Materský príspevok. Ako vypátrať jeho výšku?

magduska
3. jan 2006

Ahojte!
Vie mi niekto poradit, ako mam vypatrat, vysku materskeho prispevku, narok na prispevok, atd. ak pracujem, ale nebyvam v zahranici (Rakusko)?
Moj problem je, ze som bola zhruba pred 4 mesiacmi chora a este dnes vybavujem trapne formulare, aby mi vobec uznali v Rakusku, praceneschopnt...
Tak som sa rozhodla, urobit skor maly prieskum. Na slovenskych uradoch mi nikto nic povedat nevedel a rakusanov som este ani neskusala... Ale to bude este horsie, ako u nas!
Vopred dakujem nejakej skusenej mamicke 🙂))
M

alex21
11. jan 2007

lucinka - dobrovolne sa prihlasit naozaj nema zmysel chcela so to vediet kvôli tomu, že keby si sa prihlasila tak to naozaj nestihneš ako správne píšeš 3 mesiace si stratila.
Na to aby si mala nárok na matersku musíš byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v poslednych 2 rokoch pred pôrodom. ( § 48 zákona o sociálnom poistení)
Čiže u teba sa posudzuje obdobie od 3.9.2005 do 2.9.2007.
od 3.9.2005 do 31.10.2006 si poistená zo zamestnania čo je 424 dní (preistotu si prever ci ta zamestnavatel naozaj prihlsil). To že si od 1.11.06 nezamestnaná nemusíš riešiť podmienku si splnila. Dva roky pred pôrodom si bola poistená 424 dní čo je určite viac ako 270.
Nedaj sa odradiť a žiadaj si materskú začína sa poskytovať najneskôr 6 týždnov pred pôrodom.
Na nemocensku nárok nemáš. Želám vela uspechov pri vybavovaní a krásne bábetko.

alex21
11. jan 2007

Dufam, ze je to zrozumitelné. Niekedy používam veľa odborných názvov. Choroba z povolania 😀

dorotka
11. jan 2007

kocky chcem sa spytat v auguste zacalo platit nieco take ze po porode okrem rodneho listu bolo treba este podat nejaku prihlasku do socialnej poistovne aby zacali vyplacat matersku
neviete ci to este stale plati a ci si dobre pamatam ze je to ten registracny formular fyzickej osoby?
do kolkych dni po porode to treba podat?

lucinkaaa
11. jan 2007

Alex21 strasne krasne ti dakujem, velmi si ma potesila 🙂 Naozaj. Este ma napada jedna otazka. Kedze teraz nebudem mat do materskej prijem, ak by sa mi to podarilo, rada by som si niekde nasla pracu, ci uz na dohodu, alebo na TPP (co je asi utopia 😨 ) proste nejako si ten prijem budem musiet zadovazit. Vedela by si mi poradit, ako bude matersky prispevok posudzovany, ak by som si nasla pracu na dohodu? Viem totiz ze MP je 50% z prijmu v zamestnani. Prave tak uvazujem, ze ak by som si aj nejake zamestnanie teraz nasla, tak urcite nedosiahnem prijem aky som mala predtym, takze by bolo lepsie mat 50% z toho co bolo. Dufam, ze som to napisala zrozumitelne.

titkovamiriam
11. jan 2007

Dorotka asi si to treba zistit.Ja patrim pod Senec,tak sme tam zaniesli vsetky papiere,v domneni,ze to staci.po case sa mi ozvali zo socialnej z BA,ze to treba aj tam,inak mi pozastavia vyplacanie.Tak sme to vsetko podavali znovu.Nechapem preco robia vsetko tak zlozito ked su dnes pocitace.

alex21
11. jan 2007

Dorotka neviem co presne mysliš. Akurat viem, že v auguste sa museli prihlasit tie ktore boli pred pôrodom nezamestnané. Od augusta bola novela kde to trochu inak plati. Pokial ides na matersku zo zamestnania tak to urobi zamestnavatel. Doporucujem po prvom tyzdni na materskej si preverit v socilnej poist. či je všetko v poriadku. Aj zamestnavatelia robia chyby.

