Na aký príspevok mám nárok ak som v SR nepracovala?

beee
11. jún 2008

ahojte..
chcela by som sa opytat na aky mat.alebo rodicovsky prispevok mam narok,teda budem mat,ak som nikdy na SR nepracovala, nakolko sme uz 2 roky v zahranici... teda, mam sa tesit?? alebo tu este potiahneme.... veeelmi pekne voprad dakujem

jarulda
19. jan 2010

Dik gapa za rychlu odpoved, skusim co povedia priamo na UPSVAR u nas.

jarulda
19. jan 2010

A este cosi ma napadlo. Ak poziadam o vyssi RP najprv ja, potom nastupim do prace, poziadam o jednorazovy prispevok rodicovi a potom si da ziadost o RP manzel, bude dostavat tych 75% davky /do 3 rokov veku dietata/? A ak ostanem potom ja tehotna, po MD pri druhom dietati bude uz znovu narok na 100% vysky RP?

maznacik007
20. jan 2010

corinne ano svajciarsko ma s tymto problem lebo nie je v EU tusim... tak preto to je tak ze neni na to narok.. ak si chces uplatnit narok a zijes a odvadzas dane mimo EU tak musis byt min. 12 m esiacov tu nemocensky poistena...

rybenka79
3. máj 2011

ahojte, prosim poradte mi!
V marci 2011 mi skoncila RD (syn mal 3r) a do skolky ide az od 09/2011. Na zdravotnej poistovni som dala prehlasenie ze som s nim doma. No problem je v tom, ze som teraz vlastne nezamenstnana (pocas RD som dostala vypoved a vybrala si aj podporu) a zistila som dnes ze som opat tehotna 🙂
Zajtra idem na USVaR a rychlo si platit dobrovolne maximalne nemocenske. Ako ma budu posudzovat? V pripade ze by som mala rizikove tehu a pod. tak stat mi neda nic? Alebo budem mat moznost si vybrat matersku, no tych 270 dni uz moc nestiham celych ....
dakujem za kazdu odpoved!!!

michaelafiladelfiova
3. máj 2011

ahojte chcem sa opytat poradit dnes ma vypisala na MD , ale kedze pocas mojej PN mi skoncil pracovný pomer , tak do tej kolonky. pre zamestnavatela mam dat daco vypisovat, a na socialke mi povedali ze aj tak asi nebudem mat narok na MD lebo uz nie som v ochrannej lehote aj tak im ten papier poslem bo budem potrebovat to rozhodnutie ze nemam narok na MD.. ide mi o tu kolonku na papieri, co je MD pre zamestnavatela ci to ist vyplnovat alebo nnie .. neviem...

gapa
4. máj 2011

@michaelafiladelfiova
vypíš tam zamestnávatela. Budeš si uplatnovať nárok na materské zo zamestnania (ak tvoje posledné NP bolo toto zaemstnanie), a ak si v 6mes. alebo 8mesačnej OLa. A pn ti ukončil lekár alebo ti pokračuje? Lebo nemocenské si mohla poberať aj nadalej. Takto ak by ti nevznikol nárok na materské a ak tomáško chodí do škôlky na viac ako 4hod., by mohol byť do pôrodou problém s tým, kto za teba bude platiť zdr. poistenie, ak by si nepoberala do pôrodu ani materské a ani nemocenské!!! Predpokladám musela by si si ho platiť sama, ak nie je iný dôvod na to byť zdr. poistená štátom (mna žiadny nenapadá, ak starší chodí do škôlky na viac ako 4hod) Evidovaná na UP nie si a predpokladám, ani študent ani inv. dôchodca, ani nárok na dávku v hm. nudzi by ti nevychádzal.

Ak napíšeš, aké si mala nem.poistenia v posledných dvoch rokoch (a kedy skončilo), tak skúsim sa na to pozrieť, či ti nárok na materské vzniká, ak máš PTP 15.6.2011. Spýtala by som sa na soc.poistovni, či sa dá pokračovať s pn kou.

