.....

takze prva otazka, ak nenastupim, tak nedostanem matersku???pretoze ja som si sama nic neplatuila....?????
Alebo si mam hned zacat platit na soc?????ale to nestihnem platit tych 270dni, co potom????mohli by mi zacat vyplacat vtedy, ked by som tych 270 dni dosiahla, napr. dva mesiace po porode????

a tretia otazka, ak nastupim do zamestnania, a oni budu odvadzat prispevky do soc poist, ale tiez nebudem mat tych 270dni, tak tiez nic nedostanem?????
akoby som mohla doatavat matersku?????poradte mi, dakujem

vesi
29. mar 2008

neviem presne, ale ked chodíš na VS, neplatí to za teba štát? v tom prípade by som nastúpila do zamestnania až do MD, lebo ináč dostaneš len rodičovský príspevok + rodinné prídavky a to nie je ktoviečo... takto by si mala najskôr materskú a až potom rodičovský...

gapa
29. mar 2008

andyiky, bohužial, ak si už tehotná, nedá sa žiadnym spôsobom dosiahnuť 270dní NP do dna pôrodu. Na materskú mať nárok nebudeš. ☹ Budeš mať nárok len na rod.príspevok odo dna narodenia dieťaťa.

Štát za teba platí len zdravotné poistenie (na lekára, lieky a služby zdravot.zariadení) a materská (nemocenské a ošetrovné) sa vypláca z nemocenského poistenia.

Ak sa zamestnáš, tak sa na nároku na materskú nič nezmení (270dní v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom" nedosiahneš).
Ale v prípade, že by si išla na PN, tak by si "ako zamestnaná" mala nárok na nemocenské (prípadne aj do nástupu na MD, resp. aj dlhšie vzhladom na to, že na materskú nárok mať nebudeš). Nemocenské ti bude SP vyplácať aj v prípade, že by počas PN-ky s tebou ukončili PP v skúšobnej dobe.
Ak sa nezamestnáš, nárok na nemocenské by si nemala.

zuzkagu
30. mar 2008

Gapa ešte jedna otázka. Môžem zažiadať k materskej dávke aj UPSVaR o prídavok na dieťa (alebo ako sa to vola , je to tých myslím 550 Sk) alebo to žiadam až ked budem žiadať o rodičovský príspevok? A budem dostávať ešte tento prídavok aj na prvé dieťa?
Ďakujem ešte za túto odpoveď.
Zuzana

gapa
30. mar 2008

na prídavky na dieťa máš nárok od jeho narodenia a samozrejme aj na prvé dieťa (+ manžel má nárok na danový bonus t.č. 555,-Sk od mesiaca narodenia) + dostaneš jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa (tuším je teraz v rovnakej výške ako rodičovský príspevok 4560,- Sk)

Ešte je možnosť s tým tvojím PP urobiť to, že so zamestnávatelom ukončíš PP (odhlásia ta zo SP...) a nanovo uzatvoríš nový (potom by sa ti materská rátala z vym.základu od začiatku tohto nového PP) - no to záleží od vzťahu, ochoty a vzájomnej dôvery so zamestnávatelom a mzdárkou.

suzana121
30. mar 2008

Ahojte mam prozbu pracovala som v cr musela som ist na pn dna 7.11.2007 moja zmluva mi skoncila v 30.1.2008 stale som na pn a poberam nemocensku v cr a bolo mi povedane ze nemam narok v cr na matersku .len chcem vediet ci sa mam po ukonceni pn prihlasit na urad prace a ziadat o rodicovsky prispevok?????????? dakujem 🙂

andyika
31. mar 2008

a aka je vyska rodicovskeho prispevku?????

alexandra
31. mar 2008

Rodicovsky prispevok ktory dostavas od Miestneho uradu, ci ako sa to vola, je 4.560 sk a k tomu rodinne pridavky 540sk, cize spolu 5.100,-sk

suem
31. mar 2008

Na upresnenie: Rodic. prisp. a rod. pridavky vyplaca Urad práce soc. veci a rodiny.
(To len aby tu zase niekto nevletel a nenapisal ze sirime dezinformacie a ze sme sliepky 😠 , ked nevieme kto to vyplaca.)

tara33
3. apr 2008

Ahojte, neviete mi poradit, ci pri nastupe na matersku (nie na rodicovsky pripsevok) musim prerusit zivnost?? Lebo az doteraz som si myslela, ze zivnost prerusit nemusim, pise sa o tom aj na stranke SP a teraz mi teta zo SP poslala prehlasenie ze som prerusila zivnost, ktore mam podpisat ak chcem mat narok na materske 😕 tak som z toho vedla. Je niekto v podobnej situacii? Dakujem.