baykalac
13. jan 2007

Lucinkaa, neoplati sa Ti teraz najst si TPP, kde Ti budu platit nemocenske poistenie z nizkej mzdy, lebo materska sa Ti vypocita z posledneho zamestnania.
Avsak oplati sa Ti najst si TPP, kde Ti daju mzdu, ktora zodpoveda maximalnemu vymeriavaciemu zakladu pre vypocet materskeho (co je tych cca 25tis). Staci mat take zamestnaniec aj par dni pred odchodom na matersku a budes potom dostavat 28 tyzdnov maximalnu matersku (55% z hrubej mzdy). Pricom dotycny zamestnavatel za Teba zaplati odvody iba za tych par dni a na tom sa s nim mozes dohodnut, ze si to vykompenzujete...
Take su moje info 😉

renca3
13. jan 2007

Dorotka, do 15 dni po porode treba podat prihlasku na dochodkove poistenie na Registracnom liste FO. Nema to nic spolocne s vyplatou materskeho.
To je len na to, aby si bola nadalej dochodkovo poistena a nestratila si roky pri vypocte starobneho dochodku. Plati to az do 6 roku dietata, pokial sa dovtedy nezamestnas.

renca3
13. jan 2007

A este, zamestnavatel to za teba neurobi, to je v tvojom zaujme. Ale opytaj sa na mzdovom.

miriamkac
13. jan 2007

Ahojte dievcata, docitala som sa tu mnoho zaujimaveho, ale na moj problem tu odpoved nie je. Viete mi napisat niektora, prosim, ako to je v pripade, te mate druhe dieta po 1,5 roku od narodenia prveho? Mam znova narok na matersky prispevok, alebo musim zostat na rodicovskom??? DAkujem.

baykalac
13. jan 2007

Miriamkac, platila si si dobrovolne nemocenske poistenie, aj ked si bola doma na materskej?
Z coho Ti plynula materska pri prvom dietati, bola si zamestnana?

miriamkac
13. jan 2007

Ahoj.
Pred prvou materskou som bola zamestnana. Teraz som na rodicovskom prispevku. Neplatim si dobrovolne nemocenske poistenie. Preto sa aj pytam, ze ci si ho nemam zacat platit, aby som mohla ist znovu na matersky prispevok. Predpokladany termin porodu mam koniec maja 2007. Dakujem.

baykalac
13. jan 2007

Mirimkac,
1. teraz je uz neskoro zacat platit dobrovolne poistenie. Musela by si ho platit minimalne 270 dni v poslednych 2 rokoch. Jedine, ze uz si nejaky cas platila a teraz si uz len dokoncis tych 270 dni (keby Ti stacil napriklad mesiac, tak by si si platila mesiac z maxim. VZ a potom by si dostala mx. matersku, cca 15 tis.)
2. Si este stale zamestnana? Ak ano a da sa dohodnut so zamestnavatelom, daj vypoved a tesne pred porodom nech Ta zamestna so mzdou 25tis. Potom dostanes maximalnu matersku po dobu 28 tyzdnov.
Ak by sa dalo zrealizovat 1. aj 2., dostala by si dokonca dvojitu matersku, cize cca 30tis mesacne po dobu 28 tyzdnov.
Ale nechcem Ta mylit, nie som ziadny expert, najlepsie by Ti asi poradili na porada.sk 🙂 Skus tam mrknut a popytat sa.

kala12
13. jan 2007

Ahojte ,ak som to spravne pochopila , tak max. mater.prispevok mozem zisat aj ked napr. budem do konca januara zamestnana u jedneho zamestnavatela a od 1. februara nastupim do prace, kde budem mat plat napr. 25.000, potom sa mi materstka bude vypocitavat z tej sumy 25 000? A este jedna otazka, musim zmenit zamestnavatela, alebo mouyem nastupit do zamestnnania u toho isteho?

