Na aký príspevok mám nárok ak som v SR nepracovala?

beee
11. jún 2008

ahojte..
chcela by som sa opytat na aky mat.alebo rodicovsky prispevok mam narok,teda budem mat,ak som nikdy na SR nepracovala, nakolko sme uz 2 roky v zahranici... teda, mam sa tesit?? alebo tu este potiahneme.... veeelmi pekne voprad dakujem

gapa
23. júl 2008

fenrirka, tak bohužial, nárok na rodič.príspevok máš ty, ako rodič a bez ohladu na to či budeš do 3-och rokov dieťaťa pracovať alebo nie (ak ho nedáš do štátom dotovaného zariadenia)
Pozri priamo v zákone o rodič.príspevku č. 280/02 (je druhý odspodu)
v § 2, kto je oprávnená osoba
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=...

Nepíšeš, či je mama pracujúca alebo dôchodkyna - čo je podstatné. Ale asi je pracujúca, tak ☹ 😕 😨

zuzulik25
24. júl 2008

caute baby, chcela by som sa spytat,ci ziadost o matersky prispevok mam zaniest do soc. poistovni, az ked nastupim na matersku t.j. 6 tyzdnov pred terminom, alebo este kym pracujem. dakujem

gapa
24. júl 2008

ak si zamestnaná a budeš "žiadať o materské" z nemoc.poistenia ako zamestnanec, tak by si mala dať túto žiadosť mzdárke, nie SP-i (aj ked v niektorých firmách sa to tak vraj robí, že mzdárka to vráti mamičke a tá si to odnesie sama do SP). Mzdárka by mala vybaviť potrebné. Aby aj zamestnávatel mal doklad o tom, prečo nie si v práci (je to pre teba niečo ako doklad o PN). Tiež k tomu musí mzdárka vystaviť "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc.dávku" a spolu so žiadosťou o materské to odniesť na sociálku.

Ak žiadaš o materskú sama napr. z dobrov.nem.poistenia, tak si ju odnášaš sama. Je to, podla mna, jedno kedy. Môžeš aj o niečo skôr.

zuzulik25
24. júl 2008

gapa dakujem za info, spytam sa nasej uctovnicky,ci mi to zanesie do SP, ale asi radsej to tam zanesiem sama aj s potvrdenim, lebo ona urcite kym by to tam dala, tak by som aj porodila. 😒

karinna
3. aug 2008

ahojte, syn bude mať 3 roky 9.12., ale do škôlky by ho zobrali už od septembra. Znamená to, že prídem od septembra o rodičovský píspevok?

gapa
3. aug 2008

karinna,
ak ide o "štátom dotovanú" škôlku a na rozhodnutí o prijatí do MŠ bude dátum od 1.9.08, tak áno.
Podla mna (100% však tvrdiť nemôžem), ak by tam uviedli až 2.9.08 (1.9.08 je sviatok), tak by si mala dostať ešte RP za mesiac september, lebo splníš časť mesiaca = ten jeden den, podmienku na nárok na RP.

ak však ide o súkromnú škôlku, ktorá "nie je napojená na štátne peniaze", tak RP-ky budeš poberať až do decembra.

tana100
3. aug 2008

karinna,ak dáš dieťa do školky 2.9. tak ti vyplatia len RP za ten 1 den,čo je cca 147sk.

gapa
3. aug 2008

tana,
nebudem sa síce hádať, neviem, či máš s tým osobnú skúsenosť, no rodičovský príspevok sa nevypláca na dni ale celá suma, aj ked podmienku splnaš len časť mesiaca (ja som napr. splnala podmienku len 3dni v decembri, dcera mala prerušenú dochádzku do 3.12.07 a príspevok za december som dostala 4560,-) 😉

certica
16. aug 2008

s tym rodicovskym prispevkom je to ako hovori gapa, t.j. nevyplaca sa na dni, t.j. v alikvotnej ciastke, ale v plnej vyske, aj ked je splnena podmienka na jeho vyplacanie iba cast mesiaca

gapa alebo ine babule,
chcem sa spytat, ked prechadzam z MD na RD, je potrebne odovzdat na UPSVaR okrem vyplnenej ziadosti na vyplacaniie RP aj nejake potvrdenie od soc. poistovne, ze mi konci MD a teda vyplacanie materskej k tomu a tomu datumu..?

a este jedna otazka - co ak mi soc. poistovna prestala prispievat na dochod.poistenie po ukonceni MD, t.j. od nastupu na RD? tyka sa to vsak este r. 2005, kedy nebola povinnost ziadat o prispievanie na dochod. poistenie zo strany mna ako sporitela, ale mal tuto povinnost zamestnavatel. je to chyba soc. poistovne alebo zamestnavatela? - kedze tych prvych 6 mesiacov prispevky chodili (to znamena, ze zamestnavatel tuto skutocnost nahlasit musel), ale dalej uz prispevky do II.piliera nechodili...
a je to spätne vymahatelne od soc. poistovne za uplynule roky?

ssissi
16. aug 2008

Ano, RP sa vyplaca za cely mesiac, nie alikvotne za dni.

