• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Na aký príspevok mám nárok ak som v SR nepracovala?

10. februára 2012 
ahojte..
chcela by som sa opytat na aky mat.alebo rodicovsky prispevok mam narok,teda budem mat,ak som nikdy na SR nepracovala, nakolko sme uz 2 roky v zahranici... teda, mam sa tesit?? alebo tu este potiahneme.... veeelmi pekne voprad dakujem
11. jún 2008 o 19:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no tak to na Slovensku matersku nedostanes, jedine ze by si bola dobrovolne nemocensky (to jest v socialnej poistovni) poistena za posledne dva roky aspon 270 dni, co predpokladam, ze nie si

a kuk napr. posledny prispevok v tejto teme http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=17078

rodicovsky ti neviem poradit, ake su tam podmienky, ale mozno by nebolo zle uvazovat o materskej a rodicovskom prispevku zo zahranicia, ked tam robis
11. jún 2008 o 21:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
DAKUJEM EMJEE :slight_smile:
skusim sa o niecom takom poinformovat, dufam ze budu stacit tie dva roky co sme tu. len pre ujasnenie, to ako nemam narok na ziadne peniaze od statu?? okrem teda, toho kocikoveho?
11. jún 2008 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
myslim, ze rodicovsky prispevok by si mohla dostat (od narodenia dietata do veku 3 rokov) ale nie som si ista
12. jún 2008 o 16:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte chcem sa opytat, ze ked som teraz so synom na rodicovskom a mala sa minarodi, ci budem poberat aj matersku alebo ako to vlastne bude, ci mi neviete poradit, dakujem
13. jún 2008 o 11:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
barbiek zalezi, ci si bola posledne dva roky pred nastupom na druhu matersku aspon 270dni nemocensky poistena (v socialnej poistovni) - pozor, ked si na rodicovskej tak stat za teba myslim nemocenske poistenie neplati, takze ak nie si dobrovolne poistena a nemas deti tesne po sebe, si myslim, ze dostanes opat len rodicovsky prispevok
kuk aj sem http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=52846
13. jún 2008 o 18:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
emjee + bariek,
ak si na rodič.dovolenke "počas trvania prac.pomeru!!!(to je dôležité)", tak na účely vzniku nároku na materskú sa ti aj tieto dni rátajú ako dni nem.poistenia. Ak teda budeš nastupovať na druhú materskú ešte počas rodičovskej dovolenky ako zamestnankyna, tak nárok na materské budeš mať.

Ale inak máš emjee pravdu, počas RD nie je mamička nemocenky poistená, no vzhladom na § 49a + §57 ods.1 písm.b zákona o soc.poistení nárok na materskú vzniká.
13. jún 2008 o 19:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa dik, vedela som, ze ty to budes vediet presne :slight_smile:
13. jún 2008 o 21:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no, emjee, vdaka tvojej info na konikovi som si našla rady na porade.sk a som sa trochu zaškolila :wink:
13. jún 2008 o 21:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fiiha tak dakujem kocky za rady a infosky
16. jún 2008 o 10:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, chcela bi som sa spitať,či bude vlasne zvišena materska ako sa hovory na 8000sk
16. jún 2008 o 10:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, chcela by som sa opytat,ak som mala len minimalnu hrubu mzdu na paske(8100sk) a skoro cele tehotenstvo som bola na PN mi vyratali 55% z hrubej mzdy marodku co mi robilo okolo 4200SK mesacne(zalezalo aky dlhy bol mesiac), ako to je pri materskej?Budem musiet poziadat urad prace a soc. veci o doplatenie k materskej, kedze je ustanovena na 4560Sk zakonom,alebo mi to pride automaticky ta suma?
16. jún 2008 o 17:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
marienka,
zvyšovať sa nemá materská ale rodičovský príspevok, no zatial sa len hovoríííí