teda neviem, či som ti už niekdedy neodpovedala, ak áno, tak vyššienapísané beriem späť

michaelafiladelfiova
4. máj 2011

@gapa Ahoj mne ukoncila PN ku 6.5. ale mne zo socialky pisali, ze mi skonci ochranna lehota 26.4.2010. lebo som len v ochrannej lehote.. 6 mes. podla stareho zakona... a PN mi teda konci doktorom 6.5 .2010: na sp mi púovedali ze nemam narok , na poistne,... teraz mi plati zdravotná stat... tak mi na Zdravotnej povedali. ja mam termin porodu 17.6. nie 15.6. , Vcera som sa chcela prihlasit na urad ale oni povedali ze nemusim ved mi zdravotku plati stat,,, ale to mi platilo vtedy asi ked som bola na Pn neviem asi budem musiet sa na ten mesiac prihlasit ale az po 6.5 , bo ked som na PN ma nemoze prihlasit...neviem beham po uradoch ako keby som nemala co robit. Tomasko chodi na cely den do skolky...
Len ma mrzi to ze ja som presne od 1. okt 2008 do 26.10 . 2010 bola zamestnanata a anakoniec nemam ani matersku ani nic... uz neriesim ani tu matersku... ved na nu narok nemam . , lebo vysvetlili mi ze musi plynut z ochrannej lehoty...cize pred skoncenim ochra. L. a to bolo do 26.4.2010. a to som nestihla... takze toho zamestnavatela tam pisat mam ... aj ked nie som uz ich zamestnanec? neviem... skor ma zaujima ta zdravotna poistovna...

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
ešte nič nevypisuj, musím to prerátať a či sa ti neoplatí prihlásiť na dnp

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

@gapa ako sa mi to moze oplatit... ked o mesiac daco rodim... mne na socialke este povedali ze aj tak mi brali minimalni ciastku ci co... na zdravotkre mi povedali... nech sa na ten mesiac nahlasim na urad, kvoli zdravotnej poistovni..

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
podmienku 270dní máš splnenú?? tj. kedy si bola nem.poistená cca v obd. 6/2009-doteraz??

ide mi o to, aby si mala nárok aspon na min. materské z dnp, ale to by si sa musela poisteiť už dnes (dalo by sa aj zajtra, no dnes je lepšie, ak by dnp pokračovalo, bolo by výzhodné sa prihlásiť z maxima...)

dalo by sa aj cez UP, no niekedy tety nevedia, ako to spraviť, ked už si tehotná viac ako 6týž. pred očak. term. pôrodu. Ale sú dosť ohladuplné k maminám a určite by to vyriešili. Tj. aj toto je možná cesta.

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

@gapa od okt 2008 do okt 26. 2010 som bola zamestnana cize dva roky.. som bola pred PN poistena. toje 730dni... mám si platit dnp len na mesiac? neni najvyhodnejsie sa dat na urad na mesiac kvoli zdrav. a potom poberat rodicovsky??? ked som sa pytala na sp. pred dvomi mesiacmi ze ci si mozem platit dnp najvyssie povedali mi ze aj tak by som mala matersku 197 eur ze z naajnizsieho by mi to vypocitali...

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
ono je to na tebe, sa rozhodnúť. Napíšem, ako by som to riešila ja a prečo.
5.5. by som sa prihlásila z VZ 1116eur (maxima) a hned zaplatila za 1den v máji (tj. poistné 1116:31dní v máji = vz na 1den 36eur, z toho poistné x4,4% = 1,584eur, teraz neovládam zaokrúhlovanie, no zaplatila by som napr. 1,6eur. (výpočty radšej skontroluj, lebo mi blbne kalkulačka)

Hned by som dala aj žiadosť o materské s uvedením, že si to uplatnujem z dnp (nie zo zamestnania).
Pri PTP 17.5.2011 je nástup na MD 6týž. pred 6.5. (tak predpokladám tento dátum tam máš uvedený, lebo sa mi nezdá, že lekár ti skoničl pn 6.5. a nie 5.5.????? to by sa muselo trochu potom doladiť!! s platením materského a nemoc. myslím). Urobila by som si kopiu žiadosti a nechala potvrdiť jej prevzatie soc.poistovnou (nikdy nevieš, kde to budeš potrebovať, túto kopiu a nezaškodí to mať potvrdené, aj tak vždy robím).
Ak máš nárok na materské 34týž. (nie si vydatá a čakaš 1dieťa), tak by ti poberanie malo skončiť 29.12.2011 (ak požiadaš od 6.5.!!!!!! nie neskôr)

vznikne ti nárok na materské len vo výške 329,06:30 x 60% = 6,5812 eur, čo bude za mesiac s 30dnami cca 197eur, za mesiac s 31dnami 204eur ..., tj. bude to cca ako rodič.príspevok, ktorý je 190,1eur. Ak by RP zvýšili, tak si môžeš požiadať o dorovnanie do výšky rodič.príspevku, no to do konca tvojej materskej asi nenastane.)

a terazaké to má výhody a nevýhody oproti evidovaniu:

Výhody a nevýhody dnp:
- bude ti trvať nem.poistenie počas poberania materského aj bez toho, že by si platila čo i len korunu. Tieto "dni nem.poistenia" sa ti možno zídu do budúcna, ak by si chcela dalšie dieťa a chcela získať nárok na materské. Tiež nárok na nemocesnské či ošetrovné z DNP, ak by si po ukončení poberania materského v dnp pokračovala. Ak ti končí 29.12., tak za tie 2dni = 30-31.12. by som zaplatila z maxima a medzi sviatkami by som odniesla na SP na RLFO zmenu vym.zákldu na minimum účinné od 1.1.2012 (nie odhlášku!!!). Minimum bude potom niečo cez 329eur (sa vzdy mení od 1.1.) a platí sa z neho 4,4% mesačne. Potom za január treba zaplatiť do 8.2. ...Ale celý rok 2012 by si mohla čerpať dávky z toho maxima, čo si platila 3dni(pri prihlásení 5.5., ak by si sa prihlásila na dnp 6.5., tak 2dni- ak md je ozaj do 29.12., tak aj prihlásiť na dnp 6.5. by sa oplatilo a ten istý den aj nástup na MD, potoz nie neskôr, pri PTP 17.5.). TAkže záleží, či chceš mať tie dni nem.poisteia (plánujete dieťa) a či budete chorí a bude ešte možné poberať nem. dávky popri rodič.príspevku. (ja napr. si dnp platím vždy cca od okt. do marc, ked bývajú deti choré, aj ked tento rok neboli)

Ak by sa menil od 1.1.12 nejako nevýhodne zákon o soc.poistení atd, tak si proste nepodáš zmenu vym. základu, ale podáš odhlášku (treba si zapamätať, TREBA PODAť ODHLášKU, inak by si musela platiť). Bude ta to stáť tých cca 1,6eur a tie papierovačky.

2. VýHODY úRADU PRáCE
-možno výhoda že nemusíš sa o nič starať. Dni evidovania na UP sa ti budú rátať ako odpracvané dni pre nárok na vyššiu dovol. (nie do dôchodku!!!). Ale zákon v tomto chcú meniť a ide o necelý mesiac, tj. podla mna absolútne nevýznamná výhoda. Počas evodivania na UP za teba plati štát len ZP, nič iné.
Nevýhoda, možné problémy so zaevidovaním.

Takže pozor. V tomto mojom príspevku je podstatné každé slovo. By som si to na tvojom mieste vytlačila, či opísala, ak sa rozhodnejš pre dnp. Lebo ak by sa zmenili dátumy, môžu nastať zmeny.

gapa
5. máj 2011

ešte zdôrazním, že tú ZMENU medzi sviatkami som myslela medzi vianocami a silvestrom, no bezpodmienečne do 31.12.2011

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
a dalšia vec, čo mi až teraz napadla!!!
Ak hrozí, že nebudeš mať po dovršení 3rokov dieťaťa prácu a chcela by si získať nárok na jpodpru, tak by som sa prihlásila na tej istej prihláške nielen na dnp z 1116eur ale aj na dobrov. poistenie v nezam. a to z minima 329,06eur. Tiež zaplatíš len za 1den (potor, ked si prihlásená na dpvn, treba platiť vzdy v splatnosti a nikdy ani o cent menej!!!) a odhlásila sa z neho dnom 29.12.2011 (tj. odhláška len na dpvn!!! nie na dnp!!! a nechať si potvrdiť prevzatie kopie tejto odhlášky!!!!)

v takom prípade by si zaplatila za 1den 5.5. na 329,06:31= 10,6148 denný vym.zákla x2% = 0,2123eur, tj.
spolu s dnp by som zaplatila asi 1,9eur (nechce sa mi hladať zaokrúhlovanie)

ak podáš prihlášku na dnp a dpvn až 6.5. a odhlášku z dpvn 29.12. (no over si dlžku poberania potom), tak neplatíš žiadne poistné, len potjom za dec. za dnp.

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

@gapa cize teraz ked pojdem do soc. p. ze sa chcem dat DNP. tak ma zaeviduju?? ja ma termin 17.6. a 6tt pred pporodom je 6.5. mám nastup na matersku.... od gyn. mám papier. na ukoncenie pn... a na MD.. a to nevadi ze mi jedno poistenie zaniklo 26.4? odpis prosim.,. aby som zbytocn nebehala do mesta...

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
dá sa.
Len si tam radšej zavolaj, či sa dajú dnes podať prihlášky (štvrtok býval nestránkový, no podatelna myslím u nás funguje)
takže nástup na md máš 6.5. a práceschopná od 6.5.?

vlastne aj to ukončenie pn môžeš odovzdať, ak patríš pod út istú pobočku sp.