Certica, na UPSVaR musis odovzdat aj potvrdenie zo socialky, je to priloha k tej ziadosti o RP.
V praxi - ak si z BA - nerobia to na pockanie (aspon moj pripad), prides k okienku, zoberu to potvrdenie pre UPSVaR a poslu ti ho potvrdene domov. Robi to skratka ine oddelenie, nie ta pani pri okienku. Potom s tym potvrdenim + ziadostou o RP ides na UPSVaR. Vediet toto dnes, tak do socialky zbytocne nechodim, dohodnem sa telefonicky, ci mailom a ten formular im poslem postou a oni mne obratom naspat..

II. pilier - ach jo, mne narobili tiez problemy. Konkretne v socialke. V XII/2007 som nastupila na MD a odvtedy do spravcovskej spolocnosti ani 1 koruna, hoci ten formular som vyplnila. Riesila som to so socialkou, tam (ozaj) velmi mila pani "zlyhal nam system, prepacte, posleme", ale nepohli sa moc, potom so telefonat do mojej spravcovskej a ti to vyreklamovali v mojom mene. Prave minuly tyzden mi poslali novy vypis zo spravcovskej s pripisanymi prispevkami + penale a zo socky mi volali, ze to dali do poriadku. Zavolaj do socky -

http://www.socpoist.sk/kontakty---ustredie/392s a do svojej DSS.

certica
16. aug 2008

ssissi, moc dakujem 🙂 , presne som chcela volat do mojej spravc. spol., ci to oni vedia vydiskutovat so soc. poistovnou za mna ako kllienta alebo si to musim sama vybavovat. mozno aj zalezi od konkr. spravcovskej. kazdopadne dik, skusim hned v pondelok...

a ten prechod z MD na RP som zrovna objavila v prislusnej teme, nejak som si ju nevsimla.

myskapipiska
16. aug 2008

poradite baby, mam dieta kt. bude mat tri roky v aprily 2009, zaroven cakam druhe, termin mam januar 2009, chcem sa spytat, ci na druhe dieta budem dostavat matersku a ak z akeho zakladu sa bude ratat. pomoze mi, ak si posledne tri mesiace pred porodom zaplatim socialku, aby som mala vyssiu matersku? ci na nu vobec narok nemam, ako je to prosim? a ako by to bolo, ak by sa dieta nenarodilo na slovensku?

certica
16. aug 2008

ssissi a ta spravcovska potrebovala od teba nejake doklady alebo dokumentaciu..?

ssissi
16. aug 2008

Myslim, ze DSS to velmi rada vybavi za teba. Nechodia im peniaze predsa 😎 . Tiez zalezi asi aj na konkretnom agentovi dss, s ktorym budes mat do cinenia, ved aj taky agent je len clovek... 😝 . Drzim palce.

ssissi
16. aug 2008

Certica, nebolo potrebne ziadne papiere, len inforsky do mailu.

Inak IP

gapa
17. aug 2008

myskapipiska,
napís či si zamestnaná a čerpeš rodič.dovolenku alebo či si bola nejako nemocensky poistená v období cca 1/07 doteraz. Ak nie, tak už ti nárok na materskú nevznikne, lebo nesplníš potrebných "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom".
S tým pôrodom mimo SR sice nemám skúsenosť, no podla mna to nevadí, ak máš trvalý pobyt na SR a preukážeš sa potom rodiným listom na sociálke.

certica,
aj ja som reklamovala v r.2006 (ale sama a písomne) príspevky do II.piliera za jul 2005. Po cca polroku od žiadosti to opravili, no nedali mi vedieť. Zistila som to až na ročnom výpise za rok 2006, kde to doplatili. Ale cez DSS je to asi istejšie a oni vedia vymôcť aj penále, čo ak vybavuješ sama, asi nevieš, na čo máš nárok ak spravia chybu. U mna to bol len príspevok za necelý mesiac, takže tam by velký rozdiel nebol.

certica
17. aug 2008

gapa, no u mna sa jedna o pekne prachy... v podstate 3,5roka

gapa
17. aug 2008

certica,
ked má ssissi dobré skúsenosti cez DSS, ktorá to vybavila aj s penále, asi by som to skúsila vybaviť cez nich. Aj ked, ako píše, tiež záleží od agenta. No je v ich záujme udržať si klientov, tak by sa mali snažiť.