baykalac
13. jan 2007

Kala, mozes nastupit u toho isteho zamestnavatela, len tam musi byt to rozviazanie PP a potom znova zviazanie (napriklad na druhy alebo treti den). Ide o to, aby Ta zamestnavatel odhlasil a potom prihlasil. Staci, ak tak urobis tesne pred porodom, aby zamestnavatel nemusel dlho platit vysoke odvody. Materske sa vypocitava z posledneho zamestnania.
Ale pozor, nestaci, ked Ti len zvysi mzdu. Vtedy by sa Ti materske pocitalo z posledneho zamestnania, ale z priemernej mzdy z roku 2006.

alex21
14. jan 2007

Lucinka - baykalac to napisala dobre zamestnant sa ti oplati len vtedy ked budes mat vacsi prijem ako doteraz.
miriamkac - doplnim uz len baykalac. Ak si stale zamestnana tak zamestnavatel ti potvrdi na ziadosti o materske tvoj predpokladany prijem ktory by si dosiahla ak by si robila cize ak sa snim dohodnes nemusis dat vypoved staci ked na papiery napise predpokladany zarobok max. vymeriavaci zaklad na nemocenske a odôvodni to tym, ze keby si tam bola tak by ti dvihol plat. To co dalej hovori, o dvojitej materskej sa da spravit len v tom pripade ak to bude v dvoch rôznych firmach nie u jedneho zamestnavatela.

baykalac
14. jan 2007

Alex, tu dvojitu matersku som myslela v tom pripade, ze by bola aj zamestnana, aj by si platila dobrovolne nemocenske poistenie. Samozrejme, za predpokladu, ze v oboch poisteniach by dodrzala tych 270 dni.

Velmi som to nepochopila s tym predpokladanym zvysenim mzdy, ako si pisala Miriamkac... 😖 Nie je to tak, ze sa materska vypocitava z prijmu z predchadzajuceho roka? Prave preto je potrebna vypoved a znovuprijatie, aby sa vypocitala akoze z posledneho zamestnania a nie z predchadzajuceho, kde by sa bral do uvahy rok 2006. Pokial viem, nestaci len zvysenie platu...

wighy
14. jan 2007

ahojte, zacinam si zistovat ake peniazky mi prinalezia na materskej ale som z toho sklamana. Pretoze ja mam na paske hrozne maly plat takze sa mozem tesit na mizernu matersku. babo by sa malo narodit az v septembri, ked budem mat potvrdenie od lekarky chcem ist za sefkou aby mi na paske zvysila plat ale neviem ci mi to pomoze, viete mi poradit??

lia
14. jan 2007

a ako je to so zivnostou??treba ju prerusit??alebo co je vyhodnejsie,neviete mi niekto poradit co ma neskor caka??

baykalac
14. jan 2007

Wighy, zvysenie platu Ti nepomoze, ale pomoze Ti, ak das vypoved a hned na to Ta hoci aj tem isty zamestnavatel zamestna s platom, ktory zodpoveda maximalnemu vymeriavaciemu zakladu (to je cca 25tis). Staci, ak tak urobis tesne pred nastupom na matersku, aby Tvoj zamestnavatel neplatil za Teba dlho vysoke odvody (staci, ak bude platit aj len par dni, len pozor, aby sa babo nestihlo narodit skor 🙂). V tomto pripade dostanes maximalnu matersku (t.j. cca 15tis po dobu 28 tyzdnov)

Lia, zivnost netreba prerusit. Platis uz povinne odvody? Z akeho zakladu? V kazdom pripade sa Ti oplati zacat si platit aj dobrovolne, ak este nie si tehotna. Zacni najprv platit s minima. Potom sa odhlas a znova sa prihlas tesne pred porodom, pricom si zacni platit z maxima (resp z rozdielu maximum minus to, co si platis povinne). Dolezite je, aby si v poslednych 2 rokoch pred porodom mala splnene, ze si platila poistenie 270 dni. Kazde sa posudzuje osobitne, cize 270 dni dobrovolnych platieb a tiez 270 dni povinnych platieb.

wighy
14. jan 2007

dakuujem baykalac, cize teoreticky: dam vypoved v juli, a hned ma zamestna a na matersku dovolenku pojdem v auguste dostanem 15 tis. matersku??? fiiiha to by bolo super len ci to tak naozej bude.

