Na aký príspevok mám nárok ak som v SR nepracovala?

beee
11. jún 2008

ahojte..
chcela by som sa opytat na aky mat.alebo rodicovsky prispevok mam narok,teda budem mat,ak som nikdy na SR nepracovala, nakolko sme uz 2 roky v zahranici... teda, mam sa tesit?? alebo tu este potiahneme.... veeelmi pekne voprad dakujem

michaelafiladelfiova
6. máj 2011

@gapa ok dakujem napisala som im budem čakať na odpoveď, dakujem , drzte sa idem pokracovať v hniezdení🙂 😀

michaelafiladelfiova
6. máj 2011

@gapa ahoj este ma napadlo teraz mi zdravotne bude platit stat musim to ist zas nahlasit na union, ze som nie uz na pn ale na mD? dakujem volala som aj do unionu . ale nevedela jedna na to odpovedat ze ma budu kontaktovat! ach.. zas budem, musiet ist v pondelok do UNIONU! papa

gapa
6. máj 2011

@michaelafiladelfiova
síce sa to má hlasiť do 8dní, no to sa nedá dodržiavať, lebo dovtedy nemá človek ani potrebné doklady. Ak ti budú volať a podla mna oni budú potrebovať doklad o tom, že ti vznikol nárok na materské, tak povedz, že soc.poistovna má 60dní na rozhodnutie, tj. nebude to tak skoro. Ale s tým si starosť nerob. Ak budú volať, a nebudú potrebovať doklad o poberaní materského, tak sa spýtaj, či stačí prísť až o napr týžden, či dva, ked pôjdeš vybaviť soc.poisťovnu. Podla mna to stačí vybaviť napr. aj vtedy, ked budeš krpcovi vybavovať po pôrode zdr. preukaz (do 60dní po narodení, no lepšie skôr)

a nezabudni do 45dní od pôrodu dať prihlášku na dôch.poistenie štátom. Ked pôjdeš zaplatiť, tak si zober tlačivá od nich a ked si v II.piliery, tak asi budeš 3potrebovaťa. A radšej si RLFO vypíš tiež 2x a na kopii nechaj potvrdiť prevzatie. Takto to rob aj pri odhláške!!! odporúčam!!! aj v SP sú len ludia, robia chyby (dosť často) a bez tej potvrdenej kopie proste nič nedokážeš,že si podala (oni sú velký kolos a tie ich papiere sa už nenájdu, to je skúsenosť, ked som robila mzdárku a tiež počas md, ked som sa velakrát stretla s ich chybami)

michaelafiladelfiova
6. máj 2011

@gapa dakujem moja, uz mi volali z Unionu.. ze im to staci ked mi dojde to potvrdenie zo socialk a ze to staci aj v juni potom ked pojdem prihlasovat dieta do ich zdravotky... dakujem este raz...

zajo29
9. máj 2011

Dobrý deň! Prosila by som o pomoc ohľadom materskej. Neviem či budem mať nárok na materskú. Momentálne som 7. mesiaci tehotenstva. Termín pôrodu mám 20.júla 2011 na materskú mám nastúpiť 8.6. 2011. Do mája 2010 som bola študentkou vysokej školy a od 25.augusta 2010 som zamestnaná. Pracovala som do decembra 2010 a od Januára som na PN (kvôli tehotenstvu). PN-ku som už ukončila a momentálne si čerpám dovolenku až do dátumu nástupu na materskú. Pracovný pomer mám na dobú určitú do 30.6.2011. Preto sa chcem opýtať, či v tejto situácii má nárok na materskú. Prosíííím o pomoc

rybenka79
9. máj 2011

@zajo29 ja mam otazku na teba, dostavala si riadnu PN z platu i ked si tam bola 4 mesiace a nemali si splnenu podmienku 270 dni?

zajo29
10. máj 2011

rybenka79: áno dostala som riadnu PN z platu.

veronique_1
20. máj 2011

@gapa
Ahoj gapa, prosim, porad mi. Som vyskumny pracovnik na VS, tam sa pracovna zmluva obnovuje kazdych 5 rokov. Pred porodom som tak pracovala niekolko rokov. POcas rodicovskej mi skoncila zmluva, ale dalsiu zase na 5 rokov mam od nasledujuceho dna, ako mi skoncila. V roku 2009 som robila naviac aj na dohodu pre svojho zmestanvatela. Peniaze na to boli z EU a prisli az zac roku 2011, tak som ich dostala na vyplatnu pasku, pocas materskej. Budem mat narok na taku istu matersku, ako som mala pri prvom dietati aj pri druhom, ked si nebudem platit DNP a rozdiel medzi detmi by bol 2,5 rokov. Nikdy som neplatila DNP.