V mojom prípade to pre DSS ani nemuselo byť zaujímavé. Ale predsa som napísala list (telefonicky som nevybavovala, tam nie je dôkaz reklamácie a asi by som viac prevolala, ako z toho získala), že či opravia alebo nie, sa uvidí. A chvalabohu opravili.

myskapipiska
17. aug 2008

gapa
pred materskou som bola zivnostnik, a zivnost som si uz zrusila, takze nemam narok? ale tych 4460 ci kolko je to budem dostavat, nie?

gapa
17. aug 2008

myska...,
na rodičovský príspevok budeš mať nárok určite od mesica narodenia dieťaťa. A vlastne do narodenia dieťaťa máš asi nárok na rodič.príspevok ešte s prvou dcerkou (ak splnaš podmienky), takže v tom prípade bude nárok súvislý.
Sa čudujem, že nevieš sumu, by si ho mala poberať (som zneistela s tým nárokom na prvú dceru, no možno si len teraz nepamätáš presnú sumu 😉 ) . t.č. 4560,- , od 1.9.08 bude 4780,-, od 1.1.09 sa ešte uvidí, či ho nezvýšia.

živnosť si si zrušila ešte pred 1/07? Ak nie, tak ešte záleží, či si bola povinný platca v SP...

myskapipiska
17. aug 2008

hej, na dcerku dostavam rodic.prisp., chodi mi na ucet, lenze nevidim z neho ani korunu, lebo mi banka stahuje splatky z neho, takze ani neviem presne kolko to je, zivnost som zrusila niekedy na jar minuly rok, a nebola som povinny platca, platila som si len zato, aby som mala dobru matersku.

ruth
20. aug 2008

ahoj gaga,

chcem sa spytat, uz to tu bolo asi pisane,ale nemam v tom celkom jasno:
som na materskej dovolenke s dcerou, ktora bude mat buduci rok v juli 3 roky, od februara 2009 by som mala nastupit na druhu matersku, ako je to s materským prispevkom, som stale v pracovnom pomere, z akej sumy bude ratany, bude v takej vyske ako pri prvom dietati? dakujem

certica
20. aug 2008

ruth, ja som bola v podobnej situacii. mne zamestnavatel pre ucely vypoctu novej materskej poskytol soc. poistovni udaje, resp. vysku mojej doterajsej hrubej (priem.) mzdy, ktoru som mala pri odchode na prvu MD.
matersku mi vsak teraz vypocitali a stanovili vo vyssej sume, i ked z rovnakeho zakladu (vdaka inemu sposobu jej urcovania), ako tomu bolo pri prvej MD, cca 3,5r. dozadu

gapa
20. aug 2008

ruth, certica,
v r.2004 platili ešte velmi nízke limity, preto bola materská velmi nízka.

a tu je odpoved, z čoho sa bude rátať, aj ked čertica už niečo napísala 😉
http://www.porada.sk/800381-post83.html

nadhera
20. aug 2008

certica,tak si na tom dobre.ja som sla z MD na rodicovsky a potom spat na MD a vyratali mi taku matersku /z podkladov ktore dodala mzdova/ ze mi bolo do placu. dokonca som poprosila sefku odborov a ta to postupila pravnicke. vysledok? nechci vediet. ☹ viem ako sa vyratava materska,viem z coho sa vyratava,co sa zaratava do vymeriavacieho zakladu a je mi to hovby platne. dokonca aj rndr.mihal /z porada.sk/ mi napisal,ze mam pravdu,ale to uz zalezi na mzdarke. takze mam deticky s rozdielom 14mesiacov a matersku nizsiu ako pri jednom chrustovi.

alexandra
20. aug 2008

U mna to bolo rovnako. Socialnej zamestnavatel poslal info o mzde pred nastupom na prvu MD, druha moznost je, ze poskytne zamestnavatel predpokladanu mzdu po navrate do zamestnania po tej druhej MD.

adetka
25. aug 2008

dievcata... mam otazku... problem...

od septembra nastupujem na internu doktoranturu... a neviem si rady s odvodmi... na rodiovskej ich za mna plati stat... interny doktorant si ich musi platit sam... ja som vsak az do decembra buduceho roku oficialne na rodicovskej dovolenke... a odvody by za mna mal este platit stat... nie?...
viem, ze ako SZCO by som si ich musela platit sama... a ked by som nastupila do zamestnania tak plati zamestnavatel... ale ja nie som ani zamestnanec, ale ani SZCO... ale student na rodicovskej dovolenke... 😖

felixko
26. aug 2008

práve dnes som zachytila v rádiu,že Tomanová chce radikálne zvýšiť rodičovský príspevok z pôvodnej sumy na sumu rovnajúcu sa minimálnej mzde, odobril jej to aj premiér...!!!!!!!!!!!!!!

ruth
26. aug 2008

a ja som to citala,ale pravdepodobne to bude az od roku 2010

nadhera
26. aug 2008

jasne,ze az 2010 - ved budu volby 😝