tanulik,
budeš musieť požiadať na UPSVaR o doplatenie rozdielu. CHod si tam pre tlačivo, ktoré si pravdepodobne budeš musieť dať potvrdiť na soc.poistovni. A na UPSVaR sa aj popýtaj, ako to robia
- či ti to doplatia od nástupu na MD alebo až od mesiaca, kedy sa dieťa narodí
- či ti to budú vyplácať každý mesiac alebo nejako jednorázovo za viac mesiacov.
a potom daj prípadne vedieť (ak chceš), by ma to celkom zaujímalo, ako to robia.
A nezabudeni na prihlásenie do SP do 15 dní po narodení dieťaťa so všetkými prílohami!!!
16. jún 2008 o 19:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dievcata nasla som toto http://spravy.pravda.sk/rodicovsky-prispevok-sa-zvysi-o-par-tisic-fjd-/sk_domace.asp?c=A080311_073955_sk_domace_p23 , ale datum clanku je 8.3.2008. Myslite, ze je na tom nieco pravdy?
16. jún 2008 o 22:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som pocula v telke nieco o sume 4700, takze vyska minimalnej mzdy asi nehrozi. A celkovo sa mi to zda uplne nerealne.... bohuzial.

tanulik, ty si mala asi hned poziadat o rodicovksy prispevok a neziadat o matersku. To by aj mna zaujimalo, ako ti to doplatia ten rozdiel, daj potom vediet. Lebo matersku vyplaca SP a rodicovsky UPSVaR
16. jún 2008 o 23:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa: dakujem za info, na materskej som od 14.5.2008 ale sranda je ze mi este neprisli peniaze z PNky za april..takze neviem.A to si mam ist teraz poziadat na UPSVaR o doplatenie rozdielu alebo az ked mi to pride??Zatial mi ziadne peniaze neprisli, takze od maja mam 0 SK na konte
17. jún 2008 o 12:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tanulik, takže si ešte nedostala v máji peniaze za apríl?? (nepredpokladám, že by si bola PN už vyše 52týždnov-s nejakými medzerami, lebo ide aj o podpornú dobu)

Ak nie, sa mi to nezdá. A odniesla si lístok od lekára o pokračovaní PN-ky k 30.4.08? Možno to mzdárka neskoro odniesla??? Ak ti neprídu teraz peniaze cca do 21.6. tak by som si na SP určite zavolala, na oddelenie nemoc.dávok.

Tanulík, byť na tvojom mieste idem na UPSVaR hned, popýtať sa na postup v prípade, že materská nedosahuje výšku rodič.príspevku (tieto formulácie si zapamätaj). Zober si potrebné tlačivá, príp. sa popýtaj, čo budeš k tomu potrebovať (vid môj predchádzajúci príspevok). Lebo potom aj tak budeš musieť vybavovať na SP to tlačivo, čo som spomínala. Hned si zober zo SP aj tlačivá na prihlásenie na dôch.poistenie.
Takto ušetríš čas. A nech to stihneš radšej do pôrodu, potom už nebude čas. :wink:
17. jún 2008 o 14:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
K tej výške rodičov.príspevku. Výška RP sa odvíja od výšky životného minima. To sa mení každý rok od 1.9. Preto sa aj výška rodič.príspevku mení vždy k 1.9.. Čo som bola na rodičovskej dovolenke ja, tak to bolo 4110,- od 1.9.05 suma 4230,-, od 1.9.06 suma 4440,- od 1.9.07 suma 4560,-. Takže predpokladám, že zase o nejakú 100-200,-Sk sa to zvýši. Prvýkrát je vyšší rodič. príspevok vyplatený v oktobri za september.