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

@gapa u nás je podatelna do 16.00 a tak mi vznikner teda narok na matersku? od toho 6.5? a budem poberat v juni matersku... tych 197. ci kolko to je. apovas materskej aj platit to dnp mesacne to vyjde okolo 50eur nie??? cize budem dostavat cca tych 140 kedze si musim platit to dnp
nie?chapes co myslim?

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

@gapa no ja som do teraz posielala pn do ba kedze bol zamestnavatel v ba...tak neviem.. a ja som z bb.. ano MD mám 6.5 a praceschopna 6.5

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
ak sa od dnes 5.5. prihlásiš a podaš žiadosť o materské z dnp od 6.5. (pri Ptp 17.6.), 270dní máš v pohode splnené, tj. nárok na matersé z dnp ti na 100% vznikne od 6.5..
Počas "poberania materského" sa poistné neplatí (ani dnp ani dpvn)!!! preto je výhodné sa prihlásiť nan, lebo dni nem.poistenia a aj poistenia v neazm. sa ti rátajú aj bez platenia. (dokonca ak by si sa prihlásila na dôch, ani to, no to by bol aj ten 1den platenia už drahší, platí sa cca 29% z vym.základu)
A hned by som zaplatila aj za poistné (teda ak by bola aj pokladna)

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

ok tak budem platit teda to poistne za mesiac maj...? ci od 27.4? ci len od 1.5. do 31.5. pocitat sumu najvyssiu tych cca 1,6 ci kolko to je... ale po materskej sa uz plati , nie to dnp?ci ako to je potom pri rodicaku.. lebo predsa aby som sa na to pripravila... finacne ak mi ma odchadzat este z RP daka suma na socialku

lazika1
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova ty budeš dostávat tých spomínaných 197 eur mesačne, ale poistenie platit nebudeš, kedže ti vznikne nárok na MD z DNP.

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
prihláška sa dá podať najskôr odo dna, kedy tamprídeš. Nedá sa spätne.
tj. prihláška v časti 11 v okienku Dátum vzniku NP "05.05.2011" a do okienka vym.základ NP uvedieš "1116" ak sa prihlásiš aj na dpvn, tak do okienka Dátum vzniku PvN "05.05.2011" a do okienka Vymeriavací základ PvN ti stačí "329,06" (nepôjdeš na up skôr ako v 3rokoch dieťaťa predpokladám)
a zaplatíš najneskôr 8.6.2011 len tých cca 1,6eur (alebo 1,9eur ak aj dpvz), nič viac, potom sa rozhodneš až v dec., či budeš pokračovať, alebo podáš odhlášku.

a ešte tolko, taká rada. Ak nerobia na SP kopie (čo asi nikde nerobia), tak si to vypíš registračný list fyzickej osoby (= RLFO, to je tlačivo ) 2x všetko rovnako. Jeden rovnopis bude tvoja kopia, ktorú si nechaj opečiatkovať (neviem, či ti napíšu aj Ič, alebo ti to až pošlu a vlastne až potom môžeš zaplatiť, bez ič sa to nedá, lebo to je variabilný symbol)

potom máš čas do toho 8.6. si aj od iných báb to pozisťovať.

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

@gapa aha no mam v tom riadny gulas no tak tam idem zbehnut...od 12,30 bude aj pokladna otvorena. tak to mozem zapplatit..

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

cize ked sa v decembri rozhodnem si to dnp neplatit tak staci ta odhlaska??
@gapa dakujem dufam ze ma tam zas neodbiju a ja neporodim niekde pri semafore🙂

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
🙂
ak by sa nedalo hned zaplatiť, neva.
inak tu sú tie tlačivá RLFO, myslím 5 + 6 v poradí (5 tlačivo RLFO na vytlačenie a vypísanie ručne a 6 sa dá vypísať v pc) v poradí aj s poučením na vysvetlenie
http://www.socpoist.sk/616/1567s

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

@gapa vsak na socialke mi stym pomozu nie? no tak sa uz chystam tam.. teda dam potom vediet...

michaelafiladelfiova
5. máj 2011

@gapa ahoj uz som tu. tak to DNP sa mi dalo prihlasit len na minimum., lebo sa da poberaz len z toho to minimum, myslim to MD 50centov mam zaplatit vlastne za jeden den.. lebo od zajtra som na MD. aôe az ked mi postou dojde variam. symbol...na socialke boli take ze aj mile a jedna na mna kukala ze co od nej chcem... ale aj tak dakujem papa..

