Môže žiadať 23 ročný syn výživné?

raquel
19. nov 2006

Ahojte poradi mi niekto ci je normalne ak moj manzel musi platit vyzivne na jeho dospeleho syna z predchadzajucehom manzelstva ktory nestuduje len tak obcas ak sa mu zachce-nic perspektivne a zodpovedne meni skolu za skolou a chvile travi flakanim.Cele roky som bola tolerantna a vyzivne+vreckove nikdy nemeskalo ale momentalne si vravim koniec.Ma 23 a premna je to dospelak!!!
ak by ukazal snahu najst si brigadu popri skole.Bolo by to uplne ine a nebrala by som to akoze manzela zneuziva.

lienka.
20. nov 2006

Mne sa tak vidi,ze platit by musel,ked stale studuje VS.Skus nejaku pravnu poradnu.

expertka8
20. nov 2006

...skvelá stránka...
http://www.vyzivne.sk/?id=1

...myslím..že "dieťa" by malo po 18.roku študovať ...

elise
11. máj 2007

musí platiť do 26 rokov, takto si to chlapec môže štúdium pretiahnúť. a potom je ešte aj klauzula, že ak sa nebude dieťa schopné samo živiť tak sa oňho musia starať rodičia, dokial sa nezačne sám živiť. nevýhodu máš aj v tom, že ako dospelý aj ke´d má 23 si môže požiadať aj o zvýšenie výživného. ak chceš viac, tak napíš internú poštu. 🙂 držím ti apalce aby ste sa od "študujúceho syna"odbremenili

ervotoc
11. máj 2007

UHM,Ako uz pisala elise
a je to manzelov syn,nie?ked to jemu neprekáža ze sa syn"fláka"vyzivne to nevyrieši 😉

alexandra
11. máj 2007

Rodic je ma vyzivovaciu povinnost kym sa jeho potomok nemoze sam zivit.

andrea1158
29. feb 2008

veková hranica na vyživovaciu povinnosť nie je ustanovná, niekedy sú prípady, kedy rodičia majú povinnosť živiť dieťa celý život.

alexandra
2. mar 2008

Ale ak sa nemylim (Andrea, mam pravdu?), vyzivne a vreckove je slusne velky rozdiel a preto nie je dovod mu vreckove nadalej davat..

andrea1158
2. mar 2008

alex: presne tak, výživné je povinnosť, vreckové je dobrovoľné.

henikav
15. jún 2010

oprasujem staru temu, poradi mi niekto??? Ake vyzivne na dospeleho chalana co este chodi do skoly?? Ten nas je mimoriadne "skromny"

henikav
15. jún 2010

nie je tu nikto kto by mi poradil??

nibiru
21. jún 2010

@raquel taktiez musi syn dokazovat tvojmu muzovi potvrdenim ze chodi do skoli a ze je to denna forma studia (to je podmienka ktoru musi splnat aby mal narok na vizivne )ak by to bolo externe studium tvoj muz by mohol poziadat na sude o zastavenie platenia vyzivneho kedze pri externom studiu moze pracovat to ze nepracuje je jeho problem moj kolega takto polrocne svojmu otcovi musel dokladovat ze stale chodi do skoli na dennu formu studia a svokor to iste ma syna ktory chodil do skoli na denne studium mal 25r. ale po ukonceni skoli hned podal ziadost na sud o zatavenie vyzivovacej povinnosti s tym ze skolu syn ukoncil ...to ze bol hnili a robit sa mu nechcelo sud nezaujimalo sud svokrovi vyhovel.

miele
11. apr 2012

ahojte, prosim vas o radu...manzel plati vyzivne na plnoletych synov, ti vsak ziju v zahranici. Nepodavaju mu ziadne informacie, nechcu mat kontakt (praca ich mamy). Tvrdia vsak, ze studuju na VS, manzel nevie, ci dennou alebo inou formou. Co sa dopocul, ze popri studiu aj pracuju...musi im platit vyzivne?

wifina
11. apr 2012

@miele rodič je povinný živiť dieťa, kým nie je chopné sa samé živiť, čiže nielen do 18r, ale napr. do konca vysokej školy, manžel môže dať návrh na súd na zrušenie výživného, aby už nemusel platiť a súd bude skúmať, či sú synovia schopní sami sa živiť, ak budú v zahraničí študovať, tak je vysoko pravdepodobné, že bude musieť ďalej platiť...ale musia predložiť doklad o štúdiu (nie som však odborník na rodinné právom to len tak z hlavy...)

lili_mia
11. apr 2012

@miele nech cez súd požiada o potvrdenia, že študujú a nie sú schopní sa sami uživiť, zároveň sa tvoj manžel musí posnažiť zohnať reálne doklady o tom, že pracujú, nie iba reči .. neviem do akej miery vám v tomto môže pomôcť konzulát danej krajiny, či poskytujú info o svojich občanoch, podľa čísla sociálneho poistenia sa zrejme dá zistiť, či už pracujú, ide o to, či tá krajina vydá o tom potvrdenie .. ak sú tam nelegálne, či si schválne nevybavili poistenie v danej krajine, a tu na Slovensku si kvázi neplatia odvody, tak to už neviem

miele
11. apr 2012

@wifina ano, ja viem, ze musi platit, kym nie su schopni sa starat, aj do konca VS. Ale neviete, ako je to s tou formou studia. Musi platit aj ak je to dialkove studium?