gapa
20. máj 2011

@veronique_1
predpokladám, ak tovj pp bude trvať aspon 90dní pred nástupom na md a na md nastúpiš tak, že tesne pred md budeš čerpať rd, tak by sa materské rátalo z vym. základu, z ktorého by sa platilo nem.poisenie v mesiaci nástupu na md. Ale možno záleží, či budeš mať v predch. roku nejaký vym. základ (aj ked predtým to neovplyvnovalo a myslím ani by nemalo) príp. mala aj iné obdobie ako len čerpanie rd.
po zmene v r.2011 si už nie som istá v týchto veciach a je istejšie priamo s dátumami overiť na sp cez poradnu. Lebo neviem, ako je to napr. s vyplatením penazí počas md už v r.2011, mala si aj odvody do soc.poistovne??

no ale myslím podstatné je to, že predpokladáme zmenu zákona od 1.1.2012 a tam sa môže niečo zmeniť, ak nástup na md bude až v r.2012 (nie je podstatný rok pôrodu, ale nástupu na md)

veronique_1
21. máj 2011

@gapa velmi pekne dakujem za odpoved My este nevieme, kedy presne chceme druhe, ale nevadilo by, keby sa pritrafilo. Vadilo by mi, ale keby som dostala len 190 eur, hoci som mohla viac. Z tej odmeny mi stiahli len dan, nic ine

jaja32
22. máj 2011

@gapa Ahoj, potrebovala by som poradit. Som zamestnana, teda momentalne som na rodicovskej dovolenke a zatial len teoreticky v roku 2012 planujeme druhe babo. Viem, ze sa da navysit materska doborovolnym nemocenskym poistenim. Da sa to aj v mojom pripade? Do prace nechcem nastupit. Vlastne by som isla z rodicovskej dovolenky na matersku. Co musim urobit?

michaelafiladelfiova
31. máj 2011

@gapa ahoj pamatam sla som na matersku, 6.5 z toho dnp co som sa dala den predtym poistit.. no nakolko rodím 3.6 cis, rezom, a este stale mi neprislo rozhodnutie o materskej tak neviem ci mi ju uznali alebo nie. iba mi doslo ze mám zaplatit do 8.juna skoro 15 eur. za dnp, pritom na soc. povedali ze mám zaplatit len za jeden den . tak neviem... takto keby som ziadala o matersku ze som skor porodila,, by mi aj vychadzala z platu nie? neviem....

gapa
2. jún 2011

@michaelafiladelfiova
nerozumiem celkom otázke, treba doplniť aj údaje. No očakávaný dátum pôrodu sa nemení v prípade, ak porodíš skôr.

grulik
2. jún 2011

Ahojte baby, aj ja by som sa Vás rada opýtala, lebo už som dostala toľko všeobecných odpovedí, že mam z toho poriadny chaos.Od septembra 2010 si platím DNP a som zamestnaná od júla 2010 predtým som bola na RD.Chcela som sa spýtať či mi neviete poradiť, keby som chcela isť na maródku od júla, ako by sa mi rátala a či by mi to ovplyvnilo výšku MD?Doplácam si do sp DNP tak aby spolu s hrubou mzdou som mala 1000Eur.Budem veľmi vďačná za každú radu

to.beruska
3. jún 2011

ajojte!no u mna to bolo tiez zaujimave.ja som od oktobra 2008 marodila.k 31.1 mi skoncila zmluva ale stale som marodila.tehotna som zostala okolo 25.1.nakokolko som bola neskor na rizikovom tak som marodila az pokedy som nesla na matersku.marodku sme ukoncili a dali ziadost na matersku v septembri 2009.termin som mala 30.10.2009.no dovtedy mi zo socialky nic nedoslo.maly sa narodil ale az 4.11.2009 hned po porode som sa tam isla spytat ze mi nic nedoslo.ze nech donesiem rodny list.zaniesla som.a rozhodnutie prislo ze nemam narok na matersku lebo som neporodila na 30.10 ale o styri dni neskor.stym ze 270 dni som mala nemocenskeho poistenia..tak to skoncilo tak ze materska ziadna hned na rodicovsky prispevok a najlepsie na tom.ze dokedy som cakala na to ich blbe rozhodnutie tak nakoniec som si musela od septembra do novembra zaplatit zdravotnu lebo som bola akoze dobrovolne nezamestnana.tak akoze radost.

jaja32
21. jún 2011

ahojte @gapa potrebovala by som poradit, som zamestnana a t.č. na rodicovskej dovolenke a buduci rok planujeme druhe babo. Chcem si teraz zacat platit dnp. Oplati sa mi to? Vobec neviem ake zmeny sa pripravuju. Mohla by si mi poradit co by si ty urobila na mojom mieste? Dakujem 🙂

gapa
21. jún 2011

@jaja32
no je ozaj závisle, aký bude zákon v r.2012.
neviem, či by som si platila aspon z minima, kvôli dnom np. No ak by napr. skončil pp alebo sa menil zákon, tak to môže byť aj nevýhoda/chyba, takže ozaj neviem, čo radiť.