gapa
5. máj 2011

@michaelafiladelfiova
škoda, že si sa neprihlásila z 1116eur, mohla si čerpať v r.2012 dávky z maxima vdaka zaplateniu 3dní z maxima. Len velmi málo ludom to takto pekne vyjde. Takto to nepôjde z maxima :(
Ale neva, aspon nárok na materské bude, no potom už nie velmi sa ti oplatí pokračovať v r. 2012 v dnp, to som ti písala, že sa oplatí hlavne vdaka tomu, že by si mala dávku rátanú z maxima. Platila by si velmi málo cca 15eur mesiacne a nemocenská dávka na "1den" !!!očr by bola cca 19,8eur!!! Ale nech ste radšej zdraví 🙂)

ale ako som to prerátavala, tak výhoda oproti len poberaniu RP je cca 426eur a aj ked beriem, že materská sa ráta do tvojho príjmu, aj tak to vychádza výhodnejšie.

No na čo som zabudla je, že som u teba nezistovala, či by si mala nárok na podporu, ak by ťa zaevidovali. Ak si robila od 1.10.2008 do cca 26.10.2010 a nemala prerušenia, tak by to asi vychádzalo. Takže by záležalo, či si mala vysoký plat alebo nizky plat v obd. 6.5.09-26.10.10. Ale aj trvanie nem.poistenia môže byť niekedy výhra, ak sa vyznáš trošku v zákonoch.

Tak hlavne to zdravíčko pre celú rodinu a potom sa nezabudni odhlásiť z dnp. Neviem, či si sa prihlásila aj na poist. v nezam. Ak nie, tak by si mala vedieť, že ak si nezačneš platiť dobr. poistenie do 1roku dieťaťa, tak v čase dovršenia 3rokov dieťaťa nebudeš mať nárok na podporu (podla teraz účinných zákonov, či sa dovtedy nezmenia, a ako, to nám ale nikto nezaručí)

NO už končím s tými poučkami. Treba sledovať koníka a čítať príspevky.
No som celý čas vonku nad tebou rozmýšlala 🙂 musím už vypnúť 🙂

michaelafiladelfiova
6. máj 2011

@gapa moja zlata nedalo sa mi to napisat z maxima, bo volali dakam a ze len z minima si mozem uplatnit... no uvidime.. co ako bude ale aj tak dakujem pomohla si mi🙂 neviem tu narok na podporu.. to som dako neriesila , lebo ked som sa bola na to pytat na urad tak kedze v maji mi dojdu este peniaze za april .. tak mi nedaju nic neviem... takto nas na urade odbili... alebo mi povedali nech si ten mesiac , pytam vyzivne na seba, od mojho ex manzela kedze som rozvedena.. ano to by sa mi urcite oplatilo davat navrh a atak, kymj by sa to tam dostalo by som aj porodila... to poistenie v nezamest. som si zatial nedala to si dam budem platit ked mi skonci MD. budem si to mozno platit stym DNP...

gapa
6. máj 2011

@michaelafiladelfiova
takže si sa prihlásila len na dnp, nie na dpvn?
to môžeš ešte urobiť. No to záleží či ozaj rátaš s možnosťou, že budeš bez práce (ak tovylučuješ, neoplatí sa) a či uvažuješ sa evidovať aj skôr ako v jeho 3rokoch (to tiež mení situáciu a bolo by dobré sa inak prihlásiť a to do roka od ukončenia prac.pomeru, tak by si mala kedykolvek nárok na podporu), no to ozaj záleží od toho čo chceš.

NO ak si sa na dpvn neprihlásila, tak môžeš aj kedykolvek počas poberania materského.

Ešte to by som ti poradila, napísať dotaz na ústredie soc.poisťovne (cez stránku soc.poisťovne, v časti poradna, a úplne na spodu sa zadávajú otázky)
Opýtať sa, že ak si vaše pol roka nezamestnaná, prihlásila si sa pred nástupom na MD na dnp, z ktorého budeš poberať materské, či v prípade, ak sa až počas poberania materského prihlásiš aj na dobrov.poistnie v nezam., či musíš počas poberania materksého poistné na dobr. poistenie v nezam. platiť. Budeš to mať aj od nich na papieri, a ak by paničky na SP protestovali, tak budeš mať istejšie info ako oni a môžeš im to vytlačené aj ukázať.
Toto by som určite spravila do pôrodu. Ušetríš si tým peniažky aspon za obdobie od pôrodu do 29.12.2011 za platenie poistenia.