miele
11. apr 2012

@lili_mia ved prave o to ide, ak poziada o zrusenie, oni rychlo dodaju doklad, ze studuju, ale nedodaju potvrdenie, ze aj pracuju...to ze pracuju vieme z FB, maju to uvedene v profile. Ale to asi slovensky sud neuzna. A prave nevieme ako postupovat dalej...

lienka.7
11. apr 2012

@miele
ahoj, musia byt studentami denneho studia....nie dialkoveho! taktiez plati obmedzenie studia - teda nemozu studovat do aleluja. no pokial pracuju (vies to z FB) urcite si to skopiruj a na sude sa da na to spytat - ked pod prisahou povedia ze nepracuju, potom je na mieste otazka preco to zverejnuju - a teda klamu... a tiez sud moze dalej skumat ako to je s pracou, nakolko maju aj nejaky ten svoj prijem, a aj ked vyzivne pravdepodobne nezrusi, moze ho znizit.....ale treba dat navrh na sud bud - to je ako prve.
mozem sa spytat, kde studuju? (myslim krajinu).

miele
11. apr 2012

@lienka.7 studuju v Anglicku

lili_mia
11. apr 2012

@miele preto osloviť sociálnu poisťovňu danej krajiny a tam to zistiť, súdnou cestou, v zmysle, že vy o tom viete, tak nech si to súd overí

lili_mia
11. apr 2012

@miele v UK je taký systém, viem to od sestry, ona tam študuje, prihlásila sa tam aj na trvalý pobyt, nechodí na klasickú univerzitu, ale na niečo ako city school, a neviem na akom úrade sa to dá vybaviť, pôžička od štátu na zaplatenie školného a ked po skončení školy do istého roku budú zarábať do istej hranice, tak tú pôžičku nemusia splatiť, sú oslobodení .. škola je max tri dni, zvyšné dni pracuje, čiže ak robia legálne, požiadať danú krajinu o potvrdenie či pracujú a kde a rovno aj výšku platu
možno poradí aj @anjelicek26 kde sa to dá zistiť

miele
11. apr 2012

@lili_mia to mame poziadat slovensky sud, aby oslovil socialnu poistovnu v Anglicku? To sa da? To slovenske sudy aj robia?

lili_mia
11. apr 2012

@miele práveže neviem, treba zistiť, možno závisí aj od ochoty sudcu, riešite to s právnikom? on by toto už mal vedieť .. no všeobecne nech manžel podá žiadosť na zrušenie výživného z dôvodu, že žijú v zahraničí a ktovie kedy ich videl naposledy a spolu nekomunikujú a potom sa uvidí, čo bude .. ešte skúsiť ten konzulát UK, či v tomto vedia pomôcť, alebo potrebujú výzvu od súdu, aby vám takéto info dali

poleva
11. apr 2012

jasné že ho a to zneužíva

miele
11. apr 2012

@lili_mia zatial to este neriesime s pravnikom, tieto info su nove....prave sa bojime tych slovenskych sudcov...
kazdopadne vam zatial dakujem za rady
@lili_mia
@lienka.7

miele
11. apr 2012

@anjelicek26 ahoj, tuto vyssie jedna maminka mi poradila teba, mozno by si vedela poradit...ako by sa dalo zistit v UK ci synovia manzela pracuju, ci by nam to potvrdil nejaky urad, napr. danovy? Dakujem velmi pekne.

lienka.7
11. apr 2012

@miele
nakolko su bilateralne dohody medzi jednotlivymi krajinami ohladom studia, treba sa ist urcite spytat na MS SR ako je to so studiom - ako sa do da zisit. neviem, akeho mate pravnika, ale ja by som zasla sa poradit aj za ombudsmanom - minimalne mate radu zdarma.....ale urcite sa nanechajte odbit, nie je pravda, ze vy musite len platit a nic ine..... viem, ze takato reportaz bola davnejsie aj v lamparni (co tak oslovit aj ich), kde pravnik jasne povedal, ze dieta je povinne informovat rodica, ked sa plati vyzivne.... je to ale beh na dlhe trate. drzim place.

miele
11. apr 2012

@lienka.7 dakujem 🙂 kazdopadne nieco s tym musime urobit.

lienka.7
11. apr 2012

@miele urcite treba ako prve podat navrh na sud - nie som pravnik, neviem ako by mal zniet petit navrhu - viem len, ze kamaratka riesila nieco podobne, ale ziadat informacie moze iba sud. velmi jej pomohol aj ombudsman, minimalne jej povedali co robit a kam ist a ako dalej pohnut..... nakolko plati zakon, ze na VS mozes studovat iba 5 rokov - kazde dalsie je povazovane za predlzovanie studia, potom sa uz vyzivne neplati. neviem, odkial si, ale urcite v BA ti poradia. ja som tiez bola u ombudsmana sa radit (v inej veci) a su tam normalmi pravnici co ti poradia kde vlastne zacat. a tiez by som si zohnala dobreho pravnika, ktory sa vyzna v europskom prave a ma prehlady o aproximacii jednotlivych smernic. este treba dat pozor, ci nechcu studovat aj doktorandske studium - tam su 3 roky denne - toto je tiez brane este ako studium, najviac vsak do 30 rokov.