baykalac
14. jan 2007

Ano, presne tak. Ale musi tam byt ta vypoved, cize Ta zamestnavatel odhlasi zo SP a potom nahlasi do SP. Materske sa vypocitava z posledneho zamestnania, co v Tvojom pripade bude "staronove" zamestnanie za vysoky plat. Samozrejme, aj v tomto pripade plati, ze poistenie trva minimalne 270 dni v poslednych 2 rokoch, ale to predpokladam, ze v Tvojom pripade plati (teda nemocenske poistenie zamestnanca).

wighy
14. jan 2007

dakujeeem Bay, taaak si ma potesila, robim tam uz 3,5 roka poistenie platia tak teraz mi uz neostava nic ine len ich ukecat aby to urobili, snad sa mi to podari. Ale to nevadi ze len 1 mesiac budem mat akoze taku vysoku vyplatu??Lebo ja som citala ze sa berie priemer za posledny rok

baykalac
14. jan 2007

Berie sa za posledny rok, preto by sa neoplatilo Ti len zvysit plat. Ale v Tvojom pripade sa bude brat priemer z posledneho zamestnania (nevadi, ze predtym to bolo to iste zamestnanie, na to stare za nizky plati sa vobec nebude prihliadat 🙂)
Aj keby ta vysoka vyplata mala byt len jeden den, aj tak to plati 🙂 Skus sa mrknut na clanky pana Mihala na porade.sk, tam je to vsetko podrobne vysvetlene na prikladoch 🙂

wighy
14. jan 2007

velmi pekne ti dakujem hrozne moooc si mi pomohla, hned si to pozriem, este raz dakujeeeem 😅

alini
14. jan 2007

ahoj baykalac, vedela by si prosím ťa aj mne poradiť, mám živnosť, som dobrovoľný platca od 7/2006, z príjmu za rok 2006 mi vychádza len minimálna materská, nevieš, či by sa to dalo nejako zmeniť, pomohlo by mi, keby som sa ešte zamestnala a mala vyšší plat?

baykalac
14. jan 2007

Alini, zamestnanie by Ti momohlo len v tom pripade, ze si uz v poslednych dvoch rokoch pred nastupom na matersku bola zamestnana.
Z akeho zakladu si platis, ako dobrovolny platca?
A z akeho zakladu ako povinny?

Ak si naozaj dobrovolny platca (nie som si teraz ista, ci si nemyslela povinny platca), vypocitaj si to tak, aby si platila spolu cca 260 dni pred porodom. Potom sa z dobrovolneho poistenia odhlas a prihlas sa znovu cca mesiac pred porodom, pricom si daj vymeriavaci zaklad maximum, kolko bude mozne (cize max. VZ minus zaklad, z ktoreho platis ako povinny platca)
Takto mozes ziskat maximalnu matersku. (este si nenapisala, od kedy si povinny platca, predpokladam, ze tam splnas podmienku 270 dni).

miruska21
14. jan 2007

Ahojte. Ja som este studentka na vysokej skole. Od vcera som na materskej, tie odvody som si neplatila, takze mam narok len na rodicovsky prispevok. Chcem sa opytat, ci aj ja musim ist do socialnej poistovne? Dakujem za odpoved. Pekny vecer vam prajem. 🙂

alini
14. jan 2007

v období 7/2005 - 6/2006 som bola povinný platca, platila som odvody cca 2288 Sk, od 7/2006 platím len nemocenské poistenie 336 Sk, lebo som mala príjem za rok 2005 pod danú hranicu /asi 67000/.Takže sa mi asi vypočíta materská z min. vymeriavacieho základu.

alini
14. jan 2007

baykalac, ešte jedna otázka, mám v tom dosť chaos z čoho sa vlastne tá materská vypočítava, termín pôrodu mám v júni, bude mať na to vplyv aj daňové priznanie, ktoré podám v marci 2007? vypočítajú mi materskú z minima,čo platím doteraz, alebo z príjmu za rok 2006, ktorý som dosiahla za rok 2006/je totiž už vyšší ako spomínana hranica/