filipi
4. apr 2008

Ja som tiež živnostníčka a musela som prerušiť živnosť. Skrátka nemôžeš byť na živnosti a poberať materskú.

son
7. apr 2008

🙂 ahojte baby, poradte mi prosim. Som zamestnana v UK v dvoch zamestnaniach. Cize si platim ako v jedned tak aj v druhej praci poistenie. Zaujimalo by ma ako mi budu pocitat matersky prispevok?

luzzie
16. máj 2008

helllo kočky. a ako slobodne mamičky by sme mohli ešte niečo "vymámiť" od štátu? 😀

janka1874
11. jún 2008

Ahojte tak aj ja som slobodná mamička a práve vybavujem papiere ohľadom ukončenia materskej a prechodu na rodičovskú a dozvedela som sa že mám nárok byť na materskej 37 týždňov namiesto 28 týždňov nievie mi niekto poradiť ako presne to je a či je rozdiel ak otec dieťaťa s nami žije v spoločnej domacnosti alebo nie ja som z toho blázon
ďakujem

gapa
11. jún 2008

janka, pokial viem, tak nárok na 37týždnov má mamička, ak je "osamelá". Čo však to slovo znamená? Myslím na SP musíš podpíšať čestné prehlásenie o tom. Tam by ťa mali usmerniť, čo si pod tým predstavujú.

janka1874
11. jún 2008

gapa veď práve to som chcela zistiť lebo na tých úradoch sú také neochotné že až ale aj tak ďakujem za reakciu

gapa
11. jún 2008

janka, tu som niečo našla, ked som to hladala cez google a "osamelá"
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

sloto
13. jún 2008

. Môžete mi prosím poradiť? Som na začiatku 5teho týždňa tehotenstva. Zamestnaná som od roku 2002. Porod mi vychadza niekedy v rozmedzi koniec januara - zaciatok februara. Hrubá mzda v roku 2008 je 24000 Sk. Koľko bude prosím moja materská a dá as ešte nejakým spôsobom navýšiť? Mám sa nejak dobrovoľne pripoistiť, aby som dosiahla maximálnu materskú? Dá sa to vôbec ešte?Za každú radu Vám ďakujem....

gapa
13. jún 2008

sloto, v tvojom prípade bude dôležité, kedy nastúpiš na MD. Obvykle je to 6týždnov pred, no môžeš najskôr 8týždnov pred termínom pôrodu. Ak ti vychádza nástup na MD v r.2009, tak sa ti materská bude rátať z obdobia roku 2008, ak by si nastupovala na MD v r.2008, tak sa bude rátať z r.2007.
Ak by si teda nastupovala na MD v r.2009 a celý rok 2008 by si mala HM 24000,- a nemala žiadne dni PN, očr, neplat.volno, tak:
denný vymer.základ r.2008 = 12mesiacov x 24000,- /365 kal.dní = 789
denná materská = 55% z 789 = 433,97 Sk/kal.den

Ak nemáš okrem terajšieho nem.poistenia (terajšieho prac.pomeru) žiadne ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nad dobrovolným poistením neuvažuj. Nesplníš podmienku 270dní.

Jedine ak by si ešte pred nástupom na MD ukončila terajší PP a uzatvorila nový (môže byť aj u toho istého zamestnávatela) s Hrubou mzdou cca 30219 - to je mesačné maximum platné od 1.7.08.

gapa
13. jún 2008

sloto, ešte doplnam, ten výpočet je samozrejme približný, záleží od vymer.základov za jednotl.mesiace, teda ak si mala napr.odmenu, tak to o niečo zvýši (maximum do 30.6.08 je 28142,-)

lemge
13. jún 2008

ahoj.poradite aj mne?som zamestnana 3roky vo firme.nastup na matersku mam 14.7.08.v aprili08 som bola pn,na vyplat.paske mam nemocenske-vym.zaklad 721,33.bude sa mi tymto cislom vyratavat aj materska?a ako to je,uz v auguste dostanem len tych 55percent?A tuto ciastku budem dostavat pol roka?ak dobre ratam 324,33je moja denna materska x 31dni´=10054.?????a tychto 10054 sa mi este zdani 19percentami?zda sa mi to malo.
to je vsetko co budem mesacne dostavat,tych 10054?
co vsetko by som mala do porodu alebo po este vybavit,na co mam este narok od statu?
rodinne pridavky,by som tiez mala dostavat,a to hned po narodeni dietata?
manzel by si mal vybavit dan.bonus,asi v praci?
vobec v tom nemam jasno,vysvetli mi to niekto polopate?dakujem moc.......