jaja32
22. jún 2011

@gapa dakujem, neviem co mam urobit. Chcela som si platit z maxima.

lubinkas
22. jún 2011

@jaja32 Ahoj a bolo by potrebne platit si z maxima? Ved si pisala, ze si zamestnana, aj ked si na rodicovskej dovolenke. To znamena, ze ti do uvahy bude prichadzat podla mna mzda, ktoru si zarabala pred nastupom na matersku dovolenku a uz len k tomu by bolo potrebne doplatit si do maximalneho vymeriavacieho zakladu.
ja si myslim, ze aj keby sa nejako zmenil zakon, nemalo by to byt takym sposobom, aby bolo DNP uplne "nepouzitelne", resp. si myslim, ze by malo byt mozne ho v najhorsom pripade vyziadat spat, ak ti to nepomoze k maximalnej materskej davke. DNP si musis platit min. 270 dni.
Ja som ale napr. platila DNP a casom zistila, ze sa mi to neoplati, a poziadala som o vratenie peniazi a vratili mi ich ... Ja by som ale asi do toho isla, zakony sa menia stale, s tym nic nenarobime🙂. Ale to je len moj skromny nazor🙂. Drzim palce

jaja32
22. jún 2011

@lubinkas dakujem 🙂 aha, tak sa pocita moja mzda. Ja som ani nevedela, ze si mozem aj takto pomoct, tak hladam informacie a dakujem este raz, ze ste ochotne poradit. Pojdem do soc. poistovne, tak snad aj tam poradia. Ja osobne si tiez myslim, ze vypocet materskej sa nebude menit.

gapa
22. jún 2011

@jaja32
súhlasím s lubinkas, že netreba platiť z maxima, ale stačí z rozdielu maxima a tvojej hm v zamestnaní, lebo ak ti bude trvať pp k nástupu na druhú md, tak ti vznikne nárok na materské aj zo zamestnania.

čo sa týka vrátenia poistného, s tým by som nerátala. Poistné vrátia len ak ti vzniká preplatok a ten vzniká napr. v čase, ked platíš aj počas poberania nem.dávok (nemocenského alebo ošetrovného z dnp alebo materského z akéhokolvek nem.poistenia) alebo od 1.1.2011 tiež v čase prvých 10dní očr, aj ked nemáš z dnp nárok na ošetrovné, len prinesieš očr na sp. Tiže vrátia preplatok za obdobie, v ktorom došlo k plateniu nem.poistenia v súčte zo všetkých nem.poistení z vyššieho vym.základu ako z maxima. Ale v čase čerpania rodič.dovolenky zamestnávatel neodvádza do sp žiadne odvody, tj. k prekročeniu maxima nedochádza, aj keby si platila z maxima.

tak nech to vyjde. 🙂

jaja32
23. jún 2011

@gapa Dakujem krasne za info 🙂

lea1333
23. jún 2011

ahojte babule...no ja mam tiez otazocku platim si dobrovolne zdravotne p.od aprila 2011 platim si maximalku lebo ten to mesiac budem koncit v praci pojdem na urad prace predpokladam chcem si 2mes oddychnut ak by som otehotnela tak si pracu hladat ani nebudem len sa chcem spytat na to ze ako to vlastne je lebo vobec nie som o tom niak informovana len viem ze musim mat zaplatene do porodu 270dni!dost malo o tom viem co??? 😅 nuz na socialke mi bolo povedane nech sa o tom informujem na nete len ja to potrebujem vysvetlit po lopate...tak ze by ma zaujimalo kolko budem mat potom matersku a ake haciky su v tom este skryte moja mzda je 530e
vopred dakujem za odpovede

heli2
22. nov 2011

Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.

V sucasnosti som poberatelom Rodicovskeho prispevku na prve dietatko vo vyske 190 E, od januara by som mala ist na matersku dovolenku s druhym babatkom.

Chcem sa vas opytat:
**ci budem mat narok na poberanie sucasne materskej a j rodicovskeho prispevku?
** alebo ci moze od januara manzel poziadat o poberanie rodicovskeho prispevku na prve dieta a ja budem poberat matersku na druhe babatko.
** alebo ci je nejaka ina moznost ako neprist o rodicovsky prispevok( predsa aj tych 190 E su peniaze a pri dvoch detoch a nasej financnej situacii by nam pomohli).
** manzel je zamestnany a jeho mesacny prijem je okolo 300 - 400E.

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...