No a okrem toho sa hovorí o zvýšení RP pre nepracujúce mamičky (alebo oteckov) na minim.mzdu t.č. 8100,- od 1.1.09 (aj ked od 1.1.09 by sa mala výška min.mzdy zvyšovať vraj na cca 9000,-Sk ale to už bude prepočítané v eurách, doteraz sa min.mzda menila vždy od 1.10. v roku). No to môžu byť len predvolebné ťahy.
17. jún 2008 o 14:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa:Nie peniaze za april som este nedostala, zrejme to zamestnavatel neskoro poslal do SP teda aspon dufam.A na PN som od 5.12.2007 a papier o pokracovani marodky za april som zaniesla zamestnavatelovi, ako i ziadost o materske ktore mi zacalo 14.5.2008 .Na UPSVaR sa chystam hned zajtra lebo su tam najdlhsie a uz som si vsetko opisala od teba tak sa ich tam povypytujem na vsetko.Len dufam ze im tam budem rozumiet co po mne budu chciet.
17. jún 2008 o 16:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, neviete prosim ako je to zo studentami ?
ja som teraz skoncila strednu a zachvilu budem nezamestnana, mam ist na urad prace? asi za tyzden by som mala ist na matersku ale kedze som predtym nemala TPP tak neviem, ci sa ma to vlastne tyka. nemali by mi platit aspon z minimalnej mzdy, kedze budem nezamestnana a nie student??
dakujem...
17. jún 2008 o 17:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
botis, zaeviduj sa na urad práce, aby za teba platil štát zdravot.poistenie (inak by si si ho musela do dna pôrodu platiť sama), potom požiadaš o rodičovský príspevok odo dna narodenia dieťaťa (je to 4560 do 8/08, potom o nieco viac). Na materskú nebudeš mať nárok, na to treba byť aspon 270dní nemocensky poistená.
17. jún 2008 o 19:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a nemam narok napriklad na nejake socialne davky alebo nieco take, ked zijeme s manzelom len z jeho platu...??
17. jún 2008 o 19:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
botis, to by musel mať dosť nízky príjem. No ja osobne sa v sociálnych dávkach nevyznám.
17. jún 2008 o 21:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
botis, predsa ma ešte napadlo niečo za zdravotné poistenie. Nie som si istá, či pri ukončení strednej školy nie si poistencom štátu až do konca školského roku, čo je neviem, či 30.6. alebo tuším až koniec prázdnin 31.8.. Skús si to zistiť na zdravotnej poistovni, že dokedy si zdravotne poistená po ukončení str.školy. Možno by si sa nemusela kvôli zdr.poisteniu evidovať na UP, ked máš termín pôrodu začiatkom augusta 2008.

Ostatné súvislosti ma nenapadajú.
18. jún 2008 o 00:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj, no pytala som sa na urade a povedali, ze som student do konca augusta a stat plati to poistenie az do konca rodicovskej dovolenky...co je 2roky? takze by som sa tam nemusela evidovat a dostanem len rodicovsky, pridavky na dieta a tie peniaze pri prvom babatku?
18. jún 2008 o 15:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte baby neviete mi poradit mozno to bude hlupa otazka ale neviem ako to je lebo som v uk. po ukonceni materskej na SK dostava zena rodicovsky prispevok. Moja otazka je ale plati za nu a dieta stat odvody do zdravotnej a socialnej a co neplati????dakujem
11. júl 2008 o 15:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
do zdravotnej odvody plati stat i za dieta
11. júl 2008 o 15:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj milhaus dakujem a co teda socialna,tam nieco platim?ci neplati?myslim nemocenske a dochodkove?
11. júl 2008 o 15:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
to neviem, viem že na zdravotne som sa bola prihlasovat a na socialke som nebola tak neviem
na zdravotnej potrebujes doložit odkedy poberas matersku alebo rodičovsky a on tie odvody potom pytaju od štatu a dieta si zaregistrujes na rodny list do akej poistovne chces a jeho kartička ti pride domov
11. júl 2008 o 16:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aha, som si ale vydychla a musim to vobec nahlasovat ked budem na materskej a automaticky prejdem na rodicovsky asi ano ,ze?
11. júl 2008 o 16:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
podla mna nie, ked to raz nahlasis tak oni o tom vedia, sak ked tak si tam zavolaj na infolnku
11. júl 2008 o 16:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
1 2 3 ... 7
Tvoj príspevok